Eerst goed nadenken! RADIO Beperk de schade KORTE WENKEN 312 VOGELS EN WILD ZEEUWS LANDBÜIWBLAD Verzekeringszaken DE laatste tijd* wordt vrij veel propaganda ge maakt voor het sluiten van een ongevallen verzekering voor inzittenden van personenauto's. De motivering voor het sluiten van zo'n ver zekering is dan, dat de passagiers die U in de auto meeneemt een ongeval kunnen overkomen. Zij kunnen daarbij zeer ernstig gewond raken, zelfs invalide en in het ergste geval dodelijk worden ge troffen. Als eigenaar en tevens bestuurder van de auto voelt U zich aansprakelijk voor het letsel dat de passagiers zijn overkomen en derhalve is het noodzakelijk, dat U hiervoor een verzekering sluit. U bent dan in voorkomende gevallen in staat, het leed, althans financieel, te verlichten. U sluit een ongevallenverzekering voor inzittenden van de auto en de zaak zit rond. Om het afsluiten van verzekeringen te anime ren is het veelal een kwestie van de zaken zo ern stig mogelijk voor te stellen. Hij kan U theoretisch voor ogen stellen, dat U met 4 passagiers in de auto onderweg bent en dat U een ernstig auto-ongeval veroorzaakt waarbij 2 passagiers dodelijk worden getroffen en 2 passa giers levenslang invalide geraken. Bedoelde passagiers waren mannen, die normaal een hoog inkomen genoten dit om de schadeclaim wat op te voeren) en zo wordt U voorgerekend, dat één ongeval al vrij gemakkelijk een miljoen schade kan teweeg brengen. Zo'n miljoen slaat in; dit is nl. een bedrag waar iedereen niet dagelijks mee in zijn zak loopt. De betrokken kandidaat is na het aanhoren van genoemde uiteenzetting dan ook wel genegen even met de ogen te knipperen en de oren te klapperen. Misschien zijn er wel enkelen, die voetstoots hun handtekening plaatsen onder een snel ingevuld aanvraagformulier. DENK AAN DE SOEP. PR is een spreekwoord dat zegt, ,,de soep wordt nooit zo warm gegeten als ze wordt opge diend". Alvorens een ongevallenverzekering voor inzit tenden te sluiten is het ook zaak eens rustig na te gaan om welke risico's het in deze nu eigenlijk gaat. Vanzelfsprekend is er in theorie veel over te schrijven maar hoe ligt deze zaak nu praktisch Wel, dan hebt U om te beginnen een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid (W. A.) voor uw auto. Dit betekent, dat U, wanneer U door grove nalatigheid of roekeloosheid een ongeval veroorzaakt waarbij mede-inzittenden derden letsel bekomen, reeds gedekt bent tegen de eventuele claim van de mede-inzittenden. Er blijven dus de ongevallen over die min of meer ontstaan door overmacht e.d. en waarbij dan toch mede-inzittenden derden letsel bekomen. Op wettelijke gronden zult U dan niet aansprakelijk geacht worden voor de geleden schade door de mede-inzittenden en derhalve keert de W. A.-ver- zekeraar geen schade uit. Nu kunt U zich in laatstbedoeld geval moreel aansprakelijk achten voor de schade aan mede inzittenden. Inderdaad, wanneer inzittenden of na- |N verband met de elk jaar weer opnieuw voor- komende klachten over de schade, welke door wild en schadelijk gevogelte wordt- aangericht in de land- en tuinbouw, acht de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap het wense lijk, de verschillende mogelijkheden aan te geven welke de schade tot het uiterste kunnen beperken. In de eerste plaats dient bij het constateren van schade de jager, die op de betreffende percelen de jacht uitoefent, te worden gewaarschuwd, aange zien deze in het algemeen verplicht is om schade zoveel mogelijk te voorkomen. Alhoewel de uitvoe ring nogal eens te wensen overlaat, wordt geadvi seerd aan dit voorschrift de hand te houden, en eventuele klachten direct door te geven aan het hieronder genoemde adres van de ambtenaar van de Directie Faunabeheer. Voor de bestrijding van kraaiachtigen en duiven wordt het rondstrooien van veren van dergelijke dieren of het ophangen van enkele