ZITDAGEN EINDLES R.M.L.S. SCHOONDIJKE 330 BEDRIJFSVERGROTING IN RUIL- EN HERVERK A VELINGSGEBIEDEN RIJTOER KRING WEST ZEEUWS-VLAANDEREN OP 19 JUNI 1959 KRING OOSTELIJK ZUID-BEVELAND DER Z. L.M. Uitbreidingsplannen GROOTSTE RUILVERKAVELING - VAN EUROPA Ere-galerij AARDAPPELVOORRADEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij waarin opgenomen De Boerenjeugd. AP Walcheren is een vorm van bedrijfsver- groting toegepast, die niet de juiste is ge bleken. Zo deelde ir. C. Staf, o.a. mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Peschar. Bij deze herverkaveling zijn met gronden, die boeren, die naar de Noordoostpolder vertrokken, onder behoud van eigendom achter lieten, bedrijfs- vergrotingen tot stand gebracht door verpacating aan de daarvoor in aanmerking komende kleine boeren. Doordat de pachtwetgeving de mogelijk heid openlaat aan de pachtkamer verzoeken "tot Verlenging van pachtcontracten af te wijzen, in dien de verpachter c.s. het verpachte persoonlijk voor een tot de landbouw betrekkelijk doel in ge bruik wil nemen, treedt voor dergelijke gronden het gevaar van „ontpachting" op, een gevaar dat in 1951 reeds werd onderkend. Bij het inwerkingtreden van de Herverkavelings- wet Noodgebieden 1953 voor Schouwen-Duiveland enz. is dan ook de onvoorwaardelijke eis gesteld dat bij vertrek van boeren uit die gebieden naar de Noordoostpolder al hun grond in eigendom aan de Stichting Beheer Landbouwgronden moest worden verkocht. Hierna heeft toedeling in eigendom plaats aan de te vergroten bedrijven. Bij de be paling van de bedrijfsgrootte van de bedrijven van de vertrekkende boeren, in de Noordoostpolder wordt alleen rekening gehouden met de eigendom. Wanneer de vertrekkende boeren ook pachtgron den inleveren wordt daar bij de bepaling van de bedrijfsgrootte van hun nieuwe bedrijf alleen rekening meegehouden, voorzover de eigenaar van de verpachte grond bereid is, een 24-jarig con tract te sluiten met boeren wier bedrijf met deze grond wordt vergroot. Deze gang van zaken is sindsdien ook gebruikelijk voor alle ruilverkave- lingsgebieden, zodat de reeds geschetste bijzon dere vorm van désanering in ruil- en herverkave- lingsgebieden met bedrijfsvergroting niet meer kan voorkomen. Nu de „Landbouwdagen" van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M. met rasse schre den naderen, gaat de voorbereiding van de tradi tionele rijtoer de aandacht vragen. In de volgende landbouwbladen zullen verschillende malen publi caties over de rijtoer worden opgenomen. Voor die afdelingssecretarissen, die bustochten voor de leden van hun afdeling organiseren en hiervoor een begroting moeten opmaken, delen wij bij deze mede, dat de rijtoer door het werkgebied van West Zeeuws-Vlaanderen een afstand van 65 km beslaat In het Kringbestuur van de Kring Oostelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. zijn enkele weken geleden een paar wijzigingen gekomen. Het Bestuur is thans als volgt samengesteldC. J. van der Werff, voorzitter; P. Scheele, secretaris; E. A. Suy, vice- voorzitter; J. van Overbeeke, C. J. van de Velde, W. C. van der Werff, I. Smallegange, A. Dees, P. H. A. Polderman, J. Burger, leden. Namens de L. J. G. woont de heer T. J. in 't Anker de Kring bestuursvergaderingen by. OUD-VOSSEMEER. Vanaf 30 maart tot en met 12 april 1959, heeft ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen a. een bij raadsbesluit vastgesteld plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in onder delen b. een besluit tot wijziging van de bebouwings voorschriften, behorende bij de herziening. