ASPECTEN VAN HET VLAS 155 Kring Hulst vergaderde SUIKERPRIJS OOGST 1959 DENEMARKEN EN DE E.E.G. Z.L.M.-EXCURSIE 1959 ZATERDAG 28 FEBRUARI 1950 TN een stampvolle zaal in Kloosterzande hield de heer J. Rodts, Voorzitter van de Internationale Propagandacommissie der Vlas confederatie op dinsdagavond 24 februari, een boeiende inleiding voor de leden van de Kring Hulst der Z. L. M. In grote getale was men naar de vergadering gekomen. De inleider gaf belangwekkende cijfers over het verbruik van vlas- en half vlasweefsels in verscnil- lende Europese landen. In Duitsland bijvoorbeeld steeg de verklop van deze weefsels van 28.600.000 m2 in 1951 tot 40-300.000 m2 in 1957. Oorzaken van de huidige crisis noemde hij de overvloedige oogst in 1955, de algemene recessie waarvan speciaal de textielindustrie moeilijkheden ondervond en de Russische vlasleveringen, waardoor het herstel wordt vertraagd. De huidige toestand rechtvaardigt dan ook de vraag die de voorzitter van de Kring Hulst, de heer J. W. Scheele, in zijn openingswoord stelde: „Is de vlasteelt gedoemd ie verdwijnen?" Maar de heer Rodts zag voor de vlasteelt toch nog wel mogelijkheden. DE minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening a.i. heeft de voor de oogst 1959 ten behoeve van de suikerbieten verbouwers ge garandeerde suikerprijs vastgesteld op 61,per 100 kg witsuiker, onveraccijnsd en exclusief omzet belasting, af fabriek. Deze garantieprijs, die zoals reeds op 13 oktober 1958 werd aangekondigd is gebaseerd op een prijs voor suikerbieten met een suikerge halte van 16 van 53.40 per ton, zal gelden voor de hoeveelheid suiker die voor binnenlandse con sumptie kan worden afgezet. Voor het oogstjaar 1959 is deze hoeveelheid gesteld op ten minste 465.000 ton witsuiker. De verbouwers van suikerbieten kunnen der halve voor een suikerbietenproduktie, die 465 000 ton witsuiker oplevert, verzekerd zijn van een suikergarantieprijs, op basis waarvan gemiddeld uitbetaling van de genoemde basisprijs mag wor den verwacht. Indien meer suikerbieten, respec tievelijk suiker, worden geproduceerd, dan geldt voor de meerdere produktie - voor zover deze met boven de 465-000 ton voor binnenlandse consump tie kan worden afgezet geen garantie. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening wijst erop, dat de voor de oogst 1959 vastgestelde garantieprijs voor suiker bijna 2 eer t per kg lager is dan de garantieprijs voor suiker van oogst 1958. Zulks betekent, dat indien niet uit andere hoofde een wijziging noodzakelijk is de consumentenprijs voor suiker dit najaar met 2 cent per kg kan worden verlaagd. Een dergelijke verlaging zal evenwel zeker niet vóór 1 oktober 1959 worden toegepast. De thans bereikte verlaging van de garantie prijs is een gevolg van de reeds in oktober 1958 aangekondigde geringe verlaging van de basis prijs voor suikerbieten, terwijl ook de verwerkings kosten van bieten tot suiker thans zijn verlaagd. De in Deense landbouwkringen zeer bekende Hans Pinstrup heeft de Deense regering onlangs dringend verzocht om duidelijk uiteen te zetten welke voor- nadelen te wachten staan in geval van toetreding tot de E. E. G. In het bijzonder gaat het om de vraag of Denemarken dan Engelse tegenmaatregelen te wachten staan. Van verse -.il- lende zijden wordt daar namelijk op gezinspeeld. De handelspolitieke plaats die Denemarken onder de verschillende Europese volken inneemt, zal onder de nieuwe omstandigheden nu de E. E. G. een feit is, moeten worden herzien. Sedert het wel zeer teleurstellende verloop van de onderhandelingen over de Vrijhandelszone is men in Deense land bouwkringen meer dan vroeger, overtuigd van h°t nut van de E. E- G. voor Denemarken. Men ziet het grote belang in van de grote afzetmarkt van landbouwprodukten op het vasteland. Daarom wordt ook het zo snel mogelijk toetreden tot ae E. E. G. voorgestaan. De Deense regering is er tot nu toe niet in ge slaagd om de nadelen voldoende duidelijk te ma ken. De Deense agrarische export naar de E. G.- landen wordt reeds nu belemmerd door tol- en andere handelsbelemmerende maatregelen van de zes E. E. G.