Belgische paarden en piétrains aan de Porte de Versailles Belgische Landbouwnieuwsbrief Bestrijdt de bladrandkever ZATERDAG 18 ARPIL 1959 MEERDERE Beigen, die zich naar de Franes Week van de Landbouw verplaatst hebben, hebben een mooie demonstratie van allure van onze paarden bijgewoond op de baan van het Groot Paleis van de Porte de Versailles. Terzelfdertijd als onze paarden, hadden de kwekers van Piétrain een lot van hoge kwaliteit van zeugen, biggen en beren opgestuurd. Terwijl in frigo onder glazen wanden uitgesneden dieren aan de talrijke bezoekers het bewijs kwamen leveren van de hoedanigheid van dit ras inzake mager vlees. Woensdag 25/3."59 mocht de stand van België in prachtige presentatie en ordentelijk geschikt het bezoek ontvangen van de Belgsiche Minister van Landbouw en van diverse personaliteiten. Na het bezoek aan de stand, ontbraken de vleiende adviezen niet, noch tegenover de paarden, noch tegenover de vruchten, noch tegenover de groenten, zonder de bloemen hierbij te vergeten. ALSDAN zijn op het vertoon gekomen, in een vol maakte orde, op de baan van de grote glazen zaal, omringd door een menigte nieuwsgierigen, deze, die heden ten dage nog de menigte, spijts de motorisatie, in vervoering kunnen brengen: onze paarden! Van bij de intrede van deze indrukwek kende massa, waren alle ogen op hen gericht. Daar stonden ze, kop in de hoogte, met gevlochten manen, met glanzende huid zoals in de schoonste gloriedagen, al pogende hun adel te doen bewon deren. Op kop, en waarom niet? onze Ardennesen, ver tegenwoordigt door een „baai" en twee „rowaande". Alle drie passen degelijk in de vorm van het paard van de Hoogvlakten. „Unique d'Hargi" stamt af van de stal Gauthier. door ,,Prince Charmant d'Hargi" en „Quinette d'Hargi"; hij is zeer goed geproportionneerd en heeft net afgetekende lede maten. „Doré de Baillonville" bezit werkelijk het type en het droog gebeente van de Ardennees. Te Charleroi werd hij slechts geslagen door de kam pioen. Door Ideal de Jemeppe" komt hij uit „Rivale de Kruisbrempt" en heeft mooie allures ten toon gespreid. Doch vooral zijn navolger heeft het publiek begeesterd, door brede foulées, die zo gemakkelijk werden genomen. „Krack Losain de kampioen van 1956, is fris gebleven spijts zijn acht jaar. De kop is karaktervol, de schouder biedt een goede glooiing, de basissen zijn beenderig en hij maakt er een temperamentvol gebruik van. Uit „Belgica Losian" komt hij door „Prince de Kooi- gem". Van de zeven „zware lasten", prachtig uitge kozen en allen met een ontplooide achterhand (arrière-main éclatée), vinden wij „Kantar de Dorinne", onlangs geprimeerd op de gewestelijken van Deinze, een baai van middelmatig formaat, die zich zeer korrekt heeft gepresenteerd. „Bayard de Salmonsart", de eerst geprimeerde van Florennes en aan de kop van de Gewestelijke van Hoei die men terugvindt met zijn mooie linie, zijn wel ge strekte bovenlijn en zijn plezante allures. Deze „baai" spruit voort uit „Quo Vadis des Volées" en uit „Ursule de Salmonsart". „Diogène de Deuville" is het laag paard, wel gekend door de Belgische liefhebbers, die een ernstige kandidaat was op de jongste kampioenschappen. Hij heeft zijn voor komen en zijn particulier cachet behouden en ver plaatst zich met veel gemak. Hij komt voort van „Arsouille d'Enée" uit „Carmen de Crécourt". „Dante du Champ Perdu", als eerste geprimeerd te Brussel, is een „baai" zoals zijn voorgangers, en heeft een gewestelijke behaald te Nyvel. Hij is zwaar, dik en diep. Het is een stoffelijk onderwerp die veel sympathie vond bij onze Franse vrienden. Bij de allures, verplaatst hij zich met zware sla gen. Uit „Boulotte du Champ Perdu" komt hij voort van onze betreurde kampioen „Fifils du Chateau". De