RADIO BISON 160 Geslaagde vergadering Landbouw Coöperatie Centrum MEERJARENPLAN Openbare vergadering Landbouwschap VERPLICHTE VOORJAARSTIERENKEURINGEN 1959 BIJZONDERE TUINBOUWTEELTVERGUNNING ZEEUWS LANDBOUWLAND Coöperatieve en niet-coöperatieve boeren, coöperatieve en niet-coöperatieve ondernemingen DAAR de voorzitter, Ir. M. A. Geuze, verhinderd was, werd de ledenvergadering van het Landbouw Coöperatie Centrum voor Zuidweste lijk Nederland ditmaal geleid door de vice-voor- zitter, de heer P. J. Blom uit Colijnsplaat. De vergadering werd gehouden in de hal van het in stituut voor rationele suikerproduktie te Bergen op Zoom. Na afloop van de vergadering maakten verscheidenen van de gelegenheid gebruik om onder deskundige leiding een rondgang door het instituut te maken. De heer Bom besteedde in zijn openingswoord vooral aandacht aan een tweetal rapporten van de afdeling sociologie en sociografie van de Landbouwhogeschool in Wageningen, die ver schenen zijn onder de titels „de coöperatieve ge zindheid" en „coöperatieve en niet-coöperatieve boeren". In deze bulletins zijn enquêtegegevens verwerkt van 3000 boeren in ruim 20 Nederlandse gemeenten. 55 van de coöperatieve boeren blijkt coöperatief gezind te zijn. Van de geën- queteerde boeren bleek 40 lid te zijn van meer dan 3 coöperaties. Over het algemeen blijken de coöperatieve boeren zich van hun niet-coöpera tieve collega's te onderscheiden door een moder nere levensstijl en een modernere bedrijfsvoering. Zij exploiteren doorgaans de grotere bedrijven, hebben een betere landbouwkundige opleiding, nemen actiever deel aan het organisatieleven en bekleden meer leidende (bestuurs) functies. Spr. wees er op, dat vooral de betrouwbaarheid een belangrijk plus-punt van de coöperatie is. Daar er nog vele zogenaamde neutrale boeren zijn, kunnen de coöperaties zich nog met succes be geven op het terrein van de ledenwerving. De jaarstukken werden goedgekeurd en de af tredende leden van het Algemeen Bestuur, de he ren J. A. van Nieuwenhuyze te Nieuwerkerk. B. Koole te Souburg, J. F. Brooymans te Oud-Vos- semeer en P. S. M. Vogelaar te Dinteloord werden allen herkozen. De heren Nieuwenhuyze en Koo le werden tevens herbenoemd als lid van het Da gelijks Bestuur. De heer B. van der Heide, directeur van de C.M.C, uit Den Haag, hield een causerie over het onderwerp„groeiende samenwerking tussen par ticuliere en coöperatieve ondernemingen". Spr. schetste de gang van zaken bij de C.M.Cdie er Geruime tijd geleden bood de Centrale Cul tuurtechnische Commissie het meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken in Nederland aan de toenmalige Minister van Landbouw aan. De Centrale Cultuurtechni sche Commissie heeft haar programma gebaseerd op een te verkavelen oppervlakte van anderhalf miljoen ha en heeft daarvoor een drietal werk schema's opgesteld. De 1,5 miljoen ha zal volgens het eerste plan in 1990, volgens het tweede in 2.000 en volgens het derde plan in het jaar 2010 gereed moeten zijn. Hierbij spelen uiteraard de financiële mo gelijkheden een grote rol. Volgens het eerste pro gramma bijvoorbeeld zal men in de periode 1960— 1965 jaarlijks gemiddeld 60.000 ha moeten ruil- verkavelen, kosten ƒ133,— miljoen per jaar. In de periode 1965-1970 zal dit moeten worden opge voerd tot 75.000 ha per jaar; kosten 186,— mil joen per jaar, in de periode 1970-1975 zal dan 90.000 ha per jaar en in de periode 1975-1980 een oppervlakte van 75.000 ha per jaar verwerkt moe ten worden. De werkgroep, onder voorzitterschap van Prof. Ir. F. Hellinga, die het meerjarenplan opstelde, heeft een belangrijk stuk werk verricht. Wij stel len ons voor daarvoor in een volgend nummer meer te vertellen. toe geleid heeft dat deze organisatie zeer nauwe betrekkingen onderhoudt met particuliere onder nemingen. Naar spr.'s mening is een zakelijke aanpak gewenst zonder het emotionele element te veel op de voorgrond te plaatsen. Uit de dis cussie bleek, dat de meningen nogal uiteenlopen. Hierdoor ontstond een levendige gedachtenwis- seling, die ongetwijfeld zal bijdragen tot een ver dere verdieping. De heer Bom dankte de heer Van der Heide dan ook hartelijk voor zijn goede en vlotte inleiding, die volop stof tot overdenken gaf. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat drie nieu we leden tot het L.C.C. zijn toegetreden. Het ligt in de bedoeling in de loop van dit jaar een boe renleenbankendag te beleggen ter bespreking van actuele vraagstukken. Voorts zal bij het jaarverslag over 1958 een beschrijving van de coöperaties op Tholen en Sint Philipsland wor den opgenomen en bij dat over 1959 een beschrij ving van de coöperaties in Oost Zeeuws-Vlaanr deren. In zijn slotwoord dankte de heer Bom de gast heren voor het beschikbaar stellen van de ver gaderruimte en de aanwezigen voor het prettige verloop van de vergadering. De openbare vergadering van het bestuur van het Landbouwschap op woensdag 18 februari 1959 begon met een korte herdenkingstoespraak door de voorzitter, de heer H. D. Louwes, in verband met het overlijden van Prof. Dr. '.V. Rip. De heer Lou wes memoreerde de grote verdiensten die prof. Rip voor de landbouw heeft gehad. Het Land bouwschap had bijzondere relaties met de over ledene, daar deze kort na de oorlog in samenwer king o.a. met wijlen ir. J. Vet er veel toe bijgedra gen heeft, de Stichting voor de Landbouw tot stand te brengen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat mr. F. A. Sandkuyl benoemd is tot hoofd van de afde ling Juridische en Organisatorische aangelegen heden van het Landbouwschap als opvolger van prof. mr. F. F. X. Cerutti, die per 1 maart a.s. de dienst van het Landbouwschap zal verlaten. Het bestuur heeft verder een afdeling Paarden- houderij ingesteld. Over deze aangelegenheid was nog een brief binnengekomen van de Centrale Bond van Paardenhandelaren in Nederland, die meende, dat ook hij in de afdeling Paardenhouderij ver tegenwoordigd zou moeten zijn. Het is echter geen gewoonte, dat de handel vertegenwoordigd is in de hoofdafdelingen en afdelingen van het Landbouw schap en daarom meende het bestuur niet op het verzoek van deze bond te moeten ingaan. Men besprak o.m. het koolteeltprobleem en nam kennis van een overzicht van de commissie Grond gebruik inzake de aansluiting op het waterleiding en elektriciteitsnet ten plattelande. Deze aanslui ting vertoont in vergelijking met de stedelijke ge bieden nog een grote achterstand. Op voorstel van het dagelijks bestuur zal het bestuur deze aan gelegenheid aan de orde stellen bij de overheid. Met name zal het bestuur in een brief, welke het Landbouwschap na de verkiezingen zal verzen den aan de kabinetsformateur op dit punt wijzen. Het bestuur zal dan aandringen op een versnelde uitvoering van het tienjarenplan voor de water leiding en op het indienen van een wet op de subsidiëring van de elektrifikatie ten plattelande. In verband met een schrijven van de drie cen trale landbouworganisaties over de contractteelt ten behoeve van de conservenindustrie zal de hoofd afdeling Tuinbouw het bestuur tijdig op de hoogte stellen, indien er over deze aangelegenheid ver dere stappen dienen te worden ondernomen. De provinciale commissie voor de bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland maakt het volgende programma bekend: OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Maandag 2 maart 9.15 uur 10.00 10.30 11.15 13.30 14.30 15.00 15.45 16.30 17.00 Philippine Sas van Gent Westdorpe Overslag Axel Zuiddorpe Koewacht St. Jansteen Clinge Hulst Dinsdag 3 maart: Ossenisse Hengstdijk