Nieuwe werktuigen in Parijs NOGMAALS: UNIEKE DOCUMENTATIE Grondwaterstanden in Nederland ZATERDAG 11 APRIL 1959 289 WAT de werktuigen betreft is Parijs één van de voornaamste Europese landbouwtentoonstel lingen. Er is vrij zeker geen andere, die een dus danige internationale deelneming kent. Er waren meer dan 330 buitenlandse merken. West-Duits- land staat hierbij bovenaan met 132 merken, dan Engeland met 54, U.S.A. met 33 en vervolgens Bel gië, Zweden, Nederland met 9, Denemarken, Zwit serland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Noorwegen, Finland en Canada. Vooral de deel name uit Amerika is groter dan waar ook. Een gelukkig verschijnsel is dat op het totale aantal inzendingen, dat vergeleken met 1957 vrij wel gelijk gebleven is, en ruim 700 bedraagt, het aantal merken belangrijk is verminderd, namelijk van 1920 tot 1470. Verder is er een concentratie van fabrieken merkbaar en dit verschijnsel doet zich voor zowel in W.-Duitsland als in Frankrijk. Voor enige jaren hebben zich in Frankrijk reeds drie belangrijke fabrieken voor grondbewerkings- Juist voor het ter perse gaan van het vo rige nummer, ontvingen wij van ir. P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor Landbouwwerktuigen, een artikel met zijn visie op verschillende machines die op de in Parijs gehouden landbouwwerktuigen tentoonstelling te zien waren. Helaas waren wij niet in de gelegenheid dit artikel toen nog op te nemen La Branleuse grondverkruimelaar. werktuigen: CarrièreGuyot, Fondeur en Huard verenigd in de Union Charues France, zodat men naast de eigen naam de initialen U. C. F. ziet. Iets dergelijks is nu gebeurd bij drie fabrieken van persen, namelijk Rousseau, Rémy en Thiéband. Zowel van de ploegen als van de opraappersen worden er in ons land geïmporteerd. Een voortreffelijk nieuw type ploeg lijkt de twee- scharige Huard halfautomatische aanbouw wentel- ploeg type HB 1. Het is een zware ploeg (390 kg) voor een diepgang van ruim 30 cm en een breedte van 35 cm per schaar. Een typisch grondbewer kingswerktuig is La Branlense. Het dient om de bovenlaag te verkruimelen en doet dit zonder de grond te verplaatsen. Het bestaat uit een aantal 5 puntige sterren, die onafhankelijk van elkaar om de gemeenschappelijke as draaien. Wil men tussen de rijen werken, dan kunnen er een aan tal van deze sterren worden weggenomen, zodat er een open ruimte ontstaat. Er zijn modellen voor driepuntsophanging zowel als getrokken. Ook voor het ontluchten van grasland is de Bran lense bruikbaar, daar men het geheel kan verzwa den door er zakken grond op te leggen. HET aantal maaidorsers in Frankrijk stijgt voortdurend. De eigen produktie is niet in staat aan de vraag te voldoen; de laatste jaren worden er nog ongeveer 5.000 maaidorsers inge voerd en van het totale aantal (ruim 40.000) is meer dan de helft van buitenlandse herkomst. Het model van Mc. Cormick F 863 is een verbetering BIJ het nastreven van de meest gunstige uit komsten in het landbouwbedrijf dient men van velerlei zaken uitstekend op de hoogte te zijn. Vast staat echter dat aan zékere voorwaarden in de eerste plaats voldaan moet zijn wil men een basis hebben om tot een rendabele produktie te komen. Een van de meest belangrijke voorwaarden hierbij is wel dat de waterhuishouding van onze gronden in orde is. Tijdens en vlak na de oorlog ging men zich steeds meer realiseren dat er aan de waterhuis houding van onze cultuurgronden nog zeer veel ontbreekt. Door de droge jaren 1947 en 1949 werd dit nog onderschreven. Financieel mogelijk ge