<:r0oor de <~ürouw MANTELPAK of COMPLET? Wat moet het worden? Wat kunnen onze meisjes worden? VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP Eet U wel eens biest? ZEEUWS LANDBOUWBLAD 1YE vraag wat het moet worden, een mantelpak of een complet, zal wel het grote probleem worden voor de gelukkige vrouwen, die zich nieuw in het pak kunnen steken. Dit pro bleem klemt te meer, omdat er zoveel keus is in beide rubrieken. Enkele jaren geleden zagen we de complits van japon met jasje alleen nog maar in de heel dure zaken. Het was nog „exclusief" om een dergelijke uitrusting te dragen. Doordat ze in een dure prijsklasse vielen waren ze meestal van goede stof en afwerking en de modellen bleken ook vaak goed van opzet te zijn. Toch vislen ze door de hogere prijs niet onder het bereik van velen, maar kwamen alleen voor in de kasten van bevoorrechte enkelingen. Er was toen nog geen sprake van een keus tussen het mantelpak en het complet. Er kwamen im mers in de lagere prijsklassen alleen nog maar pakjes aan de markt. MAAR NU DIT VOORJAAR? DE winkels hangen vol met complets in wol, ka toen, linnen en zelfs in vele gevallen in zijde uitgevoerd. Ze zijn er in alle prijsklassen en voor alle uren van de dag, van sportief tot gekleed en voor oud en jong. Zou nu de keus tussen man telpak en complet niet wat moeilijk worden? Heel vaak wordt de aanschaf een zaak van per soonlijke voorkeur, maar we zouden de argumen ten „voor en tegen" eens elkaar kunnen gaan afwegen. Wat het ook worden moge: „pak of complet", het blijft een hap uit het kleedgeld, die de moeite van het overwegen wel waard is. Bekijken we dan eerst eens het complet, dat ons aantrekt als iets nieuws vooral als we al lang aan pakken gewend zijn geraakt. Het complet is geknipf voor kleine vrouwen, vooral de aangesloten modellen zonder ceintuur met een kort jasje. Het kleine vrouwtje moet op passen voor het breedmakende jasje, dat ophoudt waar haar heupen het breedst zijn. Niemand wil graag een vierkant blokje lijken. Dit kan worden voorkomen door het jasje langer te nemen. Het korte jasje en de ongebroken princesselijn doen het figuurtje van de kleine vrouw langer schijnen. De princesselijn verdoe zelt bovendien de korte bust.elijn, die bij kleine vrouwen vaak voorkomt. Al deze voordelen zijn niet te verwaarlozen evenals het feit, dat het he le vlak in één kleur ook meer lengte aan de fi guur zal geven. Vooral als het complet in een effen tint of in een fijn bedrukt of geweven pa troontje is gehouden. Toch zijn er bij alle genoemde voordelen een paar voetangeltjes waarop men bij aankoop moet letten, ook de kleine vrouw, n.L: Zelfs als zou U het nieuwe complet alleen maar voor een staande receptie willen gebruiken (wat natuur lijk onzinnig is) dan moet U in de paskamer toch gaan zitten. Princessemodellen hebben meestal nauwe rokken en de heupen zijn vaak smal gehouden. Het is niet leuk om onverwacht uit de naden te barsten als men wil gaan zitten. Dit gevaar is bij sommige modellen lang niet denkbeeldig. De nauwe aangesloten modellen, zo beeldig op een modeplaat, tekenen bóvendien het figuur snel. Kijk dus uit naar exemplaren, die op zijde zijn verwerkt en, zo U ze zelf maakt, voer ze dan öp zijde of op stevige tulle. Het is geen luxe, maar wel voorzichtig overleg om vroeg tijdig uitzakken van achteren en van voren op de knieën te voorkomen. Het voeren van de ach terzijde alleen is niet voldoende. Een groot gemak voor klein en groot is verder het feit, dat de kleurstelling gemakkelijker wordt door het uitvallen van de blouse. Maar dan moet het complet niet opgefleurd zijn met garneersels