ZEEUWS VEE IN 1958 r waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Opmerkelijke verschuivingen Zitdagen Boekhoud bureau O Deze week No. 2473 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 11 APRIL 1959 47e Jaargang E0WS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND IN de Zeeuwse veestapel hebben zich in 1958 een aantal opmerkelijke ver schuivingen voorgedaan, die. bij de mei- en decembertellingen in dat jaar duidelijk aan de dag getreden zijn. Daaruit blijkt, dat het mesten van rundvee, door de gunstige prijzen en een ruime voederpositie, enorm aan belangstelling heeft gewonnen. De omvang van de gehele rundveestapel nam daardoor toe. Ook de schapenstapel nam belangrijk in grootte toe. Het aantal bedrijven waar schapen werden gehouden vermeerderde met 19 ten opzichte van het aantal in 1957. IVEZE gegevens ontlenen wij aan het onlangs uitgegeven jaarver slag van de Rijks veeteelt- en Zuivel- voorlichtingsdienst in Zeeland. Daar in lezen we ook dat in de afgelopen 10 jaar het aantal paarden in Zeeland met de helft verminderde, terwijl het aantal bedrijven met paarden met 32 afnam. De afname van het aan tal paarden in 1958 bedroeg 5 Op merkelijk is, dat het aantal paarden jonger dan 1 jaar met 17 steeg, al moet men dergelijke cijfers met voor zichtigheid hanteren, omdat het toch altijd nog om kleine aantallen gaat. Conclusies mag men daarop dan ook (nog) niet baseren. In totaal zijn er in Zeeland nog 10.701 paarden, verdeeld over 4.456 bedrijven, waarvan het grootste aan tal dieren voorkomt in Oost Zeeuws- Vlaanderen en voorts in Walcheren, Zuid-Beveland, West Zeeuws-Vlaan deren, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland en Noord-Beve land. Ook de varkensstapel, evenals de Zeeuwse geitenstapel, nam in 1958 af. Toch zijn er in Zeeland nog altijd ruim 21.000 varkens, verdeeld over 5.474 bedrijven per december 1958. De meeste varkens komen voor in Zeeuws-Vlaanderen f 11.789 stuks), waar men ook grote belangstelling heeft voor het Belgische Piétrain- varken. Daarover is in ons land nog niet zo heel veel bekend. Elders in dit nummer publiceren wij daarover een tweetal meningen. BELANGRIJKE TOENAME BUNDVEEMESTERIJ Ff mei '58 was het aantal stuks mestvee 57 groter dan bij de rundveetelling in 1957. In december '58 was het aantal dieren tot 29.497 gestegen. Een jaar daarvoor was dit aantal 17.776. Het mesten op de Zeeuwse bedrij ven heeft zich inmiddels aangepast Terneuzen: Woensdag 15 april in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 15 april in café „De Windt". Zierikzee: Dondesdag 16 april in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 16 april in hotel „De Eendracht". St. PhilipslandZaterdag 18 april in hotel „De Druiventros". Tholen: Zaterdag 18 april in hotel „Hof van Holland". aan de eisen van de huidige consu ment: in de eerste plaats geen vet rundvlees en in de tweede plaats kwaliteitsvlees. Daardoor wordt jon ger vee, dat minder spoedig vet is, afgeleverd, terwijl het afmesten met minder krachtvoer plaats vindt. Mede doordat het mestvee bij aan koop duur was, is de belangstelling toegenomen voor het mesten van stieren. In dit verband werd een wij ziging van het Zeeuws Stierenregle ment voorbereid om het aanhouden van stieren mogelijk te maken. Het is te hopen, dat deze wijziging zo snel mogelijk van kracht wordt, zodat be langhebbenden van de momenteel gunstige omstandigheden kunnen profiteren. In het boerenbedrijf met de vele wisselvalligheden en risico's, die de financiële uitkomsten beïn vloeden, kan men zich niet permitte ren de gunstige omstandigheden voorbij te laten gaan. Dit geldt niet alleen voor het houden van stieren maar evengoed voor dat van Piétrain- varkens, de export van aardappelen enz. Juist in dergelijke gevallen is een soepele regeling en een juist gevoel voor verhoudingen en zich aanpas sen geboden. Naar aanleiding van mestproeven die op het bedrijf van de heer P. J. Bom te Colijnsplaat werden gehou den met 1%-jarige F. H.