Van Boerderij en Organisatie 156 ZEEUWS LANDBOUW LAND ZUID-BE VEIAND. DE drukste tijd van de vergaderingen is weer achter de rug. De opkomst was zeer verschillend, wel kan aange nomen worden, dat ieder bestuur gepro beerd heeft datgene voor de leden te zoeken, wat de meeste aandacht kaïT verkrijgen. Als een der laatste wordt op 4 maart door de Ver. v. Bedrjjfs. Voorl. O. Z.-B. te Kruiningen nog een vergadering belegd waar de oogst- methoden en de afvoer van suikerbie ten en aardappelen door enkele deskun dige personen worden besproken. Nu de mogelijkheden voor vele jon geren om zelf een landbouwbedrijf te verkrijgen zeer klein zijn, was de idee van de Streekverbeteringscomrnissie voor de Zak van Zuid-Beveland om een beroepententoonstelling te organiseren uiterst nuttig. De jeugd kan beter reeds op jeugdige leeftijd tesamen met de ouders een be paald vak kiezen, daar de opleiding op richten, om later als volwaardige ar beidskracht in het arbeidsproces te kun nen worden opgenomen. Genoeg over de vergaderingen en terug naar de praktijk en hopende op goed voorjaarsweer. Op de meeste bedrijven is het bouw plan nu ongeveer wel volledig bekend. Toch zijn er nog enkelen die voor een laatste perceel nog moeten beslissen Deze beslissing moet niet te laat ge nomen worden. Hiervan zijn meerdere factoren als pootgoed en zaaizaad en kunstmest mede van afhankelijk, even als de arbeidsverdeling voor het aan staande seizoen. Zo is het ook met de indeling van het weiland en de opneming van voederbie ten en rode klaver of lucerne in het bouwplan. Let op de winning van „goed hooi". Uit verschillende deze winter genomen hooimonsters bleek, dat de voederwaar- de vrij dikwijls tegenviel. De kwaliteit kan gunstig beïnvloed worden door vroeg en vrij veel N te geven, vroeg te maaien en afhankelijk van het weer snel in te schuren. U dient dus Uw plan voor het weide- en hooiseizoen nu reeds te bepalen, om aan de hand hiervan in de eerste helft van maart reeds de eerste N te kunnen strooien. Op de meeste graszaadpercelen is de eerste N reeds gestrooid, strooien in de eerste helft van februari is ook het meest rendabel gebleken. Op enkele bedrijven is ook reeds de super en de kali gestrooid, 't is wel zeer vroeg, maar dit werk kan maar gebeurd zijn. Om echter reeds in de eerste helft van februari N op karwij en wintertarwe te strooien lijkt wel wat vroeg. Het ook nu reeds uitstrooien van N op grond, bestemd voor suikerbieten* moet toch wel als een grote uitzondering beschouwd worden. NOORD-BEVELAND. VORIGE week vrijdag werd de alge mene vergadering van de Kring der Z. L. M. gehouden, waar onze Zeeuw se specialist voor akkerbouwaange- legenheden van het Landbouwschap, de heer J. B. Becu te Groede, een belang wekkende causerie verzorgde rond de problemen van het prijsbeleid. Het be toog was het aanhoren waard en wij hebben er heel wat kennis kunnen ver garen. De schaduw over deze middag was echter de geringe opkomst: onge veer 15 van het totale ledental, wat de voorzitter dan ook terecht betreur de in zijn openingswoord. In dit ver band wees hij op de najaarsvergadering, die slechts door 12 van de leden werd bezocht. Het is inderdaad waar, dat er veel vergaderingen worden belegd, overstel pend veel. Niet aan alle verenigingen kan men zijn beste krachten geven, daar lijdt het bedrijf op de duur bij. Er moet dus een keuze worden gemaakt tussen de vergaderingen, maar en daar komt het op aan deze moet verantwoord zijn. Er zijn verenigingen, waar men het vergaderingenbezoek tracht te stimu leren door een etentje of wat biljart- ballen-gerol nadien (de „mussengilde" van Kats heeft dit wel eens gedaan met een „broodje mus", schiet ons te bin