-landen, Discriminatie van Deense pro- dukten kan men niet voorkomen met langlopende handelsafspraken zoals er onlangs een gemaakt werd met West-Duitsland. Een zeer groot nadeel voor Denemarken ziet men in het feit dat de han delspolitiek en de landbouwpolitiek van de E. E. G-, in handen gegeven zijn van politieke organen waar Denemarken in het geheel geen invloed op i*an uitoefenen. De ervaringen in Nederland wijzen er op, aldus de heer Pinstrup, dat toetreding van Denemarken tot de E. E. G. nog niet een verlies van de Engelse markt behoeft te betekenen. Van Britse zijde blijkt men met de Nederlandse exportwensen rekening te houden en de Nederlanders hebben zich daar bij van de hulp van de E. E. G.-landen verzekerd. In Deense landbouwkringen helt men dan ook steeds meer tot het standpunt over dat Denemar ken als lid van de E. E. G. een sterker han delspositie in zal kunnen nemen. In aansluiting op de publicatie over de Z. L. M.- excursie 1959 in onze vorige nummers vernemen wij, dat de reis per trein doorgang zal vinden. Ver trek Goes maandag 22 juni om 17.00 uur en aan komst in Goes, woensdag 1 juli om 13-00 uur. Slechts voor een bemerkt aantal deelnemers is er nog plaats. MR- J. F. G. SCHLINGEMANN. Algemeen Secre. taris van de Z. L. M., beschouwde het vlas probleem vanuit telers oogpunt. Hij stelde daarbij ondermeer dat vlas past in onze vruchtwisseling en dat het vanuit een oogpunt van arbeidsverdeling een zeer gewaardeerd gewas is omdat het in de winter kan worden afgewerkt. De oogstproblemen zijn, sedert de mechanisatie haar intrede deed, voor een belangrijk deel opgelost. Maar ook uit een oogpunt van werkgelegenheid in de nijverheidssector is het vlas een zeer aan trekkelijk gewas. Er wordt veel in onze provincie gesproken over industrialisatie om de ontvolking van het platteland tegen te gaan. Maar het bewer ken van het vlas biedt vele handen arbeid, zei de heer Schlingemann. Hij bleek dan ook van mening dat hierom van Rijkswege maatregelen ter onder steuning van de vlasteelt en vlasbewerking gerechtvaardigd zouden zijn. Sprekend over de Russische dumping en de steunmaatregelen in de verschillende landen noem de mr. Schlingemann de 160,per ha, die vorig jaar in ons land werd gegeven, onvoldoende. Hij verzekerde de aanwezigen dat de Z. L. M. alles in het werk stelt om dit bedrag in 1959 verhoogd te krijgen. Maar op dit moment is het nog niet zo ver. Het is nog niet eens bekend of er een regeling komt, in tegenstelling tot uitlatingen die hij ge lezen had in het Belgische blad „De Boer". VLASPROPAGANDA MET zeer grote aandacht volgden de aanwezigen het betoog van de heer J. Rodts uit Ruisbroek (België). Allereerst vertelde hij iets over de Inter nationale Vlasconfederatie. Bij deze Confederatie zijn dertien landen aangesloten en wel: België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittsn- nië, Italië, Nederland, Noorwegen. Oostenrijk, Por tugal, Spanje, Zweden en Zwitserland. Uit het overzicht dat spreker gaf van de bedra gen die in de verschillende landen aan de prooa- ganda voor vlasprodukten worden uitgegeven blijkt wel duidelijk dat Nederland een bescheiden plaats inneemt. In Frankrijk besteedde men in 1958 daai- aan een bedrag van ƒ680.000; in Italië ƒ500,000; in België ƒ365.000; in Duitsland ƒ200.000; in Zwit serland 100.000; in Nederland f90.000 en in Oos tenrijk, Spanje en Portugal ieder ƒ35.000. In to taal werd in deze negen West-Europese landen een bedrag van ruim 2 miljoen uitgegeven aan pro paganda voor het gebruik van vlasprodukten. Het Belgische propagandafonds voor lijnzaad ontvangt de gelden uit een heffing van 1 frs. per baal vlas en 2 frs, per pak garen. In het binnen land wordt een bedrag van 65.000,besteed aan de propaganda. Voor het buitenland is dit bedrag ƒ300.000,groot. Het Belgische ministerie /an Handel geeft ieder jaar een bedrag van en miljoen francs uit voor de propaganda in de Verenigde Staten. In België komt het vlas, als produkt van eigen bodem, op de tweede plaats na