r Afscheid Meer zeggenschap bij planologie waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen Boekhoud bureau Deze week No. 2474 Frankering bij abonnement: Terneuwn ZATERDAG 18 APRIL 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TIJDENS en na de maandag jl. ge houden vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. afscheid genomen van drie afgetre den leden, de heren C. J. J. Kooyman, W. C, van der Werff en J. J. de RegtDekker. Hun plaatsen zijn in genomen door de nieuwe Kring- Voorzitter van de Kring Tholen en St. Philipsland, de heer A. J. Groene- wege, de nieuwe Kring-Voorzitter van de Kring Oostelijk Zuid-Beve land, de heer C. J. van der Werff, en de nieuwe Kring-Voorzitter van de Kring Axel, de heer W. Koster. De thans afgetreden „D. B.-leden" hebben zich met de volle inzet van hun gehele persoon, aan het werk in de afgelopen jaren gewijd. De heer C. J. J. Kooyman was gedurende 14 jaar lid van dit bestuur. Een tijd met vele bewogen gebeurtenissen is daarmee thans afgesloten. Rampen, wederopbouw, goede en slechte oogsten, perioden van betrekkelijke rust en verhevigde activiteit als de afzet van de produkten in gevaar dreigde, hebben elkaar afgewisseld. Dit alles heeft niet kunnen verhinde ren dat het positieve geluid, zo men wil de „vrolijke noot", in de vergade ringen bleef doorklinken. Bij alle ernst van de zaken hebben de afge- tredenen ook daartoe medegewerkt. Dat de thans oud-d. b.-leden de be stuurlijke band met de Z. L. M. niet loslaten blijkt uit het feit dat zij nog verschillende functies blijven be kleden. De heer C. J. J. Kooyman blijft voorzitter van de Afdeling St. Annaland en Kringbestuurslid van Tholen en Sint Philipsland; de heer W. C. van de Werff blijft o.m. lid van de Commissie werkgevers van de Z. L. M. en afgevaardigde van de Z. L. M. in het Bestuur van de B. V. A. B. afdeling Zeeland terwijl de heer J. J. de Regt-Dekker, die de door het overlijden van de heer A. Haak opengevallen plaats innam, Kringbestuurslid is en in het Hoofd bestuur van de Z. L. M. zitting neemt. Juist doordat zij al is het op andere plaatsen de belangen van de Z. L. M. blijven behartigen, is dit afscheid een „vaarwel en tot ziens" geworden. Dagelüks Bestuur Tergaderde Oostburg: Woensdag 22 april in café „De Windt". Wissenkerke: Woensdag 22 april in hotel „De Kroon". Zierikzee: Donderdag 23 april in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 23 april in hotel „De Eendracht". Serooskerke: Vrijdag 24 april in café „Huysse" van 9.00 tot 1.30 uur. Kort verslag van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. gehouden op maandag 13 april 1959 te Goes. De voorzitter, ir. M. A. Geuze, heet alle aanwezigen van harte welkom en opent de vergadering. Spreker geeft het woord aan de heer J. B. Becu, die enkele medede lingen doet inzake het akkerbouw- beleid. Brouwgerst De onderhandelingen tussen de ge organiseerde landbouw, coöperaties, handel en C. B. K. inzake levering en afzet van de brouwgerst van de ko mende oogst, zijn nog steeds aan de gang. Men hoopt alsnog voor de ver gadering van het Produktschap, die in mei gehouden zal worden, tot een overeehkomst te komen. Voedergranen De minister heeft het standpunt van de commissie Blink ten aanzien van de uitslag van de voedergraan prijzen overgenomen. Dit betekent dat de monopolieheffing op de bui tenlandse voergranen gewijzigd zal wordt n, wanneer de prijzen, hetzij 1,50 boven, hetzij 1,50 beneden de minimumgarantieprijs komen te lig gen. Een voordeel van dit systeem, dat door de Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap is af gewezen, is dat de monopolieheffin gen aan minder wijzigingen onder hevig zullen zijn dan tot nu toe. De uitslag bedroeg immers 0,75. Bo vendien past het nieuwe systeem beter' in het E. E. G.