Van Boerderij en Organisatie 196 ZEEUWS LANDBOUWBLAD OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 9 maart T MAARTSE buien zeggen ons dat de zomer aan komt kruien", intus sen een maand met zeer grillige weer- spelingen. Velen rukten in de prilste maart dagen uit om het eerste zaad aan de grond toe te vertrouwen. Vlas, gerst, erwten en zomertarwe werd reeds gezaaid. Het zaadbed viel prachtig, zelfs beter dan vorig jaar. Niettemin zal de ondergrond nog wel in geen „zomerstemming" verkeren. Vooral vlas werd zeer vroeg gezaaid. Andere tijden, nieuwe zeden, onze voor- gaanden zaaiden geen vlas voor de hon derdste dag. Het moderne boerenbedrijf neemt steeds meer risico's, het succes van vroeg zaaien is dan ook geheel afhan kelijk van de toekomende weersom standigheden. Maar wanneer is men dat niet? „Wanneer de grond geschikt is, dan zaaien we hoe vroeg het dan ook is", zeggen velen. Ditwijls zijn het dan ook de ondernemers welke de beste oogsten winnen. Het groeizame weer doet de eerste knoppen aan de bomen groeien, de win tergranen verkleuren van licht- tot donkergroen en de weiden beloven een vroege groei. Onze fruittelers zien deze vroege groei minder graag, omdat vorstnach- ten veel schade aan kunnen brengen. Zoals in de lijn der verwachtingen lag, zullen in ons gewest meer bieten worden uitgezaaid. Een topoogst zal sanering van de bietenteelt betekenen. De Kring Axel koos met grote meerderheid van stemmen de heer W. Koster tot Kringvoorzitter en hoofdbe stuurslid. Zijn redenaarstalenten kennende, ho pen wij dat hij waar dan ook de belan gen van onze streek zal behartigen. Kloosterzande behandelde op haar jaarvergadering een zeer actueel on derwerp n.l. de Vlasteelt, waarover we reeds in dit blad hebben gelezen. We hopen op een droge periode waar- In we kunnen zaaien en waardoor tevens een goede arbeidsspreiding mo gelijk is. WALCHEREN. 9 maart. HET zachte en aanvankelijk zonnige weer van de laatste weken heeft ons overgebracht van de winter in het voorjaar. Elk jaar is dit weer nieuw. Het geeft een opgewekt gevoel waarbij de handen gaan jeuken om aan de slag te gaan. Nog heeft het merendeel van ons geen begin met zaaien en poten kunnen maken. Het bleef tot nu toe beperkt tot de „landgebieden" die bestaan uit meer kalkhoudende doorlatende grond. Maar hier zijn dan ook al veel zomer granen en erwten gezaaid. Wanneer men maar oppervlakkig bleef werkte de grond goed. Dan is er ook geen reden langer te wachten. Op de minder goed waterdoorlatende gronden die veel in ons gebied voor komen dient men echter zijn tijd af te wachten; al is dit wel eens moeilijk als men hoort dat er op andere plaat sen gezaaid wordt. Waar wij vrijwel allemaal voor in de gelegenheid zijn geweest is het strooien van de kunstmest. Velen hebben de fosforzuur en eventueel de kali-mest stoffen gestrooid. Ook voor het strooien van de stik stof op de wintergewassen was er ge legenheid. Zo ook op het grasland, dat wel zeer gunstig door de winter is heengekomen. Nu reeds zullen wij voor ©na zelf moeten beslissen wat gehooid en welk gedeelte beweid zal worden. Het hooiland krijgt wat meer, zo ook wat bestemd is om gras van in te kuilen. De afrastering kon nog eens worden nagezien; soms werd een andere, dik wijls betere, indeling gemaakt. Door al dit werk nu reeds te doen worden wij er straks door ontlast, als het werk dat op het bouwland gaat ge beuren. Daarmee handelen wij~~in de geest, zoals Ir. Moens op de Kringver gadering het ons voorhield. Een goede werkverdeling is belangrijk om de ar beidskosten niet onnodig hoog te maken. Op dezelfde vergadering konden wij vernemen welke veranderingen er op het voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwager man" zullen plaats hebben, of reed hebben plaats gehad. Dit gemengde bedrijf van 24 ha werk te voorheen met 2 arbeidskrachten en de bedrijfsleider; in het vervolg zal er maar 1 arbeider meer zijn naast de be- drijfsboer. Het bedrijf is thans gemechaniseerd. Er is een trekker aangeschaft, de paar den zijn verkocht. De melkveestapel kan door het verdwijnen van de paarden, worden uitgebreid Een andere bijzonderheid is, dat het hooi in de schuur zal worden nage- droogd met behulp van een ventilator. Voor zover ons bekend voor Walcheren een nog niet gebruikte methode, maar die echter elders in den lande vrij veel wordt toegepast. De koeien zullen voortaan tijdens de weideperiode in een doorloopmelkstal worden gemolken. Dit alles vraagt een vrij grote inves tering, die echter, volgens de bereke ning, uiteindelijk lagere totale kosten voor het bedrijf zullen vragen. Men kan over een en ander verschil lend oordelen. Allen kunnen het echter met de heer Ir. Moens eens zijn, dat hiermee het voorbeeldbedrijf meer aan zijn doel gaat beantwoorden. ZUID-BEVELAND. 