TUSSEN KEUI SN EN PARIJS ZUIVELAFZET MET VEEL ONZEKERHEDEN VEE EN VLEES MELK EN ZUIVEL De juiste rijenafstand ZATERDAG 14 MAART 1959 J<>9 In deze nieuwe rubriek „Vee en vlees" zullen wij onze lezers regelmatig inlichten over de situ aties die zich in deze sector voordoen. Hierbij wordt vooral aandacht geschonken aan het be sprokene tijdens de vergaderingen van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees en de daar genomen maatregelen. Red. ENGELSCHE BACONMARKT IN REACTIE. WEKENLANG is het goed gegaan, men zou haast vergeten dat de Engelse baconmarkt bekend staat als grillig en onbetrouwbaar. Doch de klap is toch weer eens gekomen. De markt is uit zijn evenwicht geraakt ondanks de internationale con tacten die bedoeld zijn het aanbod zo evenwichtig te doen verlopen, dat een stabiele marktontwikke ling voor de bacon ontstaat. Het heeft niet mogen baten, de prijs is van 312 sh gedaald tot 278 sh en de baconbereiders houden er rekening mee dat deze prijs nog een 10 sh zal dalen. Wanneer de baconprijs hier te lande gehandhaafd bleef op ƒ2,38 zou dat het P.V.V. (Produktschap voor Vee en Vlees) voor ieder varken ca. 35,per stuk verlies betekenen. Ook de markt van vleeswaren- en slagersvarkens geeft een prijsdaling te zien. De Utrechtse var- kensbeurs legt hiervan getuigenis af, op 21 febr. kon de beurs de oude prijs niet handhaven. De prijzen van hammen en schouders moesten ver laagd worden. Voor spek bestaat onvoldoende af zet, zodat dit voor een groot deel ingevroren moet worden. Een week later was het aanbod ruimer, waardoor de prijs iets verder terugliep voor de lichte varkens tot 110 kg gejsl. gew. doch de slagersvarkens daalden afhankelijk van het ge wicht tot 5 ct. met als resultaat dat diverse par tijen varkens onverkocht bleven. Deze ontwikke ling is er de oorzaak van dat de baconprijs met een stuiver verlaagd werd van ƒ2,38 op ƒ2,33. Hoewel een prijsverlaging niet leuk is, valt dit niet zo zwaar, daar de kostprijs van de baconvarkens volgens het L. E. I. op 2,21 ligt. Daarbij komt dat het P. V. V. aan de baconexport zo min moge lijk ten koste mag leggen als de prijs hier nog boven de kostprijs ligt en er geen dringende rede nen zijn, veel varkens uit de markt te nemen via de baconslachterijen. In Duitsland gaat het prijs peil ook naar beneden Een gelukkige omstandigheid is dat Italië bij het huidige prijsniveau wat toenemende belangstel ling toont voor verse ham, het kwantum is geste gen tot ruim 100 ton per week, dit haalt weer wat bij, want met de export van vers varkensvlees gaat het dit jaar nog niet zo vlot. De eerste 8 weken van 1958 was deze export Vi van vorig jaar. Nu 800 ton v.j. 2700 ton). HET WAS WEL NODIG. HET P.V.V. stak een stokje voor de invoer van slachtpaarden en paardenvlees. Niet ten on rechte blijkt nu wel, wanneer wij de cijfers zien van het laatste kwartaal in 1958. In oktober 1958 werden 537 paarden ingevoerd v.j. 553. In november 1958 werden 826 paarden inge voerd v.j. 471. In december 1958 werden 1145 paarden inge voerd v.j. 460. Totaal 4e kwartaal '58 2508 tegen v.j. 1484. Intussen steeg ook de invoer van paardenvlees. In hetzelfde kwartaal werd in 1958 1603 ton inge voerd in 1957 was dit 920 ton. Naar de voorzitter van het P. V.V. meedeelde is thans de situatie nor maal en rustig op het slachtpaardenfront. DE KWARTAALCIJFERS. DE cijfers van de laatste drie maanden van 1958 liggen voor ons. In dit kwartaal blijkt de vleesconsumptie te zijn afgenomen. De consument reageert ook hier dus op het prijsverloop, al is dit lang niet zo sterk als bij de zuivel. De binnen landse consumptie was in totaal 127.875 ton tegen 129.875 ton in dezelfde maanden van 1957, of 2000 ton minder. De rondvleesconsumptie steeg met 1725 ton en de varkensvleesconsumptie daalde met 4650 ton. Voorts steeg het verbruik van scha penvlees met 550 ton en paardenvlees met 725 ton, terwijl het kalfsvlees met 350 ton terugliep. De uitvoer van vlees in kilogrammen nam af met 14 terwijl de totale opbrengst van export in geld vrijwel gelijk bleef. Dit kwam doordat rundvlees gemiddeld 83 cent per kg meer opbracht, hiervan was de uitvoer de helft van het vorig jaar. Kalfsvlees was 18 cent per kg duurder, varkens vlees bracht 58 ct meer op, het spek deed 4 cent meer, de bacon was 56 cent