IJSPRET SINTERKLAASVIERING OP SCHOOL MIJN EERSTE DAG OP DE SCHOOL 241' GELUK BIJ EEN ONGELUK DE meisjes van de LandbouwhuisHoudscHool reden druk pratend naar school. Het had al een paar nachten hard gevroren en het ijs was al sterk genoeg om er op te schaatsen. Ze waren van plan ijsvrij te vragen en dan samen op de Veste bij Breskens te gaan rijden. Zo gauw ze op school kwamen, vroegen een paar meisjes aan de directrice vrij, maar het ging niet door. 's Middags kwam er toch een verrassing: ze zou den dinsdagmiddag een schaatswedstrijd houden, dus moesten ze dan allemaal hun schaatsen mee brengen. Een gejuich steeg op en allen vonden het even leuk. Ieder was de dinsdag vol van de wedstrijd; ze Hadden 's maandagsavonds al flink geoefend. 's Middags ging de juffrouw met hen mee naar de Molenkreek. De eerste wedstrijd was in hardrijden, waarvan de prijs een boek was. De baan was 100 m lang. De la klas zou tegen lb rijden. Het startsein werd gegeven en daar ging het er op los. Het was een zeer spannende wedstrijd, dan weer was lb voor, dan weer la. Toén plotseling kwam er een meisje uit lb naar voren; met een geweldig tempo reed zij allen voorbij en kwam ze als eerste over de lijn. De andere meisjes van lb, aangemoe digd door hun voorgangster, verhoogden toen hun tempo zodanig, dat ook zij met een flinke voor sprong op la wonnen en dus het mooie boek in de wacht sleepten. Maar nu kwam het moeilijkste deel van de wedstrijd, want de assistenten gingen tegen de Vormingsklas eierrijden; dat is met een ei op een lepel rijden, zonder dat het er af valt. Weer werd het startsein gegeven en de meisjes begonnen aan hun moeilijke opdracht. Nu ging het in tegen stelling met hardrijden, heel langzaam; elk meisje probeerde het ei op de lepel te houden, wat echter niet zo eenvoudig was. Onder gelach en geschreeuw rolde bij de assistenten het éne na het andere ei op het ijs (gelukkig, dat het maar kalkeieren waren). De Vormingsklas bracht het er stukken beter af en haalde glansrijk de overwinning. Ook hier was een prijs voor uitgeloofd en wel een heel leuke: elk meisje kreeg een kalkei, waarop een luid gejuich van alle meespelenden opsteeg. Tot slot van de wedstrijd gaven de meisjes van de 2a klas en de 2b klas een wedstrijd te zien in schoonrijden. Het was een lust voor het oog, hoe sierlijk de meisjes toen over het ijs zwaaiden. De jury kon niet uitmaken, wie van hen het mooist gereden had; daarom kreeg elk meisje, dat deel genomen had, een heerlijke reep chocolade. Tevreden ging toen ieder weer naar huis. want ze hadden allen genoten van deze prettige middag. MAGDA DE LOOZE. Landbouwhuishoudschool ..Prinses Marijke" te Schoondijke. TJè hè daar werd ik wakker en bleef nog even lekker liggen en dacht na wat er allemaal ging 'gebeuren. O, ja dat is waar, het was Sinterklaas en meteen stond ik naast m'n bed. Ik holde naar beneden, maakte me klaar om vlug met de bus naar school te gaan. We hadden vier weken van tevoren een briefje 'getrokken waar een naam op stond waar je wat voor moest maken. Ik had een giraffe van touw gemaakt waar ontzaglijk veel werk was aangeweest. Maar de man van mijn zuster had er aan geholpen. Ik had voor Corrie M. iets gemaakt. We hadden allemaal afgesproken een oude hoed mee te brengen om daarmee een spelletje te doen. Maar ik had m'n hoed bij m'n zuster laten liggen, dus daar moest ik eerst nog om. Ik vertrok dan een beetje vroeger dan de ande ren, omdat m'n zuster nogal ver woont. Doch halverwege bij Leni in de groentewinkel stonden er al een heleboel met allemaal van die verschrik kelijke gekke hoeden op. Leni had zo'n platbomer op die ze gewoon niet op haar hoofd kon houden. Ze gingen met mij mee en een eindje verder kwamen we er nog meer tegen, ook allemaal met van die rare hoeden op. Isa O. had een fel gele, die ze helemaal voor op haar hoofd moest zetten, omdat ze een dotje heeft bovenop haar hoofd. De andere Isa had zo'n grote zwarte met een vlerk als een raket zo steil in de hoogte en een tuil aan de zijkant waar ze bijna scheel door ging kijken. Corrie had een grijze met een poppetje er aan hangen. En Corrie v. P. met Jannie hadden zo'n hoge voorkant aan der hoed. 