betekenis van enkele macro- en micro-elementen voor het dier De De sportontmoeting Schoondijke-Goes KONINKLIJKE VERENIGING HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD ZATERDAG 14 MAART 1959 201 ¥V /tna niininiap van 7 fulininrl 1 nnnion door dr. J. TESINK Directeur Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland O" ET is cms, naar aanleiding: van ons onderzoek 4*- van de relatie B, P. D. gebleken, dat er een be- i) toef te bestaat aan een (korte) beschouwing om trent de betekenis van (enkele) macro- en micro elementen voor het dier en de gewenste hoeveel heid daarvan in het rantsoen en de bodem. De micro-elementen welke beschreven worden zijn calcium kalk en verder aangeduid als Ca) en fosfor (verder aangeduid als P), De micro-elementen welke beschreven worden zijn koper (verder aangeduid als Cu), cobalt (ver der aangeduid als Co) en mangaan (verder aan geduid als Mn). Bij het samenstellen van de beschouwing werd onder meer gebruik gemaakt van gegevens en cijfers welke voorkomen in publicaties van o.a. Bakker, Boogaert, Deijs, Frens, v. d. Grift, de Groot, Kemp, Koetsveld, Kruijt, Lehr, Nieman, Rol vink, Seekles, Tacken, Van Vliet. Tevens werd er een aantal gegevens en cijfers uit eigen onder zoeken in verwerkt KALK EN FOSFOR. D EIDE elementen maken meer dan 70 van de asbestanddelen van een dier uit; ongeveer lYs van het lichaam bestaat uit kalk (Ca), voor fosfor (P) is dit percentage 1. Het in het lichaam aanwezige kalk en fosfor treffen we voor respectievelijk 99 en 80 aan in het skelet en het gebit- Verder vinden we in het skelet en het gebit o.a, nog de volgende elemen ten: magnesium, koper, mangaan, fluoor silicium, In het bloed van normale zoogdieren komt onge veer 10 mg Ca voor 10 mg per 100 gram bloed) Het Ca (d.w.z. de Ca-ionen concentratie) is van grote betekenis voor de beenvorming, zuur-base evenwicht, C1 permaebiliteit, bloedstolling, be vruchting en tenslotte zijn de Ca-ionen van invloed op de prikkelbaarheid van zenuwen en spieren. Onder de invloed van hormonen kan Ca aan het skelet worden onttrokken, dit gebeurt wanneer aan het lichaam meer Ca wordt onttrokken dan er wordt opgenomen. De opname van Ca vanuit de ïiaarm wordt door Vit. D sterk bevorderd, in min dere mate die van het fosfor. Fosfor komt, behalve in het skelet en het gebit, voor in bloed en wel bij niet drachtige gezonde koeien in een hoeveelheid van 6,6 mg opmer kelijk is dat deze hoeveelheid bij stieren en ossen lager ligt n.l. tot 5 mg (bedoeld wordt het anorg(anische) P in het serum). Verder komt P voor in eiwitten, zoals b.v. nucleoproteïnen, speelt het een voorname rol bij de vet- en koolhydraat stofwisseling en bevordert fret de functies van de eierstokken. Bij melkziekte (Paresis puerperalis) is het anorg P gehalte van het serum gedaald tot gemiddeld 2,3 mg terwijl bij kopziekte de daling meestal minder uitgesproken is (soms sterk tot 1,5 mg een enkele maal vrijwel niet), gemid deld wordt wel 34 mg aangegeven. Bij varkens wordt als normaal beschouwd om streeks 8 mg bij paarden 2,6 mg bij geiten 5 6 mg bij schapen 7 mg Indien de Ca- en P-stofwisseling om een of andere reden niet normaal yerloopt, gaan er min of meer ernstige stoornissen optreden, bekend zijn vooral de skeletafwijkingen zoals Engelse ziekte e,cl. en afwijkingen in gang en stand. Bij een absoluut of relatief P tekort zien we o.a. koehakkigheid optreden waarbij de hak en de onderbenen achter de loodlijn uit de zitbeensknob- bel komen. Bij een absoluut of relatief P overschot staan de dieren o.a. onder zich: sabelbenige stand, TAE oorzaak van een onjuiste Ca- en P-stof wisse- üng kan gebaseerd zijn op een verkeerde samen, stelling van het rantsoen. Bij de samenstelling van het rantsoen moet men dan ook met het volgende rekening houden: a. Het ca-gehalte moet volgens sommigen 0,7— 0,8 van de droge stof uitmaken, voor P geven zij aan 0,5 Anderen achten 0,60,7 Ca en 0,35—0,40 P voldoende, speciaal voor volwas sen dieren. b. De Ca/P verhouding moet goed liggen n.l. 1,5: als onderste grens wordt aangegeven 1,3; als bovenste 2,5. G. De zuurvormende bestanddelen (zwavel, fosfor en chloor) mogen de base vormende bestand delen (natrium, kalium, magnesium en kalk) niet te veel