gedode soort genoten, aanbevolen. De praktijk heeft n.l. uitge wezen dat dit een zeer nuttig effect oplevert. De jager of jachtopziener zal ongetwijfeld voor enkele dode vogels of vleugels kunnen zorgen. Knalapparaten hebben, mits goed afgesteld, be wezen een vrijwel afdoende oplossing te kunnen geven. Stankafgevende wildafweermiddelen, die in de handel verkrijgbaar zijn, geven, mits op de juiste wijze aangebracht, een nuttig effect van rond 90 Giftige middelen zijn gebonden aan een vérgun- gelaten betrekkingen hierdoor in behoeftige om standigheden komen te verkeren, kan dit een moei lijk te verteren zaak worden. Verder blijft er dan het ongevalsrisico van mede- inzittende gezinsleden n.l. a. de eigenaar (man); b. zijn vrouw en c. kinderen. Wat de man betreft zijn we snel uitgepraat. Hij moet geen ongevallenverzekering voor inzittenden sluiten maar een gewone ongevallenverzekering, waarmede hij in en buiten bedrijf gedekt is. De uren, die men per week achter het autostuur doorbrengt zijn toch voor de meesten een fractie van het totaal aantal uren, waarin men een onge val kan overkomen. Daarmede willen wij maar stellen, dat de man (eigenaar auto) niet klaar is met het sluiten van een ongevallenverzekering inzittenden voor een auto. Hij loopt duizenden malen het risico op an dere wijze een ongeval te overkomen. Sluit hij een gewone ongevallenverzekering dan is het ongevallenrisico wel volledig gedekt, ook als bestuurder van een auto. Voor zijn vrouw is eigenlijk dezelfde redenering van kracht. Wanneer de man van mening is, dat het ongevallenrisico van zijn vrouw gedekt moet worden dan is hij er niet mee om een ongevallen verzekering voor inzittenden te sluiten. Voor de reeds medewerkende kinderen is het enige juiste alweer een gewone ongevallenverzeke ring. RESUMEREND komen wij tot de conclusie, dat er voor eigen gezinsleden geen ongevallen verzekering voor inzittenden moet worden geslo ten. Wel dient te worden gezorgd voor een goede nor male ongevallenverzekering voor man, vrouw en/ of medewerkende kinderen, welke in en buiten bedrijf dekking biedt. Verder dient te worden gezorgd voor een goede ziekenhuisverzekering met/of zonder vergoeding van dokters en apothekerskosten en dan wel voor het gehele gezin/ Daarnaast zullen één of meer levensverzekerin gen op zijn plaats zijn. Heeft men dan nog geld over, dan valt te over wegen of het geciteerde morele risico t.a.v. even tuele derden, die men wel eens in de auto mee neemt, gedekt moet worden via een ongevallenver zekering voor inzittenden. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de Ver. Wet Risico te Amsterdam, onze W. A.-verzekeraar van de motorvoertuigen per 1 april j.l. gestart is met het afsluiten van ongevallenverzekeringen voor inzittenden. Omtrent de voorwaarden en tarieven zijn inlich tingen verkrijgbaar op de Afd. Verzekeringen der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, tel. 011002348. de L. ning van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het is dus verboden om zon der vergunning gebruik te maken van giftige middelen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het gebruik van vuurwapenen zonder bijzondere machtiging of vergunning verboden is. Voor inlichtingen en klachten kan men zich wen den tot de ambtenaar van de Directie Faunabeheer, de beer H. GRIFFOOEN, Kloetingseweg 66 te Goes, telefoon 01100-4046. In dit verband wordt tevens de aandacht geves tigd op de premieregeling voor het schieten van houtduiven. Ook dit jaar stelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een premie beschik baar voor het schieten ven houtduiven, welke 0,75 per volwassen geschoten duif bedraagt. De uitkering zal geschieden door de Provinciale Voedselcommissaris, waartoe beide vleugels van iedere geschoten houtduif bij de P.V.C. moeten worden ingeleverd. Slechts de houders van een