drie volgende, een „baai" en twee „rowaande", vertegenwoordigen werkelijk ons paard van groot formaat. „Jérican du Chateau" is de sire van de kwekerij van Méhaignont door „Eric de la Ferme Blanche" uit „Wallonne du Chateau". Het is een afgekort paard, diep en wel geproportionneerd, die rust op zeer beenderige basissen. De kampioen '57 „Super de Pierreux" stond in de verplichting het nakomelingschap van de oude „Avenir d'Herse" te vertegenwoordigen en herinnert de talrijke toe schouwers aan de menigvuldige suksessen uit het verleden. Hij is goed bewaard en behoudt zijn rijk spier gestel dat hij met gemak verplaatst. Hij stamt af van „Arlette de Soignies" en is zoals zijn* Ongeveer gelijktijdig met de erwten komt ook weer de blandrandkever in het land. Op som mige percelen zijn reeds vele kevers aanwezig. Door vreterij krijgen de bladeren een gekartelde rand. Bij ernstige aantasting en op gronden waar de erwten weinig stro maken moet dit in- sekt bestreden worden. De bestrijding moet plaats hebben voordat de eitjes zijn afgezet. volgende door „Super de Rebecq". „Super de Millecamp" komt voort uit Bienvenue de Mille- camp" en dringt zich op dank zij zijn gestalte, zijn spiergestel en zijn sterk gebeente. Zeer mannelijk, is hij dik, beenderig en niettegenstaande zijn 9 jaar verplaatst hij zich gemakkelijk. MA het défilé gingen de kommentaren hun gang en wij zijn het de waarheid verschuldigd te \rerklaren dat het Ardennese type hoe langer hoe meer voorstaanders telt. Wij geloven niet in de pessimisten, die menen dat het gedaan is met het paardenras. Daarvan is heden geen spraak. Men denke er aan dat het paard overgaat van de grote exploitaties naar de middelbare en dat de meer derheid der pachthoeven van de Gemeenschap pelijke Markt kleine exploitaties zijn. Op bet uur dat de Euromarkt geopend wordt, en bij de mechanisatie, die tot een hoogtepunt wordt opgevoerd, kan alleen het paard met vlugge tred weerstaan. Het volstaat, om het te behouden en het morgen te verkopen, het goed uit te kiezen. Er daar gaat de voorrang naar het laag paard dat alleen opgroeit, dat snel stapt, zelfs op het akker, en regelmatig zijn veulen opkweekt. Dit paard heeft alle kans te overleven. Dit nieuw trekpaard bezitten wij en het moet ons toelaten de plaats te behouden van eerste voortbrenger van elementen met verbeterende kracht, op voorwaarde hem distinctie, adel en temperament te behouden. En indien wij in Frankrijk nog onze zware trekpaar den ontmoeten, vertegenwoordigd door het paard uit het noorden, dan zien wtf onze Ardennees of onze middelbare formaten van zware trek menig vuldige Franse rassen verbeteren, die dit hoogst nodig hebben. H/ANT de allures van de paarden van onze zui- dergeburen laten vaak veel te wensen. Het weze als verbeterende kracht voor de Franse Ar dennees, voor het paard van Auxois, van het Com- tois, van het Bretoens zelf, onze Ardennees kan wonderen verrichten en wij zouden die gelegen heid te baat moeten nemen om onze afzetmoge lijkheden naar deze gewesten te verruimen. De Fransen onderscheiden er verscheidene rassen, doch deze hoger vermeld zijn allen verwant aan de onze van de hoogvlakten. Hetgeen onze Franse vrienden vooral zoeken, dat is het goede dier dat temperament vertoont, de mooie linie die adel geeft, de goed gestrekte bovenlijn en de droge ledematen. Laat ons dus in onze selektie een in spanning doen naar het lage paard, en dat onze kwekers, die meesters geworden zijn in de kunst van deze te modeleren, zicb op dit gebied niet laten voorbijdreven. Het is voldoende voort te brengen naar de smaak van de dag. Dat men de Ardennees ontwikkelt zonder enige aarzeling. De zes laatst uitgevoerde paarden zijn of Ardennezen of paar den van middelbaar