HET MODERNE KLEINFRUITBEDRIJF dingen van de week concurrentie op de appelmarkt TUINBOUW. ZATERDAG 14 MAART 1959 OP de kleinfruitdag in Kapelle hield ir. B. Roe- lofsen uit Goes een bijzonder belangwekkende rede over de structuur van het moderne kleinfruit- bedrijf. In dit referaat gaf deze deskundige op het gebied van de kleinfruitteelt een inzicht in dè hui dige stand van zaken bij het gemiddelde kleinfruit- bedrijf en gaf hij ook in grote lijnen aan, welke weg bewandeld moet worden om een gezond klein- fruitbedrijf te scheppen. Daarbij ging hij er van uit van het vaststaande feit dat de ontwikkeling welke zich in de afge lopen 20 jaar heeft geopenbaard bij het grootfruit, niet is waar te nemen bij de kleinfruitteelt. Spreker wees er op dat de aanleg van een perceel groot fruit een hoge investering vraagt en voordat de teler zijn geld er in gaat steken, zal hij zich eerst gaan bezinnen op wat hij gaat doen. Hij moet een wel overwogen gedragslijn volgen. De aanleg van een perceel kleinfruit vraagt echter een naar ver houding veel lagere investering. De keuze van ge wassen en rassen is veel eenvoudiger. De omstan digheden dwingen de kleinfruitkweker niet tot die bezinning, welke nodig is bij de teler van groot fruit. Hierdoor heeft de kleinfruitkweker ook de neiging om achter de markt aan te lopen, d.w.z. in zijn teeltplan die gewassen op te nemen die in het afgelopen seizoen de hoogste prijzen opbrachten. Deze ongezonde handelwijze heeft tot gevolg dat hij gewassen gaat telen die gecombineerd op één bedrijf niet bij elkaar horen en daardoor spannin gen veroorzaken. Spanningen die zich vooral doen voelen bij de oogst. Gedurende 68 weken in de zomer komt dit het sterkst naar voren en ir. Roe- lofsen wees er op dat het gevaar aanwezig is dat de kleinfruitkweker gaat denken dat die spannin gen normaal zijn. In dit verband wees hij er met nadruk op dat vele tuinders hebben verzuimd om maatregelen te treffen bij de opzet van hun teelt plan, welke een vermindering van de spanning kunnen opleveren. Met tal van grafieken toonde ir. Roelofsen aan dat het vooral de factor arbeid is die in de thans bestaande bedrijven een gezonde ontwikkeling in de weg staat. Een wel overwogen bouwplan kan hierin echter een zeer belangrijke tegemoetkoming betekenen. De totale post arbeidsuren wordt hier door niet direct kleiner, maar door een betere spreiding worden de spanningen weggenomen. Naar aanleiding van deze opmerkingen kwam spreker tot het begrip schaalvergroting. Kleine of onrendabele gewassen zullen afgestoten moeten worden en bepaalde teelten zullen op groter schaal geteeld moeten worden. T^AAR aanleiding hiervan willen wij ook nog iets weergeven van het schema van een bestaand bedrijf in Kapelle en van een voorbeeldbedrijf van dezelfde grootte, opgezet door ir. Roelofsen. Het bestaande bedrijf, groot 1,1 ha geeft een combinatie van teelten die vooral in Kapelle en omgeving zeer dikwijls wordt aangetroffen. De volgende gewassen worden hier geteeld: 10 are Regina; 30 are Jucunda; 20 are Malling Pro mise; 10 are bramen; 10 are Jonkheer van Tets; 10 are Wellington XXX; 20 are stamslabonen. Ons gaat het nu niet direct om de winst welke van dit bedrijf gemaakt kan worden op grond van de door het L. E. I. berekende opbrengstcijfers en kostprijzen en de gemiddelde veilingprijzen. Dat de winst van een dergelijk bedrijf zich liet becijferen op ruim 5.000,is natuurlijk wel belangrijk maar het gaat ons speciaal om de weergave van de grote spanningen in verband met de factor arbeid die in een dergelijk bedrijf naar voren komen. Dat begint al met de Jucunda en de Malling Promise waar van de oogst voor een groot deel samen valt. Daar komt