De stierenkeuringen in Zeeland Een zilveren jubileum Bestrijding van Kraailook ZATERDAG 11 APRIL 1959 287 TF? OENSDAG 15 april zal het 25 jaar ge- leden zijn dat de heer J. Cysouw, hoofd ambtenaar van het Boekhoudbureau en Accountantsdienst der Z.L.M., in dienst trad. Vijfentwintig jaar is in een mensenleven een vrij lange periode en de periode die zich thans voor Cysouw afsluit was er één van veel onrust en veel moeilijkheden. De lasten van Duitse bezetting en de Land standsaffaire hebben wij in die periode moeten overwinnen. Cysouw stamt uit een oud Walchers en nog nader Westkappels geslacht. Westkap pel" is zijn geboorteplaats en hoe lang reeds inwoner van Goes, het is nog steeds zijn „vaderland". De hechte banden waar mee de Westkappelaars aan hun dorp zijn gebonden, zijn in deze 25 jaren beslist niet verbroken. Stammend uit een echt boerengeslacht, heeft hij zijn jeugdjaren op het klein-be- drijf doorgebracht en daar de landbouw praktisch beoefend. Ook alf dijk- en grond, werker heeft hij in zijn jonge jaren de kost moeten verdienen. Deze arbeid in combinatie met de volks aard heeft zijn stempel op Cysouw gedrukt. V asthoudend, zonder onverzettelijk te zijn, kleine moeilijkheden niet tellend en- voor de grote niet wijkend, zijn doel niet uit het oog verliezend en daarop recht streeks koersend, ziedaar Cysouw. Voeg daar nu bij de gave van een goed ver. stand en het laat zich verstaan dat deze Westkappelaarhoewel de spierarbeid niet schuwend, toch naar wegen speurde om door verdere ontwikkeling in de maatschap pij verder vooruit te komen. In vrije tijd werd de studie voor het prak tijkdiploma boekhouding aangevangen en voltooid. In de eerste beginselen der „boek- houdkunst" onderwezen door dezelfde leraar als schrijver dezes, kwam door bemiddeling van deze leraar het contact met ons bureau tot stand en deed Cysouw zijn intree bij ons bureau en in de Z. L. M. kantoorge meenschap. 't Begin was warm en moeilijk. De wol zat wat in de knoop en Cysouw's bruikbaar, heid moest blijken uit de ontwarring van wolspinsels. Niet eenvoudig maar het lukte en Cysouw was benoemd. Wij hebben er nooit spijt van gehad en het korte advies van zijn leraar „neem deze jongen en je hebt een goeie kracht" is vol ledig bewaarheid. Er kwam een zware tijd. Meerdere acten moesten worden behaald, 't Ging vlot. Acht februari 1935 werd de huwelijksacte gepas seerd, door niemand minder dan de tegen woordige Commissaris der Koningin in onze provincie en in 1939 werd het Staats- praktijkdiploma behaald. Voor de praktijk moest terdege studie van het belastingrecht worden gemaakt en na enige jaren praktijkscholing moest ook Cysouw „den boer op", dat wil zeggen, zit dagen houden en cliënten ontvangen. CPECIAAL belast met de behandeling van de zaken der deelnemers in Walcheren is hij reeds jarenlang op „De Eendracht" in Middelburg de geregelde gast. Door bij zondere omstandigheden is dit de laatste paar jaren iets minder regelmatig het ge val. Cysouw is voor onze Walcherse deelne mers en ook voor meerdere Zuid-Bevelan ders een bekende persoonlijkheid gewor den, wiens adviezen men gaarne inwint en volgt. Ook op de Inspecties der Belas tingen zijn de belangen onzer deelnemers bij hem in goede handen. Voor ons bureau is Cysouw één der steun pilaren, een uitstekend hoofdambtenaar die zijn ganse persoonlijkheid inzet voor de be langen van ons bureau, die van de Z. L. M. en niet in dé laatste plaats ook voor die van de Zeeuwse boerenstand. Als bestuur en directie van het Boekhoud, bureau der Z. L. M. wensen wij hem met zijn vrouw en kinderen, mede namens het gehele personeel, van harte geluk met zijn zilveren feest. Deze wens mogen wij tevens overbrengen namens bestuur, secretariaat en secretariaatspersoneel van de Z. L. M. Wij spreken de wens uit dat Cysouw nog vele jaren aan het 25-tal zal mogen zien toegevoegd. Gaarne zullen wij ieder die dit wenst in de gelegenheid stellen de jubilaris te ko men feliciteren. Receptie op WOENSDAG 15 APRIL van 10.30—12 uur in hotel „Centraal" te Goes. MEIJERS. door ir. W. L. Harmsen |\E verplichte keuringen van stieren voor de U fokkerij werden in de periode van 23 februari tot en met 17 maart in 94 plaatsen gehouden. Over de gehele provincie werden 190 stieren ter keuring aangevoerd, een afname ten opzichte van 1958 met 44 stuks. Deze vermindering komt geheel voor rekening van Zeeuws-Vlaanderen waar, door de inspecteur van het Stamboek reeds vóór de keuringen een aantal stieren was ingeschreven. In midden- en noord-Zeeland was het aantal aangeboden stieren iets hoger dan vorig jaar. Het resultaat van de provinciale keuringen was over het geheel genomen vrij gunstig. goed aantal aantal gekeurd gekeurde goed- in stieren goedgek. proc. W. Zeeuws-Vlaanderen 16 8 50 0. Zeeuws-Vlaanderen 45 32 71 Walcheren 48 27 56 De Bevelanden 52 39 70 Tholen en St. Philipsl. 