Centrale premiekeuringen voor hengsten te Den Bosch Eindles cursus pluimveeteelt (V.P.Z.) 161 EIEREXPORT VAN ONGEKENDE OMVANG 50 JAAR LANDBOUWBUREAU WIERSUM ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 IN de eerste plaats dient wederom 't enorme aantal toeschouwers gememoreerd. Den Bosch staat daarvoor be kend maar ditmaal was 't o-i. wel zeer opvallend. Vergissen we ons niet dan zal de voor afgaande paardenmarkt van enige invloed zijn geweest maar tooh niet zeer merkbaar. Immers, men gaat in Brabant tóch ter keuring en heeft er graag een extra reis voor over. Al is 't dan zó makkelijker. Direct verband houdend met de bestaande liefheb berij is de goede gang van zaken in de fokkerij in Brabant. Deze floreert en houdt uitstekend stand, d.w.z. in de zeer uitgestrekte zandgebieden. Im mers, 't westelijk kleigebied telt maar nauwelijks meer mee. De driejarige hengsten hebben doorgaans weinig te betekenen in 's Bosch, zulks in tegenstelling tot Goes waar de jongste editie begrijpelijkerwijze in 't centrum der belangstelling staat. Overigens treft men geregeld nieuwe ..paardengezichten" in de Bossche Markthal aan. Deze worden dan meestal tussen de verplichte en de premiekeuring inge voerd. Vaak uit Zeeland waar dan zelden eerst een kans wordt gewaagd in Goes en rechtstreeks wordt doorgereden naar Den Bosch. Ook nu was dit met enkele hengsten het geval. Zo waren voor 't eerst ter C. K- in Den Bosch de uit Zeeland ingevoerde hengsten: Paul v. d. Braakman, Guido van Molenzicht. Jaap van Ber kenhof en Vainqueur van Eversdam. Eén kwam uit Limburg: de reserve-kamp. van Roermond: Jupiter van Paulina. Vrij geregeld vindt dus invoer plaats in Noord-Brabant en Zeeland blijft één der meest belangrijke leveranciers. Die invoer zal ock wel oorzaak zijn dat verplichte- en premiekeuring niet op één dag gehouden worden. Technisch zou dit best kunnen en het zou de zaak heel wat ver eenvoudigen maar „men" wil zijn nieuwkopen graag aan het grote publiek laten zien en daar is dan de premiekeuring uitmuntend voor geschikt. Daar zit natuurlijk wat in. Er waren dit keer een paar behoorlijke paarden onder de driejarigen. Ook onder de ouderen en zelfs een bevredigend aantal van meer dan gemid delde klasse. Natuurlijk ontbrak het kaf onder het koren niet en zagen we ook nu weer een zeker percentage oude dienstkloppers met min of meer sleet die wei nig of niets bederven omdat ze ook niet de beste merries krijgen. Al met 31 was de situatie op de Bossche C. K. zeer bevredigend. Driejarige hengsten, grote maat. 1. Nico van Faira, d. Nico van Kruisschot, van H. van Bommel, Stiphout. 2. Castro van Breemortel, d. Castro wn Geleenhof, van H. C. Kuypers, Nederwetten. De eerste stapt wat wijd en is verder een goed jong paard met type, beenwerk en voeten. "De tweede stond er weer een beetje beter voor dan op de verplichte keuring maar moet nog heel wat doen wil hij weer eerste worden op de Nationale. OP woensdag 18 februari j.l. 