formaat. Het behoort ons het kliënteel voldoening te geven. Het is een geluk, voor ons Belgen, dat wij een heel gamma van ver scheidene formaten voortbrengen, die onze büren ons kunnen vragen, en wij zijn de enige die over zo veel materiaal met verbeterende kracht be schikken. Het défilée van Parijs zal niet vlug vergeten zijn door de talrijke vrienden van het paard, en wij kennen meer dan één Belg die. bij het voor komen van onze paarden, zich niet heeft kunnen beletten de vroegere internationale suksessen te herinneren van „Indigène", van. „Rêve d'Or", van „Brin d'Or" en van „Albion". Het werd een echt feest voor de ogen en voor het hart. LE PIÉTRAIN. MET het oog op de Wedstrijd van Parijs, hebben de kwekers van de Piétrain de France waar devolle varkens komen aankopen in België en heb ben deze ten toon gesteld op de Belgische Stand. Welke tekens van bewondering, welke uitroepin gen van bewondering hebben wij gezien en ge hoord voor deze prachtexemplaren! Zowel bij de zeug en de beer als bij de big, vindt men deze ge bombeerde filet, deze enorm ontwikkelde ham, en de dubbele bovenlaag, die heden van de Piétrain het eerste vleesvarken, mager vleesvarken van Frankrijk maakt. Zijn achterhand van „kachtel- gat", zijn bovenlaag die zeer rijk is, zijn uitsteken de schouders en zijn fijn gebeente geven hem een maximum rendement met een minimum in afval Bovendien bevestigden de tentoongestelde uitge sneden dieren, in frigo. de uitslagen verworven in de selektiestations. Inderdaad, de „carré" en de ham geven tot 24 van het gewicht, terwijl het ruggespek slechts 7,5 vertegenwoordigde. De verhouding vet-vlees bereikt een optimum: 7,67. Piétrain wordt uitgevoerd naar verschil lende landen, en in Frankrijk kan het expe rimentstation uit de Elzas reeds dieren ver tonen van hoge kwaliteit. Gezien de begeestering van de toeschouwers voor dit ras, en de menigvuldige aanvragen tot aankoop, kunnen wij slechts de voortbrengers waarschuwen tegen een overdreven optimisme. Meer dan ooit moet de selektie vervolgd worden; de te verbeteren gewesten ontbreken niet; vooral moet gestreefd worden naar een gelijkaardige kop. Het valt te vermijden dat, in aanwezigheid van talrijke en dringende aanvragen tot aankoop, met in het voor uitzicht de mogelijkheid schoon geld binnen te krijgen, de uitbaters zouden dieren verkopen van middelsoort. Deze zouden al spoedig het ras ten onder brengen. Wij denken dat deze voorzorg te nemen is om geen onaangename ontnuchteringen te beleven. Wij twijfelen er niet aan dat onze kwekers hunne inspanningen zullen verdubbelen in deze vastlegging en dat ze hem meer landelijk heid zullen geven, teneinde binnen enkele jaren de mooiste toekomst te openen voor dit ras van bij ons. KEURINGSDIENST ZEELAND Zitdagen voor aangifte van zomer- en wintergewassen oogstjaar 1959 1.00- 5.00 uur in Hotel de Korenbeurs. Hulst maandag 20 april van Heikant- St. Jansteen dinsdag 21 april van Terneuzem woensdag 22 april van Oostburg woensdag 22 april van Westkapel ie woensdag 22 april van Wissekerke woensdag 22 april van Zi rikzee donderdag 23 april van St Maartensdijk donderdag 23 april van Kortgene donderdag 23 april van Middelburg donderdag 23 april van Koewacht donderdag 23 april van Tholert zaterdag 18 april van 25 april van IJzendijke zaterdag 18 april van 25 april van Axel zaterdag 18 april van 25 april van St, Phiüpsland zaterdag 25 april van Ovezande woensdagavond 22 april van 1.00- 5.00 uur bij J. Inghels—de Block, Café Centrum Julianastr. 1% 1.30- 5.00 uur in Hotel Des Pays Bas. 1.30- 5.00 uur in Hotel de Vuyst. 2.00- 6.00 uur in Café M. A. de Schepper, 1.30- 5.00 uur in Hotel E. Jansen. 7.00- 9.00 uur in Café C. Verbeek,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9