in afstekende kleuren, die deze eenvoud weer te niet doen. Het is veel beter deze variatie aan te brengen met de hoed of met de handschoenen en de schoenen. Men dient ook te letten op de mouwlengte, die soms verbredend kan werken. Pas ook op voor de soms te wijde armsgaten of korte mouwtjes van de jurk, die onder het jasje wordt gedragen. De jurk moet ook zonder jasje kunnen worden aangetrokken bij minder offi ciële gelegenheden en ook dan nog een appetij telijk gezicht opleveren. Hebben we met al deze voorwaarden rekening gehouden, dan heeft het complet veel voordelen. DEN nadeel is, dat men niet van blouse kan verwisselen, iets wat b.v. op reis veel voor. delen heeft Probeert men dit nadeel te onder vangen door de jurk uit blouse en rok te laten bestaan, wat best mogelijk is als men zelf naait, dan dient men ruimere modellen te kiezen. Een dergelijk model zal dus meer voor de slanke fi guren geschikt zijn. En waar blijft nu ons geliefde mantelpak van weleer? Gaan ze uit de mode om hen voorgoed af te staan aan het complet? Geen denken aan. Ook het mantelpak, vooral in de stevige wollen stoffen staat ons nog steeds ten dienste, zeker voor de grotere en slanke vrouwen. Toegegeven, voor de kleintjes is het pak nooit een goede dracht geweest. Die zijn meer gebaat bij een jurk en een mantel of bij een complet. De grote vrouw kan haar lengte voordelig een beetje bijwerken door deze in twee delen te to nen, in een donkere rok en lichte blouse in aller lei variaties. Het pak heeft zijn herenstrengheid verloren en is gezellig en vrouwelijk geworden zonder ook maar iets van zijn bruikbaarheid te verliezen. Integendeel! Ook het losse pakje is reeds klassiek geworden. Het loont dus de moeite en kosten zo'n pakje in een goede stof te laten maken bij een goede kleermaker. De grotere vrouw is dan voor jaren klaar met zo'n goed gesneden pakje. Er is met weinig kosten variatie genoeg aan te brengen, maar men dient bij het kiezen van de accessoi res te letten op de graad van gekleedheid van pak of complet evengoed als op de kleur. En dames, we hebben nu alleen maar geschre ven over pak en complet, maar er zullen ook weieens koude dagen zijn, dat de zomermantel er nog bij te pas moet komen. Houdt dus bij een eventuele aankoop die mantel, oud of nieuw in gedachten en koopt veiligheidshalve die mantel altijd in een effen tint, in overeenstemming met de hoofdkleur van uw garderobe. Een effen man tel staat altijd het beste over ruiten, strepen of bloemen of welke versiering dan ook. Afwisseling in stof en kleur kan prettig zijn als er sprake is van onderlinge harmonie, maar een wandelend stalenboekje hoeven we niet te worden. Eenvoud is ook hier kenmerk van het ware. En nu nog even één enkele opmerking over on ze hoeden, die we steeds minder zien omdat het zo gemakkelijk is blootshoofds te fietsen of in een auto te zitten. Zoals meestal is er een tijd en plaats voor alles in de wereld. Wilt U er werke lijk tip-top uitzien, draagt dan een lief hoedje bij een gekleed complet, een sportieve baret bij een tweedpak en een goed verzorgd kapsel bij een ge zellige zomerjurk. En verder een prettige winkelmiddag! D. ElemaBakker I\E Paasvakantie is voorbij en voor vele leerlin gen van Mulo en middelbare scholen luidde de bel voor de laatste ronde. De eindexamens ko men in zicht en de beslissing: „Wat moet mijn zoon, wat moet mijn dochter worden" dringt meer dan ooit. Vandaag willen we uw aandacht vestigen op een opleiding, die binnen het bereik van vele Zeeuwse meisjes komt. Met ingang van september a.s. is er aan de vakschool in Goes een opleiding voor landbouwhuishoudlerares