dan even later nog eens bij de stamslabonen welke ook weer geoogst moet worden in een pe riode dat er zo heel veel ander werk is. Het be hoeft geen nader betoog dat een dergelijke combi natie van teelten grote spanningen oproept. Te recht wees ir. Roelofsen er op dat het gevaar be staat dat men dergelijke spanningen normaal gaat vinden en dat is het niet want er zijn nog andere combinaties mogelijk. Daartoe had hij een voorbeeld opgesteld van een bedrijf, eveneens 1,1 ha groot. Dat bedrijf had 30 are Regina; 500 ramen aardbeien; 30 are Malling Promise; 30 are bramen; 10 are spruitkool en 10 are vroege aardappelen. Hier is een aanmerkelijk gunstiger verhouding tussen gewassen en arbeid ontstaan en wat nog be langrijker is: een dergelijk bedrijf liet een netto Winst becijferen van 7660,i In dit schema kwamen geen bessen voor. Zij die bessen willen telen, zouden vóór 1,1 ha het vol gende schema kunnen aanhouden: 20 are Regina500 ramen aardbeien20 are Mal ling Promise; 30 are bramen; 20 are rode bessen; 10 are spruitkool en 10 are vroege aardappelen. Dergelijke voorbeelden kunnen vanzelfsprekend niet zonder meer worden overgenomen. Ze zijn ech ter belangrijk omdat ze aantonen dat er door over leg heus wel een gunstiger verhouding is te berei ken tussen beschikbare en gewenste arbeidskrach ten. De kleinfruitteelt zal zich wel steeds kenmer ken door het begrip intensief. Het zal voorlopig wel typisch geschikt blijven voor een z.g. gezins bedrijf. Wanneer het echter op moderne wijze wordt op gezet dan zal er, vanaf begin mei tot eind septem ber, een extra kracht aangesteld kunnen worden. Daarnaast zullen de gezinsleden of anderen in moeten springen maar het is toch veel beter ge steld dan in het genoemde bestaand bedrijf waar slechts vanaf 2e helft juni tot le helft augustus plaats is voor een extra kracht en daarnaast meer tijdelijke krachten nodig zijn. Wij zijn er van overtuigd dat over deze arbeids- bezetting nog veel meer te schrijven zou zijn. Het lijkt ons echter in de eerste plaats belangrijk om het advies van ir. Roelofsen door te geven om af te komen van de verschillende kleine hoekjes met diverse produkten. In de tweede plaats blijkt toch wel duidelijk dat de stamslaboon nu niet direct zulk een aantrek kelijk gewas is voor het kleinfruitbedrijf. De pluk valt immers gelijk met de andere produkten. Veel meer is er te zeggen voor vroege aard appelen en late spruitkool. Over die spruitkoolteelt hebben we enkele weken geleden in deze rubriek reeds uitvoerig geschreven. Nu heeft een klein- fruitdeskundige er nog eens opnieuw de aandacht op gevestigd. Er lijkt alles voor te zeggen om te trachten de mogeli jkheid van deze teelt in de klein- fruitcentra te onderzoeken. Wanneer er een vol doende kwantum wordt aangeboden dan zal de handel ook wel komen om ze te kopen. Het klein fruitbedrijf kan nu eenmaal niet zonder vrucht- wisselingsgewas. Tot nu toe wordt hiervoor hoofd zakelijk de stamslaboon gebruikt. Dat dit spanningen geeft wat betreft de arbeid- stop, behoeft geen nader betoog. WE leven in een wereld die gaat naar nieuwe verhoudingen. We denken in het bijzonder aan de Euromarkt. We moeten ook in de klein- fruitsector rekening houden met toenemende con currentie. Die zal men de baas kunnen blijven door verlaging van de kostprijs en verhoging van de kwaliteit. Beide factoren kunnen worden verwezenlijkt, maar dan zal het nodig zijn, dat de Nederlandse kleinfruitkwekers tijdig orde op zaken stellen. Daarom is het van zo groot belang dat deskun digen hiermede druk bezig zijn. Samen met de praktijk zullen zij ongetwijfeld de weg vinden die in dezen bewandeld moet worden. Aan het eind van dit artikel willen we de