I 1 Ziekten en plagen in vlas Vervolg TUINBOUW Landbouw- tentoonstelling 323 DEENSE FRUITEXPORT Handels-en andere mededelingen Komt naar de Z.L.M. op 18, 19 en 20 juni a.s. ZATERDAG 1» ARF1L 1969 De eigenlijke ondearnemersarteid is in deze be loning niet opgenomen. Het netto-bedrijfsresultaat geeft dos mede de beloning voor de ondernemers- functie in de ruimste zin aan (waaronder beloning voor leiding, toezicht en risico). BEDRIJFSTYPE. IYE gemiddelde bedrijfsgrootte van de onderzoch- te bedrijven in Zeeland in de jaren 1952 t/m '56 bedroeg 6,2 ha. Het merendeel der deelnemen de bedrijven zijn specifieke fruitteeltbedrijven. Op alle bedrijven werden hoofdzakelijk appelen en peren, geteeld. De beplanting van de in volle produktie zijnde percelen bestond overwegend uit struiken. Bij de jonge percelen domineert de vrije Spil." De gemiddelde beplantingsdichtheid van alle onderzochte bedrijven in dit gebied gaf een regel matige stijging te zien van 47 in 1952 tot 54 in 1956. OPBRENGSTEN. De opbrengsten per ha met fruit beteelde bedrijfs- oppervlakte (inclusief jonge percelen), bedroeg in de jaren 1952 t/m 1956 gemiddeld 14.000 kg. Onderzocht werden bedrijven van minder dan 4 ha, 49 ha en groter dan 9 ha. Een opmerkelijk feit is, dat de gemiddelde kg- opbrengst per ha bedrijfsoppervlakte over deze 5 jaren bij deze 3 bedrijfstypen praktisch gelijk was en ongeveer 14 ton p/ha per jaar bedroeg. PRODUKTIEKOSTEN. De gemiddelde produktiekosten bedroegen over de jaren 1952 t/m 1956 ruim 4000,— p/ha. Alleen 1956 vertoonde een afwijking naar boven van 10 tot ruim 4450 p/ha. Verdeling van de kosten per ha per jaar in de verschillende kosten-soorten: JAAR Aantal bedrijven Rente en afschrijving plantopstand Overige duurz. prod. midd. en overige alg. kosten Materialen Arbeidskosten Bewerkingskosten door derden Af leveringskosten Totaal 1952 1953 1954 1955 1956 '52/'56 22 17 25 24 25 8 9 8 9 8 9 19 21 22 23 26 22 21 16 18 19 17 18 35 36 34 34 33 34 7 6 8 5 6 6 10 12 10 10 10 11 100 100 100 100 100 100 Speciaal valt de grote stijging van de overige duurzame produktiemiddelen en overige algemene kosten op van 19 in 1952 tot 26 in 1956, een stijging van bijna 50 Een gedeelte van deze kostenstijging moet wor den toegeschreven aan de geldontwaarding in deze periode, terwijl een ander gedeelte toegekend moet worden aan de verdere mechanisatie, die, hoewel arbeidsbesparend, ook kostenverhogend heeft ge werkt. De arbeidsbesparing werd teniet gedaan door de stijging van arbeidslonen en sociale lasten met circa 35 DE RESULTATEN. De gemiddelde resultaten van de onderzochic fruitbedrijven in Zeeland van 1952 t/m 1956 geven de volgende cijfers: Gemid. beteel- Opbrengst Gemid. arbeids- JAAR bare opper- per 100 inkomsten v/d vlakte kosten ondernemer per bedrijf inclusief leiding, toezicht en risico 1952 6,62 ha 88 1.960 1953 5,71 ha ft 133 9.040 1954 5,63 ha 123 5.960 1955 6,31 ha n 141 10.350 1956 6,48 ha ft 137 12.220 Gemiddeld 6,17 ha 125 7.200 GEÏNVESTEERD VERMOGEN. Wat betreft het totale geïnvesteerde vermogen per ha is deze het hoogst bij de kleine en middel grote bedrijven en het laagst bij de grote bedrijven. Dit geldt eveneens voor investeringen per ha in de grond en plantopstand. Vooral voor de kleine bedrijven ziet men van de investalie toenemende stijging in mechanische werktuigen, n.l. van 1400 p/ha in 1952 tot 4000 p/ha in 1956. Tevens geeft het rapport uitgebreid cijfermate riaal o.m. omtrent rentabiliteit, gemiddelde pro duktiekosten, arbeidsbezetting en de gemiddelde resultaten, verdeeld naar bedrijfstype. Dezelfde gegevens worden eveneens verstrekt over de Betuwe en Noord-Limburg met daarnaast vergelijkende overzichten betreffende de verschil lende gebieden, waaruit blijkt, dat, in vergelijking met de Betuwse bedrijven, de financiële uitkom sten voor de Zeeuwse bedrijven aanmerkelijk gun stiger zijn geweest. B. In grote trekken komt een onlangs in Dene marken aangenomen machtigingswet voor de ex port van fruit overeen met de machtigingswet die in 1958 voor de uitvoer van landbouwprodukten werd aangenomen. De wet op de export van fruit voorziet in de mogelijkheid de exporteurs te verplichten, de vast gestelde voorwaarden voor export na te komen en in de mogelijke instelling van een heffing. In Dene marken blijken de tuinbouworganisaties een grote neiging te vertonen om samen te werken. Een ge meenschappelijke commissie voor de afzet van fruit en andere tuinbouwprodukten, is ingesteld. In 1958 besloot een aantal appelproducenten reeds vrijwillig een bedrag af te staan voor het voeren van een gemeenschappelijke afzetpropaganda in het binnenland. De Deense minister deelde o.m. mede in de toe lichting van de fruit-exportwet dat door deze wet een betere grondslag geschapen wordt voor het maken van minimum-prijsafspraken met West- Duitsland voor appelen. (Landbouwwereldnieuws) TEGEN de schadelijke gevolgen