Kloosterzande Lamswaarde Graauw Nieuw-Namen Stoppeldijk Zaamslag Terneuzen Hoek t. Markt Zandstraat Café Gijssel Wed. J. de Cock Veemarkt Bij de kerk 't Zand Bij de kerk Maenhout Markt 8.30 uur Dorp (Toren) 9.15 Dorp 10.00 Hof te Zandeplein 10.45 Dorp 11.15 Verhage 13.00 Bij de kerk 14.00 C. de Cock 15.00 Bij de kerk 16.00 Veemarkt 16.30 P. Dieleman, Knol WALCHEREN Vrijdag 6 maart Souburg Koudekerke Biggekerke Zoutelande Meliskerke Aagtekerke Domburg 8.30 uur 9.30 10.30 11.15 13.30 14.30 15.30 Muziektent Hotel Walcheren P. Verhage L. Vos, St. J.kerke Bij de kerk Bij de kerk Bij de kerk Ter voorkoming van misverstanden wordt er door het Produktschap voor Groenten en Fruit de aandacht op gevestigd, dat, hoewel het telen op contract voor conservenfabrieken van spinazie en sperciebonen in 1959 ook zal zijn toegestaan, aan niet-erkende groentetelers tot elke gewenste op pervlakte, deze contractteelt alleen mag plaats vinden indien de teler, tenzij hij voor het telen op contract gebruik wenst te maken van een even tueel in zijn bezit zijnde gewone tuinbouwteelt vergunning, voor de aanvang van de teelt in net bezit is van een daartoe strekkende bijzondere tuinbouwteeltvergunning. De teler wordt geadviseerd deze bijzondere tuin bouwteeltvergunning tijdig aan te vragen, hetzij er zich tijdig van te vergewissen dat de conserven- fabriek, waarmede hij heeft gecontracteerd, voor het verkrijgen van de vereiste vergunning van deze contractteelt opgave heeft gedaan aan het Produkt schap voor Groenten en Fruit, Laan Copes v- Cat- tenb. 62, te 's-Gravenhage. Voorts maakt het Produktschap voor Groenten en Fruit nog bekend, dat het telen van aardbeien (anders dan onder glas) en uien niet aan een er kenning als groenteteler of aan een teeltvergun ning is gebonden en dat rode bessen, witte bessen, zwarte bessen en kruisbessen door erkende groentetelers en fruittelers vrij mogen worden ge teeld. (Adv.) Dinsdag 3 maart a.s., Hilversum I, 12.2012-30 uur geeft de heer M. Scharringa van het K. N. M. I. zijn maandelijks landbouwkundig weeroverzicht. De uitzending zal worden besloten met een na« beschouwing door ir. P. W. Bakker Arkema, Rijk»- landbouwconsulent voor de landbouwwerktuigen, over de internationale landbouwten toonstelling in Brussel. ....heel eenvoudig, zei m'n leverancier. Zaai héél vroeg in 't voorjaar Bison CB, want dit ras heeft immers geen last van schieters Ik begon als één der eersten - al vóór 1 april - met het zaaien van voederbieten. Ik wilde dit jaar ook weieens een topoogst, dus mèt de allerbeste opbrengst aan drogestofEn... dat wérd 'tï En dat niet alléén, want... Een hoge stapel voederbieten waar veel water in zit, lijkt meer dan 't is. De hoogste opbrengst aan drogestof... dus de grootste voedings waarde... d&èr gaat 't om! Zaai Bison CB, het hoog waardige ras voor vroege zaai! Jaar in, jaar uit, no. 1 op de proefvelden èn no. 1 op de rassenlijst. Bison CB garandeert U recordoogsten met de allerhoogste op. brengst aan drogestof. Dé&r zit goed geld in voor U en... prachtvoedsel voor uw beesten! Daarom: bestel nü kijk: helemaal geen schieters en enorm, wat 'n loof: een prachtresultaatl Ik ben met die tip van m'n leverancier best tevreden l Centraal Bureau g.a., tel. 111340 - postbus 182 Rotterdam. Vrydag 6 maart a.s., Hil versum I, 12.2012.30 uur zal met medewerking van is. L. H. Huisman, directeur van het Instituut voor landbou^ bedrijfsgebouwen te Wage ningen een reportage worden uitgezonden onder het mottoe „Wij bouwen zelf onze stal*» De uitzending zal worden besloten met de eerste van een tweetal praatjes van i», J. C. Friederich, Rijksland- bouwconsulent voor de vezel gewassen over het onder werp: „Hoe teelt men kwatt- teits-vlas".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8