ver bonden. Tot nu toe moesten de meisjes om deze opleiding te kunnen volgen ver van huis met al le daaruit voortvloeiende kosten op de koop toe. Dit alles vervalt en we twijfelen er dan ook niet aan of talrijke Zeeuwse meisjes zullen deze aan trekkelijke opleiding willen volgen. Toch willen we hier de opleiding nog even bespreken. De vereiste vooropleiding is minstens Mulodi ploma met scheikunde. Een jaar vormingsklas is de eerste stap op het pad, dat tot lerares voert. Na nog een jaar opleiding kunnen de meisjes MISSCHIEN zegt UJakkesnee, daar ben ik vies van". Mogelijk hebt U nooit biest ge-proefd of op de juiste wijze klaargemaakt. Een paar weken geleden gaf de vrouw van een dierenarts mij het volgende recept: Zet de pan met biest op fornuis of gas stel en begin onmiddellijk met een houten lepel te roeren. Als de eerste vlokjes aan de lepel te zien zijn, moet de pan worden afgezet. Voeg roerende suiker en vanille toe en blijf roeren tot het biest is afgekoeld en zich geen vlies meer kan vormen. U zult ontdekken, dat U de heerlijkste vanïl- levla gekregen hebt, die U zich ivensen kan. Natuurlijk weei U wel, dat U de biest pas gebruiken kan als de kalfkoe minstens tweemaal gemolken is. Ook in pannekoeken is biest zeer goed te gebruiken, maar probeert U het recept eens, dat we U hierboven gaven en we wen sen U met uw gezin smakelijk eten. het diploma huishoudkundige ten plattelande verwerven. Hierna volgen 150 praktijkdagen. Na deze praktijktijd komen de meisjes in het voorjaar weer op school en kunnen twee jaar later hun einddiploma behalen. De plaat sing? kansen zijn buitengewoon gunstig. Er is steeds een groot tekort aan deze leraressen. Het salaris is aantrekkelijk. De minimumleeftijd om toegelaten te worden tot de opleiding is 16 jaar. Een minder bekend beroep is dat van Logo- paediste, letterlijk vertaaldstem en spraak- heelkundige. Zij die deze opleiding hebben ge volgd kunnen les geven aan kinderen en volwas senen, die spraakgebreken hebben. Zij, die veel in het openbaar moeten spreken, wenden zich dikwijls tot een Logopaediste om hun stemban den goed te leren gebruiken. De vereiste vooropleiding voor dit vak is mid delbare schoolopleiding of akte L. O. De kandida ten moeten correct spreken en over een goed ge hoor, goed gezicht en goede longen beschikken. De opleiding (theorie en praktijk) duurt twee jaar. De minimumleeftijd is 18 jaar. De kosten bedragen ongeveer ƒ35,per maand. Voor Zee land zijn de dichtstbijzijnde opleidingen in Rot terdam en Den Haag. De vooruitzichten zijn zeer gunstig. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan de centrale administratie der opleiding voor Logo- paedie in Rotterdam, Mathenesserlaan 158b. Vele meisjes voelen zich aangetrokken tot ver zorging of leiding van kinderen. Voor hen is het beroep van jeugdleidster aantrekkelijk. Voor toe lating tot de opleiding is meestal een einddi ploma van een middelbare school vereist, soms slechts gewenst. Het opleidingscentrum Middelo te Amersfoort leidt de meisjes direkt op voor het diploma B. De duur is ongeveer twee en een half jaar; te weten anderhalf jaar theorie en een jaar praktijk. Het internaat kost ongeveer ƒ1500,— per jaar. Voor materiaal en studieboe ken komt hierbij nog ongeveer 1000,per jaar. het ook mogelijk een opléiding te krijgen in een Naast deze hierboven genoemde opleiding is inrichting voor kinderen of aan de scholen voor maatschappelijk werk. De plaatsingskansen zijn gunstig. Bij het bureau Jeugdzorg, Amstel 1, Amster dam-C., zijn nadere inlichtingen te verkrijgen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4