Voor de welvaart van ons volk Zitdagen Boekhoud bureau OVERZICHT Een paar opmerkingen Deze week No. 2472 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 4 APRIL 1959 47e Jaargang waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Hulst: Maandag 6 april in „De Graanbeurs". Westkapelle: Maandag 6 april in „Kasteel van Batavia" van 9.15 tot 12.30 uur. HaamstedeDinsdag 7 april in hotel „Bom" van il.15 tot 14.30 uur. Oostburg: Woensdag 8 april in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 9 april in hotel „Huis van Nassau". Kortgene: Donderdag 9 april in hotel „De Korenbeurs". Middelburg: Donderdag 9 april in hotel „De Eendracht". Van 17 tot 22 maart j.l. werd in de Franse hoofdstad Parijs de grote Franse nationale landbouwtentoonstelling gehouden. Dit was de 68ste maal dat deze tentoonstelling werd georganiseerd. Tegelijkertijd werd de dertigste internationale landbouw werktuigententoonstelling gehouden, waarvan bovenstaande foto een onderdeel weergeeft. Over deze grote ïandbouwmani- festatie wordt op de pagina's 274, 275 en 276 van dit nummer verslag uitgebracht. Het landbouwbeleid FN aanzien van de grote econo mische vraagstukken waarmede ons land te worstelen heeft, zitten wij begrijpelijkerwijze in een soort komkommertijd. Het wachten is op een nieuwe regering. Er wordt hard aan gedokterd. Hoe deze uit zal val len is op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet bekend Het is slechts te hopen, dat de kabinets crisis niet lang meer duurt. Want door de loop van de politieke ge beurtenissen zit ons land in feite reeds sedert december vorig jaar zonder een regering, die nieuwe zaken aanpakt. Het wonderlijke is mis schien nog wel, dat alles rustig voort loopt. Ernstige spanningen zijn er niet of treden niet aan de opper vlakte. Toch vragen verschillende moeilijke problemen om een spoedige oplos sing. Wij denken, om nu maar in onze eigen sector te blijven, aan het zuivelvraagstuk, aan de melksubsi- die, aan een eventuele vrijere loon vorming enz. Voor ons staat vast, dat de nieuwe Minister van Landbouw voor een uiterst zware taak komt te staan. De tijd, waarin het de landbouw, relatief gesproken, goed ging en alle produk- ten vrij gemakkelijk afzet vonden, is voorbij. Een nieuwe bewindsman zal dan ook niet terug kunnen grijper op een beleid, uitgestippeld in die tijd. Voor de landbouw is het te hopen, dat er een Minister komt, die zijn ambtgenoten in het kabinet kan over tuigen van het belang van deze be drijfstak voor het welzijn en de wel vaart van geheel ons volk. S. IN dit nummer worden enige artikelen gewijd aan de grote Franse land bouwtentoonstelling, die in Parijs gehouden is. Naar aanleiding hiervan zouden wij een tweetal opmerkingen willen plaatsen. Deze tentoonstelling, waar vooral de machines en landbouwwerktuigen een gruie plaats innemen naast het vee, stond dit jaar in het teken van de Euro- markt (E. E. G.). Het betekende, dat er plaatsruimte was gereserveerd voor de vijf andere landen, die met Frankrijk samen deze E. E. G. gaan vormen. Voor zover wij konden zien was er door Duitsland, België en Nederland ge bruik van gemaakt. DE stand van Nederland deed een weinig povertjes aan. Er waren geen zuivel, geen groente en fruit en geen bloemen. In andere landbouw bladen lazen we hierover reeds ern stige kritiek. Maar ofschoon wij van mening waren, dat deze 600 m2, die aan ons land waren toegewezen, zeker fleuriger gevuld hadden kun nen worden, moet men aan de andere kant tevens bedenken, dat het prak tisch onmogelijk is om in een der gelijke kleine ruimte iets te laten zien van onze landbouw en onze produk- ten. Daarnaast diene men te bedenken, dat deze tentoonstelling voornamelijk door Franse boeren werd bezocht en niet door de Franse verbruikers. Een uitstalling van onze zo rijke schat van zuivel- en tuinbouwprodukten had hier geen zin. Gezien de