hoger in prijs, terwijl de vleesconserven t.a.v. het rund- en varkensvlees het minste steeg en slechts 38 cent hoger lag. Schapenvlees en de slachtafvallen brachten iets minder op dan in het laatste kwartaal van 1957 het geval was. Dit was ook het geval met het uit gevoerde fok- en gebruiksvee, in het laatste kwar taal van 1958 gingen 12.083 dieren de grens over tegen 9.521 in 1957, de prijs beliep gemiddeld 1131 per stuk, wat 130 per stuk minder was dan in 1957. De invoerkant laat zien dat dit iets minder was dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aan tal ingevoerde slachtrunderen nam echter af ten gunste van slachtpaarden en paardevlees. Dit is ook verklaarbaar wanneer men ziet dat de ingevoerde slachtrunderen met gem. 800 per stuk ruim 150 per stuk duurder waren, terwijl slachtpaarden en paardevlees niet in prijs steeg. Een gunstig rundvleesklimaat is uit het boven staande te constateren, wat ook op de markt merk baar is. Berichten uit Argentinië bevestigen dit. Melding wordt gemaakt van een te verwachten verdere achteruitgang van de Argentijnse vlees export in dit jaar. Men taxeert een totale vermin dering van ca. 30 Dit zou het gevolg zijn van de krachtige pogingen de rundveestapel aldaar weer op peil te brengen, waartoe men het aantal slachtingen van koeien en kalveren gaat beperken. Argentinië bezat twee jaar geleden ca. 47 miljoen stuks rundvee eind 1958 was dit gedaald tot 40 miljoen. E. E. G. DESGEVRAAGD deelde de voorzitter van helt P. V. V. mee, dat de uitvoer van lichte varkens, van 7085 kg levend gewicht naar Italië niet in de bedoeling ligt. Als men in Italië te weinig varkens vlees heeft dan kan men hier varkens (of varkens vlees) kopen die af gemest zijn. Dit behoeven de Italianen niet voor ons te doen met deze over lopers. Al is het zó dat ieder land van de E. E. G. een kwantum overeenkomende met 3 van de eigen produktie moet toelaten wil dit niet zeggen dat wij ook alle aanvragen tot 3 van de eigen produktie eruit laten gaan. De belangen van mesters, be- en verwerkers, plus werkgelegenheid spelen hier een belangrijke rol. Daarbij is er de eerste maanden geen overvloed aan varkens, aldus de heer De Veer, die wel zei dat uitvoer van var kens verder ruim bekeken zal worden, mits hef varkens betreft van 100120 kg geslacht gewicht. Alle aanvragen tot uitvoer worden in welwillende overweging genomen. Het P. V. V. stelde de bedragen van inkomsten en uitgaven over het boekjaar 195S vast. Ondanks het feit dat het P. V. V. het te betalen bedrag voor de in- en uitvoermachtigingen verlaagde, was er toch nog een batig saldo van 223.975. De balans geeft een saldo aan van ƒ1.340.215. De heer De Veer merkte aan het adres van Staatssecretaris Smelzer op, dat de door deze gedane mededeling in de Tweede Kamer over de kosten van de P.B.Q.- organen; voor het P.V.V. een onjuistheid bevatte, men heeft zich 373.000 vergist, zodat het totale bedrag aan kosten voor dit Produktschap ruim 25 lager lag dan aan de Kamer is medegedeeld. D. Vervolg van vorige pagina Welke rijenafstand is nu de meest aantrekkelijke en wat is de invloed op de opbrengst? Graan cm rÜen b'J 2 m zaaibreedte Erwten, uien, Stambonen, 33 cm 6 rijen bij 2 m zaaibreedte Blauwmaanzaad Bieten 44 cm Aardappelen 66 cm 13 EKENING houdend met de beschikbare ar- 4V beidskr;achten kunnen uien bij 22 of 33 cm ge zaaid worden. Proefvelden wezen uit d-at granen, die op 25 cm gezaaid werden, slechts zelden een opbrengstver laging gaven. Voor uien is 30 cm nog niets te wijd. Wordt met de handzaaimachine gezaaid en komen verder geen grote machines (sproeimachine) in het gewas, dan kan men zonder bezwaar tot 30 cm gaan. Bij 33 cm kan enig opbrengstverlies ontstaan. Erwten, stambonen en blauwmaanzaad zullen bij 33 cm geen lagere opbrengst geven dan bij 28,5. Zaai deze gewassen daarom ook op 6 rijen per 2 m. Zelfs tot 37,5 cm geven ze nog dezelfde op brengst Bij gelijk aantal planten per ha, kan men bij suikerbieten veilig op 44 of 50 cm zaaien. Denk wel aan de grondsoort en de onkruidbezetting. Vooral bij mechajtiisoh rooien is 44 of 50 cm aan te be velen. Ook voor aardappelen is 66 cm bij gelijk aantal planten per ha volledig verantwoord. Men gaat soms nog breder. Voor bieten is op de kopeinden een aantal dwarsrijen ter breedte