K. N. L. C. Urgentieprogamma r OVERZICHT Een opbouwend stuk werk Deze week M J H' Zitdagen Boekhoud bureau No. 2469 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 14 MAART 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TN het nummer van de vorige week publiceerden wij het Urgentieprogramma van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité. Zoals men weet is het K. N. L. C. de landelijke federatie, waarin de landbouwmaatschappijen samenwerken. Het bestaat dit jaar juist 75 jaar en het is dus ruim 40 jaar jonger dan onze eigen Z. L. M. In de vorige eeuw ontstond na de vorming van de Landbouw Mijen de behoefte aan onderling contact en samenwerking. Het leidde tot de oprichting van het K. N. L. C. in 1884 en deze instelling is thans een van de leidinggevende en gezaghebbende landelijke landbouworganisaties. WIE het „Kort Verslag" van de in februari gehouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. gelezen heeft, herinnert zich, dat daarin aangedrongen werd op het op stellen van een landelijk urgentie programma, opdat dit direct aan de nieuwe regering kon worden aange boden. Het was de Gelderse Mij van Landbouw, die reeds zelve het initia tief had genomen en een dergelijk Provinciaal programma wereldkun dig had gemaakt. De Zeeuwse ver tegenwoordigers hebben in de fe- bruari-vergadering van het Hoofd bestuur van het K. N. L. C. aange drongen op een landelijk programma. Daar dit door de afgevaardigden van alle andere Landbouw Mijen gesteund werd, is er met voortvarendheid aan dit idee gewerkt met het resultaat, hetwelk wij vorige week publiceer den. Een en ander sluit precies aan bij het betoog, dat de Voorzitter der Z. L. M„ Ir. Geuze, hield voor de Algemene Kringvergadering in Oost Zuid-Beveland op vrijdag 6 maart, 0 Een verslag over de Brusselse Landbouwtentoonstelling wordt op pagina 197 uitgebracht door ir. K. M. Elema. 0 Op pagina 198 wordt aandacht gevraagd voor de inzaai van graszaad, de juiste rijenafstand en de rubriek „Is dat wel econo misch?" 0 In dit nummer beginnen wij met een aantal beschouwingen oyer de vee en vlees-situatie en die op het gebied van melk en zuivel. Een speciale medewerker die deze rubriek verzorgt, zal de ontwikkelingen in deze sectoren in de toekomst voor onze Iezeers volgen. 0 Dr. J. Tesink, directeur van de Zeeuwse Gezondheidsdienst voor Dieren schreef speciaal voor ons blad een uitgebreid artikel over de betekenis van enkele macro- en micro-elemen ten voor het dier. De eerste af levering van dit artikel vindt men op pagina 201. 0 Tenslotte willen wij onze lezers veel succes wensen bij de werkzaamheden die nu weer een aanvang hebben genomen en die zo mede bepalend zullen blijken te zijn voor de resultaten van de nieuwe oogst. toen hij sprak over de economische toestand van ons land, zoals die ge zien wordt door het Centraal Plan bureau. Dit Bureau publiceerde de vorige week het economisch plan 1959, zoals men in de dagbladen heeft kunnen lezen. De conclusies, waar toe het komt, komen er populair weg gezegd op neer, dat het weer beter gaat. De terugslag van enige jaren ge leden, die geleid hieeft tot de be stedingsbeperking, heeft plaats ge maakt voor een vooruitgang. Voor zichtigheid blijft natuurlijk ge boden, doch er is weer wat ruimte gekomen voor nieuwe zaken. Het was over deze ruimte, dat Ir. Geuze sprak. Zoals altijd, als er iets te verdelen valt, is iedereen er als de kippen bij om zijn deel op te eisen. Zo is het ook nu. GELD VOOR INVESTERINGEN AAR men bedenke bij dit alles, dat Nederland nog met tal van problemen heeft af te rekenen, die de ontwikkeling van onze nationale economie bedreigen. Wij hebben een huurvraagstuk, waaraan het woningtekort gekoppeld kan worden. Er is nog een consu mentensubsidie op de melk, die een verwrongen beeld schept van de wer kelijke kosten van levensonderhoud. En voorts hebben wij een sterke be volkingsgroei, die opgevangen dient te worden. Het zijn onzes inziens deze dingen, waaraan gewerkt moet worden en waarvoor de ontstane financiële arm slag in de eerste plaats gebruikt moet worden. De heer Geuze vroeg in dit ver band aandacht voor de nodige in vesteringen. Het geld voor moderni sering, mechanisering en uitbreiding van ons produktie-apparaat zal er in ieder geval moeten komen, voordat andere wensen, die meer gericht zijn op opvoering van het verbruik, ver vuld kunnen worden. Er is geld nodig, zo zeide hij: le. voor produktiviteitsverhoging. Zulks om te kunnen concurreren, o.a. in E. E.G.