moeilijkheden om juist in de landbouwsector tot eèn eenheid te komen in Europees verband, zou het zelfs niet tactisch zijn de Franse producenten op hun eigen tentoon stelling de ogen uit te steken. Wel vonden wij het jammer, dat het ge heel niet met wat bloemen was op gesierd. HET tweede punt, dat in onze ge dachten kwam, was dat het toch jammer is, dat de landbouwsector in Nederland nu niet kan komen tot een dergelijke nationale tentoonstelling. Wij zijn een klein land. Duitsland heeft zijn jaarlijkse gróte tentoon- stelling. Engeland zijn Royal Show. Frankrijk zijn Salon des Machines. Wij zouden toch op zijn minst eens in de twee jaar iets dergelijks moe ten kunnen organiseren. Vorig jaar is een eerste poging ge waagd. Het is op een fiasco uitge lopen. Een comité, waarin naar goed Nederlands recept alle publiekrech telijke en privaatrechtelijke organi saties in vertegenwoordigd waren, waar aan alle zuilen en lange tenen gedacht was, heeft de eerste Natio nale landbouwtentoonstelling niet kunnen redden. Zou soms een kleiner werkgezel schap, waarin dan deskundigen op het gebied van het tentoonstellings wezen zitting zouden moeten nemen en waaraan alle organisaties op het gebied van de landbouw en de han del eens spontaan hun medewerking zouden toezeggen zonder al te veel medezeggingschap van te voren, niet meer succes opleveren r 0 De geweldadigheden in Ti bet die een, zo bittere overeen stemming vertonen met wat het Hongaarse volk overkwam, heeft de vrije wereld weer (enigszins) wakker geschud en doet ons eens te meer beseffen dat men niet bij de pakken neer kan zit ten. Er moet gewerkt worden om blijvend onze positie zo hecht en sterk mogelijk te hou den. 0 Daarom doet de actualiteit van het probleem over een al of niet vrije loonpolitiek enigszins wrang aan. Niettemin hebben wij ons er over te beraden. Ir. C. S. Knottnerus, de Voorzitter van het K. N. E. C., doet dit op pagina 267 van dit nummer. 0 In dit verband blijkt het tevens noodzakelijk, zich zo veel mogelijk te ontwikkelen. Stap pen op deze weg hebben ook de leerlingen van de Z. L. M.-Lagere Landbouwschool te Oudelande en die van de R. M.L. S. te Goes ge zet (pag. 266). De noodzaak van «en blijvende ontwikkeling werd ons opnieuw duidelijk uit het jaarverslag van het Land bouwcoöperatie Centrum voor Z.VV. Nederland (pag. 267). 0 Dat men overigens niet alles kan weten wordt men gewaar uit het belastingpraatje van deze week waarin de beschrijving van de procedure in belastingzaken wordt voortgezet (pag. 266). 0 De ontwikkeling van de techniek en het zoeken naar nieuwe werkmethoden in de landbouw blijft 'eveneens de aan dacht vragen. Deze week wordt door de Stichting Nederlandse Uien-Federatie verslag uitge bracht over de ontwikkelingen op het gebied van de chemische onkruidbestrijding in uien en sjalotten (pag. 273). 0 In Zweden heeft men in een oude suikerfabriek een bedrijf gevestigd voor het was sen en kleinverpakken van aard appelen, waarmee men de Zweed se huisvrouw kennelijk een dienst bewijst. De Amerikanen houden zich ook voor de afzet van hun produkten natuurlijk bezig met marktonderzoek. En kele gegevens over e. e. a. op de pagina met buitenlandse berich ten (nr. 271). 0 Daar vindt men ook een ver slag over de behandeling van de Belgische landbouwbegroting. 0 Nog dichter bij huis is het plan om in het gebied v an de Yerseke Moer een volledige drinkwatervoorziening aan te leggen. Het is van harte te hopen dat dit plan (bij deelname van de belanghebbenden die 70 pet van de totale oppervlakte in gebruik hebben) mag slagen. Het is dan de bedoeling nog deze zomer met de werkzaam heden te beginnen. 0 De contractteelt van princes- sebonen en de financiering van ruilverkavelingen in tuinbouw gebieden zijn onderwerpen die op de tui nbo u vvpagina (nr. 277) worden behandeld. v y

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1