9 maart. REEDS in de laatste dagen van febru ari werd begonnen met het uitzaai en van verschillende gewassen. Het allereerst in de jongste kalkrijke pol ders. De eerste week van maart volg den meerderen dit voorbeeld. In deze jongere polders is reeds heel wat vlas, zomertarwe en zomergerst gezaaid, evenals enkele percelen erwten. In de andere polders werd door de regenval van donderdag op vrijdag de mogelijkheid om te beginnen verschei dene dagen verschoven. De enkelen, die reeds in de eerste week van maart suiker- en voederbieten gezaaid hebben, kunnen we toch wel tot de grootste optimisten rekenen. Krjjgen we geen koude periode meer, wat toch een uit zondering op de regel zou zijn, dan kunnen zij een grote opbrengst ver wachten; krijgen we deze koude periode wel, dan is het niet uitgesloten dat ze hopelijk niet al te pessimistisch kunnen gaan wandelen tussen de zaad bieten. De schieterresistentie is de laat ste jaren wel flink verbeterd, maar of ze hiertegen kunnen, moet afgewacht worden. Na de regen ziet men de winterge wassen als wintertarwe, karwij, het graszaad en de lucerne, maar dan in iets mindere mate, al wat groener wor den. De structuur van de grond is in de meeste polders goed, hoewel opgepast moet worden om niet te vroeg te begin nen. Als reeds begonnen wordt wan neer alleen een zeer dun bovenlaagje droog is, is het niet uitgesloten dat de onderlaag in meer of mindere mate verknoeid wordt. In het begin van de week was door het gunstige voorjaarsweer de verwach ting voor een goede opkomst naar de vergadering van de Kring Oost Zuid- Beveland niet groot. Door de regen waardoor het landwerk ineens weer stil lag, was de opkomst .goed. In deze vergadering trad de heer P. J. J. Dek ker wegens drukke werkzaamheden af als voorzitter. Uit de uitslag van de stemming valt af te leiden dat. de Kring het werk van de nieuw gekozen voorzitter, de heer C. J. v. d. Werff, met veel vertrouwen tegemoet ziet. THOLEN EN ST. PH1LIPSLAXD. 10 maart. VORIGE week zijn de eerste' voor jaarswerkzaamheden begonnen. Al lereerst rukten de kunstmeststropiers uit, reeds spoedig gevolgd door trekker met eggen en aanverwante werktuigen die de akkers zaaiklaar maakten. 't Was aan de vroege kant maar voor zomertarwe kon het er mee door; even zo voor gerst. Reeds spoedig echter maakte een onweersbui aan deze vroege werkzaamheden een eind, zodat er uit eindelijk no.g niet veel gezaaid is kun nen worden. Momenteel ziet het er naar uit dat, wanneer de heersende oostenwind en het zonnetje enkele dagen hun drogende werking blijven verrichten, we weer spoedig op de ak ker verder zullen kunnen, alhoewel we nogmaals gaarne voor voorbarige werk zaamheden willen waarschuwen. Het is nog veel te vroeg om nu al te gaan knoeien. Op organisatorisch terrein vonden in de afgelopen dagen enkele belangrijke gebeurtenissen plaats. Allereerst noe men we daarbij de geslaagde beroepen- tentoonstelling van de Streekverbete- ringseommissie Tholen. Bijna 1800 men sen bezochten deze instructieve expo sitie. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat niet alle Thoolse jon geren in de landbouw hun emplooi zul len kunnen vinden. Ja zelfs zal het eiland Tholen hen ook niet allemaal in andere takken van bedrijf op kunnen vangen, redenen waarom men door be roepskeuzevoorlichting de Thoolse jon geren de mogelijkheden wil tonen die er in.de diverse beroepen liggen. De mechanisatie van de Thoolse be drijven is in de jaren 19521958 sterk toegenomen. Mede doordat het aantal tractoren in de land- en tuinbouw in genoemd tijdvak verdubbelde, daalde het aantal werkpaarden in dezelfde pe riode met 32 Het aantal bedrijven dat nog met paardentractie werkt daal de met 18 Tevens werd geconstateerd dat het bouwplan van de Thoolse boer een langzame extensivering vertoont, waarbij met name de teelt van inten sieve tuinbouwgewassen met 22 daal de in zes jaar tgds, hetgeen zeer zeker te betreuren valt. Dit werd op de tuinbouwmiddag die de veilingsverenigingen op Tholen in St. Annaland organiseerden nog eens extra beklemtoond. Er zit toekomst in de teelt van diverse tuinbouwgewassen speciaal voor de kleinere bedrijven. Weliswaar werken de eisen voor het verkregen van een tuinbouwteeltver gunning hier belemmerend, maar een flinke jonge kerel die vooruit wil slaat zich daar wel doorheen. Al met al kunnen we met de kring voorzitter getuigen dat „Tholen in be weging is". Hij zei dit in zijn openings woord op de algemene Kringvergade ring gehouden op donderdag 5 maart te Scherpenisse. Ondanks het aantrek kelijke weer, was de opkomst goed, hetgeen verheugend is. Ir. C. S. Knott- nerus hield een interessant betoog over de landbouwpolitiek, waarbij* spreker o.a. opmerkte dat hij van de E. E. G. nog niet zo heel veel verwachtte. Wanneer U dit leest zijn de verkie zingen achter de rug en zullen de ver kiezingsleuzen weer verstommen. Er is ons thans heel wat beloofd, zodat we wat dat betreft gerust kunnen zijn als tenminsteja als allen woord hou den. 't Zou echter onbillijk zijn daar aan reeds bij voorbaat te twijfelen. N OORD-BE YELAXD. 10 maart IVE winter met al zijn vergaderingen is voorbij gesneld, vooral nu de ak ker zo vroeg vraagt om zaad. Na de meest sombere mist (echt weer om te vergaderen), liet de maartmaand zich opeens op zijn deftigst zien. Onmiddel lijk reageerde het plantenleven op de levenwekkende zon: sneeuwklokjes en crocussen bloeiden binnen weinige dagen, tulpen st-onden ineens boven en de gazons (na de dijken en wat laag- liggend weiland bijna het enige wei land op Noord-Beveland) gingen hun doodse tint verliezen. Ook het dierenleven kwam tot ont waken uit de winterse rust: merels, eenden en patrijzen koppelden, hazen speelden krijgertje en de katten trok ken nu alle registers van hun liefdes orgel open, bij ons mensen soms ge dachten opwekkend, niet in overeen stemming met de dierenbescherming. Zelfs lazen we van het eerste kie vitsei, ditmaal gevonden in Gelderland Ook al een paar weken vroeger dan doorgaans. Van nu af aan kunnen de eierzoekers hun hart weer ophalen. Het is een prachtige sport om uit het gedrag van vader en moedr kievit vast te stellen, waar de eieren moeten liggen. Vroeger dat is dan een jaar of vijftig terug hebben we er veel aan gedaan, aan het eierzoeken. Uitge rust met polsstok en pet (voor de te vinden eieren) trokken we dan door de groenende Friese weiden, waar familie van ons woonde. Nu zou polsspringen moeilijk meer gaan; daarvoor ben je te oud als je al volop in de kleinkinderen zit, bovendien geven de grootmensenzorgen daarvoor geen tijd meer. Wanneer we zo eens in de buurt rondkijken, krijgen we de indruk, dat er heel wat minder gerst zal komen dit jaar, we schatten het zeker op een kwart minder. Hetzelfde geldt voor vlas, dat wellicht maar nauwelijks een oppervlakte van 500 ha zal kunnen halen; in andere jaren zijn we van dit gewas 700800 ha gewend. Wat er aan zomergerst minder wordt gezaaid, lijkt toch wel in de graansector te zul len blijven, omdat er heel wat winter tarwe werd uitgezaaid en de belang stelling voor zomertarwe eveneens niet gering is. De oppervlakte erwten (vorig jaar 860 ha) lijkt te zullen stij gen tot niet ver van de 1000 ha, wat voor Noord-Beveland dan 1/6 erwten betekent, wat wel maximaal is om de erwtenteelt op langere termijn te kun nen handhaven. Ook de graszaadteelt Is zich bezig uit te breiden, vorig jaar werd ongeveer 30 ha geoogst, dit jaar zal dit 100 ha meer zijn. Bij de aard appels en de bieten zullen zich geen grote verschuivingen voordoen, terwijl er van blauwmaanzaad tenslotte wat minder zal komen. Deze week is het biddag. We worden dan bepaald bij onze afhankelijkheid in ons doen en werken. In dit opzicht moet elke dag van het jaar een biddag voor ons zijn!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4