DE BOERENJEUGD Internationaal plan ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Dingen van de dag EXCURSIE Met de bloesems komt de BLOESEMBST Internationale jongerenconferentie ZATERDAG 18 ARPIL 1959 32J Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Uitwisseling van jonge boeren en boerinnen £N dan pak je je vulpen weer op en schrijf een nieuw driester ren artikel. Laat ik beginnen met de men sen ouderen en jongeren te bedankendie gezegd of geschreven hebben, dat zij deze driesterren op prijs stellen. Wanneer je dat hoort, dan is dat een aansporing om op de ingesla gen weg voort te gaan. Daarom ook is deze aanmoediging van waarde: het geeft gelegenheid om op een aantal dingen van de dag wat dieper in te gaan. Dingen van de dagdat wil zeggen, dingen waar we allemaal van (kunnen) loeten. Ze komen bij ons binnen via de krant, door de radio of op de tele visie; langs de gebeurtenissen uit on ze L.J.G. En soms zomaar doordat je iets langs de weg ziet. Wanneer je dezer dagen langs de Zeeuwse wegen gaat, dan zie je hoe de lente weer de kou en som berheid van de winter aan het ver drijven is. De bomen en struiken lopen uit, de akkers beginnen groen te worden, de huisvaders zijn in hun tuintjes bezig en de huismoe ders maken schoon. Alles doet mee aan de vernieu wingmet frisse moed beginnen we aan een ander tijdperkaan een ander jaar. En dit hele bedrijf van de ver nieuwing gaat dag in dag uit jaar in jaar uit door. Afhankelijk van de breedtegraad waarop je leeft. Australië staat nu voor de winter. gtO is de hele mensheid en de he- le natuur voortdurend bedrijvig; immer aan 't zorgen. Eén groot beeld van het leven; want leven is immers een voortdurende verande ring. En wij allen doen daaraan mee. Ook wijzelf veranderen voort durend. Wij zijn allen op weg naar een doel, naar een ideaal, naar een volgend punt. Het gevaarlijke hiervan is, dat wij zo hard bezig kunnen zijn, dat we ons doel nog slechts onvolkomen blijven zien; of dat we het bewust gaan beperken. De natuur om ons heen is bar stens vol van groei en leven. Maar de mens grijpt voortdurend in. Hij bebouwt en bewaart de aarde. Of. misschien bebouwt hij die alleen maar en maakt hij zich te weinig zorgen over het bewaren. En toch moet dat bewaren ook geschieden. Wij hebben een aantal zaken, waarvan wij de dragers zijn en die wij moeten doorgeven aan hen die na ons komen. Er zijn im- conferentieoord ,,De Pietersberg" te mers idealen, er zijn grote waarden, er zijn ontelbare dingen, die ons waarlijk tot mens maken. WAT IS HET? De Internationale Uitwisseling van Jonge Boeren en Boerinnen (The Inter national Farm Youth Exchange - I.F.Y.E.) is een plan, dat het mogelijk maakt voor daartoe uitgezochte leden van de plattelandsjeugd van de Ver enigde Staten, gedurende 4 tot 6 maan den te wonen en werken met boeren families in andere landen, en voor de boerenjeugd van medewerkende landen om naar de Verenigde Staten te gaan en daar op boerderijen te wonen en te werken. De uitwisseling, die in 1948 werd op gezet, omvat thans meer dan 50 lan den in Afrika, Azië, Europa, Latijns- Amerika en de Pacific. DOELSTELLINGEN. Het plan is gebaseerd op de overtui ging, dat begrip voor andere mensen het fundament is voor wereldvrede. Door de boerenjeugd gelegenheid te ge ven een andere levenswijze te leren kennen door die zelf te beleven, helpt het plan jonge mensen van het platte land de problemen en de houding van plattelanders in andere delen van de wereld te begrijpen. KEUZE VAN DEELNEMERS. De toezichthoudende organisatie in ieder land kiest jonge mensen, gewoon lijk tussen 20 