CONCURRENTIE AFBRAAK Buitenlandse markten Zitdagen Boekhoud bureau No. 2475 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 25 APRIL 1959 47e Jaargang HET volgen van de situatie op de buitenlandse agrarische en aanverwante markten is niet alleen een interessante en nuttige zaak, het is ook leer zaam. Op het ingewikkelde spel tussen de vraag enerzijds en het aanbod anderzijds raakt men riet snel uitgekeken. WAT zal bijvoorbeeld de Franse boer denken nu hij merkt dat de flauwe markt voor consumptie aardappelen uit de oude oogst voor een groot deel wordt veroorzaakt door een verrassend groot aanbod van vroege aardappelen uit Marok ko? De oogst in Marokko is niet alleen veel vroeger dan anders, maar ook blijven er na aftrek van de in Groot-Brittannië af te zetten aard appels nog grote hoeveelheden over. Getracht wordt om de afzet naar Engeland uit te breiden. In hoe verre dit lukt, kunnen wij uit de be richten niet opmaken. Aan het begin van deze maand meldde het blad „Kartoffel wirt- schaft" dat aanvoeren uit Marokko in Frankrijk, van ongeveer 1.000 ton per dag, nog wel enige tijd zouden aanhouden. De prijzen zijn als gevolg van deze aanvoeren scherp gedaald. In een week tijd ging de Franse markt met ƒ9,63 per 100 kg naar beneden. INMIDDELS wordt in Algerije een zeer goede oogst verwacht. De oogstvooruitzichten voor oogst '59 in Frankrijk zelf, zijn eveneens uitstekend. Dit zijn natuurlijk' geluk kige omstandigheden; in Noord- Afrika, een gebied met een in door snee geringe koopkrachtige bevol king kan men goede oogsten best gebruiken. Het ontwikkelen van dergelijke ge bieden en het handhaven van rust en orde verslindt kapitalen. De Franse boer, die echter meebetaalt aan deze ontwikkeling ondervindt nu tegelijkertijd concurrentie uit deze landen en dit is niet zo'n prettige ervaring, dunkt ons. DE concurrentie duikt echter ook in andere hoeken van de wereld op. Blijkens een bericht in Landbouw, wereldnieuws heeft de Amerikaanse Farm Bureau Federation het lid maatschap van de internationale organisatie van agrarische produ centen, de I. F. A. P., opgezegd. Het bureau kan zich niet langer vereni gen met de door de I. F. A. P. ge volgde politiek in verband met de overheidsbemoeiingen met de land bouw. Zij blijken voorstander te zijn van een zo min mogelijke over heidsinmenging. Hetzelfde geldt met betrekking tot de internationale han del in agrarische produkten. Het bu reau legt ook in ons land activiteiten aan de dag. In Rotterdam werd on langs een handelskantoor geopend. Het lijkt er dus op dat. althans een gedeelte, van de Amerikaanse boeren, naar een hardere afzetpoli- tiek toe wil. In ons vorige nummer hebben wij reeds bericht dat men ook in Washington die richting schijnt uit te denken. Een aanwijzing daartoe zou ook kunnen zijn dat van 46 mei in Washington een internationale voe- dergraanconferentie wordt gehouden. Deze conferentie zal een onderdeel vormen van een programma, dat de export van voedergranen, speciaal naar Europese landen, moet bevorder ren. Vertegenwoordigers uit de meeste Westeuropese landen zullen de conferentie bijwonen. GELUKKIG, zou men kunnen ver zuchten, gaat men over een mo gelijk grotere afzet, nog confereren. Maar waarom men voor bepaalde produkten die afzet nu juist in Euro pa zoekt, is niet duidelijk. Er zijn ge bieden, waar de vraag groot is, al is dit dan niet een koopkrachtige vraag. Azië is één van die gebieden. Op een in de vorige week in Am sterdam gehouden congres over de wereldbevolking in het jaar 2.000, werd de verwachting uitgesproken dat het Aziatische deel van de we reldbevolking, exclusief de Sowjet- Unie, tussen de jaren 1975 en 2000 ongeveer 60 c/o van de bevolking zal uitmaken. Daar werd ook medege