't Was om je naar te lachen. Mijn zuster zocht gauw de hoed op, waar ze nog 'gauw een pluim opspeldde. En zo gingen we naar de bus waar een heleboel anderen nog waren die ons uitlachten, maar het toch wel lollig vonden. En de oudere mensen spraken over „die jeugd van tegenwoordig". De chauffeur wilde onze kaarten niet knippen, want hij zei als er eens wat gebeurde. In ThoLen stonden ze allemaal naar ons te l\iken. Juffrouw van G. had een garibaldi hoed op'. En zo gingen we met zijn allen naar de keuken waai; ZATERDAG 28 MAART 1959 we het feest zouden vieren. We maakten het eerst gezellig en gingen toen maar met de spelletjes be ginnen. De doos met cadeautjes brachten ze binnen, waar we allemaal hunkerend naar keken. Intussen sloop de juffrouw weg en ineens regende het peperbollen overval vandaan. We deden stoelendans en wie daar van overbleef mocht het eerst een pakje ontvangen; dit was Willie van der J. Ze kreeg een lepeltje en wat snoep. We deden nog meer spelletjes, zoals Fikkie, twee emmertjes water halen en de zevensprong, die we op de gang deden. Er deden er ook nog voordrachtjes, drie meisjes deden het voordrachtje van de valse markiezin en Jantje wil zijn pap niet eten enz. We kregen allemaal ons pakje en ik kreeg een ceintuur van Corrie waar ik ook wat voor gemaakt heb. Voor de consumptie was ook goed gezorgd. We kregen limonade, taai-taai, snoep en koek. We ruimden met z'n allen de rommel op en zetten ook onze hoeden weer op, op een paar spelbrekers na, die het niet meer deden. En zo gingen we in de bus waar ook de andere klas van St. Annaland was, daar was het een leven van jewelste en cadeautjes laten zien. In St. Annaland hielden we hem ook op en zo gingen we naar huis om onze cadeautjes te laten zien. Het was een ontzaglijk fijne voormiddag geweest en toch was er geen Sinterklaas geweest zoals ver leden jaar. ANNIE HEIJBOER. Landbouwhuishoudschool Tholen. "POEN we bijna 2 jaar geleden van de lagere school af gingen deden we dat met de hoop op de vacantie en met het oog op de nieuwe school. Er moest in de vacantie natuurlijk een schooltas ge kocht worden en een agenda en weet ik al wat nog meer. Het was een hele gebeurtenis. Dagen van te voren werd alles klaargemaakt en nagekeken. De wekker moest vroeg aflopen. De derde september begon de school. We hadden met ons drieën afgesproken dat we tegen 8 uur weg zouden rijden. We moesten er pas om 9 uur zijn, maar ja, beter te vroeg dan te laat, want het was maar een halfuur fietsen. Toen we daar wat te vroeg aankwamen gingen we eerst maar een beetje rondneuzen. Het ene was mooier en ook dikwijls nog vreemder dan het andere. Om 9 uur kwamen er enkele le raressen de gang ingelopen en gingen op de trap staan, zodat ze ons allemaal konden zien staan. De directrice las je naam op en we werden in klassen verdeeld. Wij werden de 1B klas, een erge leuke klas. We begonnen met koken. Alles was zo anders dan anders; het leek hele maal niet op een school. Het was erg leuk om elkaar te leren kennen. Eerst werd alles uitgelegd, hoe we het moesten doen en gebruiken. Tussendoor kwam de directrice met het les rooster. Je moest wel uitkijken of je het wel goed op schreef en natuurlijk niet bij de verkeerde dag. Toen ze daarmee klaar was ging de juffrouw weer verder met het uitleggen en het vertellen. Eindelijk mochten we dan gaan koken. Nu vinden we zoiets maar heel gewoon, maar toen. voor de eerste keer, een hele gebeurtenis. Het was chocolademelk. De één riep nog harder om de hulp van de juffrouw dan de ander. Ik zelf durfde de electri- sche knop van het stel niet om te draaien. Toen we de chocolademelk met een beschuit opgegeten hadden en opgeruimd, was het twaalf uur en mochten we naar buiten, 's Middags stonden we om kwart voor één alweer voor de deur te wachten. Die middag begon met 2 uur A.V.O., wat ook weer veel vreemder was dan op de lagere school. Daarna hadden we nog 1 uur Engels. Dat was erg vreemd, want een vreemde taal hadden we nog nooit gehad. Toen de les voorbij was, mochten we naar huis. De