's avonds 7 uur, werd in het café van de heer Jeronimus te Nisse, de eindles gegeven van de cursus in de Pluimveeteelt voor volwassenen. De bijeenkomst werd geopend door de heer J. C. J. Boone. Voor zitter van de V.P.Z. (Vereniging van Pluimvee houders in Zeeland), die ondermeer de leider van deze cursus de heer Esdern, de heer Stol, aan gesteld door de Inspectie op de Rijkslandbouw- cursussen in Zeeland, de heer C. Remijnse als secretaris van de V. P. Z., en de heer J. Wisse, assistent van de Rijksvoorlichtingsdienst der Pluimveeteelt in Zeeland welkom kon heten. Met genoegen constateerde hij de grote belang stelling voor deze cursus, evenals het feit dat deze niet verflauwde, zodat deze eindles met 32 cursisten werd gesloten. De beantwoording van de verschillende vragen door de cursisten, bewees, dat er werkelijk gestu deerd was. De Commissie van Toezicht maakt met dankbaarheid melding van de kennis die hier is verkregen. Theorie en praktijk gingen hand aan hand, terwijl de gezelligheid onder de lessen niet heeft ontbroken; dat bleek duidelijk. Na een korte pauze voerde de heer Stol het woord. Hij constateerde, dat alles goed en vlot verliep; dat deze cursus op meer dan één wijze een uitzondering te zien gaf. Waar meestal het aantal cursisten slechts even boven het mini mum ligt voor de Rijkssubsidie (12 deelnemers), werd hier begonnen met 22 personen, dat spoedig tot 32 opklom. Verder was het nog niet voorgeko men, dat de leider van een Landbouwcursus in Zeeland, vanuit N. Holland de lessen kwam ge ven. De secretaris van de V.P.Z. de heer C. Remijn se sprak zijn tevredenheid uit over deze eerste Driejarige hengsten, middenmaat. 1. Constant van Bleyendaal, d. Costaud de Marche, van A. Bos. St. Anthonis. Bekoorlijke, wat vrouwelijk gelijnde hengst, met voldoende beenwerk, voeten en actie. Driejarige hengsten, kleine maat. 1. Paul van de Braakman, d. Successeur, van Gebr. Wouters te Gilze. 2. Martien van Nico, d. Nico van den Bunge- laar, van Bens te Mill. De eerste kent men van Goes, de tweede mist macht en hengstvoorkomen, overigens een paard met veel snit. Hengsten van 4 en 5 jaar, grote maat. la. Guido v. Molenzicht, d. Guido uit de Kluis, van J. C. Meeus. Made. lb. Carlo van Aardenhof, d. Costaud de Marche. van Gebr. Wouters, Gilze. 3. Carlo, d. Moustic van Urbain, van „Samen Sterk". Dintel- oord. Guido was reserve in Goes en handhaafde nauwelijks zijn uitstekende vorm van de verplichte keuring. De tweede is zeer massaal, lijkt in voor benen en algemeen voorkomen, ondanks zijn for maat, wat op een merrie maar heeft toch diverse goede punten die hem stempelen tot een hengst die wel de aandacht verdient. De Moustic-zoon heeft hengstvoorkomen en een best model maar was bezig z'n haar te verliezen wat nooit flatteert. Voorts is hij beslist te groot. Hengsten van 4 en 5 jaar, middenmaat, la. Max van Dijkzicht, d. Jaap van 't Paviljoen, van Bens en Zn, Mill. Ib. Max v. d. Zuidrand, d. Carlo v. d. Melo. van Toonen, Maren. 2. Krack, d. Luc van Alstein van F.'v. d. Heijden. Mariaheide. 3a Nico van Overen, d. Nico van Beek, van Bens te Mill. 3b. Barnum van Lovemich, d. Nico van Beek, van Van Bommel, Stiphout. De zoon van Jaap van 't Paviljoen en Mina van Veelhoek won met vlag en wimpel. Best, zwaar paard dat wel tekortkomingen heeft maar desondanks tot de zeer goede kan wor den gerekend. Schitterend in conditie en prima voorgebracht. De tweede Max laat 't wat in zijn fundament zitten, overigens een zeldzaam best ge bouw paard dat heel goed belooft te zullen fokken. Krack houdt zich best en valt op door zijn kolossale actie. Hengsten van 4 en 5 jaar, kleine maat. 1. Nico van 't Kerkje, d. Nico van het Zwartewater, van B. de Graaff, Werkendam. 