maakt door gelden uit de tegenwaarde rekening van de Marshallhulp is de Commissie Onderzoek Landbouwwaterhuishouding Nederland (C.O. L. N.) dan ook met een groots opgezette landbouwwater- staatkundige verkenning van ons land begonnen waarvan de resultaten één dezer dagen werden ge publiceerd in een 2200 pagina's omvattende publi- katie. Het wetenschappelijk rapport omvat 12 delen; n.l. één landelijk gedeelte en voor elke pro vincie één deel. Het opmeetwerk had plaats van 1952 tot 1956, waarbij op elke 100 ha cultuurgrond een water standsbuis geplaatst werd. In totaal hadden 15 opmetingen aan 25.000 bui zen plaats. DE promotor van het plan is ir. W. C. Visser, momenteel plv. directeur van het Instituut voor Cultuurtechnisch en Waterhuishouding, ter wijl de coördinerende en adviserende werkgroep die hiervoor in het leven geroepen werd onder lei ding stond van prof. ir. F. Hellinga. De gegevens van het opmeetwerk werden verder aangevuld met gegevens verkregen uit een en quête uitgevoerd door het personeel van de Land bouwvoorlichtingsdiensten. Deze enquête werd ge houden onder de boeren, waarbij de laatsten naar hun mening werd gevraagd betreffende het al of niet te droog of te nat zijn van hun gronden. Bij hét gehele onderzoek werd gebruik gemaakt van de medewerking van 2500 onbetaalde mede werkers. HET RESULTAAT IIET resultaat van dit veel omvattende onder- zoek is een landelijke documentatie van de gronwaterstanden van ons gehele land geworden, die vrijwel enig in de gehele wereld genoemd mag worden. Voor het verdere onderzoek naar de technische methoden om de gebreken in onze waterhuishou ding te kunnen opheffen moeten de verkregen ge gevens als onmisbaar basismateriaal beschouwd worden. Bovendien mag aangenomen worden dat de gegevens van grote betekenis zullen zijn voor de uitvoering van grote waterstaatkundige werken zoals Deltaplan, Rijnkanalisatie en peilbeheersing op het IJsselmeer. Samen met de gegevens verkregen uit een ander groot onderzoek n.l. de bodemkartering, vastge legd in de Bodemkaart van Nederland geven zij een duidelijk inzicht in de bodemgesteldheid van ons land. VERDROGING EN VERZILTING MAAST algemene grond grondwaterstands- kaarten heeft men verdrogings- en verzil- tingskaarten gemaakt. Vanuit landbouwkundig oogpunt bekeken blijkt 40 van de cultuurgrond in Nederland te droog 19 te nat te zijn. Op bijna 60 van onze cultuurgrond komt dan ook jaar in jaar uit een opbrengstderving voor van meer dan 10 Van het zoutprobleem, dat in 't algemeen wel bekend was, ontbrak tot nu toe een landelijk over zicht. Het blijkt dat de Zeeuwse eilanden het meest van verzilting te lijden hebben, gevolgd door de Zuid- Hollandse eilanden. Ook in Noord-Holland en langs de Groningse en Friese kust komt verzilting voor. Nu men door dit onderzoek precies weet, welke gebieden speciale behoefte hebben aan de bestrij ding van wateroverlast en waar de droogteschade het eergste is, hopen we dat van deze C.O.L.N. ver kenning een zeer sterke stimulans mag uitgaan om deze gebreken in de waterhuishouding op te heffen. Bovendien hopen we dat de landbouw om ver zilting en verdroging tegen te gaan, een beroep doet op onze aanwezige voorraden zoet water en dat men met deze gegevens ook inderdaad de mogelijkheid krijgt een deel van de in ons land altijd schaarse hoeveelheden zoetwater te bemach tigen. In de toekomst hopen wij nog nader op dit rap port terug te komen. V. L De nieuwe Farmall 265. van het model F 61. Nieuw is de maaidorser v,an het merk Jeantil, die een uitstekende indruk maakt. De