nen), maar een algemene vergadering van de Z. L. M. heeft zulk lokgefluit niet nodig, dat is beslist beneden haar standing. Het gaat hier, bij wijze van beeldspraak, niet om de omlijsting (etentje), maar om het schilderij zelf, in dit geval de Z. L. M. Tot de vergaderingen, die men het laatst zal mogen verzuimen, behoren toch wel die van de standsorganisatie. Wanneer men b'edenkt, dat deze kan blijven voortbestaan bij de gratie van de vele opofferingen van verschillende collega's, opofferingen ten dienste van het algemeen boerenbelang, waarbij be langen van bedrijf en gezin maar al te vaak schade lijden, dan dienen degenen, die hiervan direct of indirect mogen profiteren, het toch als hun zuivere plicht te zien de vergaderingen van de standsorganisatie, zoveel als het maar enigszins mogelijk is, te bezoeken, af gezien nog van het leerzame, wat er doorgaans wordt geboden. Wat de laatstgehouden Kringverga dering dan betreft, kan men aanvoeren, dat men maar matig geïnteresseerd is in het prijzenbeleid, dat de tarweprijs met één cent per 100 kg zal verande ren, wanneer men .een dergelijke ver gadering wél of niét bezoekt. Niette min hadden de thuisblijvers het als een plicht moeten zien te luisteren naar wat een (onbezoldigd) vechter voor de Zeeuwse akkerbouwbelangen had te vertellen, ook al voelt men zich maar weinig thuis in zulk een „Haagse aan gelegenheid" als het prijsbeleid, zoals we iemand hoorden verkondigen. Op deze wijze blijft men voortwentelen in de vicieuze cirkel van onwetendheid. De geringe opkomst voor deze verga dering was dan in feite ook niet min der dan een belediging voor de goede bemoeienissen van hen, die de land bouwbelangen behartigen. Het is voor de Z. L. M. te hopen, dat het vergade ringenbezoek in de toekomst mag stij gen, want een boerenstand, die lijdelijk is, die alles ondergaat, gaat onder Als toegift had het Kringbestuur ge zorgd voor een causerie door de heer Sprokholt, inspecteur bij de Nederland se Heidemaatschappij, over vrijwillige ruilverkaveling. Spreker zette uiteen, wat een vrijwillige ruilverkaveling wil zeggen en hoe deze tot stand kan ko men. Een en ander werd met een paar voorbeelden uit de praktijk verduide lijkt. Hoewel Noord-Beveland, over het go- heel gezien, een goede verkaveling ge niet, moet toch hier en daar een begin van versnippering worden geconsta teerd. In dit verband werd vooral ge wezen óp de consequenties van de aan leg van de Rijksweg bij Kats voor de verkaveling. Wanneer de gedupeerden hier de han den zouden inéénslaan, zou de schade in ieder geval nog wat kunnen worden verzacht. Een en ander werd ter overdenking in de vergadering neergelegd. In hoe ver men hier iets zal bereiken, zal de toekomst moeten leren. SCHOUWEN-DUTVEL AND. OP het moment, dat we dit schrijven zijn er al verschillende ménsen die aan zaaien denken. Op de lichtere gronden, zoals te Noordgouwe b.v., zit er al zomertarwe in de grond. Vorig jaar was de structuur om deze tijd nog slecht. Sneeuw en vorst deden toen eerst half maart hun intrede. Laten we hopen, dat we nü de lente mogen ingaan. Intussen gaan de herverkaveüngswer- ken gestadig verder. Rond Oosterland kreeg de zeer moeilijke verdeling haar beslag, terwijl binnenkort op verschei dene gemeenten de wenszitting wordt gehouden. Eveneens groeit in de polder Schou wen de delingsdijk. Binnenkort wordt reeds een aanvang gemaakt met het spuiten van zand binnen de aan weers zijden opgeworpen kaden. De afgelopen weken is er op het eiland vrij veel graszaad gecontracteerd, n.l. veldbeemd en roodzwenk. Op de vorig jaar gezaaide percelen graszaad dient de stikstof reeds ge strooid te zijn. Evenals op het 2e jaars gewas is gebleken, dat, wanneer