2. Jupiter van Paulina, d. Nico van Kapelhof, van P. van Lier, Oud- Gastel. De eerste is klein, mannelijk gebouwd, grof en gespierd, minder in de voeten en best in draf. De tweede kan ons in zijn voorbenen en voeten maar matig bekoren, deze res.-kamp. van Roer mond heeft overigens 'n goed gemodeleerd lichaam. Hengsten van 6 t/m 8 jaar, grote maat. 1- Albert van Berkenhof, d. Nico van Echt. van Gebr. Wou ters, Gilze. 2. Leon van Moerkapelle, d. Clairon van Hersel, van G. J. Toonen, Maren. 3. Nico van de Boterpad. d. Nico van Geverik, van Bens te Mill. Aan de kop een zware donkervos, zeer diep. met gespierde rug, lendenen, armen en schenkels, min der goed in beweging voor en in de voeten. Alles bijeen wel een goed kopnummer. Leon heeft een diep en typisch lichaam, behoorlijke benen, matige voeten en goede gangen. Minder harmonisch rnaar zwaar en grof is de hengst die de rij sluit en wiens conditie bijzonder goed moest worden genoemd. cursus van de V.P.Z. Met genoegen merkte hij op, dat de lessen op de praktijk zijn ingesteld. Hij vertrouwt dat velen van de cursisten deze kennis, in hun bedrijf zullen toepassen. Namens de cursisten bracht de heer Boogaert dank aan de V.P.Z., die het initiatief en de ver zorging op zich nam, aan de Z.L.M., die voor de Rijkssubsidie zorgde, aan de Gezondheidsdienst voor dieren te Goes, die bereid was één avond les te geven, betreffende de ziekten van het pluim vee; daarna aan de Rijksvoorlichtingsdienst, die zorgde dat de heer Esders deze lessen kon ge ven en tenslotte aan de heer Esders zelf, voor de aangename wijze waarop hij hun deze lessen heeft gegeven. Als blijk hiervan overhandigde hij hem een cadeau. Het wandbord, waarop de toren en kerk van Nisse staan afgebeeld, was een ech te verrassing. Tenslotte dankte de heer Boone nogmaals alle instantie's die tot het slagen van deze cursus hebben meegewerkt en de cursisten. Voor hen ligt nog een excursie in het verschiet. Voorts zijn er plannen om een cursus te geven voor se lecteur. Gehoopt wordt tenslotte dat nog vele V.P.Z.-cursussen zullen volgen. De vorige week heeft de Nederlandse uitvoer van eieren een ongekende omvang bereikt. Die week gingen n.L ruim 100 miljoen eieren, waar van 99 miljoen verse, de grens over. Tot nu toe was de hoogste weekuitvoer 92 miljoen stuks. In 1958 werden in totaal ruim 2% miljard eieren uitgevoerd. Hengsten van 6 t/m 8 jaar, middenmaat. 1- Nico van Kruisschot, d. Nico van Beek, van H. v. Bom mel, Stiphout. 2. Jaap van Berkenhof, d. Leonard van Nico, van Gebr. Wouters vnd. 3. Jonkheer van Croij, d. Nico van Beek, van W. A. Kuypers, Stip hout. Ondanks z'n te wijde stap is Nico van Kruis schot van behoorlijke klasse en in elk geval soor- tig. Jaap van Berkenhof is in zijn achterhand niet ideaal; gaaf, vlot paard overigens. Jonkheer lijkt ons min of meer op z'n retour wat te vroeg is voor een hengst van zeven jaar. Oudere hengsten, grote maat- 1. Antoon van Boomhof, d. Cantor van de Klef, van Kindn. Jans sen, Gassel. 