NOBEL RADIO AARDAPPELSITUATIE blauwmaanzaad 203 BUITENLAND LANDBOUWTREKKER EN MOTORRIJTUIGENBELASTING Mooie zaadkwaliteit Zeer gewild voor export KORTE WENKEN Goede kilo-opbrengsten feu {MM&Ia i tel ttyïbdu&t ZATERDAG 14 MAART 1959 lil ET betrekking tot de situatie in de impor- iterende en ons beconcurrerende landen wordt in de stukken van de 28e openbare Be stuursvergadering om het Produktschap voor Aardappelen, het volgende opgemerkt dat wij hier verkort laten volgen. Red. IN ENGELAND zijn de aanvoeren van eigen oogst de laatste maand aanzienlijk toegenomen. Vol gens officiële cijfers zou de voorraad per 1 januari ca 150.000 ton kleiner zijn dan vorig jaar op dit tijdstip en zou de totale importbehoefte tot de nieuwe oogst overeenkomen met ca 6 a 7 weken consumptie (ca 450.000 ton). In hoeverre deze cijfers betrouwbaar zijn, is niet te beoordelen. De handel herinnert zich nog al te goed voorjaar 1956, toen een groot tekort werd becijferd en mede onder invloed van allerlei factoren de prijzen volkomen instortten. Ook thans schijnen de Engelse impor teurs enige moeilijkheden te Rebben zij het niet overal met voorraden, vooral afkomstig uit België, die moeilijk geruimd kunnen worden, ten zij met flinke verliezen. De Nederlandse klei-Bintje wordt ongeveer gelijk gewaardeerd met Majestic, het meest geteelde ras in Engeland. Intussen blijft de kooplust in Engeland flauw. Vanaf 25 februari is de uitvoer van zandconsump- tie-aardappelen naar Engeland mogelijk, maar het ziet er niet naar uit, dat noemenswaardige kwanta zullen worden verkocht. De prijsdaling voor onze zandaardappelen, die zich vooral de laatste week doorzet, bevestigt althans deze verwachting. HE uitvoer naar FRANKRIJK was door de deva- luatie van de franc onmogelijk geworden. Door dat Frankrijk besloot af te zien van de import van de (te dure) Bintje, is de export naar Frankrijk sinds enkele weken op gang gekomen, hoofdzake lijk voor de goedkopere zandaardappelen en klei- soorten zoals Eigenheimer en Meerlander. De prij zen in Frankrijk, die lange tijd boven het daar te- staande maximum-prijspeil lagen, zijn de laatste weken echter aanzienlijk gedaald, waardoor, niet tegenstaande onze steeds dalende verkoopprijzen, minder transacties tot stand komen. Door Frankrijk worden ook niet onbelangrijke kwanta uit Zwitserland en Italië ingevoerd. In WEST-DUITSLAND blijven de prijzen de laat ste maanden vrij stabiel met een neiging tot dalen bij niet-vriezend weer. Door de prijsstijging in januari en daarna de uitvoer naar Frankrijk is de uitvoer naar dit land vrijwel tot stilstand gekomen. Ook thans zijn onze zandaardappelprijzen nog te hoog voor West-Duitsland. Niet verwacht wordt, dat nog belangrijke mogelijkheden zullen ontstaan. De uitvoer naar ZWEDEN blijft regelmatig door gaan en de verwachtingen voor de komende maan den zijn niet ongunstig. Ook uit Denemarken wor den aardappelen door Zweden betrokken. Behalve de export naar ALGIERS, waarheen enkele duizenden tonnen zijn en worden verladen, is de uitvoer voor andere bestemmingen van geen betekenis. BELGIË heeft begin februari, ter bescherming van de index van levensonderhoud, de uitvoer stop gezet na zeer grote kwanta, vooral naar Engeland, te hebben uitgevoerd, die de Nederlandse uitvoer naar dit land zelfs belangrijk heeft overtroffen. De laatiste maand worden regelmatig beperkte hoeveel heden naar België uitgevoerd, voornamelijk van het ras Bintje. In DENEMARKEN, waar de oogst ca 15 klei ner zou zijn dan vorig jaar, zijn minder aardappe len vervoederd dan normaal, waardoor de export vermoedelijk even groot kan zijn als vorige jaren. De belangrijkste afnemers zijn Engeland en Zwe den. Door ZWITSERLAND en ITALIË wordt thans naar Frankrijk geëxporteerd. De uitvoer van deze landen in het vroege voorjaar moet als een uit zondering worden beschouwd. Daar in de praktijk nogal eens twijfel ontstaat over het gebruik van de kosteloze belastingkaart voor het vervoer van vee naar keuringen en ten toonstellingen, heeft de commissie Wegenverkeérs- vraagstukken van het Landbouwschap