DE O LVE H VA N 18 7 9 STRUCTUURBELEID BOERENWERKEN BRITS AARDAPPELTEKORT Praktijkschool in Schoondijke n De Paasveetentoonstelling te Goes LEVENSVERZEKERING ZATERDAG 14 MAART 1959 Een van de nieuwe termen die overigens al lang weer gemeengoed is geworden is de term structuurbeleid. Een vorm van beleid, waaronder veel wordt verstaan. De commissie van het Land bouwschap, die onlangs een rapport uitgaf over de z.g. „boerenwerken", toont zich echter ernstig be zorgd over het feit, dat het aantal boerenwerken uitgevoerd in het raam van het agrarisch struc tuurbeleid, zo sterk terugloopt. De commissie vindt dat het agrarisch structuurbeleid en het beleid ten aanzien van de algemene werkgelegenheid meer op elkaar afgestemd moeten worden. Het land bouwbedrijf zal ook meer dan totnutoe het geval is, betrokken moeten worden bij de organisatie van deze z.g. boerenwerken. Daarbij wil men dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de invloed van de cultuurtechnische toestand op de kosten en op brengsten van de produktie. Hierop zou dan de toe te kennen subsidie moeten worden gebaseerd. Ook in het pachtprijsbeleid zouden dan de gevolgen van de cultuurtechnische verbeteringen tot uiting moe ten komen. Doordat nog vele landeigenaren en landgebrul- kers onkundig bleken van de subsidieregelingen voor boerenwerken en andere cultuurtechnische werken, stelde het Landbouwschap indertijd een studiecommissie in. Deze commissie is thans met haar rapport gereed gekomen en hetgeen zij in de samenvatting daarvan zegt, is de moeite waard. De commissie heeft zich vooral bezig gehouden met z.g. boerenwerken, dit zijn cultuurtechnische werken die in opdracht van particulieren op indi viduele bedrijven worden uitgevoerd. Geconclu deerd wordt, dat boerenwerken voor de verhoging van de produktiviteit in de landbouw evenzeer no dig zijn als grote cultuurtechnische verbeteringen zoals ruilverkaveling, wegenaanleg e.d. Van bij zonder belang worden deze werken genoemd in verband met het bestrijden van de seizoenwerk loosheid. Daarom dient de uitvoering van deze werken een voornaam onderdeel te vormen van het agrarisch structuurbeleid, zo vindt de commis sie. Dit beleid moet gericht zijn op de instandhou ding en de vorming van een zodanige werkge legenheid, dat voor een verantwoord aantal land arbeiders, ook op langere termijn, goede perspec tieven in de landbouw liggen. Naar raming waren de Engelse aardappelvoor- raden per 1 januari jl. 500.000 ton kleiner dan de behoefte en ongeveer 120.000 ton kleiner dan die van een jaar geleden. België, dat zijn aardappel export thans geschorst heeft, heeft een zeer be langrijke hoeveelheid aardappelen geleverd; Dene marken daarentegen kon slechts een zeer gering kwantum aardappelen leveren. De import die ge durende enkele weken een omvang had van 24.000 25.000 ton per week, is teruggelopen tot 16 17.000 ton per week, zo schreef „The Farmers Weekly" van 20 februari. Dit kwam door een gro tere aanvoer uit de binnenlandse voorraden. De Britse boeren konden toen weer werkkrachten vrij maken voor het sorteren van aardappelen. Ver wacht wordt, dat het benodigde kwantum aard appelen voor het grootste deel uit Nederland be trokken kan worden, al hebben ook Zweden en Frankrijk een tekort (zie elders in dit nummer). Polen heeft reeds enige tijd aan Engeland aard appelen willen leveren, maar was hiertoe niet in staat door de bepalingen inzake ziektebesmetting die Engeland opgesteld heeft. De Engelsen blijven vasthouden aan hun eisen op dit gebied. Het lijkt dus waarschijnlijk dat men in Polen in de toekomst alle zeilen zal bijzetten om aan deze