van 8 m ge wenst, bij machinaal rooien is 10 m aan te be velen. Voor aardappelen zijn 12 rijen op de kopakker gewenst. Aan de kant van het perceel waar even tuele geren uitkomen, dient men ook 12 rijen te leggen. Bij het spuiten en mechanisch rooien zal minder over de bedden gereden moeten worden. „Verstandig werken, meer verdienen". De assistent, J. M. v. d. WEELE. In deze nieuwe rubriek „Melk en zuivel" zulten wij in de toekomst onze lezers regelmatig op de hoogte houden van de ontwikkelingen in deze sector. Red. DEINING IN DE KAASHOEK. DE kaasafzet vertoont grote onrust; in een paar weken tijds daalde de beursnotering met 40 cent en ondanks deze daling blijven de aankopen beperkt door de handel en de Duitse importeurs. Het is dan ook niet zeker, dat we aan het einde van de daling zijn. Het voorjaar dient zich reeds allerwegen aan In de eerstvolgende weken kalven duizenden koeien en van dag tot dag zal de aanvoer van de zuivelfabrieken en melkinrichtingen stijgen. Deze twee zaken beheersen het kaasbeeld, want het is verheugend dat deze deining in de kaashoek tot nu toe weinig invloed schijnt te hebben op de overige zuivel- en melkprodukten, behalve dan de notering van de aanvullingsmelk, die sterk afge stemd is op de ontwikkeling van de zuivelbeurs enerzijds en de aanvoeren van de zuivelfabrieken anderzijds. Dit zal op zichzelf weer tot gevolg hebben, dat het oplossen van poeder voor de con- sumptiemelkvoorziening en het bijkopen van Bel gische ondermelk zal afnemen. Het een hangt van het ander af in de zuivelwereld. Als wij de blik over onze grenzen richten naar de E. E. G.-landen, dan valt het op dat vanaf 1950 tot 1957 de pro duktie van melk in de E. E. G. met 8.000.000 ton of 16 is gestegen. Een rapport van de E. E. G. over de toestand van de landbouw in deze gemeenschap zegt dat de vooruitzichten niet erg optimistisch zijn. Men ver wacht dat de produktiestijging in totaliteit (de produktie per koe in Frankrijk en Italië ligt 30— 50% lager dan bij ons) verder zal voortgaan zon der dat de consumptiestijging gelijkwaardig zal stijgen. De melkproduktie in de E. E. G. was vóór de oor log: 1950,''51 45.000.000 ton, in 1953/'54 48.000.000 ton. in 1956,"57 54.500.000 ton. in 1956/'57 (het la<ttst bekende cijfer 56.000.000 ton). Het is een feit, dat wij een der grootste zuivel- exporteurs ter wereld zijn. Als wij voor hei. gemak aannemen, dat van de in ons land gepro duceerde zuivelprodukten voor de helft over de grens een bestemming vinden, is het maar een be trekkelijke kleinigheid op de gehele E. E. G.-pro- duktie, want op het totaal is het dan niet meer dan ca 4 van de totale boterproduktie en 7 A 8 van de totale kaasproduktie. Hieruit blijkt, dat bij een lichte vraag onze prij zen direkt gunstig beïnvloed worden, doch bij een wat sterkere produktiestijging, of daling van de vraag, als gevolg van een onzekere markt e.d. in de E. E. G., onze prijzen direkt op hetzelfde mo ment zullen reageren. Doordat de consumptie van drinkmelk in totali teit niet toeneemt, in tegendeel, heeft een stijging van de melkproduktie tot gevolg dat deze melk in de industriesector moet worden opgevangen. Als de melkproduktie b.v. 3 stijgt, zal de produktie van boter, kaas en poeder b.v. 6 7 stijgen. Bij dit voorbeeld is deze 6 een zelfde hoeveelheid als verwerkt wordt in onze totale zuivelexport. Duidelijk is, dat de situatie niet plotseling een zeer gunstige wending kan nemen. Ook de heer Ir. J. B. Ritzema van Ikema, direkteur van de Friso, wees er op, toen hij in de algemene ver gadering van de Friese Mij van Landbouw zei, dat de situatie t.o.v. vorig jaar weinig veranderd was. Met de regelmaat van een busdienst komt de meerwaarde van de consumptiemelk in het Wes ten aan de orde bij het Produktschap voor ZuiveL Een nieuw soort kaas is officieel aan ons kaas- exportpakket toegevoegd, n.l. de half-zachte kaas „Messenhanger". Tenslotte is nog vermeldenswaard, dat de Coöp. Centrale Melkinrichting de „Melco" te Heiloo bij Alkmaar er toe is overgegaan om in Den Helder melk in papierenverpakking met een inhoud van 1 liter tegen dezelfde prijs als de flessenmelk, via de slijters op straat te brengen. Dit initiatief is in Den Heider met enthousiasme begroet. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 7