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. Hervormingen in het Land van Heusden en Altena t N de komende jaren staan er in het Land van Heusden en Altena grote dingen te gebeuren. Op 25 november 1958 heeft een grote meerderheid van de grondeigenaren zich voor een ruilverka veling uitgesproken met 14000 ha, de grootste van Europa. Verspreide ligging van de percelen en onvoldoende waterbeheersing en ontsluiting ma ken dit werk noodzakelijk. Door de uitvoering van de Deltawerken zal voorts in de toekomst het huidige ontwaterings systeem niet meer kunnen funktioneren. De ruilverkaveling zal grote veranderingen voor dè agrarische bevolking met zich meebren gen. Voor de aanpassing aan de toekomstige omstandigheden is een streekverbeteringsplan opgezet. Dit voorziet o.m. in bedrijfstechnische en -economische voorlichting aan boeren en tuinders. Voorts zijn er gelden beschikbaar waarmee bedrijfsverbeteringen op verschillende wijze on der de aandacht kunnen worden gebracht, In dit verband zal ook zorg aan de voorlichting van landarbeiders worden gewijd. Verder is een tweede punt de huishoudelijke voorlichting aan plattelandsvrouwen. Hiertoe financieel in staat gesteld door de streekverbeteringscommissie, hebben de drie standsorganisaties huishoudconsu- lentes aangesteld, die gedurende enkele dagen per week voorlichting geven op het gebied van woninginrichting en huishouding. Tenslotte richt de agrarisch-sociale voorlichting zich ook op problemen van het gezin als, beroepskeuze, bedrijfsopvolging, traditionele samenwoning, enz. AP 16 april j.l. vond de eindles plaats van de R.M.L.S. te Schoondijke. De belangstelling voor deze eindles was buitengewoon groot, zowel van de zyde der ouders als von de genodigden. Nadat de voorzitter van de Commissie van Toe zicht, de heer M. J. Verbrugge, de bijeenkomst had geopend, werden aan de gediplomeerden vragen gesteld door de heren drs. J. Dijkgraaf en A. Huij- gen. De eerste behandelde economische problemen, waarna de laatste in de vorm van hersengymnas tiek de jongens testte op hun kennis van land bouwwerktuigen. Vervolgens reikte de Inspecteur van het land bouwonderwijs, ir. E. C. F. Bollen, de diploma's uit, waarbij hij de jongelui en hun ouders felici teerde met het behaalde resultaat. De gediplomeerden drukte hij op het hart actief aan de toekomst te gaan bouwen en wees erop dat het van betekenis is, dat ieder voor zich een plan voor de toekomst maakt. In zijn toespraak wees de heer Bollen op de grote betekenis van Schoon dijke als centrum van het Landbouwonderwijs. In dit verband sprak hij over de grote ontwikkeling die de landbouwwetenschap en de mechanisatie doormaakt, Direkteur en leraren van de R.M.L.S. prees de heer Bollen voor hun vele goede werk dat zij te Schoondijke in het belang van de landbouw verrichten. De voorzitter van de Commissie van Toezicht reikte vervolgens aan de beste leerling de-Dr. Jr. Huizingamedaille uit. Deze medaille was ditmaal verworven door A. van Cadsand te Sluiskil, met een gemiddelde van 8,63 punten. De heer Verbrug ge richtte zich in zijn toespraak ook tot de andere gediplomeerden en vestigde er de aandacht op dat het er in de eerste plaats op aankomt, in het leven een goed mens te zijn. Namens de drie landbouworganisaties, C.B.T.B., N.C.B. en Z.L.M. reikte de heer J. Quaak daarna drie boeken uit aan leerlingen wier gemiddelde cy- fer boven 8 was. Dit waren respectievelijk: J. Ver- poorte uit Zaamslag, P. de Nood te Waterland kerkje en P. Leenhouts te Groede. Ook de heer Quaak bracht zijn felicitaties over aan de leerlin gen en hun ouders. Hij stelde de grote betekenis van de school in het licht vooral in verband met de ontwikkeling die wij thans op economisch en technisch terrein zien. Hij meende dat er voor de school nog een grote taak is weggelegd en bracht ook de dank over aan het personeel der school voor hun werk. Burgemeester Van Rosevelt van Schoondijke wenste de leerlingen en ouders geluk in een gees tige toespraak. Hij bracht de steeds groter worden de internationale kontakten naar voren en zag de opleiding aan de R.M.L.S. in dit verband als een belangrijke grondslag. De voorzitter van de Vereniging van Oud-leer lingen, de heer A. de Feijter, richtte zich tot de ge diplomeerden in een gloedvol betoog gebaseerd op de dichtregel: ,,Terwille van de boer die ploegt besta de wereld voort". De heer A. van Cadsand dankte de direkteur en leraren der school voor de zorg en bood een stof- feiyk bewys van deze