jachtakte en de hou ders van een vergunning ex artikel 53 van de Jachtwet komen voor uitkering van de premie in aanmerking. De regeling is ingegaan op 1 april 1959 en geldt tot nadere aankondiging. Indien in het grasland veel paardebloemen voorkomen kan dit de grasproduktie sterk druk ken. Een bestrijding met chemische middelen geeft goede resultaten. Spuiten tijdens de volle bloei met groeistoffen o.a. M.C.P.A. of 2,4-D. Het beton van de silo kan sterk aangetast wor- den door het gevormde of toegevoegde vuur van het kuilprodukt. Door het aanbrengen van een beschermende laag, in de vorm van silolak, wordt de aantasting tegengegaan. Lak daarom geregeld de binnenwand van de silo. Door verschillende veehouders worden voeder bieten bijgevoerd in de weide. In verband met het mogelijk optreden van kopziekte is dit totaal verkeerd. Voederbieten zijn kalirijk en werken het optreden van kopziekte in de hand. Voor ziekten en plagen in landbouwgewassen is het boek Mededelingen no 92 onmisbaar. Dit boek is verkrijgbaar voor de prijs van ƒ2,bij de Plantezietenkundige Dienst, Oude Bennekom- se weg 9 te Wageningen. Bieten opeen plukken moet vroeg gebeuren. Als er te lang wordt gewacht groeien de bieten wortels door elkaar. Bij het opeenzetten worden de plantjes los getrokken, zodat de groei enige dagen stil staat. Begin daarom vroeg en spaar bij het doorslaan zoveel mogelijk de z.g. eenlin gen. Biggen bij de zeug worden door de zeug meer dere malen per dag gevoed. Vanaf het moment, dat ze gespeend worden gebeurt het voeren meestal twee keer per dag. Dit is een zeer grote overgang. Het gevolg is, dat veel voer ineens wordt opgenomen, zodat de mest dun en de groei te langzaam is. Door in het begin 3 of 4 keer per dag te voeren of een droogvoerbak te gebruiken, voorkomt men moeilijkheden. De hooibouw is een drukke tijd. Met het juiste hooibouwwerktuig kan een belangrijke arbeids besparing verkregen worden. Er zijn ruim 70 ver schillende merken en typen in de handel. Wan neer men een keuze gaat maken als de hooitijd is aangebroken dan valt het niet mee om deze zaak goed te overdenken. Hebt U plannen in de ze richting dan is het nu de tijd om een goéde keuze te maken. Ieder jaar komen er graslandpercelen voor met heermoes. Ook in kuil- en hooigras is dit giftige onkruid hinderlijk. De melkgift is lager en het voer wordt slechter door het vee opgenomen. Heermoes kunt U voorkomen door een paar we ken voor het inscharen of 3 a 4 weken voor het maaien met a van de normale concentratie M.C.P.A. te spuiten. Door de pijn te verzachten wordt een ziekte niet genezen. Doodspuiten van onkruid in gras land is geen afdoend middel. Blijvend resultaat is alleen te verwachten als de oorzaken worden weggenomen. Een juiste ontwatering, bemesting, verpleging en een goed graslandgebruik zijn de geneesmiddelen voor een algehele gezondheid van het blijvend grasland. Komt er in maanzaad zeer veel onkruid voor, zo dat wieden onbegonnen werk is, spuit dan 8 L.na- triumarseniet per ha als de maanzaadplantjes maximaal 7 cm hoog zijn. Spuiten tegen de avond bij een hoge luchtvochtigheid als het ge was nog droog is en de grond enigszins nat, geeft het beste resultaat. Omdat arseniet opbrengstda ling geeft, moet het middel alleen in noodgeval len worden toegepast. Dinsdag 21 april a.s., Hilversum II, 12.2012.30 uur zal naar teksten van de schrijver Antoon Coo- len een klankbeeld worden uitgezonden over de agrarische ontwikkeling van het Land van Heus- den en Altena. Aan dit klankbeeld zal o.m. worden medegewerkt door ir. S. I. van der Wal van het Rijkslandbouw- consulentschap voor W. Noord-Brabant. Vrijdag 24 april a.s., Hilversum n, 12.2012.30 wordt het tweede deel van dit klankbeeld uitge zonden, waarbij o.m. het streekverbeteringsplan voor dit gebied zal worden besproken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8