van de „grauwe 1 schimmel" (Botrytis) in vlas kan men nu niets meer doen, omdat men de bestrijding dient te zoeken in preventieve maatregelen, zo meldt ir. J. C. Friederich in een overzicht van de bestrijding van ziekteplagen in onkruiden in vlas. Vaak blijkt de schade van de „grauwe schimmel" mee te val len, indien men althans van een goede kwaliteit zaaizaad is uitgegaan en de weersomstandigheden gunstig zijn voor een snelle ontwikkeling van het gewas. Een andere ziekte die men wel eens aantreft, is de z.g. „melkziekte". Vooral indien de weersom standigheden na de opkomst van het gewas koud en droog zijn, krijgt het gewas een bleekgele kleur en groeit het zeer traag, waardoor men dikwijls zijn heil zoekt in een lichte overbemesting met stikstof om de groei te stimuleren. Niets is echter minder fataal voor de kwaliteit, die men straks oogsten zal. Zodra meer vochtige, warme weers omstandigheden aanbreken, trekt de bleekgele kleur vanzelf weg en komt het gewas aan de groei. Ten slotte kan men plaatselijk wel eens man- gaangebrek aantreffen, vooral indien in bieten, als voorvrucht verbouwd, duidelijke mangaange- breksverschijnselen zijn voorgekomen. Een tijdige bespuiting met een oplossing van 15 kg mangaan- sulfaat in 600 liter water per ha, kan het gevaar voor een spichtige en kronkelige groei van de top pen van de vlasstengels voorkomen. De plagen behoeven bij de teelt van vlas over het algemeen geen probleem meer te vormen, mits men er tijdig bij is. Aardvlooien kan men goed bestrijden door een bespuiting met 25 kg/ha DDT-spuitpoeder van een 5 %-ig middel of 2 kg/ha van een 25 %-ig middel of met 1,6 1/ha DDT-emulsïe 25 Komt ook de vroege akkerthrips reeds voor, dan kan men beter een middel gebruiken, zoals hieronder voor de thripsbestrijding is aangegeven. Thrips kan optreden in de vorm van vroege akkerthrips of als de meer bekende vlasthrips. Aangezien deze thripssoorten zeer moeilijk te on derscheiden zijn en de akkerthrips moeilijker te bestrijden is dan de vlasthrips, kan men veilig heidshalve de bestrijding het beste op de larven van de akkerthrips afstemmen. Het zijn de larven van de thrips, die de grote schade veroorzaken in de toppen van de vlasstengels en die men dus be strijden moet. Maak van uw zaaimachine geen graanopslag- plaats. Het zaaien is weer achter de rug, maak dus de zaaibak leeg. Dikwijls bevat het zaaizaad ook nog een ontsmettingsmiddel. Dit is niet al leen gevaarlijk voor kinderen maar het tast ook het zaaimechanisme aan. Maak dus de zaaima chine eerst goed schoon voordat deze wordt op geborgen. Dieldrin van een 25 %-ig middel 1 liter of kg/ha. Parathion en methylparathion van een 25 %-ig middel 1,6 liter of kg/ha. Heptachloor van een 25 %-ig middel 11 of kg/ha. Deze middelen dienen te worden verspoten of verneveld. De behandeling zal in sommige geval len bij hardnekkige aantasting, herhaald dienen te worden. Bij grote oppervlakten kan men bij het vernevelen ook van vliegtuigen gebruik maken, indien men de nodige voorzorgen in acht neemt. De Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmest fabriek (E.N.C.K) te Vlaardingen zond een aardig mapje met een vijftal vlugschrif ten met aanwijzingen voor het gebruik van Granumix. De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen verspreidde ook dit jaar weer een brochure van de bestrijding van plan- teziekten en onkruiden in landbouwgewassen, samengesteld door de heer R. C. C. de^Bruycke- re. Het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, Groningen, Gel drop en Goes heeft, in samenwerking met het ministerie van Landbouw een film laten maken over de harmonische bemesting in de landbouw. De film heet dan ook de „Harmonie". De „spe lers" zijn poppen; naar verluidt een verdienste lijk stuk werk. Naar aanleiding van de in 1960 te houden landbouwwerktuigententoonstelling in het RAI- gebouw te Amsterdam ontvingen wij een bericht waarin o.a. vermeld wordt dat de tentoonstelling van 18 tot en met 23 januari zal worden gehou den; maar eerst naar Aardenburg op 18, 19 en 20 juni a.s. De Koninklijke Handelmaatschappij voor heen Boeke en Huidekoper N.V. zond enige tijd geleden een goed gedocumenteerde en gevarieer de prijscourant. In een persbericht maakt de firma Vrede- stein te Loosduinen melding van een nieuwe werklaars die gemakkelijk aan- en uitgetrokken zou kunnen worden. Ter gelegenheid van het feit, dat het tachtig jaar geleden is dat het Thomasstaalprocédé werd uitgevonden, gaf het Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakkenmeel een brochure uit waar in de bereiding, de werking en de toepassing van Thomasmeel nader wordt uiteengezet. De 45ste landbouwtentoonstelling van het Deutsche Landwirtsehafts Gezellschaft (D.L.G.) wordt van 3 tot 10 mei a.s. in Frankfurt am Main gehouden. Houdt deze dagen vrij voor een bezoek aan Aardenburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 19