DE BOE RIN JEUGD Kaderblad P.J. G.N. Noord-Zuid verbinding ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND ZATERDAG 14 MAART 1959 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. mf TT ET is dan nu zover dnt me. van. (4 Slot) Excursie L. J. G. Zeeland 1959 Het is ons plan om op dinsdag 21 april te 8 uur 's morgens vanuit Goes te vertrekken. Via Walcheren en West Zeeuws-Vlaander en rijden we naai' Poperinge. Daar brengen we een bezoek aan een landbouwbedrijf, waar zeer speciaal hop wordt verbouwd. Nadat we de (eerste en door ieder meegenomen) broodmaaltijd gebruikt hebben, hopen we te 14 uur in Komen te zijn, waar we een tabak.skwekerij bezoeken. Te 16 uur worden we op een vlas- bedrijf in Wielsbeke «Leies treek) ver wacht. Daarna bezichtiging van en over nachting te Brugge. Woensdag de 22ste april. We begin nen met te 10 uur in St. Andries een bloemenkwekerij te bezoeken, die zich zeer speciaal met de cultuur van orchideeën bezig houdt. Rond het mid daguur bezien we de stad Gent en eten daar. Te 14 uur zijn we welkom in de proefboerderij van de landbouwhoge school van Gent te Kwatrecht. De dames zullen in die tijd een be zoek brengen aan de school van de Zusters van Liefde te Kwatrecht. Deze (uitstekend bekend staande) school om vat zowel het landbouwhuishoudonder- wüs als de Ieraressenopleiding, zoals wij die bv. op de Rollencate kennen. 17 uur arriveren we in Hoeilaart. Daar is een druivenbedrijf, waar vruch tendranken en wijn worden vervaar digd. Na afloop daarvan gaan we naar Brussel via het historische en beroem de Zoniënwoud. De overnachting vindt te Brussel plaats. Donderdag 23 april vindt ons in Gembloux, waar wij de landbouwhoge school en meer speciaal het verede- lingsstation bezoeken. De dames ver laten ons dan weer en bezoeken Namen en de Citadel van die stad. Samen eten we in Orp, en bezoeken daar een grote fabriek van landbouw werktuigen. Daarna een vruchtenbe- dryf te St. Truiden. Via Leuven en Mechelen naar Hofstade, alwaar wij overnachten. Vrijdag 24 april. We zullen een grote kwekerij van witlof te Steenokkerzeel aanschouwen. Dit was eerst een nor maal landbouwbedrijf, dat dus overge schakeld heeft. Te 11.30 uur zien we nog de grote veiling van Katelyne Waver. We lunchen te Antwerpen; bezoeken de stad en rijden via de havens ervan weer naar Goes. De aankomst daar zouden we op 18 uur willen stellen. U ziet: Het is een programma, dat er zijn mag. Er is zowel gedacht aan normale excursiepunten als aan za ken die landbouwtechnisch in hoge mate interessant zijn. We mogen er bovendien nog bijvertellen, dat wij overal waar wij komen eerste klas deskundigen zullen vinden, die onze taal spreken en die men alle vragen ral kunnen stellen die men wil. Nadere berichten volgen weer in „De Boerenjeugd". Volgt «lie berichten nauwkeurig en maakt nu vast Uw tijd vrü! K. Belangrijk is in ons verband nog wel te noemen het contact en lidmaatschap van de Stichting Uitwisseling en Stu diereizen voor het platteland, die reizen en buitenlandse uitwisselingscontacten verzorgt ook en vooral voor platte landsjongeren. Tevens dient in dit ver band genoemd te worden het Centraal comité voor de uitwisseling, gevormd door de drie standsorganisaties, de plat telandsvrouwenbonden en de drie cen trale jongerenorganisaties. Zij is het, die jaarlijks enkele jongeren als IFYE naar de Verenigde Staten doet gaan. Door haar is het mogelijk dat de Ame rikaanse IFYE's ons land te zien krij gen op een onovertroffen wijze: door uitwisseling. Trouwens er is meer, dat om ophel dering vraagt: ook het vormingswerk wordt van alle kanten door tal van or ganisaties en instellingen aangepakt. Een werkgroep bestaande uit vertegen woordigers van enkele algemene lan delijke plattelandsorganisaties zal dit jaar rapport uitbrengen over de moge lijkheden om tot een betere doelge richtheid van het vormingswerk onder plattelandsjongeren te komen. De toekomst tegemoet. BELANGRIJKER dan financiële moei lijkheden