2. Nico v. d. Berg. d. Nico v. Smakt, van Meeus, Made. Antoon van Boomhof, die zich goed vererft, is feitelijk geen tentoonstellingspaard van importantie; wel solied en goed bewaard. Nico v. d. Berg is versleten maar best gebouwd, grof en gespierd. Oudere hengsten, kleine maat. la. Vainqeur van Eversdam. d. Nico van Annie, van F. v- d. Heijden, Mariaheide. lb. Karei van Albei-t. d. Albert van Alice, van W. M. Bens en Zn, Mill. 3. Jan van Wa tergang, d. Urbain van Certain, van P. A. v. Lier, Oud-Gastel. Aan de kop een vrij eenvoudig paard, goedsoor- tig en zonder grote tekortkomingen. Karei van Albert, wat ouderwets in zijn lijnen maar hard en droog wordt als kweker gewaardeerd en Jan van Watergang ziet men zijn leeftijd aan. De aanwezige oud-kampioenen waren: Bento, (d. Nico van Annie) en de beide Costauds: Costaud v. Soesterhof en Costaud van de Heihof, van resp. Kuypers, Van Bommel en v. d. Elzen. Bento liet in 't afgelopen seizoen een flinke, goed geselecteerde en goede collectie afstammelingen zien die hem verdiend de provinciale fokpremie bezorgden. Van de fokresultaten der beide Costauds valt nog wei nig te zeggen. Iedereen verwachtte dat Max van Dy Ic- zicht, van Bens het kampioenschap behalen zou en dat gebeurde dan ook. Zelfs met overmacht. Guido, van Meeus werd reserve. De regeling was, als gewoonlijk, uitstekend. COLENBRANDER. MA een druk bezochte receptie, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Landbouwbureau Wiersum, volgde een officieel diner waaraan door ongeveer 100 genodigden werd deelgenomen. Hierbij werd o.m. het woord gevoerd door de directeur-generaal van Voedselvoorzening Ir. J. A. P. Franke, die wees op de grote betekenis van Landbouwbureau Wiersum met betrekking tot de nationale economie en het belang van de Voedselvoorziening. De ontwikkeling van Land bouwbureau Wiersum tot een onderneming van internationale betekenis heeft in Den Haag veel waardering. Wethouder Mr. Dr. K. van Dijk sprak namens de gemeente Groningen. Wij zijn er trots op, zo zei hij, uw onderneming van inter nationale reputatie binnen onze gemeentegren zen te hebben en het verheugt ons. dat uw be drijf is uitgegroeid tot één van de belangrijkste industrieën in Groningen. Tot de Duitse relaties zei spreker, dat de samenwerking tussen Noord- Duitsland en Noord-Oost-Nederland mag bijdra gen tot de Europoort. De Inspecteur van de Landbouw Ir. Butler sprak over de opbrengst-verhoging in de land bouw. waarin Landbouwbureau Wiersum een be langrijk aandeel heeft gehad. Betere rassen, on- kruidbestrijding, ziektebestrijding etc. Een woord van waardering van de afdeling Akker- en Weidebouw van het Ministerie van Landbouw, is hier zeker op zijn plaats. De voorzitter van de Kwekersbond en vice- president van de Internationale Kwekersorgani saties „Assinsel" Dr. Ir. J. Dudok van Heel, deel de mee. dat Landbouwbureau Wiersum met suc ces heeft gevochten voor de internationale erken ning van het Kwekersrecht. De heer Bouwman sprak naméns het Algemeen Orgaan van Voed selvoorzieningen, de heer Van Andel namens de Landelijke Handel en Ir, In 't Veld namens het Centraal Bureau, Rotterdam. Ook Ir. Burema van de N.A.K. sprak waarderende woorden. Aan het einde van het diner bracht de direc teur van N.V. Landbouwbureau Wiersum de heer Th. Boersma alle sprekers persoonlijk dank. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een, tij- zonder verzorgd, gedenkboek uitgegeven, geschre ven door E. Zandstra. In het boek wordt verhaald van de bewogen geschiedenis van het bureau en is verluchtigd met vele goede foto's. Een bijzonder mooi stuk drukwerk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9