DE BOERENJEUGD Trefpunt '59 W aarzegger ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGERE N GEMEENSCHAP ZEELAND ZOMAAR, UIT DE KRANT.... BOEKEN ZATERDAG 11 APRIL 1959 299 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. F LKE dag valt er, bij ieder van ons een krant in de bus. Bij sommigen meer dan één bij an deren de krant van de buren „De krant kunt U niet missen geen dag!" Zo luidt een slagzin, die men negal eens in de kranten aan treft, en die ingegeven is door de behoefte van de Nederlandse dag bladpers om steeds meer abonné's te krijgen Af aar, er zit wel iets in die slag zin. Wij, mensen van de 20e eeuw, hebben een heel werkelijke behoef te aan voorlichting. Aan voorlich ting op zéér veel gebied. We willen afhankelijk van geslacht, ouder dom, en plaats in de maatschappij op de hoogte komen en blijven van het nieuws op het gebied van politiek mode beursberichten technische voorlichting cultu reel leven familieberichten sportuitslagen misdaden en on gelukken en de beeldstrips. Een gedeelte van onze nieuws honger wordt zeker gestild door de nieuwsberichten van de radio. Elke dag wordt drie maal de weersver wachting omgeroepen. Draaien we op de kiesschijf van ons telefoon toestel 003, dan krijgen wij de weers. toestand en het weerbericht heet van de naald. Al is het in de zuid- Westelijkste provincie van ons land dan ook vaak zo, dat we meer aan de weerberichten van Brussel Vlaams hebben, dan aan die van het K.N.M.I.! U kent die laatste berichten wel, met verspreide neerslagvlagen, zelfs met onweder" en „Schoon we der over Noord-België" en „Wellicht ijsregen over de maritieme streken?" Wij voelen ons wat het weer bericht betreft nauw verbonden met onze zuiderburen; een verbin tenis, die wij op een ander vlak ho pen te verstevigen en bevestigen bij gelegenheid van onze excursie naar België! Maar hoeioel volgens het kortge leden verschenen officiële verslag over de Nederlandse luister gewoon ten, de boer bij voorkeur kennis neemt van de zaken, die uit het nieuws komend direct met zijn bedrijf te maken hebben, mogen we zeker wel aannemen, dat er toch ook andere dingen zijn, die onze mensen interesseren naast de onge twijfeld belangrijke landbouwtech- nische mededelingen. Het is inderdaad waar, dat er in de krant (die U niet kunt missen firéén dag) heel veel dingen staan beschreven, die samen de roman van onze wereld vormen. De roman; dat wil dus zeggen, een samenvoeg- sel van vrolijke en droeve be langrijke en onbelangrijke mooie en lelijke verheven en laagbijde- grondse dingenzaken en feiten. Met de lente komt de tijd, dat U de balans gaat opmaken van het afge lopen winterseizoen en wij hopen, dat dit een goede balans zal zgn, zodat U met vreugde Uw zomerprogramma op stelt. Om de leden ook in de zomer aktief voor de vereniging te houden is het noodzakelijk een aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Is de band van de vereniging niet het sterkst, wanneer alle leden hun jaarlijks uitstapje maken? Nu nemen ondergetekenden de vrij heid U het voorstel te doen om op 22 juli 1959 een excursie te organiseren naar „Trefpunt '59" te Geldermalsen. Geldermalsen ligt in het centrum van het Gelders riviergebied, waar momen teel grote veranderingen plaatsvinden (ruilverkavelingen) U zult tijdens de reis kunnen genie ten van mooie riviergezichten, boom gaarden enz. Wat is „Trefpunt 'SS" nu? Dit is de Landdag van de Gelderse Plattelands Jongeren, verenigd in de 'TOEN wij aan dit artikel begon- nen, was het eigenlijk onze be doeling om eens een blik in een wil lekeurige krant te slaan en bij en kele punten