typische rondlopende zeven zijn op merkelijk; verstoppingen worden hierdoor beter voorkomen. De verdere verwerking van het gemaaidorste graan vereist bijzondere voorzieningen; men wil van de dure zakken af en liefst een opslag- en droogmogelijkheid op de boerderij hebben. Op de tentoonstelling was een speciale afdeling hiervoor ingericht, waar diverse silo's, graantransporteurs en drooginstallaties aanwezig waren. Voor de verwerking van het stro zijn verschil lende typen opraappersen. Rousseau maakt diver se modellen met als nieuweling het type E 552 Bexuregard, welke als lage- en als middeldruk pers bruikbaar is. De firma Monzon fabriceert een rijendunner van bijzondere uitvoering. Hierbij is namelijk een ver tikaal staande ronddraaiende borstel aangebracht tussen twee rijen dunmesjes. De bedoeling is de planten tegen de grond te strijken, waardoor ze beter geraakt kunnen worden door de dunmesjes. De firma Savarry Sebille heeft een gecombineerde wied- en dunmachine waarbij schoffels de grond tussen de rijen losmaken. De Hilleshög machine is er één voor tweeledig gebruik, namelijk als pre- cisie-zaaimachine en als rijendunner. Tiet zaaien geschiedt door een heen en weer gaande geperfo reerde rubber band, die de bodem vormt van het zaaielement. Op eenvoudige wijze kunnen deze zaaielementen later worden vervangen door rijen- dunners, die werken volgens het slingerprincipe. Bietenrooiwerktuigèn waren er bij de „Machines nouvelles'' verschillende. Ze waren allen meer- rijig (3-, 4-, en 6 -rijig) en gebouwd aan de trekker. De Renault-Matrot machine kopt afwisselend 2 en 4 rijen en rooit met iedere werkgang 3 rijen, Een ongeveer gelijksoortige machine is de 3- rijige E.G.E.S. Van het zelfde fabrikant was een zeer grote zelf rijdende machine aanwezig die zes; rijen rooit. Voor de aardappeloogst waren er bij de nieuwe machines twee voorraadrooiers. Het fabrikaat Bure bestaat uit*twee naast elkaar staande rooi- scharen. Aan de achterkant zijn zeefkorven be staande uit haarspeldvormige staven bevestigd.' De scharen zijn draaibaar opgehangen en de uit slag van de schuddende beweging kan worden ver anderd. Er is nog een mogelijkheid om een dwars- transportband achter de rooischaren te bevestigen als er bieten worden gerooid, waardoor zes rijen bieten op één zwad bijeen komen. De Bucher is een tweerijige voorraadrooier, bestaande uit één lichtschaar die onder twee rijen door gaat. Aan de achterkant van de schaar zit ten een aantal zeeftanden. Achter deze zeef is een tweede aangebracht. Het bijzondere is, dat beide zeven in tegengestelde richting een trillende be weging maken. Deze machine is ook bruikbaar voor het rooien van gekopte bieten. De lichtschaar wordt dan vervangen door 2 of 3 stel bietenlichters. VAN de trekkers zijn vermeldenswaard de Me Cormick 265 en de Massey Ferguson 21. De eerste is een 35 PK dieseltrekker met 3 aftakassen, 6 versnellingen en een gewicht van ca. 1850 kg, terwijl naar keuze de achterwielen met velgen van 28 inch of 36 inch kunnen worden geleverd. De belangstelling van de Franse overheid bleek o.m. uit de rede, die de Franse minister van land bouw, Roger Hondet hield en die aan het eind van zijn toespraak enige onderscheidingen uitreikte» Daarbij werd als enige buitenlander onze landge noot, de heer Ronda uit Uithuizen „Chevalier de Mérite agricole Francais" als erkenning voor het vele werk op internationaal terrein, dat hij heeft verricht voor de handel in landbouwwerktuigen. P. W. BAKKER ARKEMA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5