voorwaarden te kunnen voldoen. ONDER auspiciën van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke is enige maanden geleden het praktijkonderwijs in mechanisatie en arbeidsmethoden in Zeeuws-Vlaanderen op gang gekomen. Organisatorisch staat dit onderwijs weliswaar geheel los van de school, maar toch is er een nauwe band. De uitbreiding (waarover wij in ons nummer van 21 februari schreven) kan dan ook niet geheel los gezien worden van deze nieuwe school waarvan de directeur van de R. M. L. S., de heer ir. J. Roest, wel de „motor" genoemd mag worden. De Werktuigencommissie voor West Zeeuws- Vlaanderen, waarin vertegenwoordigers van de drie boerenorganisaties en de drie landarbeiders organisaties en, als adviseur, de Rijkslandbouw- consulent voor Zeeuws-Vlaanderen zitting hebben, treedt op als Commissie van Advies voor dit nieu we praktijkonderwijs. Dit onderwijs, dat onder lei ding van de directeur van de R. M. L. S. wordt ge geven, is in de eerste plaats bedoeld voor geheel Zeeland. Maar dit kan worden uitgebreid tot het gehele zuidwestelijke zeekleigebied. Het gaat er daarbij niet om machines en arbeidsmethoden te demonstreren of te beproeven, maar juist om de beproefde methoden in de praktijk ingang te doen vinden. Daarvoor zijn een groot aantal machines en een behoorlijk stuk grond noodzakelijk. Voor het prak tische onderwijs heeft men reeds geruime tijd de beschikking over een stuk grond van vijf hectare. Hiervan zal een gedeelte worden ingezaaid en een ander deel braak blijven liggen. Op dit braak lig gende stuk kan men leren rijden en verschillende machines leren gebruiken. Op het andere stuk land zullen verschillende ge wassen worden ingezaaid zodat de cursisten met het zaaien, verplegen en oogsten van verschillende teelten vertrouwd worden. DE CURSISTEN. DE Praktijkschool draagt het karakter van cursus onderwijs. De cursussen zullen van enige da gen tot een paar weken duren, afhankelijk van de onderwerpen en zijn voor een ieder toegankelijk. Een vooropleiding is niet vereist, zodat cursussen kunnen worden georganiseerd voor boeren, land arbeiders, landbouwjongeren enz. Deze school biedt in de eerste plaats een uitmun tende mogelijkheid voor hen die in Zeeuws-Vlaan deren wonen, om praktisch geschoold te worden. Ook voor hen die in overig Zeeland en West-Bra bant wonen is deze kans weggelegd. Er wordt na melijk hard gewerkt aan een logeer- en ontspan ningsgelegenheid. De Praktijkschool staat onder supervisie van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. De logeer- en ontspan ningsgelegenheid zal worden geëxploiteerd door een daarvoor opgerichte Stichting. Inmiddels heeft men reeds de beschikking gekre gen over het vroegere arbeiderslogeerkamp te Schoondijke, een complex nissenhutten, dat op het ogenblik een ware gedaantewisseling ondergaat. Er zal daar plaats zijn voor 16 logé's, onderge bracht in twee slaapzalen terwijl een leeszaal en een biljartzaal aan weerszijden van de slaapzalen zijn gedacht. Tussen de slaapzalen is een wasge legenheid geprojecteerd. In een aparte barak zal men kunnen eten; daar wordt ook gekookt. Op 't moment is het echter nog niet zo ver. Aan beide zijden van het pleintje waaromheen de nis senhutten zijn gebouwd, klinkt nog het krakend geluid van versplinterend hout en wordt de verf kwast nog gehanteerd. Wij vernemen, dat de lees* zaal inmiddels is ingericht en ook dat de slaap zalen een heel eind gereed zijn om de cursisten ta ontvangen. Tegenover de slaapzalen liggen namelijk, aan de overkant van het pleintje, een vijftal nissen- hutten die bestemd zijn voor het onderwijs in hout bewerking, metaalbewerking, het