zich hier over tot het ministerie van Financiën gewend. Van die zijde is nu bekend geworden, dat zowel het vervoer van vee van een landbouwbedrijf naar een keuring, als naar een tentoonstelling, als wegge bruik ten dienste van het landbouwbedrijf kan worden beschouwd, zodat van een kosteloze be lastingkaart gebruik mag worden gemaakt. Ingevolge het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Goederen is het slechts toegestaan vee van eigen bedrijf te vervoeren. De commissie wil er tevens aan herinneren, dat de aanhangwagen, waarin het vee wordt vervoerd, aan bepaalde voorschriften moet voldoen, ingevolge voorschriften van de Rijksdienst voor het Weg verkeer. POLEN onderhandelt met Engeland over de ver koop van 10 a 20.000 ton consumptie-aardappelen. Door EGYPTE worden de laatste tijd per week een paar duizend ton nieuwe aardappelen van de winteroogst (dec./jan.) naar Engeland geleverd. De prijs van deze aardappelen is ongeveer 25 tot ƒ27 c.i.f. per 100 kg. Ook in ons land zijn hiervan reeds enkele partijtjes ingevoerd. DE vooruitzichten van de vroege aardappeloogst in de landen in en rond de Middellandse Zee schijnen goed te zijn. De oppervlakte is in de mees te van deze landen groter dan vorig jaar op grond van de goede verwachtingen voor export, vooral naar Engeland. In Algiers en Marokko is de opper vlakte, blijkens de hoeveelheid geïmporteerd poot- goed, ca 20 hoger en komt bij een normale oogst naar schatting 100 a 125.000 ton voor export be schikbaar. De uitvoer van primeurs begint in maart door Marokko. De grote aanvoer van vroege aardappe len kan echter eerst in mei worden verwacht. De grootste leverancier van primeurs is Italië, dat nor maal meer exporteert, dan de andere landen te zamen. Door de Voedselcommissarissen is per 4 februari een onderzoek ingesteld naar de aardappelvoorra- den (incl. pootgoed) bij telers die meer dan 20 are aardappelen in 1958 hebben geteeld, door middel van inventarisatie bij minstens *15 van de telers- Tevens zijn bij alle handelaren de voorraden ge ïnventariseerd. Voor Zeeland was toen de totaal bruto voorraad van klei-aardappelen 148.099 ton, waarvan 120.945 ton geschikt voor aflevering. Voor ons gehele land was de totaal voorraad 566.536 ton en de hoeveelheid geschikt voor aflevering netto: 421.841 ton. NEDERLANDSE RASSEN IN HET RUHRGEBIED. DOOR de Propaganda Stichting Consumptie-aard appelen en het Aardappel Studie Centrum is, in samenwerking met de organisatie van de groot handel in Rheinland-Westfalen, op 20 februari j.l. te Düsseldorf een zgn. proefeten georganiseerd, waaraan door ca 100 Duitse handelaren werd deel genomen. Het voornaamste doel hiervan was om een indruk te krijgen van de waardering van enke le nieuwe rassen in vergelijking tot Bintje, Climax en Record, die in het Ruhrgebied reeds enigszins bekend zijn, en ook in vergelijking met het gewilde Duitse ras Bona. De aardappelen werden gekookt beoordeeld op onderdelen zoals kleur, bloemigheid, smaak e.d., terwijl bovendien de samenvattende waardering in een cijfer tot uitdrukking werd gebracht. Het resultaat was, dat voor de samenvattende waardering door alle deelnemers tezamen gemid deld de volgende cijfers werden gegeven: Bintje 7.1 Patrones 5,1 Tedri 6.2 Irene 5,0 Bona 5,9 Record 4,8 Climax 5,5 Aristo 4,0 Alle proefpartijen waren op zandgrond geteeld. Aan deze cijfers mag echter niet al te veel waarde worden gehecht, omdat zij slechts op één proef betrekking hebben en bij de keuze van de proef partijen, waarbij overigens zorgvuldig te werk is gegaan, het toeval een rol kan hebben gespeeld. Het zou b.v. veel te ver gaan om uit deze cijfers de conclusie te trekken dat in het Ruhrgebied Bintje en Tedria hoger gewaardeerd worden dan Bona, en de lager gewaardeerde rassen geen kans maken. Wel kan in deze cijfers de aanwijzing worden gevonden, dat er in het Ruhrgebied voor onze zand aardappelen goede afzetmogelijkheden bestaan, ook al omdat onze oostelijke provincies uit een oogpunt van afstand, en dus vervoerkosten, gun stig gelegen zijn ten opzichte van het