-verband. Dit kan door ver dere mechanisatie. Er moet dus naar eenzelfde produktie of een hogere met minder arbeidskrachten gestreefd worden. 2e. voor het opvangen in andere, dikwijls nieuwe bedrijven van die mensen die tengevolge van het ge stelde onder 't le zonder werk komen. 3e. voor het opvangen van de be volkingsgroei. Wanneer wij dus de armslag, die er volgens de studie van het economisch Planbureau is en komt, gaan ver Nog heerst er betrekkelijke rust in de natuur. Maar binnen niet al te lange tijd zullen er weer blaadjes aan de bomen zijn zoals op deze foto van een Zeeuwse boerderij van de oude stempel. Inmiddels is het vergaderseizoen geëindigd. Wat er op het ogenblik al zo te doen valt op het Zeeuwse bedrijf op dit moment kan men in dit nummer in de rubriek „Van Boerderij en Organisatie" lezen op pag. 196. delen, zal men deze eerst moeten ge bruiken voor de drie bovengenoemde punten. GEEN LOONSVERHOGING PAS daarna kan men gaan denken aan een loonsverhoging en kwes ties als arbeidstijdverkorting. Deze moeten eerst verdiend worden. Anders vervalt men in dezelfde fou ten, die een aantal jaren geleden zijn gemaakt, toen de ene loonronde na de andere volgde en later bleek dat slechts bestedingsbeperking de eco nomische balans weer in evenwicht kon brengen. Dat het juist is deze dingen juist nu, vóór de vorming van een nieuwe regering, scherp te stellen blijkt wel uit het feit, dat verschillende groe pen hun wensen en eisen naar voren brengen. Zo lazen wij in de „Nieuwe Rot terdamse Courant" van 7 maart j.l., dat de Vakcentralen een loonsver hoging wensen. Het schijnt zelfs, dat het N. V. V. denkt aan een verhoging van 4 a 5 Wanneer dit zou geschieden zon der tegelijkertijd het huurvraagstuk en de consumentensubsidie op te los sen, zou een goede kans voorbijgaan. Nu andere groepen hun wensen kenbaar hebben gemaakt, is het goed, dat het K.N.'L.C. enige dringende landbouwwensen aan de orde heeft gesteld, zoals verhoging vetgehalte consumptiemelk, het doorzetten van de verbetering van de structuur, ge lijkschakeling van het platteland met de steden wat betreft bewoonbaar heid en beloning, een krachtige be vordering van onderzoek, onderwijs en voorlichting en tenslotte belas tingfaciliteiten om de nodige investe ringen te kunnen financieren. Wie dit programma van het K. N. L. C. goed beziet, zal erkennen, dat praktisch alle wensen gericht zijn op een verbetering van de produktie- omstandigheden en op een verhoging van de arbeidspro- duktiviteit. Zulks in tegen stelling tot de wens van de vakcentrales om de lonen te verhogen. Uiteindelijk zal de welvaart van het Nederlandse volk moeten komen uit een zo economisch mogelijke produk tie en niet uit een opvoeren van het aantal bankbiljetten en guldens zon der dat daar een hogere produktie tegenover staat. Uit dezen hoofde achten wij het Urgentie-programma van het K. N. L. C. kort maar constructief. Moge het gehoor vinden. NIEUWE KRINGVOORZITTERS [ET wintervergaderseizoen is weer voorbij. Het vroege voorjaar heeft de boeren volledig tot hun arbeid geroepen. Wij kunnen met dankbaarheid vaststellen, dat de ver gaderingen in onze Kringen en Afde lingen druk bezoCht zijn en geani meerd waren. In drie van de Kringen zijn nieuwe voorzitters gekozen. In de Kring Tholen en St. Philipsland ver vangt de heer A. J. Groenewegen de heer Ir. M. A. Geuze, die wegens drukke werkzaamheden aftrad. In de Kring Oost Zuid-Beveland droeg om dezelfde redenen de heer P. J. J. Dek ker zijn functie over aan de heer C. J. v. d. Werff. De Kring Axel koos de heer W. Koster in de vacature van wijlen de heer A. Haak. Onze geluk wensen gaan naar de nieuw-benoem- den. Mogen zij straks ook in het Dagelijks Bestuur onzer Z. L. M. goed werk verrichten voor de Zeeuwse boerenstand. S. UT OP U SAECx. Terneuzen: Woensdag 18 maart in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 18 maart in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 19 maart in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 19 maart in hotel „De Eendracht". Sint PhilipslandZaterdag 21 maart in hotel „De Druiven tros". Tholen: Zaterdag 21 maart in hotel „Hof van Holland".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1