ZOMERLONEN K.N.L.C. Hoofdbestuur vergaderde DOF) vertrouM/enszaak /JW voor levensverzekering Onderling Boerenverzekerings - Fonds Loonregeling C.A.O. voor de Akker-, Weidebouw en Veehouderij VLASVERWERKING in nieuwe banen? ASPECTEN VAN HET VLAS N. S. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 157 1 maart 1959 tot en met 30 november 1959 MET ingang van 1 maart 1959 gelden wederom de zomerlonen, zoals die in de C. A. O. voor de Akker- en Weidebouw en de Veehouderij 1958-1960 zijn vastgelegd. Voor knechten en trekkerschauffeurs geldt vanaf 1 maart t/m 30 november een werkweek van 53% uur, terwijl door de overige arbeiders in dezelfde periode 50 uur per week gewerkt dient te worden. C. A. O.'s Landbouw 1958-1960 zijn on het secretariaat der Z. L. M. Grote Markt 28 Goes verkrijgbaar. Heeft U er nog geen in Uw bezit, schrijft een briefkaartje en voor toezending zal zorg gedragen worden. De volgende C. A. O. lonen gelden voor bedoeld tijdvak. In deze lonen is de huurcompen- satie van ƒ2.10 per week nog niet begrepen. Mannelijke arbeiders WEEKLONEN UURLONEN LEEFTIJD Vaste vakarb. A Vaste vakarb. B vast los Vaste vakarb. A Vaste vakarb. B nimmer in accoord Vaste vakarb. B ook in accoord Losse vakarb. A Losse vakarb. B Seizoen arbeider Onge schoolden 17 jaar ƒ4801 45.98 ƒ0.85 ƒ0,84 0,81^ ƒ0.83J* ƒ0,80 /0,74J/2 ƒ0.64 18 jaar ƒ54.75 ƒ52,44 0.97 ƒ0.95H 0.93 0.95 0.91 H ƒ0,85 0.73 19 jaar ƒ63.17 60,50 ƒ1.12 fUOH /1.07H 1.10 1.05H /0.9 8J* 0.84H 20 jaar ƒ69,91 66,96 ƒ1.23 H f 1.22 1.18H 1.21H 1.16H f l.OSM ƒ0.931* 21 jaar i ƒ75.81 ƒ72,60 1.34 /1.32H 1.28J o 1.32 1.26H 1.18 ƒ1.011* 22 jaar 80,02 ƒ76,64 80,67 1.41H 1.39H ƒ1,36 1.39 1.33 H 1.24K ƒ1.07 23-65 jaar 84,23 ƒ1.49 ƒ1,47 ƒ1.43 1.46H MOJ -2 ƒ1.31 ƒ1.121* 65 jaar en ouder ƒ77,00 ƒ73,68 1.36 ƒ1,34 ƒ1.30 1.28J* ƒ1.23 l.HH 0.98 TOEN men enkele jaren geleden de ongunstige toekomst voor de afzet van linnen en dus van de vlasindustrie en vlasteelt begon in te zien, heb ben telers, vlassers, handel en industrie een kapi taal van ruim een miljoen gulden bijeengebracht en hiermede een proeffabriek, de N.V. Novivlas, opgericht. Het doel van deze fabriek was om het door het Vezelinstituut T. N. O. te Delft ontwikkelde nieuwe procédé voor de vlasverwerking op meer uitge breide schaal te beproeven. Dit procédé verloopt in een continu proces van strovlas tot garens, waar door de bewerkingskosten zeker 25 lager zijn geworden. Men hoopt de produktiekosten nog ver der omlaag te brengen. De verkregen linnen ga rens bezitten bovendien veel betere eigenschappen voor het weven van het linnen eindprodukt. Voorts tracht men het linnen thans kreukherstellend, krimpvrij en beter verfbaar te maken. De Algemene Kunstzijde Unie heeft zich bereid verklaard een bedrag van maximaal een miljoen gulden te verstrekken om het onderzoek af te.slui ten. De A. K. U. krijgt hiermede het recht alle licentierechten van het nieuwe procédé onder be paalde voorwaarden over te nemen. Deze monopo liepositie brengt ver strekkende consequenties met zich, die nog niet geheel zijn te overzien. De oude vlasbedrijven zullen geleidelijk op de nieuwe verwerkingsmethode moeten omschakelen. Hiervoor stelt men een overgangsperiode van 10 tot 15 jaar. De prijs van een daarbij vereiste nieuwe onthoudingsmachine incl. kammachine wordt op ca ƒ200.000,tot ƒ250.000,per „unit" geschat, excl. gebouwen. De capaciteit bedraagt 400 kg stro per uur en die van de kammachine 100 kg vezels per uur; voor bediening zijn twee arbeiders nodig. De prijs van een installatie volgens de oude me thode bedraagt thans 150.000,maar de bedie ning eist een arbeidsbezetting van ongeveer 16 man. De nieuwe methode zal dus een aanzienlijke arbeidsbesparing geven. De vlasser zal in de toekomst vlaslont gaan ma ken en als toeleveringsbedrijf voor de A. K. U. wer ken, die dit vlaslont onder nader te bepalen voor waarden zal opkopen. Wellicht zal in de toekomst hierbij eenzelfde systeem ontstaan als bij de sui kerfabrieken, waar de telers de bieten op contract afleveren. De vlasser zal, gebruik makend van zijn ervaring in het inkopen van strovlas, moeten trach ten van zo goedkoop mogelijk stro zo goed moge lijk vlaslont te maken. Men schat, dat er tien „units" nodig zijn voor de voeding van één spin nerij. Men kan zich afvragen, of deze nieuwe toe leveringsbedrijven niet beter in de teeltgebieaen kunnen worden opgericht, waardoor men gemid deld 3 cent per kg stro aan transportkosten uit spaart. ~yr OORTS is het te verwachten, dat verschillende boerencoöperaties belangstelling hebben, deze toeleveringsbedrijven in coöperatief verband op te richten. Tenslotte moet de A. K. U. nog overleg plegen met de vlassersorganisaties over de oprich ting van deze toeleveringsbedrijven. De A. K. U. kan het vlaslont ook zelf gaan produceren in eigen bedrijf. Volgens zeer voorlopige plannen beoogt men de oprichting van één spinnerij met een pro- duktie van 1,5 miljoen kg garen, waarvoor een oppervlakte van 1.500 ha vlas (5 van het vlas areaal in 1956) nodig is. Verwacht wordt, dat in de toekomst door een verdere verbetering van de spintechniek de afzet mogelijkheden voor strovlas nog zullen toenemen, daar de gehele verwerking tot linnen garens in ons land kan plaatsvinden. Tenslotte verwacht men, dat door een verdere evolutie in de technische ontwikkeling het linnen in de toekomst de prijs van katoen zal benaderen. Dit te meer, omdat naar men mag veronderstellen ook in Noord-Ierland en Frankrijk meer aandacht zal worden besteed aan de verdere verbeteringen in de spinindustrie. In hoeverre al deze verwach tingen bewaarheid zullen worden, valt thans nog moeilijk te voorspellen. Zeker is, dat bij een sla gen van deze nieuwe verwerkingsmethode de vlas industrie een revolutionaire ontwikkeling zal door maken, waardoor het linnen weer een concurre rende positie op de textielmarkt zal kunnen in nemen. (Advertentie.) DE nu bestaande en de in de nabije toekomst te verwachten politieke situatie in Nederland doet naar het oordeel van het hoofdbestuur het wen selijk voorkomen, dat van de zijde van de ge organiseerde landbouw een aantal wensen en verlangens kenbaar wordt gemaakt. Weliswaar zullen door het Landbouwschap nog wel bepaal de stappen worden ondernomen. Niettemin meen de het hoofdbestuur dat het opstellen en publice ren van een programma door 't K.N.L.C. aanbeve ling verdiende; het gaf opdracht deze gedachte nader uit te werken. Het hoofdbestuur maakt ernstig bezwaar tegen de starre benedengrens van 15 ha, die in het kader van de nieuwe subsidieregeling voor de boerderijbouw in ruilverkavelingen en ontgin ningscomplexen zal worden gehanteerd. Het meent, dat alsnog moet worden vastgesteld, dat