overtreffen daar anders te veel Ca aan het lichaam wordt onttrokken. Granen en zaden geven een zuuroverschot, hak- vruchten (aardappelen, bieten, rapen, knollen wor telen) een base overschot (veel kalium). Een en ander is vooral van belang bij do varkensvoeding, daar immers deze rant soenen voor een groot deel uit meel bestaan, waar in de Ca/P verhouding vrfrwe! steeds te nauw is. Gaan varkens op een dergelijk dieet stijf worden in gang en stand, dan .sorteert toediening van fos- fforzure kalk geen enkel effect, geslibd krijt daaren tegen wel, vooral ook wanneer de vit, B voorzie ning in orde is (zie eerder) wij een artikel op over het Bodem-, Plant en Dierenonderzoek in Zeeland. De Zeeuwse B. P. D.-commissie maakt een onderdeel uit van het Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland. In deze commissie hebben zitting de heren: M. Stejjn, voorzitter; K. A. van Langeraad, vice-voorzitter; dr. J. Tesink, secretaris; dr. ir. C. YV. C. van Beekom; Js. Haak; ir. J. Haenen en ir. W. L. Harmsen, leden; ir. Y. Bakker, ir. F. Declie- ring en L. P. de Vries, adviseurs. De secre taris van deze commissie, dr. J. Tesink, schreef, speciaal voor het Zeeuws Land bouw - biad een beschouwing over de betekenis van enkele macro- en micro-elementen voor het dier. Bevat een rantsoen te weinig P, dan kan men dinatriumfosfaat verstrekken; wil men zowel Ca als P toedienen, dan verdient het a'anbeveling ont- lijmd beendermeel te verstrekken, óf een combi natie van geslibd krijt en fosforzure voederkalk. Van de zojuist genoemde stoffen bedraagt het Ca en P gehalte, uitdrukt in Ca P Ontlijmd beendermeel 31,9 13,6 geslibd krijt 38,9 dinatrium fosfaat - 9 Het verdient aanbeveling niet direkt een maxi male dosis aan geslibd krijt voor te schrijven, daar te veel zoutzuur ineens gebonden wordt, beter is het lichaam er aan te gewennen door een geleide lijk stijgende dosis te geven tot de gewenste hoogte is bereikt. Organische zuren die met het voedsel worden opgenomen, worden tot koolzuur en water omge zet of gebruikt bij de afzetting van vet; oxaalzuur daarentegen wordt uitgescheiden nadat Ca er aan werd gebonden. Bietenblad, dat veel oxaalzuur bevat (2,5 in de droge stof) onttrekt daarom veel Ca aan het lichaam (100 gr oxaalzuur bindt 44,5 gr Ca). Eiwitrijke rantsoenen zullen bij vertering een overmaat aan zuren doen vrijkomen zoals zwavel zuur en fosforzuur. Deze zuren zullen Ca binden. Als het rantsoen te weinig Ga bevat, wordt uit het skelet Ca gemobiliseerd met als gevolg stijve dieren (varkens!). Volledigheidshalve zij vermeld dat, wanneer ge durende een lange tijd magnesiumrijk voedsel wordt verstrekt, dit beenvervormingen zou geven doordat er zich onoplosbare fosfaten gaan vormen in de darm. Magnesiumrijke voedingsmiddelen zijn b.v. tarwe, grint en zemelen. Ook wordt aange geven dat een te laag fosforgehalte in het rant soen in vele gevallen de beperkende factor voor de melkproduktie is (niet meer dan 12 liter melk per dier per dag). AFDELING ZEELAND. WANNEER men zich interesseert voor de boer derij en al wat daarmee samenhangt, dan ia het een genot om bij gunstig weer de Zeeuwse polderwegen te doorkruisen. Vooral is het een lust voor het oog een span paarden de ploeg door de bouwgrond te zien trekken. Een schouwspel, dat steeds boeit. En wat is het een mooi gezicht de merries met haar veulens in de wei te zien. Wel is de Zeeuwse paardenstapel van geringer omvang geworden; de stallen met 4, 6 en meer werkpaarden, ze zijn er niet veel meer. Maar op vele grote bedrijven wordt zo niet geheel dan toch nog gedeeltelijk met paarden gewerkt, terwijl op de middelgrote en kleine bedrijven het paard vaak de enige en meest voordelige trek kracht is. Wanneer men zo rond kijkt, dan valt het op, dat men als regel werkpaarden ziet van het type trekpaard, waarvan onze Koninklijke Vereniging de fokkerij al 45 jaar nastreeft. Door dit doelbe wuste foksysteem is het Nederlandse zware trek paard geworden wat het nu is, zeer gunstig be kend tot ver buiten onze landsgrenzen. Wat echter óók opvalt, is, dat er zovele beste werkpaarden van het gewenste type op de middel- 'grote en kleine bedrijven buiten het Stamboek- verband zijn gebleven. Waarom? Het is voor de boer, die paardentrekkracht