om streeks half februari stikstof wordt ge geven, we de hoogste opbrengsten aan zaad kunnen behalen. Hoe eerder het gras over het beno digde voedsel beschikt als het zich gaat ontwikkelen, des te hogere zaadop brengst men mag verwachten. WALCHEREN. GELUKKIG dat Wij de wereld weer eens wat ruimer kunnen zien. De mist was dit keer wel bijzonder hard nekkig. Regenval van .betekenis bleef echter achterwege, zodat er gelegenheid was voor het overtollige water om via de drains te verdwijnen. Meestal is het land dan ook niet nat. Diep mag de vorst de grond dan niet binnengedrongen zijn, voor de de boven ste laag is zij heilzaam geweest. Zou zware regenval achterwege blijven, dan zal de vorst het gemakkelijk bewerken van de grond zeker ten goede komen. Velen hobben de kalkstikstof gereed liggen om, zodra, de weersomstandig heden gunstig zijn. deze meststof en onkruidbestrijdingsmiddel uit te strooien op wintertarwe en op gras voor zaad. Voor een snelle werking is een lichte nachtvorst met op de dag zon, ideaal. De direkte doding van het onkruid zal dan het beste plaats vinden, terwijl dan later de onkruiddodende werking via de wortel plaats heeft. Op percelen waar veel muur groeit, is deze onkruid- bestrijding doeltreffend. Het strooien van deze meststof is geen pretje. Dit is temeer het geval wan neer dit met de hand moet gebeuren. Op veel bedrijven is echter een kunst meststrooier aanwezig. Daar het aller grootste deel van deze machines na de oorlog is aangekocht, is de schotel strooier het meest voorkomende type. De laatste weken wordt door de han del sterk de aandacht gevestigd op de centrifugaalstrooier. Vrijwel elke week staan er tentoongesteld op de markt. Ongetwijfeld zijn er voordelen van dit type strooier ten opzichte van de ons bekende schotelstrooier. Gezien de grote capaciteit is de prijs niet hoog, terwijl deze machines weinig onderhoud vragen en de opbergruimte niet groot hoeft te zijn. Nadelen zijn er echter ook. Zoals het thans ligt zijn de minder goede verde ling, het moeilijk aanstrooien van kan ten, het moeilijk afstellen op een be paalde hoeveel en het veelal slecht ver strooien van poedervormige meststof fen, de grootste bezwaren. Het voor deel van de grote capaciteit mag dan voor grote bedrijven van betekenis zijn, voor het gemiddelde bedrijf in ons ge bied lijkt dit voordeel niet op te wegen tegen de bezwaren, die er aan verbon den zijn. Mogelijk dat er de eerstvol gende jaren nog verbeteringen zullen worden aangebracht, zodat er anders over gedacht kan worden. Vooral bij aankoop van voor ons dikwijls onbe kende machines dienen wij ons terdege op de hoogte te stellen vóór tot aan schaf over te gaan. Deze week zullen twee belangrijke vergaderingen plaats hebben. Op de Kringvergadering zal Ir. Moens spreken over een onderwerp waar wij elke dag mee te maken hebben. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting houdt haar 10e jaarvergadering. In deze 10 jaar heeft deze vereniging een vaste platas in ons gebied verwor ven. Zonder twijfel heeft zij een bij drage geleverd voor de ontwikkeling op technisch gebied zoals deze de laatste jaren heeft plaats gehad. Reden waarom wij deze vereniging met haar 2e lustrum van harte willen feliciteren. THOLEN EN ST. PHILIPS LAND. HET voorjaar begint zich aan te die nen, het weer is heerlijk mild en het zal niet lang meer duren of er wordt van de boer weer heel wat ge vraagd, en dan nog niet eens alleen aan beleidsinzicht en vakkennis voor wat het bedrijf betreft, ook zal er weer een beroep worden gedaan op de zelf beheersing van de boer. Hij zal zelf standig moeten beslissen, en niet afhan kelijk van de al of niet gehaastheid van buurman of, zoals