13 12 92 Schouwen en Duiveland 16 11 69 Totaal Zeeland 190 129 68 Hieruit blijkt, dat het goedkeuringspercentage 68 bedraagt, dit is beter dan in 1958, toen dit 62 was. De laatste jaren valt een geleidelijke ver betering in exterieur en type te constateren, het geen zeer in het belang is van een rationele fok kerij. Het gebruik van betere fokstieren, waarbij het fokmateriaal van de K.I.- en stierenverenigingen het gunstigste afsteken, werkt duidelijk door in de kwaliteit van voor de dekdienst opgefokte stier kalveren. Een euvel dat ook bij de keuringen van dit voor jaar aan de dag trad is een te arme opfok, zich uitend in slechte conditie en geringe ontwikkeling. Dergelijke stieren kunnen voor de dekdienst niet goedgekeurd worden en brengen als slachtstieren veel te weinig op. Bepaalde jonge stieren vertoon den bovendien door onevenwichtige voeding, spe ciaal ook wat de mineralen voorziening betreft, ern stige beengebreken, met te weinig veerkrachtige stand en gang. In het bijzonder de steile en stijve, door kraakbeen-woekeringen verdikte kootge- wrichten vallen hierbij op. Symptomen van een gestoorde kalk- en phosphorstofwisseling, die mede beïnvloed kan zijn door tekort aan spore elementen, zoals koper en mangaan. Het thans begonnen bodem-plant-dier-onderzoek in Zeeland zal er toe moeten bijdragen, dat de op kweek van jongvee door goed gefundeerde be- mestings- en voedingsadviezen in betere banen wordt geleid. I\E in het algemeen gunstige invloed van de Zeeuwse K. I.-stieren op de kwaliteit van de nafok, in dit geval van de aangehouden jonge stie ren, komt tot uiting in de keuringsresultaten. Van de 190 gekeurde stieren waren er 109 directe afstammelingen van de K. I.-stieren. Hiervan wer den er 78, of 70 goedgekeurd, hetgeen 2 hoger is dan het gemiddelde goedkeuringspercen tage van alle stieren en 7 hoger dan dat van de overige. Het volgende staatje illustreert de resultaten van deze „K.I.-afstammelingen" per gebied: aantal aantal goed zonen van goed gekeurd K. I.- gekeurd in stieren proc. W. Zeeuws-Vlaanderen 11 6 55 O. Zeeuws-Vlaanderen 26 20 77 Walcheren 23 12 52 De Bevelanden 41 32 80 Tholen en St. Philipsl. 4 4 100 Schouwen en Duiveland 6 4 67 Totaal Zeeland 111 78 70 De volgende K. I.-stieren hadden als „vader- dieren" de grootste invloed: aantal goedgekeurd zonen aantal perc, Dr Lente's Verwachting 33 26 79 Rótterda Sikkema 89 12 10 83 Rotterda Smits 45 14 8 57 Blitsaerd Knaap 10 8 80 Minke's Paul Sikkema 9 7 78 Witzij's Adema 8 7 89 Mercedes 5 3 60 Wijziging Zeeuws Stierenreglement IN verband met de fokkerij, vestigen wij de vee- houders nog op de beoogde wijzigingen in het Zeeuwse Stierenreglement. Deze hebben inmiddels de goedkeuring van de Prov. Commissie ter be vordering van de Veefokkerij en de instemming van de landbouworganisatie gekregen. Het nieuwe ontwerp-reglement bepaalt onder meer dat men jonge stieren boven de leeftijd van 8 maanden op een aanhoudvergunning kan aanhouden voor de mesterij. Dit betekent een belangrijke verruiming van de gewenste vleesproduktie, waartoe jonge slachtstieren een goede bijdrage kunnen geven. Wenst men deze stieren voor de publieke dekdienst te gebruiken, dan moeten deze stieren aan goed- keuringseisen voldoen. Wat deze keuring betreft zal goedkeuring vanwege het Stamboek in de plaats komen van de gebruikelijke goedkeuring door de Prov. Commissie voor de Veeverbetering. Wanneer het gewijzigde Zeeuws Stierenregle ment door de Provinciale Staten is aanvaard, zul len dus alle voor de fokkerij bestemde stieren in het Stamboek moeten zijn ingeschreven. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze nieuwe Pro vinciale Verordening in de loop van dit jaar zal worden bekrachtigd. Grasland met kraailook ook wel wilde uien ge noemd staan bij de boeren letterlijk en figuurlijk in een kwade reuk. Een bestrijding is mogelijk door op een dauwnat gewas te spuiten met een. dubbele koncentratie M.C.P.P. Bij groeizaam weer is het hiervoor nu het juiste moment. KORTENAERKADE 1. "S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM. ARNHEM, EINDHOVE N,'S-GRAVENHAGE, GRONINGEN. ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3