Ruhrgebied, aldus deelt het Secretariaat van het Produktschap voor Aardappelen mede. (Advertentie) Klaver en lucernehooi vormen op vele bedrij ven een waardevolle eiwit aanvulling op het veelal zetmeelrijke voederrantsoen dat in de win ter aan het vee wordt verstrekt. Maar wist U dat deze gewassen voor een optimale opbrengst een ruime fosfaat- en kalibemesting nodig hebben? Alvorens U dit gewas gaat bemesten, kijk dan eerst de analyse-verslagen van het grondonder zoek eens in en geef deze gewassen wat ze vol gens de advisering toekomen. De organen van vee zijn te vergelijken met de motor van Uw trekker. Gebruikt men voor deze laatste minderwaardige of niet goed gezuiverde brandstof dan gaat het fout. Ditzelfde gebeurt met Uw vee wanneer ze beschimmeld, verrot of sterk verontreinigd voedsel krijgen. Kantafval en beschimmeld voer behoren op de vuilnisbelt en niet in een koeien- of jongveemaag.. Zaai in het blauwmaanzaad een groenbemes- tingsgewas, maar neem witte klaver! 4 Overdrijf ook bij het vlas stikstofbemesting niet. Kwaliteit is hier zeer belangrijk. Probeer bij de teelt van vlas eens witte klaver als groenbemestingsgewas. Let op ondiep zaaien! Zaaizaad ca. 7 kg per ha. Bedenkt dat vlas één van de beste dekvruch- ten is om graszaad in te zaaien. Ook het vroege ruimen van de dekvrucht speelt hier een grote rol. Vooral met het oog op een eventuele schof felbewerking in het jonge graszaad, zijn dit planten die zeker de aandacht verdienen. Een bemestingsadvies gegeven op de uitslag van een grondmonster is geldig voor 5 jaar. Een geadviseerde kalkmeststof behoeft maar een maal toegediend te worden. Voor magnesium of kopermeststof kan met een herhaling van om de 2 of 3 jaar volstaan. Lees ook eens de toelich ting op de omslag van het adviesformulier. Hier zijn zeer nuttige adviezen op vermeld. Graszaad en maanzaad gemengd uitzaaien en hierbij een gelijkmatige verdeling krijgen van het maanzaad is zeer zeker mogelijk. Het maan zaad moet dan echter werkelijk gemengd zijn met het graszaad. Dit gaat niet door omscheppen. Goed mengen van deze twee zaadsoorten is al leen mogelijk in een meng- of ontsmettings trommel. Niet iedere zaaimachine is geschikt om gras zaad en maanzaad gemengd uit te zaaien. Wan neer U een machine heeft waarvan de opzet- stukken gelijk zitten met de nokjes van het zaai- rad is deze machine ongeschikt. Ze zaait te ge makkelijk „hol" vanwege de minder goede toe voer van het zaad. Hierdoor wordt de stand in de rijen onregelmatig. Het zaaien van bieten neemt weer een aan vang. Dikwijls verloopt in een koude periode de opkomst traag. Op percelen waar ritnaalden, springstaarten, emelten of bietenkevertjes voor komen is deze trage ontwikkeling funest. Kon- troleer vooral in een dergelijke periode regel matig Uw bieten. Door tijdig maatregelen te ne men is het gewas in vele gevallen nog te redden. Telkenjare blijkt, dat op bepaalde percelen de bieten verbrandingsverschijnselen vertonen als naast fosfaat en kali ook alle stikstof in één keer wordt toegediend. De percelen zijn gelegen op de betere zand- en lichte zavelgronden. In deze ge vallen kan, om eventuele moeilijkheden te voor komen, de stikstof beter in twee keer worden ge ven. Maandag 16 maart, Hilversum I (402 m.) van 12.3312.43 uur spreekt mevrouw mr. E. P. BroekmanVriesman te Bergen Jsf.-H. in de serie „Voor ons Platteland" over: „Waar kan een huis vrouw rust vinden?" Dinsdag 17 maart a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur zal naar gegevens van de heer G. Maas van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Noord- Holland het hoorspel „De boer van Nooitgedachtf* worden uitgezonden, waarbij de werkzaamheden van omstreeks half maart op de boerderij zullen worden besproken. Vrijdag 20 maart a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur wordt de eerste van een serie vraaggesprek ken met ir. C. M. Hupkes, Rijkslandbouwconsulent voor Bedrijfseconomische Aangelegenheden uitge zonden over het onderwerp „Economie op het be drijf".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 11