daaruit aan te knopen Want het IS belangrijk. Ook U kunt de krant niet missen. Wel een dag, maar niet steeds. De krant is een geschiedenisboek, dat voor ieder van ons van dag tot dag geschreven wordt. Minder belangrijk dan de boekjes van 1600 Slag bij Nieuwpoort (wist U 't ook nog?) voor wat onze jaar tallenkennis betreft. Maar véél be langrijker met betrekking tot ons leven van vandaag de dag; een leven, dat niet meer los te denken is van het wereldgebeuren. Of dat nu de eis van de Dalai Lama, de Engelse invoerrechten op anjers of de wegenbouw in Nederland betreft Het zij verre van ons om in de driesterren artikeltjes propaganda te maken voor enige speciale gees tesrichting. U mag daarenboven ge rust weten, dat wij in wezen heus maar heel weinig verwachtingen hebben van cd die mooie grensover schrijdende zaken van tegenwoor dig. Maar goed, daar gaat het nu niet over. Waar het wél over gaat? Wel: niemand van ons kan zich meer onttrekken aan het feit (let wel, het FEIT en niet de MENING), dat de aardrijkskundige grenzen hoe lan ger hoe meer gaan vervagen. Dat wij, of wij in New York, Reijkjavik of Kats wonen, deel hebben aan het gebeuren in de gehele wereld. Als er een regeringsleider in Wa shington, Peking of Moskou plotse ling een gekke, stomme of onverant woorde beslissing neemt, dan kan dat miljoenen levens kosten. Voelt zo iemand zich ineens bedreigd, of bedrijft een of ander lagere ambte naar ineens een stommiteit, dan kan dat mensenlevens kosten in vele gezinnen. Denkt U maar aan het kortgeleden verschenen bericht in verband met een proef mobilisa tie in Israël. En meent U niet, dat U dit niet raakt, of dat dit ons niet kan overkomen. En aan het eind van deze be schouwing staat dus weerde krant (beter: het nieuwskunt U niet missen; geen dag. Geen dag, omdat U elke dag van Uw leven leeft en elke dag van Uw leven een mens bent! B. O. G. en B. O. L. H„ welke jaarlijks duizenden bezoekers trekt. „Trefpunt '59" biedt U een leerzaam en gevarieerd programma; wat er in het kort als volgt zal uitzien: Morgenprogramma: Een tweetal inlei dingen door prominente sprekers, afgewisseld met heren-modeshow. Middagprogramma: van muziek, rui ters, sport en spel. Tenslotte het: Avondprogramma, met de grote „Land dag-show", geschreven en geregis seerd door de bekende radio- en T.V.-medewerkers: de heren Tom van Maren en Johan Bodegraven. Deze show wordt gespeeld door de beste krachten van de West-Be- tuwse Plattelands Jongeren. Inlichtingen, omtrent „Trefpunt '59" kunt U verkrijgen bi) de heer D. J. v. d. Koppel, Middelweg T. 105 te Tricht. pen bestuurder van een L. J.G.-af- deling moet kunnen organiseren. Dit zult U ongetwijfeld met mij eens zijn. Hij zal steeds van nieuwe activi teiten blijk moeten geven wil hij zijn afdeling draaiende houden. Het organiseren van een evenement heeft verschillende facetten. Vervelend is het ambtelijk facet, dat tegenwoor dig een duchtig woordje meespreekt. Waarzegger gelooft, dat er nog ver schillende gemeente-bestuurders zijn, die niet begrepen hebben wat jongeren werk betekent. Deze bestuurders interesseert bij het organiseren van plaatselijke evenemen ten alleen of er leges of vermakelijk heidsbelasting te heffen valt. Aan de gemeente-bestuurders-lezers vraagt Waarzegger: „Vindt U het rede lijk dat voor de opvoering van een toneelstuk, waar jongelui de gehele winter hun vrije tijd voor hebben op geofferd, door U vermakelijkheids belasting wordt geheven? Waarzegger kan begrijpen dat men bij zuiver commerciële exploitatie een graantje (in de vorm van belastingen) wil meepikken. Het belasten