deeld, aldus de Nieuwe Rotterdamse Courant, dat Azië wel de mogelijk heid heeft de agrarische produktie sterk te verhogen, maar economisch en door een gebrek aan kapitaal en het ontbreken van een doelmatige organisatie, de produktie niet vol doende kan opvoeren. Interessanter dan een onderzoek naar de afzetmogelijkheden in Euro pa, lijkt ons dan ook een onderzoek naar de afzetmogelijkheden in die gebieden met een grote vraag, al Ls dat dan (nog) geen koopkrachtige vraag. Het met behulp van schenkin gen in geld opvoeren van de agrari sche produktie in die landen zou wel eens een grote terugslag kunnen be tekenen voor de agrarische produ centen in dat gedeelte van de wereld waar men thans van overschotten spreekt. Voor dat deel van de wereld geldt, dat men de gevestigde afzetmarkten behoudt. In dit opzicht hebben wij alle vertrouwen in de verdedigers van onze belangen, in het buitenland en achter de conf eren tictaf els. N. S. IIET begint er steeds meer op t«» lijken, dat de Russen een mono poliepositie zullen gaan innemen op de grondstoffenmarkt van de linnen industrie. De exporten van Russisch vlas naar Engeland nemen n.l. zeer toe. Werd er in de eerste twee maan den van 1958 nog slechts 330 ton Rus sisch vlas in Engeland geïmporteerd, in de eerste twee maanden van 1959 was deze levering maar liefst 2445 ton groot. Toch zijn het niet alleen de Rus sische leveringen die een ware be dreiging vormen voor de afzet van het Europese vlas. In de eerste plaats laat de afzet van linnen te wensen over, al zijn de afvalproduk- ten van het vlas tot nu toe gelukkig nog gevraagde waar. Daarbij komen de verhogingen van de arbeidslonen. Zelfs in de crisis van 1930, zo deelde ir. J. C. Friederich onlangs mede, kon men nog met 1 kg vlaslint van ge ringe kwaliteit 2 uren arbeid betalen. Thans zijn bijna 2 kg vlaslint nodig om één uur arbeid te betalen. De stijging van de post arbeids lonen enerzijds en de daling van de prijs anderzijds, hebben tot het schep pen van de huidige precaire toestand bijgedragen. De prijs per kg vlaslint is thans n.l. tot omstreeks 1,gedaald. Enkele jaren geleden bewoog deze zich nog tussen de 2,en 3,per kg. Geschat wordt dat spinnerijen zich in 1959 reeds voor een derde deel met, vaak slecht, Russisch vlas moeten bevoorraden omdat, door de slechte prijzen, het vlasareaal in West- Europa sterk is ingekrompen. Bete kent dit aan de ene kant, dat er dus nog ruimte blijft voor kwaliteitsvlas, aan de andere zijde loert het gevaar, dat de Russen hogere prijzen zullen gaan vragen. Door de lage prijzen, die de spin nerijen wensten te betalen hebben zij de grondstoffenmarkt in West- Europa voor een groot deel willens en weten laten afbreken. De officiële Russische vlasprijzen heeft men vaak doorbroken door middel van trans acties op compensatiebasis, waardoor vlas verkregen kon worden tegen eert lagere prijs dan de officiële notering. Men heeft, door deze politiek, iets dat nog erger is dan het paard van Troje, binnengehaald. Men heeft een stuk leven en werken van de vrije wereld bewust voor roebels verkocht. N. S. Op donderdag 30 april a.s. viert H. M. Koningin Juliana haar vijftigste verjaardag. Aan de vooravond van deze heugelijke dag bieden wij onze Vorstin onze eerbiedige gelukwensen aan en spreken wij de wens uit dat Zij deze dag nog vele jaren in huiselijke kring en temidden van land en volk, zal mogen gedenken. XFoto M. C. Meyboom.) Terneuzen: Woensdag 29 april in hotel „Des Pays-Bas". Zierikzee: Woensdag 29 april in hotel „Huis van Nassau". Oostburg: Woensdag 29 april in café „De Windt". St. Maartensdijk: Donderdag 30 april in hotel „Hof van Hol land". Middelburg: Vrijdag 1 mei in hotel „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1