telers van kleinfruit gaarne verwijzen naar een nieuwe uitgave van de N. F. O. over deze teelt, geschreven door ir. Roelofsen en de heer Schalk. Aan de mo derne structuur wordt alle aandacht besteed en REEDS geruime tijd hebben de telers van appels aangekeken tegen de 15e maart. Op die datum immers komen de invoerbelemmeringen voor Italiaanse appelen, welke de voornaamste fruit- importerende landen van West-Europa hadden ge troffen, te vervallen. Met ingang van die datum kan Italië zijn appelen naar vele landen verzenden en met name denken we daarbij aan West-Duits- land, maar ook aan Frankrijk en België. De Nederlandse handelaren zijn bang van de te verwachten Italiaanse concurrentie en dat is geen wonder. Als men de berichten hoort over de enorme voorraad appelen in de Italiaanse bewaar plaatsen en koelhuizen, dan is het ook inderdaad om bang van te worden. Enorme kwantums zijn daar nog opgeslagen. Dikwijls is het fruit niet van al te beste kwaliteit, maar het is nog aanwezig en het zal straks op markten te koop zijn waar de laatste tijd in hoofdzaak Nederlands fruit was om dat het Italiaanse er niet komen mocht. Zonder twijfel zal dit van grote invloed zijn op de prijs vorming in de komende weken. Men rekent er op dat er een ineenstorting van het prijspeil in West- Duitsland kan komen en dat kan wel eens ver schillende weken duren. De handelaren op West-Duitsland lieten in de afgelopen week reeds verstek gaan op de Neder landse fruitveilingen. Zij wilden eerst de kat uit de boom kijken. Het gevolg was dat de prijzen van de Jonathan, Golden Delicious en Goudreinetten, vrij sterk zijn teruggelopen in vergelijking met enkele weken geleden. Een prijsverschil van on geveer 10 cent per kg was geen zeldzaamheid. Hoe het in de komende weken zal gaan valt uiteraard niet te zeggen maar zeker is wel, dat de verwach tingen niet al te hoog gespannen moeten worden. Dan kan het misschien nog een keer meevallen. Reeds eerder hebben we gewezen op de nood zakelijkheid dat het aanbod wordt gespreid. Zeker in een gebied als Zeeland, is het belangrijk dat er geen gekke dingen worden gedaan bij de aanvoer. De telers zullen er voor moeten zorgen dat er in de komende weken regelmatig goed fruit te koop is. Zij zullen de zaak niet moeten overdrijven, maar normaal doorgaan en zich vooral niet moeten laten meeslepen in een soort paniekstemming waarin men maar gaat ruimen, kost wat het kost. Behalve de zwarte schaduw van de te verwach ten Italiaanse appelinvoer in West-Duitsland, zijn er namelijk ook enkele lichtpuntjes. In de eerste plaats noemen we daarbij dat er weer uitvoer van appelen naar België mogelijk is. Sedert 14 september is de Belgische grens gesloten geweest voor de Nederlandse appelen. ,Nu is ze A LEEKKERST iets over (le abnormaal hoge tem- peraturen van de laatste tijd. We hebben al onweersbuien gehad of het mei of juni was. Een oud rijmpje zegt: Onweer in het dorre hout, maakt de zomer kil en koud. Laten we hopen dat het dit jaar niet zo is. Met dat al is het echter bij de fruitteler aanpakken ge-< worden. Er zijn er die nog niet klaar zijn met de snoei en het opruimingswerk. De kunstmest moet er ook zo vlug mogelijk op. Ook de kleinfruittelers worden overrompeld door het zachte weer. Aan bramen en frambozen is veel werk en te laat aan binden geeft beschadiging en ongemak. Maar laat u niet van de wjjs brengen. Doe alles goed en nauwkeurig, want het gaat om een goede oogst. We willen ook inzonderheid de kleinfruittelers attent maken op de nieuwe perspectieven voor het kleinfruitbedrijf n.L bessen aan draad. Vorige week hebt u hierover een artikel kunnen lezen. Misschien liggen hierin mogelijkheden voor de kleinfruit