-verband. Doch de akkerbouw krijgt meer risico. Tarwe De tarweregeling zal voor oogst 1959 wel praktisch ongewijzigd blij ven. Bij dit punt geeft de voorzitter nog een uiteenzetting over de tarwe- positie in de wereld, die door de enor me voorraden in de V. S. en Canada, en ondanks de afsluiting van een nieuwe internationale tarweovereen- komst niet rooskleurig lijkt. De vraag is tevens wat Rusland in de toekomst zal gaan doen. Vlas Zoals reeds gepubliceerd is blijft de steunmaatregel voor het vlas van 160,per verwerkte ha gehand haafd. Uit de vergadering gaan nog stemmen op die erop wezen, dat een opbrengst van 8.000 kg voor Zeeland moeilijkheden kan opleveren. Er zal een heffing van 3,per ha uitge zaaid vlas komen. De gelden die op deze manier worden verzameld, zul len gebruikt worden voor de propa ganda voor het verbruik van vlas linnen. Belastingen De heer Meijers doet een aantal mededelingen inzake belastingen. Door de Vereniging voor Landbouw- boekhouden. waarin het Boekhoud- bureau van de Z. L. M. vertegen woordigd is, worden op het ogenblik argumenten verzameld tegen een aantal voor de landbouw ongunstige punten, die in het Wetsontwerp In komstenbelasting voorkomen, het welk nog door de vorige minister van Financiën bij de Tweede Kamer is ingediend. De bedoeling is dat deze via het Landbouwschap te zijner tijd zonodig aan Regering en Kamer leden zullen worden toegezonden. Sloeplan en Kreekrakplan De vergadering bespreekt uitvoerig de landbouwkundige aspecten van liet Kreekrakplan en het Sloeplan. Men is vooral van het eerstgenoemde van mening, dat zoveel mogelijk de goede landbouwgronden, die juist in het oostelijk deel van Zuid-Beveland liggen, gespaard moeten blijven. Over de mate van inschakelen van agrarische deskundigen en van het agrarische georganiseerde bedrijfs leven bij deze en andere planologische projecten is de vergadering maar matig te spreken. Op zijn minst dient de landbouw toch mede advies te geven, hetwelk ook in andere provin cies geschiedt. 0 Ook deze week vragen de wereldgebeurtenissen weer de aandacht. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, trad af; de Dalai Lama van Tibet zette zijn reis in India voort en ondertus sen zoekt prof. dr. J. E. D. de Quay naar ministers. 0 Berichten uit verschillende delen van de provincie kan men in dit 24 pagina's tellende num mer lezen op pagina 308. Over het verloop van de voorjaars werkzaamheden is men niet al te best tevr> den. Ook Bram uit de Slikhoek laat een dergelijk ge luid horen. 0 De rode waarsohuwingskaar- ten voor de erwtentrips zijn ver zonden en dat betekent dat men zeer op zijn hoede moet zijn. Over deze erwtentrips, een ware plaag in het zuid-westelijk zee kleigebied, op pagina 307 meer. 0 Naar verluidt heeft het Col lege van Rijksl>emiddelaars de C.A.O. voor de tuinbouw in Zee land nies goedgekeurd, omdat men zich niet kan verenigen met de indeling in de vierde gemeen teklasse, voor geheel Zeeland. Omdat nadere gegevens nog niet bekend zijn doet men er goed aan, zich aan de opgegeven lonen te houden. 0 De procedure in belasting zaken wordt op pagina 306 be handeld. Oppassen is de bood schap, want het is een ingewik kelde zaak! Laat u door deskun digen voorlichten. Het Boekhoud- bureau van de Z. L. M. is er voor 0 Van ir. W. L. Harmsen ont vingen wy een artikel waarin een Franse mening over de slachtwaarde van het zwartbonte F. H.-vee wordt weergegeven (pag. 309). 0 Een enquête, ingesteld bij een vijftigtal gebruikers van rijendunners leverde een aantal belangwekkende gegevens op. Hierover verhaalt de heer E. Strooker op pagina 311. 0 Blijft aandacht besteden aan uw verzekeringen! (pag. 312). 0 Belgische paarden en piétrains waren er op de grote Franse landbouwtentoonstelling te Pa rijs te zien. De Belgische land- bouwnieuwsbrief is aan deze ge beurtenis gewijd. 0 Uitvoerig wordt op pagina 317 ingegaan op de betekenis en werkwjjze van de z.g. boeren werken. Er zijn twee subsidie regelingen mogelijk. 0 Onder de maat? Dit vraagt onze correspondent zich af naar aanleiding van de verhandelingen over public relations op de open bare bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel. De vee- en vleespositie wordt door hem behandeld aan de hand van de buitenlandse situatie (pag. 319). Rijendunners geven arbeidsbesparing, zie pagina 311.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1