van evenementen van plaatselijke jongeren verenigingen vindt hij echter onjuist en onredelijk. Waarzegger krijgt wel eens de in druk dat men bepaalde activiteiten van jongerenorganisaties door het heffen van belastingen wil torpederen. Lezers gemeentebestuurders, denkt bij het in terpreteren van Uw belasting-verorde ningen eens aan al deze zaken. Wees blij dat Uw gemeente jonge inwoners heeft die gemeenschapszin tonen en hun vrije tijd benutten om iets zinsvols te presteren. U helpt dan het jeugdwerk op het platteland niet alleen door een holle fraze in Uw toespraken, maar daad werkelijk. WAARVAN AKTE. Naam en adres van „Waarzegger" zijn bij de redactie bekend. Red. BERICHT. In het Paasnummer 1959 van het Landbouwblad werd onder de rubriek „Van Boerderij en Organisatie" de bijdrage voor Schouwen-Duiveland op genomen met de ondertekening „A. Deïst". Gaarne vermelden wij hier, dat deze ondertekening had moeten luiden: „C. Kuyper". red: EXCURSIE L. J. G. Het aantal deelnemers aan deze excursie is dermate gering, dat de gelegenheid tot opgave verlengd wordt tot en met aan staande maandag 13 april. Telefonisch kunnen deze op* gaven geschieden onder net nummer 01189, abonnénummer 386. STREEK J A AU V ERG ADERING DER L. J. G. O.Z.-VLAANDEREN. Op vrijdag 3 april hield het Streek- bestuur der L. J. G. haar jaarvergade ring Uit het jaarverslag bleek dat ze op een goed verenigingsjaar kan terug zien. Er werd 2 maal een excursie naar de wereldtentoonstelling gemaakt. Door de Z. L. M. is een cursus wo ninginrichting georganiseerd, waaraan een excursie werd verbonden naar het Bouwcentrum. Het hoogtepunt van dit jaar was de culturele streekavond, met het actuele onderwerp: „Het verdronken land van Saefthinge". Het financiële jaarverslag was niet zo gunstig te noemen. De heer M. Murre hield op deze vergadering een causerie, waarin hij een terugblik wierp op het ontstaan van de L. J. G. en hoe de ontwikkeling ge groeid is tot nu toe. Aan het einde van deze causerie nam hij afscheid als voorzitter van de Streek, waarbij hij enkele voorvallen vertelde die hij mee maakte in de bestuursfuncties die hij bekleed heeft. Ook de secretaresse, mej. L. van Driel, nam met enkele woorden af scheid van de Streek. Hierna ging men over tot het stem men van drie nieuwe bestuursleden. Na een vlotte stemming is het Streekbestuur als volgt samengesteld: de heer Jac. Murre (Axel), voorzit ter; mej. A. de Mul; de heer D. Jan sen (Hoek); mej. N. de Kubber en de heer H. Dieleman (Zaamslag). Tot afgevaardigde naar de Prov. Raad werd de heer D. Jansen gekozen. De Prov. secretaris de heer A. J. Klaassen bedankte de beide scheidende functionarissen en feliciteerde het nieuwe bestuur. De nieuwe voorzitter, de heer Jac. Murre, sloot de vergadering. S. v. D. BLOESEMRIT 1858. Dit jaar zal wederom de traditionele L J. G.-BLOESEMRIT worden gehouden. Vertrek en finish te Kapelle. Vermoedelijke datum 9 mej 1959. Let op de nadere berichten! ISAAC ASINOV„Wonderwereld der atomen." Een Prismaboek, dat deze uiterst moeilijke materie op een uiterst bevat telijke wijze weet voor te stellen. Wie er iets meer van weten wil kan bij dit geïllustreerde boekje goed terecht. Bij zondere complimenten aan de schrijver voor zijn uitstekende voorbeelden! Hilaire Belloc: Marie Antoinette. De meesten van ons kennen de tra gische en romantische levensgeschie denis van deze Franse koningin wel zo ongeveer. Een vorstin, die haar volk niet verstond, en die haar hoofd onder de guillotine verloor. Een knap en kritisch geschreven Prisma-boek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15