eerste schooldag was voorbij. Maar thuis ge komen begon de dag eigenlijk nog eens opnieuw, want alles moest nog eens verteld worden. Een paar dagen later vertelde ik thuis, dat we in de keuken electrisch gas hadden; maar ik be doelde natuurlijk gewoon een electrisch kookstel. Daar hebben ze me zo om uitgelachen, dat ik er soms nog mee geplaagd word. Maar ja, ik vind het erg leuk. Er zijn natuur lijk in de anderhalf jaar die ik nu op school ben, ook wel eens vakken gekomen, die ik niet zo erg graag doe. Maar over het algemeen gaat dat wel. Zo zie je maar; er zijn wel eens nare dingen op school, maar meestal is het erg leuk. MARIETJE BOM, Landbouwhuishoudschool „Prinses Beatrix", Kruiningen. Zou zij later lid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen geweest zijn? Met haar oudera emigreerde zij naar het Canadese platteland. Nu helpt zij haar moeder met het broodbakken. TJET is al weer twee jaar geleden, maar toch zal ik dat niet gauw vergeten. Ik zat toen in de eerste klas en in het begin is alles nog een beetje onwennig. Wij hadden 's maandagsmorgens altijd koken en het was altijd nog goed gegaan, maar je kunt zo'n morgen hebben, dat alles tegenloopt. Ik weet nog wel, dat het die bewuste morgen regende en toen ik bijna in Kortgene was, klapte mijn band. Wij kwamen druipnat aan, maa~ ik moest gelukkig op de kachel koken, dus droogde ik tamelijk vlug op. Wij moesten die morgen ko ken: aardappelen met rauwe andijvie er door met spek en custardvla. Goed, ik zou de custardvla maken en de andijvie mee helpen snijden. Ik was helemaal geen genie in vla koken, want het werd altijd te dik of te dun. Daar ging ik dan. De melk kookte en maar roeren, roeren Ja, warempel, het leek nog goed te worden ook. Maar na een poosje, toen ik er naar keek, zaten er toch wel een paar klontjes in en het was ook nog wel een beetje te dik. De andijvie was intussen gesneden en het spek stond te bakken. Zodoende zaten we een beetje op onze lauweren te rusten, toen mijn buurmeisje wij kookten altijd samen met een gil van haar krukje sprong: „Onze aardappelen Ja hoor, ze waren aange brand, o jé, en de juffrouw had gezegd dat ze er cijfers voor zou geven We hebben ze gauw in een ander pannetje over gedaan, water er op en maar gauw opzetten. On dertussen heb ik de vla door een zeef gedaan en een pietsje met water verdund. Gossiepikkie, de gootsteen zag er uit, vreselijk l Gauw de Vimbus gehaald die per ongeluk uit schoot, maar alia, dan zou zij zeker wel schoon worden Zo was ik daar bezig met een grote borstel; de aangebrande aardappelen waren ondertussen gaar geworden en mijn buurmeisje kwam ze afgieten en toen schoot ook per ongeluk het deksel er af en de aardappelen rolden de gootsteen in De gootsteen, waar per ongeluk de Vimbus in was uitgeschoten en die ik met een borstel aan het schuren was Goede raad was duur. Tijd om nieuwe aard appelen te koken was er niet en we kregen er een cijfer voor We hebben de aardappelen toen maar uit de gootsteen gehaald, we hebben de andijvie erin ge stampt met het spek en het op smaak afgemaakt. En toen kwam de juffrouw proeven en naar de vla kijken en ze schreef alles op een papiertje. Toen gingen we opdoen en vóórdat we begon nen las de juffrouw de cijfers op van het papiertje, en wij, wij waren het laatst aan de beurt en wij hadden een goed cijfer; hoe is het mogelijk, met de aangebrande Vim-aardappelen en de ge zeefde vla Wij keken elkaar verbaasd aan en begonnen toen te lachen. Kun je begrijpen Wij hebben heerlijk gegeten, het was echt lekker en het smaakte helemaal niet naar Vim. En de vla, daar zaten geen klontjes in en het was net goed van dikte. We hebben netjes afgewassen en de gootsteen verder uitgeschuurd. We hadden 's middags vrij en de zon scheen en mijn band was weer gemaakt en er was helemaal geen wind. Zo was de ochtend, die zo slecht begonnen was, toch nog goed geëindigd. Ik keek naar de zon en het was net of zij mij een knipoogje gaf, net of zij wilde zeggen: Na regen komt zonneschijn INA KRAMER, Landbouwhuishoudschool, Kortgene.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9