het mogelijk is om alnaargelang de streek en het bedrijfstype een lagere minimale oppervlakte- grens te gebruiken. Naar de mening van het hoofdbestuur moet zo spoedig mogelijk een ontwerp van wet op de elek triciteitsvoorziening op het platteland worden in gediend. Evenzeer is het ter verbetering van de werk- en woonomstandigheden ten plattelande volgens het hoofdbestuur gewenst om spoed te betrachten met het opstellen van een plan voor de aansluiting van de z.g. superonrendabele ge bieden op de waterleiding, welk plan als een noodzakelijke aanvulling op het thans in uit voering zijnde 10-jaren plan moet worden be schouwd. Beraad over de gang van zaken op de termijn- markt voor consumptie- en pootaardappelen heeft het hoofdbestuur tot de conclusie gebracht, dat de telers weinig of geen reden tot kritiek op de werking van de termijnmarkt kunnen heb ben. Om weloverwogen een oordeel te kunnen vellen zal enkele jaren ervaring moeten worden opgedaan. Ten aanzien van de z.g. pluimveeregeling die bepaalde maxima stelt met betrekking tot het aantal op boerenbdrijven te houden volwassen hennen, heeft het hoofdbestuur zonder zich uit te spreken over de hoogte van deze maxima geconcludeerd, dat het vooral in verband met de EEG gewenst lijkt de regeling voort te zetten. Het hoofdbestuur betreurt dat de belangstel ling van de overheid voor de z.g. boerenwerken steeds verder blijkt te verminderen. Omdat deze werken de produktiviteit in de landbouw verho gen en een gunstig effect hebben op de agrarische werkgelegenheid vindt het hoofdbestuur het noodzakelijk, dat de mogelijkheden voor de uit voering van deze werken worden verruimd. (Vervolg van pag. .1550 OOIJZAKEN VAN DE CRISIS Ï\E crisis in het vlas is veroorzaakt door verscnil- V lende omstandigheden. In de eerste plaats moeten genoemd worden de overvloedige oogst van 1955. Er was toen een record aantal ha uitge zaaid en de oogst was optimaal met een record aan vezelgehalte, waardoor, al met al, de produktie zeker 25 groter was dan normaal. In de tweede plaats werd de industrie en in het bijzonder de textiel-industrie door de teruggang in de economische activiteiten getroffen. En tenslotte de Russische vlasleveringen die een zeer ongun stige invloed op de markt uitoefenden. Maar al zijn de omstandigheden op het moment moeilijk, zodat in Frankrijk de vlasuitzaai beneden de 38.000 ha van 1958 zal blijven en deze in België ook kleiner zal zijn dan de 23.000 ha die er vorig jaar werd uitgezaaid, toch meende de heer Rodts, dat een vakkundig landbouwer met grond die voor de vlasteelt geschikt is, deze teelt moet blijven be oefenen. Na een uitvoerige discussie, waarin o.a. naar voren kwam dat Rusland een gedeelte van zijn oogst verkoopt aan Polen en Tsjecho-Slowakije werd een verloting gehouden van verschillende lijnwaadprodukten. Eerste prijswinnaar van deze verloting was de heer mr. J. I. M. Reuser, burgemeester van Sint Jansteen, die een mooi tafelkleed mee naar huis kon nemen. Verdere winnaars waren de heren Mortier uit Sint Jansteen, A. de Kraker uit Bosch- kapelle, Fr. Vaal uit Hulst en de heer P. de Nijs. In totaal werden 23 prijzen uitgereikt door de heer Rodts waarna deze zeer geslaagde verga dering van de Kring Hulst der Z. L. M. door de heer Scheele werd gesloten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 5