en 30 jaar, die landbouw- DE drie Centrale Landbouwjongeren Organisaties, te weten de P.J.G.N., K.N.J.B.T.B. en de C.J.B.T.B., organi seren van 27 april tot 2 mei in het Oosterbeek een jongerenconferentie van de Confédération Européenne de l'Agriculture (C.E.A.), de Europese Landbouworganisatie, waarbij tal van standsorganisaties en coöperaties uit geheel vrij Europa aangesloten zijn. Het is de bedoeling dat gedurende Ieder van ons is een bewaarder. Ieder van ons heeft vele taken. Ieder van ons draagt grote verant woordelijkheid. Ons, L. J. G.-ers, daarvan te door. dringen, dat is eigenlijk een van de allerbelangrijkste doelstellingen van onze gemeenschap. De weg daar heen wijzen; eventueel een weg daarheen maken: ziedaar een van de voornaamste taken van onze be stuursleden. T?EN platteland, dat zich van deze zaken bewust is, zal een plat teland zijn, dat zijn eigen onver vangbare functie in de gehele men selijke samenleving vervult. Platteland. Een scheldnaam is het geenszins. Heet ons gehele land geen Pays Bas Lage Landen) in 't Frans? En noemden de Engelsen ons land niet de Low Countries (Lage Landen). Waar het „platteland" in zit weet ik niet. Onze silo's en kerktorens (bouwen en bewaren) rijzen hoog genoeg op. Het platteland is net zo verheven of net zo laag-bij-de- gronds als de steden. Dingen van de dag. Dingen die je om je heen ziet. Dingen die je tot nadenken brengen. ervaring hebben, een middelbare school hebben afgelopen, die vertrouwen heb ben in de doelstellingen van dit plan en tevens een oprecht verlangen, ande re volken te leren kennen en te be grijpen. UITVOERING VAN HET PLAN. In deelnemende landen wordt het plan geleid door plattelandsorganisa ties, stichtingen, of de overheid. In de Verenigde Staten leiden de Nationale 4-H Club stichting een particuliere opvoedende organisatie en de voor lichtingsdiensten van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, alsmede de Land Grant Colleges het programma. Andere overheidsinstanties, landelijke organisaties, stichtingen en opvoedende instituten werken eveneens mede. WAT DEELNEMERS DOEN. In het bezochte land wonen I.F.Y.E.- deelnemers op boerderijen, delen het ge- zinswerk en het maatschappelijk leven van de gemeenschap en dragen hun steentje bij tot een beter begrip van gewoonten, levenswijze en cultuur van hun eigen land. I.F.Y.E.-deelnemers laten ook jeugd groepen, plattelands-organisaties, bur ger-verenigingen en dergelijke in eigen land in hun ervaringen delen, waardoor zij een beter begrip van hun buren in de wereld bevorderen. deze week door vele jongeren uit de vrije landen van Europa, zoals Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Spanje, Frank rijk, Nederland, Engeland, West-Duits- land enz., van gedachten zal worden gewisseld over Europese landbouwpro blemen. Speciaal zullen onderwerpen met betrekking tot de technische en economische ontwikkeling van de land bouw worden behandeld, met name in een drietal inleidingen door een Belg, een Engelsman en een Nederlander. Bovendien zal er ruimschoots gelegen heid worden geboden om in discussie groepen en in „vrije vorm" met elkaar van gedachten te wisselen. Ook staat er een tweetal excursies op het pro gramma, n.l. naar het Komgrondenge- bied en de Noord-Oost-Polder. Wie deze belangwekkende conferen tie wil meemaken kan zich tot 22 april aanmelden bij het secretariaat van de P.J.G.N., Heeresingel 20 te Groningen (tel. 05900 32794) of btf het secreta riaat van de prov. plattelandsorganisa tie waarvan hij of zjj lid is. De kosten bedragen voor leden van een bjj de P.J.G.N. aangesloten