- en M. R. Y.- ossen (zie ons nummer van 23 dec. 1958 en van 3 jan. 1959) wordt nog medegedeeld dat de F. H.-ossen welis waar een grotere eetlust vertoonden dan de M. R. Y.-dieren, maar dat in groei weinig verschil werd gevonden. DE Zeeuwse melkveestapel bleef in omvang in 1958 nagenoeg ge lijk aan die in 1957. De verhouding van melkvee tot rundvee is ongeveer 1 tot 3V2. Zesentwintig procent van de totale melkveestapel komt voor op Walcheren. Op ongeveer 850 bedrij ven wordt in Zeeland melkvee ge houden. Belangrijke initiatieven werden in 1958 genomen. Met een Bodem-, Plant-, Dier-onderzoek werd begon nen. Half november werd een aan vang gemaakt met de eiwitcontrole van de melk. De deelname is nog niet groot: 73 deelnemers met 426 koeien, maar een uitbreiding van het aantal deelnemers wordt verwacht. Bij de decembertelling werden 19.195 melkkoeien geregistereerd. De gehele Zeeuwse rundveestapel telde in 1958 ruim 87.850 dieren. Uit deze cijfers blijkt dat, hoewel Zeeland overwegend een akkerbouw- provincie is, de veehouderij toch een belangrijke plaats inneemt. Met an dere woorden: bewust spreidt men daardoor het risico. Dat men daar voor op dit moment, in het bijzonder inzake het Stierenreglement, een open oog mag hebben. N. S. Het zijn nog maartse buien die in de eerste helft van april het weer kenmerken. De knoppen van de vruchtbomen worden echter steeds groter en reeds valt er al van. de Zeeuwse bloemenpracht te genieten. 0 Nederland heeft nog geen nieuw kabinet. Maar mt de acti viteiten van de formateur, prof. dl*. J. E. D. de Quay, valt op te maken dat, wellicht reeds zeer spoedig, nieuws te verwachten is. Ondertussen moeten de za ken echter voortgang vinden. Ken minimum netto pachtwaarde werd, in afwachting van een al gehele herziening, vastgesteld, waarbij het financieringsvraag stuk (pag. 286) weer een rol speelt. 0 Er is in de woensdag gehou den openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel ge sproken over „public relations". Maar tot positieve daden is men niet gekomen en dat is jammer. 0 In de opbouw van de Zeeuw se veestapel tratien in 1958 en kele opmerkelijke verschuivin gen op, waarover in nevenstaand artikel meer wordt medegedeeld. 0 Ir. W. L. Harmsen geeft op pagina 287 van dit nummer een verslag van de dit voorjaar ge houden stierenkeuringen in Zee land. Er werden in 94 plaatsen in totaal 190 dieren gekeurd, waarvan 68 werd goedge keurd. 0 Een zilveren jubileum viert deze week de heer J. Cysouw, hoofdambtenaar van het boek- houdbureau der Z. L. M. Gelegen heid tot gelukwensen: woensdag 15 april a.s. van 10.3012.00 uur in hotel „Centraal" te Goes. Van deze plaats ook onze gelukwen sen. 0 Ir. P. W. Bakker Arkema be schrijft in dit nummer nog en kele machines die op de Parijse landbouwtentoonstelling te zien waren (pag. 289). 0 De inkrimping van de Rijkslandbouwvoorlingsdienst heeft voor Zeeuws-Vlaanderen tot gevolg gehad, dat een nieuwe rayonindeling moest worden ge maakt (pag. 293). 0 Aangifte voor de veldkeuring van zomergewassen is weer aan de orde. Daarover leest men op pagina 290 meer. Op pagina 291 wordt ook de Euromarkt bespro ken. 0 Op de pagina voor de tuin bouw wordt het voor en tegen van garantieregelingen voor de tuinbouw besproken. 0 Op pagina 293 en pagina 295 publiceren wij een aantal korte mededelingen die de aandacht vragen. 0 Verder in dit nummer o.a. uitbreidingsplannen; pagina voor de vrouw; is dat -wel econo misch?; pachtvraagstukken; we tenswaardigheden voor werkge vers; korte wenken; dingen van de week; marktberichten en het geheime week boek van Bram uit de Slikhoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1