ook al voor komt, van de voortvarendheid van moe der de vrouw. Wanneer het land goed is, is zo vroeg mogelijk zaaien steeds aan te bevelen, doch te vroeg bewerken en zaaien heeft nog nimmer rijke vruchten afgeworpen. Ondertussen zitten we nog temidden in de vergadertijd, het is zelfs zó, dat men, wat dat betreft, geen avond meer behoeft thuis te zijn, doch ook dit is wel eens iets teveel van het goede. Een beetje spreiding hierin brengen was o.i. zeker aan te bevelen, hetgeen te bereiken is door onderling met elkaar in contact te treden en door enige ver gaderingen iets vroeger te beleggen. Op 5 maart, vergadert de Kring in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Het belooft een interessante vergadering te worden, vooral nu een uitermate des kundig spreker in de heer Knottneru» is gevonden. Hij zal zeker voor velen een tip van de sluier van de landbouw politiek oplichten hetgeen door vele leden zeker met belangstelling zal wor den gevolgd Ten overvloede zü hier nog vermeld dat deze vergadering voor ale leden uit de Kring toegankelijk is, en niet, zoals wel eens gedacht wordt, alleen maar voor bestuursleden! OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. DE februari- of sprokkelmaand staat alweer bijna te boek als een deel der geschiedenis. De „Londense" mist, welke dagenlang tussen onze dorpen en over onze akkers hing, zal ons nog lange tijd heugen. Temeer werden wij ons bewust, dat wij, levend in totaal geïsoleerde sferen, ons gevoelden als bewoners van een on bereikbaar gebied. Getuigenissen van de enkele reiziger, die via België Zeeuws-Vlaanderen bin nendrong, waren dan ook verre van loffelijk. Niettemin blijft het gesprek over de vrije veren en de mogelijke vaste oever verbinding in „hogere" kringen zweven. Als een geringe compensatie heeft de Minister van Sociale Zaken in het kader van „klimaatvexbeterende wer ken" het mogelijk gemaakt om dit jaar nog te beginnen met-de bouw van een gemaal in de Kruispolder, dat ongeveer vier ton gaat kosten. Het leven gaat verder met z'n ups and downs. Onze „buren" hebben moeilijkheden met hun mijnwerkers en de Kongo. Radio en televisie vertellen en doen ons zien van de vredesaktie der Britse premier MacMillan. Allerlei technische, economische, fis cale- en sociale zaken vragen onze aan dacht. De melkcontröle, suikerfabriek, coö peratie, Z. L. M., studieclub, polderbe stuur, elektriciteitscommissie enz. enz., schreven hun vergadering uit. Tussen de regels door, zou men haast door deze belangrijke zaken en het schaarse personeel, wat beestjes min der moeten gaan houden. Of anders, dat in de toekomst de boerinnen en dochters moeten gaan la beuren (zo op z'n modern Bataviers). De voorzitter van Afd. Axel citeerde in zjjn openingsrede der algemene ver gadering een woord naar ons hart: „Ik ben van mening, dat de Europese boe ren steeds tot de stérkste steunpilaren zullen zijn te rekenen, zolang wij hun vrijheid en zelfstandigheid verzekeren." Het wereldberoemde N.A.K.-gekeui'- de zaad ligt opgestapeld te wachten om weer ingeschakeld te worden in het proces zo oud als de mensheid zelf: „zaaien, groeien, vex*zorgen, maaien en oogsten." Kali en fosfaat wordt weer met de hand of mechanisch verstrooid. De voor- en nadelen van wel of niet mechanisch, liggen geheel aan de aard van het bedrijf, hoewel goede zaaiers uit de „mode" schijnen te raken. Het pootgoed wordt weer in de kiem- bakjes gezet en de toekomst van onze pootgoedteelt verzekerd door het aan kopen van een partij S-pootgoed. Nu nog wachten op de goedgunstig heid der natuur, waarvan wij, hoe ver anderlijk zij dan ook is, het beste weer hopen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4