dank aan de direkteur aan. Tot slot van de middag dankte de direkteur der school, de heer Ir. J. Roest, voor de vele goede woorden die aan de school werden gewyd en met Op 30 april a.s. is de heer J. Verduyn te Groede 25 jaar in dienst op het bedrijf van de familie Becu te Groede. De heer Verdiiyn, die op deze dag 65 jaar wordt, was eerst in dienst van de heer J. B. Becude Hullu en daarna van de heer J. B. BecuRisseeuw. De jubilaris een dubbele gelukwens zo wel voor zijn 25-jarig dienstverband als voor zijn verjaardag. Het Produktschap voor Aardappelen deelt mede, dat blijkens een ingesteld onderzoek in de laatste week van maart nog 226.000 ton klei-aardappelen voor aflevering beschikbaar zou zijn. De voorraad zandaardappelen zou volgens dit onderzoek 84.000%ton bedragen. De totale voorraad geschikt voor aflevering als consumptie- en pootaardappelen zou dus 310.000 ton groot zijn, waarvan meer dan de helft nodig is voor binnenlandse consumptie tot de nieuwe oogst en voor de afzet als pootaardappelen In bin nen- en buitenland en voor de S. T. O. P. A. Indien genoemde cijfers een ongeveer juist beeld geven van de werkelijkheid en de houdbaarheid van de aardappelen in de komende weken niet tegenvalt, zal naar schatting vanaf 25 maart j.l. nog meer dan 100.000 ton voor export beschikbaar zijn, waarvan ongeveer drie kwart uit klei-aardap- pelen en de rest uit zand-aardappelen bestaat. De binnenlandse voorziening tot de nieuwe oogst is dus ruimschoots gedekt. enige meer persoonlijke woorden richtte hij zich tenslotte tot de gediplomeerden en hun ouders. De geslaagden zijn: Fr. van Bellegem, Eede; H. Beije, Biervliet; F. Buijze, Axel; A. van Cadsand, Sluiskil; T. Cammaert, Schoondijke; Fr. van Dam me, IJzendijke; K. Dekker, Zaamslag; K. Diele- man, Hoek; A. de Groote, Biervliet; F. Haverbeke, IJzendijke; J. Herweijer, Nieuwvliet; C. de Jonge, Terneuzen; P. de Kunder, Groede; J. Lako, Bres- kens; P. Leenhouts, Groede; P. Lippens, Aarden burg; P. Luteijn, Zuidzande; P. de Nood, Water landkerkje; U. Pieters, Waterlandkerkje; I. Pois- sonnier, Retranchement; B. van de Ree, Groede; D. Scheele, Aardenburg; C. van der Sluis, Biervliet; J. van der Sluis, Retranchement; J. Verpoorte, Zaamslag; R. Waverijn, Biervliet; R. van 't West einde, Groede; in totaal 27 leerlingen. Bevorderd van de le naar de 2e klas: A. de Badts, Breskens; C. van Belois, Biervliet; A. Boussen, IJzendyke; M. Dees, IJzendijke; W. Dekker, Schoondyke; J. Dieleman, Hoek; M. Diele- man, Biervliet; A. Doens, IJzendijke; A. de Feijter, Axel; F. de Feijter, Hoofdplaat; A. van Hootegem, Breskens; J. de Kraker, Axel; I. Moens, Biervliet; H. Roelse, Hoofdplaat; J. Scheele, Groede; J. Si- monse, IJzendijke; A. Verhage, Schoondijke; G. van Vooren, Biervliet; A. de Zwart, Oostburg; in totaal 19 leerlingen. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBEED (Z.V.V.) Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-,lyfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling by het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V. B.) Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ST. MAARTENSDIJK: Woensdag 29 april 1959 in hotel „Hof van Holland" van 11—13 uur (de heer Van Burg). VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering ete. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. HULST: Maandag 27 april 1959 in hotel „De Graanbeurs" van 3.305 uur (de heer De Lange). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. TERNEUZEN: Woensdag 29 april 1959 in hotel „Des Pays-Bas" van 3.3(1—5 uur (de heer De Lange). Verschijnt wekelijks) Officiéél Orgaan van de Officieel Orgaan van de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland. Hoofdredacteur mr. J. F. G. Schlingemann. Redacteur N. Sickenga. Redactie en Administratie Grote Markt 28, Goes. Telefoon K. 1100—2345. Advertenties op te geven aan de uitgever N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Noord straat 57, Terneuzen. (Tel. K 1150—2073.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 2