opbergen van kleingereedschap en als smeenstation. Deze hutten kunnen natuurlijk ook verwarmd worden. Het is de bedoeling om de cursussen het hele jaar door te organiseren. VELE MACHINES. DE nieuwe school heeft veel verschillende machi nes nodig. Op het ogenblik, nu er juist een landarbeiderscursus is afgesloten, beschikt men reeds over een aanzienlijke innventaris. Een kleine bloemlezing uit de voorraad: vijf trekkers, vijf ploegen van verschillend type, een serie eggen, een zaaimachine, twee pootmachines, drie cultiva-: toren, twee maaibalken, een centrifugaal kunst meststrooier, een laadschop voor een trekker, een aangedreven wagen, een sproeimachine, een zelf- rijdende maaidorser, een harkkeerder, een bieten- dunmachine, een bietanrooimachine; kortom haast alle verschillende soorten landbouwwerktuigen zijn er reeds voorradig. Voor het verkrijgen van deze machines heeft men bijzonder veel medewerking verkregen van de landbouwwerktuigenhandel. Niet alleen voor West Zeeuws-Vlaanderen, maar voor het gehele zuidwestelijke zeekleigebied is deze inventaris voor het onderwijs alleen al een gewel dig bezit. Er zijn hier kansen aanwezig voor een nog grotere rationalisatie en economischer ge bruik van de tegenwoordig zo kapitaal intensieve werktuigen in het landbouwbedrijf. De kansen die hier liggen zal men met beide handen moeten grijpen. Zij kunnen een belang rijke bijdrage vormen voor het in stand houden van het zo belangrijke zuidwestelijke landbouw gebied. GROTE VERAN DERINGEN. In ons nummer van 21 februari (pag. 137) ver telden wij van de grote veranderingen die de R. M. L. S. in Schoondijke ondergaat. Voor zover mogelijk wordt bij het onderwijs van de Praktijk school, gebruik gemaakt van het gebouw van de R. M. L. S. De nieuwe zaal die daar gebouwd wordt, kan tevens dienen voor ontvangsthal van de cursisten. Een ontvangst, dat voor hen niet alleen een leerzame, maar ook een prettige tijd zal inlui den. Daarvan zijn wij reeds nu overtuigd N. S. De traditionele Paasveetentoonstelling te Goes werd op 10 maart onder ideale weersomstandig heden gehouden. Door 15 eigenaren, waaronder 1 uit Noord-Bra bant, werden 70 dieren ingezonden. De gemiddel de kwaliteit overtrof de verwachtingen. Deze col lectie van uitgezochte dieren waren prima be- vleesd en bezaten behoudens enkele uitzonderin gen een juiste mate van rijpheid. De jury werd hier voor een moeilijke taak ge plaatst. Dit gaf in de verschillende rubrieken de nodige spanning. Een groot aantal prijzen kon worden toegekend. Er werden 4 kampioenen aangewezen, t.w. Dikbil (2 tanden) M.R.Y., eig. C. A. Schrooijen te Wouw. Een prima bevleesde malse vaars met fijn beenwerk; voor een dikbil iets enkel. Vaars (zonder tanden) M.R.Y., eig .Gebr. Bruyn. zeel te Schore. Een zwaar bevleesde vaars met fijn beenwerk en een juiste mate van rijpheid. Os (2 tanden) M.R.Y., eig. J. L. M. Geluk te St Maartensdijk. Best ontwikkelde en zwaar bespier- de os met voldoende mate van fijnheid. Bij de koeien werd de 5-jarige zwaar bespierde M. R. Y.-koe, eig J. Blokpoel te Goes, kampioen. Als algemeen kampioen werd de dikbil van C, A. Schrooijen aangev/ezen. Van de aangevoerde dieren bestond de helft uit ossen. Het deel behoorde tot het roodbonte M. R. Y. en tot het zwartbonte. F. H.-veeslag, Verscheidene dieren verwisselden tegen hoge prijzen van eigenaar. De burgemeester van Goes, de heer H. K. Mi* chaëlis, verrichtte de prijsuitreiking. J. H. LANTINGA XORTENAERKADE 1, 'S.-GRAVJENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN. S-GRAVENH^E. GRONINGEN, ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3