Opstellen van de jongste medewerksters 240 VIER ONDEUGENDE MEISJES Z. L. M.-T ENT O ON STELLING SCHOOLLEVEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD TLIET is op een koude wintermorgen in december. De meisjes van de eerste klas staan te wassen ïn hun zinken teiltjes in de keuken. Ze plassen en modderen een beetje, maar dat is niet zo erg, de juffrouw kijkt hier niet zo nauw. Ze denkt, het is toch maar in Molenwijk, een heel oud gebouw. In 'de nieuwe school zal ik er wel beter op letten, dan jnogen ze geen wollen kleren meer dragen onder de kookles en ook geen lange broek. Vier meisjes achteraan gichelen; ze hebben een leuk plannetje bedacht, dat ze straks in de pauze 'gaan doen. Maar nu nog even door wassen, dan is het gebeurd. Na 5 minuten zegt de juf: „Pauze, ga maar gauw haar buiten, dan kunnen je wat opfrissen." Alle meisjes gaan nu naar buiten op vier na. Die wachten tot de laatste de deur uit is en dan gaan zij vlug een hoge brede trap op, die naar een grote zolder leidt. Ze mógen niet op die trap en op die zolder komen, daarom is het echt zo een ge vaarlijk en leuk plannetje, want als de direktrice het ziet, dan ben je nog niet jarig. Op die zolder zijn een heleboel ramen. Daar heb je een prachtig uitzicht op Walcheren. Ze zien de .anderen buiten staan, een beetje kleumerig bij elkaar. Zij lachen er stiekum om; zij zitten toch maar hoog en droog bij elkaar En ze hoeven niet in de kou te staan. Maar ze zijn niet gekomen om naar buiten te kijken, maar om wegkruipertje te Spelen. Er zijn zulke heerlijke donkere plekjes om weg te kruipen. (Ze denken er niet aan, dat een timmerman bezig is op één der kamertjes hout te Zagen). De meisjes vinden het toch wel een beetje griezelig om weg te kruipen, want er zijn ook mui zen en daar zijn ze niet zo op gesteld. Ze tellen af: Eén van de meisjes moet hem zijn. Ze spreken af, dat ze over de hele zolder mogen wegkruipen. Het meisje begint te tellen: „één, twee, drie, vier" enz. De andere meisjes kruipen vlug weg. Eén meisje kruipt onder een tafel in een donker hoekje. Hu.... ze griezelt een beetje. Als er eens een muis komt, daar moet ze niet aan denken. Het pndere meisje, dat moet zoeken, zegt: „Achtennegen tig, negenennegentig, honderd, ik kom." „Wie niet .weg is, is gezien Ze blijft muisstil zitten. Ze hoort het meisje heen en weer lopen. Eén heeft ze al gevonden. Ze kruipt nog dieper weg in haar hoekje. Maar opeens: Wat hoort ze daar, vlak naast haar achter de wand Zzzzzt, zzzzt, zzzzt, ze rilt. Brr, wat is dat Een muis Nee, dat kan niet, want ze hoort ook hoesten. Een man O, misschien is het wel een dief. Ze wil hard weg lopen, maar haar jurk blijft achter een spijker hangen, krakkk „Hèllep, hèlp", gilt ze. De meisjes komen ver schrikt toelopen. „Wat is er", vragen ze. Op dat Ogenlik steekt een man z'n hoofd om de hoek van 'de deur. Hij heeft een rode zakdoek om z'n hoofd .voor het stof. Hij zegt met een bromstem: „Wat motte jullie hier O, wat verschrikken de meisjes. Ze hollen de trap af. De andere meisjes zijn nog buiten aan het spelen. De juffrouw zit binnen koffie te drinken op haar ééntje. Ze hoort gestom mel op de trap. O, denkt ze, zijn er nu toch weer kinderen op de zolder geweest? Dat zal ze niet glad zitten. Boos loopt ze de korte brede gang in. Dan ziet ze vier meisjes met geschrokken gezichtjes de trap aflopen. De meisjes struikelen bijna over hun eigen benen. „Wat is er vraagt de juffrouw. Ze willen alle Vier tegelijk praten. „Een tegelijk", zegt de juffrouw streng. Eén meisje doet het woord. Ze vertelt precies, zoals het gegaan is. De juffrouw is eerst .wel een beetje boos. „Wat moesten jullie op die Zolder doen De anderen zijn toch ook allemaal buiten Die man, die daar boven is, is een tim merman en die heeft een rode doek om het hoofd 'gedaan, omdat het zo stuift. En voor straf gaan jullie die man maar een kop koffie brengen, want hij is natuurlijk ook van jullie geschrokken. En die winkelhaak maak je vanmiddag maar in de les yan Juffrouw N. Ga dan nu maar gauw naar binnen. De anderen moeten ook komen, want de pauze is al lang om." NELLIE MESU, le prijs. Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool „Oranjezon" te Oostkapelle, Reeds geruime tijd geleden, namelijk vlak na Kerstmis, organiseerde het Zeeuws Landbouwblad onder de leerlingen van de tweede -primaire klas van de Landbouw- huishoudscholen der Z. L. M., een opstel wedstrijd. De jury die de opstellen moest beoor delen, had geen lichte taak want iedere school mocht drie opstellen insturen. Er zijn negen scholenwaarvan er zeven mee deden! Naar de mening van de jury, bestaande uit mevrouw L. N. HuijsmanGriep, Hoofd, bestuurslid voor de provincie Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en vice-presidente van deze Bond, me juffrouw A. van der Leeden, Provinciaal secretaresse van de Ned. Bond. van Platte landsvrouwen afd. Zeeland, consulente van het Landhuishoudonderwijs, de heer B. H. G. ter Haar Romeney, voorzitter van de Landbouwhuishoudcommissie der Z. L. M. en de redactie werden de drie beste opstel len geschreven door Nellie Mesu van de Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool „Oran. jezon" te Oostkapelle, Gerdie Hanse van de Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool te Haamstede en Corrie Otte van de Land bouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee. Aan hen zal als prijs een boekwerk worden gegeven. Maar ook de overige inzendingen, van iedere school naar de mening van de jury de beste, zul len worden bekroond. Of U het eens bent met de keus van de jury? Oordeelt U zelf! In dit nummer waaraan de jeugd zoveel werk besteedde, hebben wij plaats inge ruimd voor deze nog zeer jeugdigen. RED. X7ENENTWINTIG juni 1958 gingen we met de school naar de Z.L.M.-Tentoonstelling te Scher- penisse. Er moesten 8 meisjes aan de sportwed strijden meedoen en 2 waren er reserve. Ook gingen er toeschouwers mee en verder juffrouw N., juffrouw S. en meneer de W. Om half acht stonden we met z'n allen bij de school te wachten. De bus bleef weg, maar einde lijk verscheen hij. We gingen zoveel mogelijk achterin zitten. Toen we in Zierikzee waren, kwamen de meisjes van Zierikzee er nog in, samen met juffrouw v. L. en meneer v. d. T. Daarna ging het naar de steiger bij Ouwerkerk. Wij moesten op een bootje dat ons over zou zetten naar Stavenisse. Eén meisje durfde er niet op. Eindelijk ging ze samen met juffrouw N. Toen we in Stavenisse aankwamen, moest er een bus klaar staan die ons naar het veld zou brengen, maar er was niets te zien. We hebben zowat een kwartier gewacht en daarna zijn we maar naar het dorp gewandeld. En daar stond de bus. De chauffeur dacht, dat we in het dorp aan kwamen. Ofschoon we vlug ingestapt waren en de bus snel naar het veld gereden was, kwamen we toch te laat aan. De meisjes, die mee moesten spelen, moesten zich direct verkleden en daarna begonnen de wed strijden. Onze school moest beginnen met korfballen. We hebben er even naar gekeken en zijn toen de ten toonstelling gaan bezichtigen. Het was heel interes sant. Zo zagen we in één tent kippen, in een andere fruit en in een derde melkprodukten, enz. enz. In weer een tent kon je wat kopen: een slaatje, yoghurt met aardbeien of iets drinken. Het smaakte heerlijk. 's Middags gaven de meisjes van de Landbouw huishoudschool uit Tholen een modeshow in kleren, die ze zelf gemaakt hadden. Daarna zijn we naar ruiters gaan kijken. Het weer was intussen erg koud. Maar de demonstraties waren prachtig. De meisjes en jongens uit Tholen deden ook nog enkele volksdansen. Daarna werd bekend gemaakt wie kampioen geworden was van de sportwedstrij den van de Landbouwhuishoudscholen in Zeeland. Het was de school van Zierikzee. Maar later bleek het dat er een fout gemaakt was. Het was onze school. Toen ging er een hoeraatje op, dat begrijp je wel. De wisselbeker werd uitgereikt en daarna moes ten we gauw naar de bus, want die stond al te wachten. We reden weer naar Stavenisse en gingen daar op het bootje naar Ouwerkerk. Het was weer een heerlijk boottochtje net als 's morgens. Bij Ouwerkerk stapten we weer aan land en reden met de bus naar Zierikzee, waar de meisjes uit Zierikzee uitstapten. Wij zetten de reis verder voort naar Haamstede. Bijna de hele terug reis werd er gezongen, bij Haamstede wel eens zo hard. Toen