telers. Vooral denken we daarbij aan Kapelle en omgeving. Het is heel goed mogelijk dat de vei ling in deze plaats in de toekomst een overwegend zachtfruit veiling zal worden. De grond wordt schaars en steeds meer mensen moeten leven van een klein stukje. Benut daarom uw grond zo in tensief mogelijk. De kans is er dat de teelt van bessen aan draad een nieuw lichtpunt is voor de kleinfruitteelt. We zouden deze groep van mensen ook de raad willen geven om regelmatig een, be zoek te brengen aan de proeftuin in Kapelle en de ontwikkeling nauwkeurig te volgen. We kunnen niet altijd aardbeien planten op hetzelfde stukje grond. Öok hiervoor lijkt deze teelt mij interes sant. Ons zacht fruit moet prima verzorgd worden. Het moet in de étalages als het ware de consu ment doen watertanden. Daarover later nog wel eens iets meer. Nu allen aan het werk om alles zo goed mogelijk te verzorgen, zodat het straks een lust zal zijn om te wandelen door Zeelands boom gaarden en tuinderijen, die de hoop opwekken van een goede oogst. Tot de volgende week. de grafieken die in Kapelle zijn besproken en zo uitermate belangrijk zijn, treft men aan in dit boekje dat 3,kost en dat we hartelijk aan bevelen. weer open en er zijn reeds partijen voor dit land gekocht op onze Zeeuwse veilingen. Met ingang van volgende week kunnen we ech ter ook de Italiaanse appelen in België verwach ten. Hoe dat af zal lopen weten we nog niet. Er zal wel een grotere concurrentie zijn, maar toch wordt verwacht dat er voor de beste rassen en de beste kwaliteiten van ons sortiment wel belangstelling zal blijven in België. VERDER valt te verwachten, dat zeer binnen kort ook de uitvoer van appelen naar Frank rijk zal kunnen beginnen. De Franse importeurs hebben reeds hun invoervergunningen moeten aan vragen en deze zullen waarschijnlijk in de komen de tijd worden uitgegeven. Ook op de Franse markt zal er de invoer van Italiaanse appelen zijn, maar toch wordt verwacht dat er alweer voor de beste rassen uit ons land, vooral de grote maten, wel be langstelling zal zijn in Frankrijk tegen bevredigen de prijzen. Wanneer we de verwachtingen voor de toekom stige afzet samenvatten dan lijkt het er op dat er wel behoorlijke afzetkansen zullen bijven bestaan voor de beste rassen en daarvan de grote maten. Met name denken we daarbij aan Golden Delicious, Winston en Jonathan. Voor de minder gevraagde rassen en daarbij behoort ook de Goudreinette, ziet het er echter minder gunstig uit. Het prijspeil is reeds lager. Voorspellingen doen over het afzet verloop is al tijd moeilijk, zo al niet onmogelijk. Het kan ook nu nog wel anders uitlopen dan wordt verwacht maar het is wel goed. rekening te houden met de situatie van het ogenblik. Het is wel mogelijk dat er na de eerste invoer- golf van Italiaanse appelen een verbetering zal komen. Ook het Italiaanse fruit kan immers niet tot in het oneindige worden bewaard en vele par tijen zijn de grens van de bewaarheid reeds ge naderd of hebben deze reeds overschreden. Wat de Zeeuwse kweker moet doen, kunnen we hier niet zeggen. Alleen dit: blijf rustig. Zorg er voor dat de handelaren die naar onze veilingen komen, niet overrichter zake terug moeten omdat er geen voldoende aanbod is. En voor onze kwali- teitsappelen zijn we dan ook weer niet zo erg on gerust. Het is echter wel mogelijk dat de binnen landse handel weer de grootste afnemer wordt in de komende weken. Grote kwantums kunnen hier steeds worden geplaatst. De sinaasappelen zijn in de afgelopen weken flink in prijs gedaald en de concurrentie hiervan wordt groter mar toch blijkt nog steeds dat er voor goede appels wel vraag blijft bestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13