zijn in een jongerenorga nisatie de plannen die men voor de toe komst heeft. Dat kunnen plannen zijn om uit deze moeilijkheden te geraken, maar het kunnen ook plannen zijn die op een ruimer terrein liggen, die ons meevoeren naar de toekomst van over tien of twintig jaar, als wij hopelijk deze tijdelijke moeilijkheden te boven zijn. Om tot die plannen te komen zul len wij ons de ontwikkeling nog eens moeten voorstellen die de landbouw en het platteland tegemoet gaat. 1. Wat moeten wij verwachten? Ruim tien jaar geleden bedroeg het aantal werkers in de landbouw onge veer een half miljoen. Momenteel is dit aantal met ongeveer 100.000 gedaald. Dit komt, doordat vele landarbeiders naar de industrie zijn getrokken. De komende tien jaar zal dit aantal nog eens met ongeveer 100.000 moeten af nemen, omdat er door mechanisatie en rationalisatie geen werk voldoende in de landbouw overblijft. Het is uitgeslo ten, dat deze daling alleen zal kunnen plaatsvinden door afvloeiing van land arbeiders. De boeren vooral op de kleinere bedrijven zullen dan andere werkgelegenheid moeten zoeken, ofwel zij zullen in belangrijke mate hun be drijfsstructuur moeten veranderen. Vooral voor de 100.000 meewerkende zoons op de bedrijven heeft deze ont wikkeling gevolgen. Betekent dit dat jaarlijks een 10.000 boerenzoons de be drijven moeten verlaten? Dreigen wij het voorbeeld van de vissers- en schip- persbevolking te volgen, die langzamer hand geen toekomst meer heeft? En bovendien: wie trekken er weg? Blij ven de zwakke broeders achter? Dan klemt te meer de eis, dat kader vorming voor onze plattelandsjongeren een dringende noodzaak is, willen wij onze boerenstand over tien of twintig jaar gezond en levenskrachtig houden. De veranderingen voltrekken zich snel ler dan wij denken. Als men bedenkt welke plannen er in het westen van het land, met name rondom Rotterdam bestaan voor de ontwikkeling van han del en industrie, dan moet ons de schrik om het hart slaan. En wat doen wij? Hebben wij ook plannen met de land bouw? Of laten wij alles over ons heen komen, zonder te bedenken, dat we deze laatste halve eeuw aan geest kracht zeer veel hebben ingeboet? 5. Wat mogen «ij verwachten? Wat wij mogen verwachten hangt af van ons aller gezamenlijke bereidheid deze vraagstukken onder ogen te zien. Naast begrip voor de technische en eco nomische vragen van de landbouw op dit ogenblik zullen wij oog moeten heb ben voor de maatschappelijk-culturele veranderingen, die dreigen van het plat teland een openluchtmuseum en een achtergebleven gebied te maken. Wij zullen ons moeten spiegelen aan de werkkracht en visie die in steden als Rotterdam worden ontplooid. De PJGN wil hieraan meewerken. Zij wil het belang van onze jonge platte landers dienen. Daartoe is de medewer king van een zo groot mogelijke groep nodig. Daartoe is kadervorming nodig, want een paar of vijftig of honderd flinke jonge kerels en meisjes kunnen het platteland alleen niet redden. Wij hebben duizenden paar handen en dui zenden heldere koppen nodig. De volks hogescholen zullen moeten overstromen van de aanmeldingen voor plattelands jongerencursussen. Zou er is het te veel gevraagd een eigen vormings centrum van de algemene plattelands organisaties moeten komen, waar krachten kunnen worden opgeleid? Vooreerst zal de PJGN een levemliger begrip bij de leden moeten worden. J. R. WESTERHUIS. BALAVOND op zaterdag 21 maart in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Uitsluitend toegankelijk voor leden van Z. P. M. en L. J. G. Orkest Jasper Anthonissen. Aanvang 19.30 uur. •ST AFDELING ZOl'TELAXDE. Bezoekt de Ontspanningsavond der Z. P. M. en L. J. G. Afd. Zoutelande op zaterdag 14 maart in Middendorp. Opgevoerd wordt het blijspel „Flanel en Miljoentjes" door L. J. G. Koude- kerke. De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door de „Delta Players" uit Veere. Aanvang 7.30 uur. Entree 1, V STREEK ZUID-BEVELAND. Bij voldoende deelname organiseert