heeft, toch zijn eigen belang met in het Stamboek geregistreerde paar den te werken? Immers, in de meeste gevallen zal hij tevens fokker zijn. Wanneer hij een in het Keurstamboek of Hulpboek opgenomen merrie heeft, wordt het veulen daarvan kosteloos in het Stamboek geregistreerd. Elke fokker weet, dat, wanneer de gelegenheid tot verkopen komt, de koper steeds als eerste vraag zal stellen of liet veulen of paard geregistreerd is. Dit geeft immers een hogere waarde aan het paard en het wordt daardoor veel gemakkelijker verkocht, als regel tegen een prijs, die de kosten, verbonden aan het lidmaatschap enz., gemakkelijk overtreft. Men hoort wel eens: „Wat betekent de paarden handel nog en wat heeft een paard nog voor waar de?" Maar weet men wel, dat op het laatst van het vorig jaar alleen uit Zeeland ver over de hon derd 18-maanders tegen goede prijzen naar andere provincies zijn verkocht? En zegt het wellicht iets, dat in een modern gebied als de Noord-Oostpolder de paardenfokkerij in Stamboek verband steeds groeiende is? Daarom, bij deze de opwekking voor de buiten Stamboekverband staande fokkers, ten spoedigste opgaaf te doen van de merries, die men voor het Hulpboek wenst te laten keuren. Even een brief kaart aan de Koninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard", Koninginnegracht 43, Den Haag, telefoon 01700112561, en de Hoofdinspec teur komt uw merrie(s) op uw bedrijf keuren- Hij is al met dit keuringswerk begonnen, dus spoe dige opgave is nodig. De Secretaris der Afdeling Zeeland, J. J. CAPPON. BEGUNSTIGD door prachtig weer vond op donderdag 26 februari j.l. weer de traditionele sportontmoeting plaats tussen de R.M.L.S.en van Schoondijke en Goes. Ditmaal vond de ont moeting plaats te Schoondijke, waar op het gemeentelijk sportterrein een sportieve kamp werd gestreden. 's Morgens waren verschillende athletieknummers aan de beurt, n.l. 100 m hardlopen, ver springen, hoogspringen, kogelslingeren en een veldloop, 's Middags werd er gevoetbald en was er touwtrekken. Waren vorig jaar de leerlingen uit Schoondijke de sterksten, dit jaar bleken de leerlingen uit Goes in staat volledig revanche te nemen. Op bijna alle nummers wisten zij de eerste prijs te behalen. De door de Z. L. M. beschikbaar gestelde wisselbeker werd aan Goes uitgereikt door de lieer M. de Bruyne, de kringvoorzitter der Z. L. M. in W. Z.-Vlaander en, waarbij liij tevens de winnaars feliciteerde en de hoop uitsprak dat dergelijke ontmoetingen in de toekomst mogen blijven plaats vinden. Hierna reikte de heer Ir. J. Versteeg, Direkteur der R. M. L. S. van Goes, de persoonlijke prijzen uit. Tevens sprak hij woorden van dank tot de ontvangende school voor de goede organisatie en de prettige dag, die in een sportieve sfeer was verlopen. Ook hij hoopte dat de school uit Goes volgend jaar de gewonnen beker weer zou kunnen ver dedigen. Tot slot van deze zeer geslaagde dag richtte de heer Ir. J. Roest zich tot de bezoekers waarbij hij zijn felicitaties voor hun prachtige overwinning overbracht, Tevens sprak hij een woord van dank tot de schenkers der prijzen o.a. de verenigingen van Oud-Leerlingen uit Goes en Schoondijke. De uitslagen waren als volgt: 100 m hardlopen: 1. Ten Klooster (Goes), 2. H. B. v. d. Zande (Goes), 3. R. van 't Westeinde (Scshoondijke) Hoogspringen: 1, C. M. Wisse (Goes); 2. K. Dekker (Schoondijke) en H. B. v. d. Zande (Goes). Verspringen: 1. Lindenbergh (Goes) en H. B. v. d. Zande (Goes); 2. A. van Cadzand (Schoondijke); 3. R. van 't Westeinde (Schoondijke). Kogelslingeren: 1. M. P. van 't Westeinde (Goes)2. A. P. Boonman (Goes)3. K. Dekker (Schoondijke) en H. van Westen (Goes). Veldloop: 1. A. van Cadzand (Schoondijke); 2. A. de Grote (Schoondijke); 3, D. Scheele (Schoondijke). Gemiddelde beste dagprestatie geleverd door: 1. H. B. van de Zande (Goes)2. H. van Westen (Goes); 3. D. Scheele (Schoondijke); 4. A. Lindenbergh (Goes); 5. A. van Cadzand (Schoondijke); 6. R. van 't Westeinde (Schoondijke) en Ten Klooster (Goes). Voetballen: Schoondijke IIGoes II 12. Schoondijke IGoes I 011. Touwtrekken: SchoondijkeGoes 13. Gemiddelde prestatie per leerling: Goes 469 punten; Schoondijke 466 punten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9