TEN GELEIDE Open brief No. 2471 Frankerïng bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 28 MAART 1959 47c Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de waarin opgenomen I iat ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ DE BOERENJEUGD C° LANDBOUW GEMEENSCHAP In dit Paasnummer van het Zeeuws Landbouwblad laten wij de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Afdeling Zeeland en de Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland, aan het woord; deze uitgave staat dan ook zowel in het licht van herinneringen als in dat van de toekomst. Op pagina 2 van dit nummer kan men een en ander over de inhoud van de verschillende artikelen lezen. Gaarne wenst de redactie de lezers goede- en aangename Paasdagen toe. EEN blad, nu eens niet van en voor de mannen, met zoals gewoonlijk enige bladzijden voor de vrouw en de jongeren, doch in feite het omge keerde, behoeft wel enige tekst en uitleg. Het is reeds een tijdje geleden, dat uit het Bestuur van de Z. L. M. de suggestie kwam aan Plattelands vrouwen en Landbouw Jongeren te vragen zelf, ge zamenlijk een nummer van het Landbouwblad voor hun rekening te nemen. Het idee was niet origineel, want b.v. de Hollandse Maatschappij is reeds enige malen voorgegaan, maar het is er daarom niet minder om en het werd gaarne ge accepteerd. Zo ligt er dan thans ieen Paasnummer, een num mer van de tijd die èn geestelijk èn naar de natuur spreekt van opstanding. Zoals het vers zegt; De steen werd van het graf genomen Godlof, we zijn geen slaven meer. Geeft de Paastijd ons zoveel te overdenken, de aandacht die dit nummer van het Zeeuws Land bouwblad van U vraagt, is dus meer dan een ge wone. Het zijn twee organisaties, van grote bete kenis voor ons platteland, die hard aan de inhoud van dit blad gewerkt hebben. En het was daaren- bij zeer zeker hun dagelijkse werk niet. Doch aan de lezers zal blijken dat zij inhoud en idealen heb ben, zo dat nog onvoldoende bekend of doorge drongen mocht zijn. Het platteland strijdt momen teel om by te blijven als woon- en werkmilieu tegenover de zuigkracht van de stad en alles wat deze te bieden heeft. Het zijn mede organisaties als die van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Landbouw Jongeren Gemeenschap, die leden vra gen en nodig hebben om de goede strijd voor het eigen karakter en de „leefbaarheid" van ons platte land te volvoeren. Wij mogen hopen en vertrouwen dat steeds meer ouderen (ouders) en jongeren dit zullen inzien en zich in onze gelederen zullen scharen; dat zodoen de ook nog vele speciale nummers na dit van hun energie en doorzettingsvermogen zullen mogen ge tuigen. Poortvliet M. A. GEUZE. aan alle lezers van het Zeeuws Landbouwblad Beste lezeres en lezer, "|\^AG ik beginnen met U allen, redaktie en lezers, zeer goede en gezegende Paasdagen te wensen? En zo met de deur in huis vallende, zou ik graag een ogenblik met U praten. Een praatje op papier, dat vrijblijvend is van Uw kant. U kunt het n.l. overslaan ófU kunt het lezen. En om dit lezen gaat het, al hoop ik niet, dat U mij allemaal gaat terugschrijven. Niet, omdat ik er niet blij mee zou zijn, maar omdat ik geen tijd heb U te antwoorden. Maar goed dan, een woord van mens tot mens, ik zou bijna zeggen van hart tot hart, wil ik hier aan U schrijven ter gelegen heid van het Paasfeest. Ik weet niet of U naar de kerk gaat met Pasen. Een heleboel van U doen dat wel, ook een groot aantal niet. Dit is opzichzelf jammer, maar op dit ogenblik maakt het geen verschil. U en ik wij zijn allemaal mensen. En wij hebben ook allemaal de dingen in ons leven, waar wij met alle vezels van ons bestaan aan vast zitten, nietwaar? Ons gezin, onze vrouw en onze kinderen, ons bedrijf, ons dagelijks werk, kortom al die din gen, waar wij elke dag en misschien wel elk uur mee bezig zijn. Ik zou „al die dingen" ook kunnen omschrijven met „ons leven". Ja, ons leven! Maar.dat leven bestaat niet enkel uit, dat be drijf, die machines, onze verlies- en winstrekening, onze mensen, die wij lief hebben. Dat leven is ook nog wat anders. Iets, dat U en ik niet hele maal kunnen omschrijven, maar dat wel genoemd wordt „ziel" of „geest". En zodra dit leest, denkt U natuurlijk: „Zie je wel, daar heb je de dominee! Nu begint hij over geestelijk leven en over onze ziel". !Wel, daar had U bijna gelijk in, als het niet een beetje anders was, n.l. zó, dat die dominee niet alleen te maken heeft met Uw. „ziel" of „geest" maar met U helemaal. Als het een mens mate rieel niet goed gaat (of te goed!) dan gaat het ook niet goed mef zijn „ziel". Dat wil zeggen: wij kennen vanuit de Bijbel geen onderscheiding van lichaam en geest, maar daar kennen wij de totale mens. En daarom viert de kerk het Paasfeest, omdat zij gelooft dat eenmaal, op het eerste Paasfeest, haar Heer, Jezus Christus, lichamelijk en geestelijk (dus totaal) is opgestaan uit de doden. Dat betekent, dat de Bijbel ons verkondigt, dat Jezus Christus, sterker is dan de dood. Daarom heeft Hij de dood overwonnen en zegeviert „het leven". „Ja maar", zult U zeggenen dan regenen de „ja-maar's" op mijn hoofd. Ik ga echter geen stap terug, niet, omdat ik gelijk heb, want dat is niet belangrijk. Maar ik blijf zo hardnekkig, omdat de Bijbel met zijn oude verhaal hardnekkig is. Jezus Christus opgewekt uit de doden betekent, dat de dood is overwonnen en dat „het leven" zegeviert. Dat moet gezegd worden tegen heel gelovige vrouwen, die alleen maar komen om rouwbeklag te doen bij het graf. Dat moet gezegd worden tegen elf verstrooide discipelen van Jezus, die naar alle kanten waren gevlucht. Dat moet gezegd worden tegen zijn beste vrienden. En tenslotte moet het gezegd worden tegen U en mij! Tegen U net zo goed als tegen mij. Want of U boer bent, of presidente van een afdeling plattelandsvrouwen en ik dominee, dat maakt geen verschil. Wij zijn allemaal maar mensen, die van „het leven" houden met alle liefde, die wij in ons hebben. En daarom zijn wij zo blij met het Paasfeest, omdat het ons belooft, dat ook in ons leven eenmaal de duisterste nacht licht zal worden. Weet U, dat wilde ik U schrijven dit keer. Als ik het nu nog eens doorlees, vind ik het zelf helemaal niet zo'n goed stuk. Maar ik laat het staan, zoals het staat. Omdat ik het heb geschreven van „mens tot mens". Zo maar! En ik wens U nogmaals met heel mijn hart goede en gezegende Paasdagen. Uw aller H. M. STRATING.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1