de steenkolen win ning die op het ogenblik een zware crisis door maakt. De waarde van de export bedraagt jaar lijks ongeveer 200,miljoen. Er vinden 28.000 personen werk in deze Belgische nijverheid. EUROPESE SPINNERIJEN Tp R heerst ongetwijfeld een crisistoestand in de vlasnijverheid, aldus de heer Rodts. De Euro pese spinnerijen verbruiken jaarlijks ongeveer 100.000 ton vlasvezels. Rekenen wij met een op brengst van 1.000 kg per ha, dan is een opper vlakte van 100.000 ha vlas nodig om de Europese spinnerijen van voldoende grondstoffen te voorzien. Dit zou kunnen betekenen dat er een oppervlakte van 50 000 ha voor Frankrijk gereserveerd werd en dat in België en Nederland ieder een areaal werd aangehouden van 20 25.000 ha. Maar helaas steekt Rusland een spaak in het wiel. Het Russische programma voor 1959 voorziet in een vlasareaal van twee milpoen ha. Het rende ment daar is 600 tot 800 kg vezels per ha en dus belangrijk lager dan in West-Europa. De heer Rodts kon daarbij opmerken, naar aanleiding van bezoeken van hoge Russische autoriteiten aan Bel gië, dat Rusland niet over voldoende spinnerijen beschikt om zijn eigen produktie te verwerken. Een gedeeltelijke uitvoer van Russisch vlas ligt dus in de lijn der verwachtingen. Daarbij zal men er rekening mee moeten houden dat de kostprijs van dat vlas geen factor uitmaakt voor het bepalen van de prijs. Maar de E. E. G. beschikt oer een afdoende wapen tegen de invoer van Russisch vlas. En het moet mogelijk zijn, zo stelde spreker, om „binnen de in ternationale Confederatie van het Vlas, tot «sen akkoord te komen tussen cultuur, vezelbereiding en spinnery". VLAS VERBRUIK TK ben er van overtuigd, dat het verbruik van A vlaslinnen in Nederland nog geen 100 gram per inwoner per jaar bedraagt, aldus de heer Rodts. Maar konden wij er toe komen dat in Nederland in ieder huisgezin per jaar 10 meter lijnwaad, 1 dozijn handdoeken van lijnwaad en een tafelkleed zouden, worden aangekocht, dan zouden èn de vlasculruur èn de vlasindustrie, zijn gered. Door de concurrentie van de kunstvezels en an dere plantaardige vezels, zoals katoen waarvan de kostprijs lager is dan die van de vlasvezels, is het niet mogelijk om de prijs van het vlas omhoog te brengen. Maar wel kan er meer aan het ver bruik van deze produkten gedaan worden. De heer Rodts vroeg zich in dit verband af, waar de waarde volle lijnwaadkast van onze voorouders was. waar de beddelakens en kussenslopen in vlaslinnen, de geruiten keukenhanddoeken enz. enz. Geeft net goede voorbeeld in het gebruik van puur linnen zei spreker, die zich daarbij een charmant propagan dist voor het vlasprodukt toonde. In België hebben de openbare diensten besloten om zoveel mogelijk vlaslinnen te gebruiken. Het Leger, de Posterijen, de Spoorwegen e.a. gebrui ken jaarlijks ongeveer 750 ton. Buitendien is de Belgische export van vlasweefsels naar de Ver enigde Staten, niettegenstaande de grote Ameri kaanse katoenproduktie, nog altijd zeer belangrölc, Deze heeft maandelijks n.l. een waarde van 30 tot 40 miljoen Belgische francs. Tijdelijke oplossingen voor de moeilijkheden zodat men in het nemen van bepaalde steun maatregelen. De subsidies in België, Frankrijk en Nederland, lopen belangrijk uiteen. In België werd in 1958/'59 een tegemoetkoming gegeven van 2000 frs per ha voor de uitzaai van vlas en een bedrag van 10.600 frs, per arbeider in de vlasvezelbereiding voor de campagne. In Frankrijk krijgt de boer een toeslag van 2 frs. per kilo stro vlas en 13,3 toelage op de prijs van de vlasvezels. In ons land werd, zoals bekend^ 160,per ha gegeven. Meer langdurige oplossingen zoekt men ondea meer in de proeffabriek in Delft, in Plessis Belle ville in Frankrijk en in Kolding. Maar tot een op lossing van de problemen om het produktieprocea te vereenvoudigen en de kosten te verlagen, is men nog niet gekomen. (Zie verder pag. 157, 3e kolom onderaan.)] KÓRTENAERKADE' f, 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVE N. S-GRAVE NH AGE. GRONINGEN. ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3