organisatie 48, zo de landelijke raad in zijn vergadering van 18 april een subsidie beschikbaar zal stellen van totaal 160 zoals is voor gesteld. Daar de P.J.G.N. slechts 5 deel nemers (sters) mag aanwuzen is enige haast op zijn plaats. Eventuele deelne mers (sters) zullen wel enigszins Duits, Engels of Frans moeten kunnen spre ken. (Er is voorzien in een vertaling:) Z.P.M. SCHOUWEN EN DUTVELAND. Op 28 april zal er een excursie ge houden worden naar 't gebouwcentrum te Rotterdam. Vertrek van Zjjpe om 7.05 uur. Opgave vóór 24 april bij mej. A. Steendijk, Wjjde Linge, Nieuwerkerk. Telef. 01110—2214. Tot onze zeer grote spijt kan de L. J. G.-excursie naar België géén doorgang vinden wegens te geringe deelname. Het hoeft geen betoog, dat dit een grote teleurstelling is voor allen die bü de organisatie ervan betrokken waren. Reeds betaalde inleggelden zullen worden teruggestort. Het is bekend, dat afgevaardigden van de Verenigde Staten alleen al door hun lezingen in totaal 6 miljoen mensen hebben bereikt en nog veel meer door radio- en televisieprogramma's, kran ten- en tijdschriftenartikelen. Zowel in Amerika als in de medewer kende landen wordt aan de deelnemers van te voren iets verteld over de aard rijkskunde, geschiedenis, cultuur en landbouw van het te bezoeken land en zjj verkrijgen enige kennis van de taal van het land. Wanneer hun bezoek overzee beëindigd is, krijgen de deel nemers hulp bij het vertolken van hun ervaringen, voordat zij er een rapport van gaan maken. FINANCIERING VAN DE UITWISSELING. De Landbouwvoorlichtingsdienst van iedere staat die deelneemt aan het plan, garandeert tenminste 5 800 van de kos ten, verbonden aan iedere bilaterale uitwisseling, d.w.z. het zenden van een afgevaardigde uit de Verenigde Staten en het opnemen van een buitenlan der. Bijdragen van de Staten worden in eerste instantie bijeengebracht door plaatselijke 4-H Clubs, jongerengroepen, boerenorganisaties, clubs, plaatselijke bedrijven en particulieren. Het restant van de begroting wordt bijgedragen door stichtingen, industrieën en perso nen met belangstelling voor de platte landsjeugd en internationaal begrip. Fondsen voor I.F.Y.E. in medewer kende landen komen van verenigingen van plattelandsjeugd, boerenorganisa ties, stichtingen, particulieren, bedrij ven en overheidsbronnen. OMVANG VAN DEELNAME. In 1858 gingen 116 Amerikaanse af gevaardigden naar andere landen over de gehele wereld en 147 personen uit deze landen bezochten de Verenigde Staten. Sedert het plan begon in 1948, hebben 1010 afgevaardigden van de Verenigde Staten er aan deelgenomen en hebben 1179 jonge plattelanders uit andere landen de Verenigde Staten on der het I.F.Y.E.-programma bezocht. DEELNEMENDE LANDEN. De volgende landen doen in 1959 aan de uitwisseling mee Argentinië, Australië, België, Brazi lië, Burma, Chili, Columbia, Costs Rica, Denemarken, Dominicaanse re publiek, Duitsland, Ecuador, Engeland- Wales, Finland, Frankrijk, India, Ier land, Iran, Israël, Italië, Japan, Luxem burg, Mexico, Nieuw-Zeeland, Neder land, Nepal, Nicaragua, Noord-Ier land, Noorwegen, Oostenrijk, Pakistan, Pana ma, Peru, Philippijnen, Portugal, Ryw- kyu-eilanden, Schotland, Spanje, Chineu se republiek, Turkije, Uruguay, Ver enigde Arabische Republiek, Venezuela, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Alle inlichtingen, die men over dezei uitwisseling zou wensen, worden op aanvraag graag verstrekt door: Platte lands Jongeren Gemeenschap Neder land, Heeresingel 20, Groningen. Tel. 0590032794. 9 mei 1959 te Kapelle

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 21