de Streek Zuid-Beveland een GEZELLIGE AVOND op zaterdag 4 april in café „De Zwaan" te Kapelle. Aanvang 18 uur. Kosten 4,p. p. Uitsluitend toegankelijk voor leden van de L. J. G. en Z. P. M. (en verloofden daarvan). Als programma bieden wij: koffie maaltijd verschillende attracties gezellig samenzijn. Opgaven tot en met 25 maart a.s. bij JANNIE NIEUWENHUIJZEN. Zuid- Kraayertpolder H 333, tel. 01196224. L.J.G. EN Z. P.M. Afd. Serooskerke, Oostkapelle e. o. ONTSPANNINGSAVOND. te houden op: Zaterdag 21 maart te Grijpskerke. Opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven: „Drie jaren gingen voorbij." In Serooskerke en Grijpskerke mu ziek door het L. J. G.-orkest van Zuid- Beveland. SPORTDAG L.J.G. 1959. Deze zal worden verzorgd door de Streek Walcheren en worden gehouden op de Sportterreinen te Vlissingen in de eerste helft vtm juni. HET is dan nu zover, dot we van uit onze provinciale organisatie weer eens gaan wagen een provin ciale excursie te gaan maken. Het programma ervan vindt U op deze pagina. Niemand zal er zich over verwon deren, dat wij van ganser harte ho pen, dat velen zich voor deze excur sie aanmelden. En dat niet alleen, omdat het bij het wezen van onze gemeenschap hoort om samen din gen te zien en te beleven waar je in de werkelijke betekenis „wijzer" van wordt. Onze excursie wordt namelijk ook een intensieve kennismaking met on ze zuiderburen. Dat dit belangrijk is in deze tijd van groeiende en zich verdiepen de internationale contracten, zal ieder duidelijk zijn. Maar dat dit vooral belangrijk is met het Vlaam se deel van België, is mij nimmer zo duidelijk geweest als na lezing van het boek „Noord-Zuid Verbinding". Het werd geschreven door Dr. M. van Haegendoren en Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh, uitgegeven bij Lannoo te Tielt en Den Haag. Nog eens: vooral in het licht van onze komende excursie is dit boek van belang. Zelfs geheel afgezien van het feit, dat Dr. Van Haegen doren zo'n groot aandeel heeft ge had in de voorbereiding van die ex cursie. Ik heb de indruk, dat vooral de eerstgenoemde van de beide auteurs dc gedachten op schrift heeft ge steld. Wat vooral opvalt en treft in dit boek, is het scherp onderscheidings vermogen van de auteurs. Er is een verkwikkende vrijheid van ge kluisterd zijn aan een eng Vlaams provincialisme te vaak separatis me. Er is een verlangen naar samen gaan in dat wat ons verenigt; de taal en een groot deel van de cul tuur. De Vlamingen wordt voorgehou den zich niet te voelen als een bij voorbaat verdrukte minderwaardige minderheid. Maar evenzeer worden zij opgewekt, om zich vrij te leren bewegen op een peil dat zij waar weten te maken door hun uitingen op alle gebieden van het leven. Immers: Vijf miljoen Vlamingen kunnen zich op veel terreinen voe gen bij tien a elf miljoen Nederlan ders. Dit zal een samenvoeging zijn, waarbij van beide zijden offers moe ten worden gebracht om weer van beide zijden rijke vruchten te kun nen plukken. De strekking van het in het boek gevoerde betoog is allerminst het komen tot een kleinst gemeen veel voud, maar tot een grootst gemene deler. Het is een exploreren van een gebied, dat voor onkunde, onmacht en onwil reeds veel te lange tijd on ontgonnen bleef, terwijl wij Vla mingen en Nederlanders pas zul len weten wat deze bodemschatten zullen zijn, wanneer we hun waarde zullen ondervinden! Daarom: Omwille van de excur sie; omwille van de doelstellingen van onze gemeenschapomwille van ons Nederlands mens zijn: lezing en bestudering van dit boek wordt van harte aanbevolen. En wat ook aanbevolen worde: Laten wij bij onze contacten met onze zuiderburen zo waardig moge lijke dragers van ons deel van een gemeenschappelijke cultuur zijn. U weet bijvoorbeeld wel: die auto bussen met feestneusdragende Hol landers, die als maar zingen vaat houterdemoetmaarinen „endad- demetoffejongeszijn"! We hebben betere dingen te tonen l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15