we uitgestapt waren, ging ik gauw naar huis. Het was een onvergetelijke dag. GERDIE HANSE, 2e prijs. Prot. Chr. Landbouwhuishoudschool te Haamstede. TJET is niet altijd even gemakkelijk om 's maan dagsmorgens om half acht op de fiets te zitten en maar even 8 km naar Zierikzee te fietsen. Zes tien km op een dag. Vierenzestig in een week Jongens wat een idee Maar geloof maar dat het gezond is. Vooral in de winter, wanneer het vriest en sneeuwt. En dan zonder van de bus ge bruik te maken, maar eventjes iedere dag present te zijn, dat is ook nog een kunst apart. Niet altijd is het even prettig op school; dat is wanneer men b.v. straf heeft. Eens had ik het in een week zo bont gemaakt, dat er een briefje van de directrice naar huis ging. Daar wachtte me een standje, niet zuinig. Ik was 's maandagsmorgens op school gekomen, zo luidruchtig, dat ik direct al zes verstelstukjes opliep, met vier hoeken en met de hand, watblief De volgende dag werd ik er uitgestuurd bij de leraar van Engels. Het gevolg was: gangen dweilen, w.c. schuren en de conciergekamer dweilen tot je zo rood zag als een pioen, 't Was zeker nog niet genoeg. Een gebroken schaaltje bij de kooklerares gaf aanleiding tot een nieuwe scène, 't Was de volgende dag boeren-Sint-Nicolaas. Ik had me er zo op ver heugd. Jawel, kun je net begrijpen: „Om een uur in het waslokaal aanwezig", luidde haar bevel. Wat zou ik doen Krijgshaftig nam ik mij voor om niet te gaan. Mama vroeg 's middags een paar keer of er wat was (Moeders weten toch altijd alles), maar ik zei telkens van niets. Toch liet de ongeluksweek me nog niet met rust. Het toeval wilde juist dat, toen we in het park liepen, ik net de juffrouw van achter een groep heesters za^ opduiken. Nu was goede raad duur* Wat te doen Vriendelijk groeten en doorlopen.- Maar juf scheen iets anders te willen. Ze stevende recht op ons af. Gejaagd wilde ik nog een uit vlucht bedenken, maar mama had haar ook in de gaten. Ik zal de strafpreek niet verhalen, maar ik had er meer dan genoeg van. Dat was gelukkig het slot van de week. We hebben een fijne zangleraar. Zoals die pianö speelt. Machtig, in één woord. Ook de lerares van; naaien is erg aardig. Ik vind het ontzettend jammer, dat ze eind januari gaat trouwen. We hebben ge bedeld of ze het nog een half jaar uit wil stellen* maar daar heeft ze geloof ik geen oren naar. De leraar van tuinbouw is een echte fijne vent, hij weet precies vooruit wat wij willen, 't is of hij je gedachten kan lezen. Onze A.V.O.-leraar kan zo fijn vertellen. Als je aardrijkskunde hebt, ga je gewoon mee op reis naar het land wat er besproken wordt. Dan is de les geen zakelijke aardrijkskundeles meer. Soms geeft dit alles me wel eens reden tot na denken. Waarom krijg ik van deze leerkrachten nooit straf In IV2 jaar heb ik van hen nooit straf gehad. En ik ben toch bij elke leerkracht het zelfde Als ik alles aan Oma vertel, zegt ze: ,,'t Is het ver schil, hoe ze je vatten." Maar dat begrijp ik niet. Zou het soms komen doordat de ene leerkracht veel meer reden geeft om vervelend te zijn dan de ander 't Is mij een raadsel. Alleen weet ik, dat niet alle leerkrachten het zelfde zijn. Mijn oude overgrootmoeder placht altijd te zeggen in haar Zeeuws dialect: „Ik se mar so, elk mens is nie 't zelfde, anders zou der elemaele gin variatie weze Mama zegt dan: „Ik kan het oude mens niets dart gelijk geven." Met die sneeuwstorm verleden winter hebben" we ook wat mee gemaakt. Maar gelachen ook. Zo gaat het op een huishoudschool. Pret maken en jool hebben. Maar ook werken en leren Strevert naar een hogere rang in de maatschappij. Daar is veel voor nodig. In.de eerste plaats: wil! In de tweede plaats: volharding en in de derde plaats: ijver. Gemakzucht en luiheid kunnen in de maat schappij niet geduld worden. Wanneer men zich houdt aan de drie eerste dingen, dan kan men ver komen in de wereld. Doch ook in de huishouding zijn deze dingen nodig, wanneer men een goede, verstandige, ijverige en praktische huisvrouw wil' worden. j CORRIE OTTE, 3e prijs, landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana^j te Zierikzee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8