De suikerprijs vastgesteld r ZATERDAG 28 FEBRUARI 1959 OVERZICHT Het vlas vraagt onze belangstelling Zitdagen Boekhoud bureau Deze week J No. 2467 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang: ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE Minister van landbouw ad interim, Ir. C. Staf, heeft deze week een moeilijke knoop doorgehakt. De vorige bew indsman, Dr. Vondeling, had aangekondigd, dat de regering voor oogstjaar 3959 bereid was opnieuw een vaste prijs voor de snik r te garanderen, waaruit <3e fabrieken aan de telers een prijs zouden kunnen betalen van 53,40 per 1000 kg met een suiker gehalte van 16 procent. herhaalde besprekingen met de Mi nister de bezwaren tegen deze bemer king van de garantie van suiker bieten naar voren gebracht. Minister Staf heeft thans, gelukkig nog voor de uitzaai, zoals wij hierboven reeds schreven, de knoop doorgehakt. H i stelde de te garanderen hoeveelheid op 465.000 ton. De landbouw had 475.000 ton gevraagd. Deze 465.000 ton komt bij een nor male opbrengst overeen met S5.000 ha suikerbieten. Wij kunnen begrip opbrengen voor deze beslissing. Het garanderen van een onbeperkte hoeveelheid bergt de gevaren van overschotten in zich, die slechts met ernstig verlies voor de schatkist zijn af te zetten. De land bouw zelve is op den duur met een dergelijke toestand geenszins gebaat. In het thans gevolgde systeem zit *et goede, dat de eigen Nederlandse ver bruiker een redelijke prijs betaalt, terwijl er nog een zekere speling is overgebleven'. Wij zullen nu maar hopen, dat de suikerbietenteelt niet op onverant woorde wijze wordt uitgebreid. Dat dit in het Zuid-Westen zal ge schieden. geloven wij niet, gezien de aanwezigheid van het bietenaaltje. VLAS. IAE Kring Hulst der Z. L. M. be- steedde haar tweede algemene wintervergadering aan besprekingen" en beschouwingen over het vlas. Hiertoe was o.a. als spreker aanwezig de Belgische zeer deskundige heer Rodts uit Brussel. Elders in dit num mer kan men een verslag van deze interessante middag vinden. Wij wil len hier slechts de aandacht vestigen op een tweetal artikelen, die wij over de vlasteelt en de vlasverwerking lazen. Het eerste troffen wij aan in het Belgische landbouwblad „De Boer" van 21 februari j.l. Het handelt over de teeltpremie voor het vlas voor het nieuwe teeltjaar. Zoals men weet, gaf de Belgische regering een premie aan de teler van 2000 francs per ha (ƒ155,— terwijl aan de verwerkingsbedrijven een premie van 10.600 francs 800. per effectieve arbeidseenheid werd verstrekt. Het Belgische blad bepleit ten sterkste eenzelfde regeling voor 1959, omdat de toestand op de vlasmarkt nog hetzelfde is. Rusland dumpt rustig voort. Frankrijk blijft bouwen, aan een eigen vlasnijverheid via beschermen de maatregelen. En dan schrijft het blad iets over Nederland: „Er is tenslotte Nederland dat vorig jaar eveneens een premie van 2000 francs per ha toekende en eraan denkt de premie voor het huidig vlasjaar op 4000 francs te brengen en dit met de bedoeling de belangen M AAR de regering wenste deze itl garantie slechts te geven voor de hoeveelheid suiker, die door het eigen Nederlandse volk wordt op gegeten. Deze hoeveelheid kan onge veer geschat worden op 450.000 ton, hoewel een iets hogere schatting ook best verdedigd kan worden. Bij een stijging van de welvaart stijgt ook het gemiddelde suikerverbruik per hoofd van de bevolking en bovendien neemt het Nederlandse inwonertal jaarlijks toe met een 120 000 mensen. Nu lag in 1958 voor het eerst de suikeropbrengst van de eigen bieten - oogst een 70.000 ton suiker boven het binnenlandse verbruik. Het was een gevolg van de extra grote opper vlakte (81.000 ha) en de hoge op brengst. Zou ook 1959 een dergelijke suikerproduktie geven, dan moeten de fabrieken deze meerdere suiker afzetten tegen de wereldprijs, welke op het ogenblik aanzienlijk lager ligt. Het zou betekenen, dat zij dan een korting op de aan de telers uit te be talen bietenprijs moeten gaan toe passen. De opvatting van Dr. Vondeling be tekende dus een begrenzing van de garantie, welke tot een beperking zou kunnen leiden. BESLISSING KOMT HALVERWEGE TEGEMOET AAN BEZWAREN. "D EEDS bij de afkondiging van dit nieuwe garantiebeleid in septem ber 1958 heeft het Bestuur der Z. L. M. bezwaar gemaakt tegen het aantasten van deze peiler van het Zuid-West el ijk zeeklei-bedrijf. De georganiseerde landbouw heeft in Hulst: Maandag 2 maart in „De Graanbeurs". Westkapelle: Maandag 2 maart in „Kasteel van Batavia" van 9.15—12.30 uur. Haamstede: Dinsdag 3 maart in hotel „Bom" van 11.0014 30 uur. Terneuzen: Woensdag 4 maart in hotel „Des Pays-Bas". Koudekerke: Woensdag 4 maart in hotel „Walcheren" van 9.001.00 uur. Oostburg: Woensdag 4 maart in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 5 maart in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 5 maart in hotel „De Eendracht". St. Maartensdijk: Donderdag 5 maart in hotel „Hof van Hol land". De wereldmarkt voor vlas is geves tigd in Kortrijk. Op de foto het Belfort met op de voorgrond het monument der gesneuvelden. Op het spitse mid dentorentje troont Mercurius, de ver- soonlijking van de handel volgens de oude Romeinen. Nu is het Belfort een vrije toren, maar vroeger was het een deel van de Kleine Halle, waarvan slechts een gedeelte bewaard is ge bleven. Kortrijk internationaal meer bekend als Courtrai heeft een bewogen historie. Op 11 juli 1302 werd er de Gulden Sporenslag ge leverd. De stad ligt aan de Leie en het Leie-Scheldekanaal, juist binnen de Vlaams-Waalse taalgrens en telt on' geveer 41.000 inwoners. Er is veel textiel- en meubel-industrie. van hun vlastelers en -nijveraars te vrijwaren". In dit geval hopen wij werkelijk, dat het Belgische blad beter geïnfor meerd is dan wijzelve. Want wel wordt er door de georganiseerde landbouw gepleit voor een hogere premie, maar het is maar zeer de vraag of de regering hieraan wil. Het is zelfs de vraag of dezelfde premie als vorig jaar gegeven zal worden. Voor de instandhouding van deze prachtige teelt zou een hogere pre mie noodzakelijk zijn. Inmiddels heeft de Belgische Se naat de premie voor de vlasteelt voor 1959 goedgekeurd. Het tweede artikel, dat onze aan dacht vroeg werd door Ir. J. C. Frie- derieh gepubliceerd in het „Land bouwkundig Tijdschrift". Het handelt over de nieuwe methode van vlas verwerking. zoals deze wordt be proefd in de proeffabriek te Delft. Een uittreksel van dit artikel, zoals dit voorkomt in het „Persoverzicht van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten" vindt de lezer eveneens elders in dit nummer. Wij besteden dus wel aandacht aan deze ook voor Zeeland zo belangrijke en mooie teelt. Het vorig jaar werd in onze pro vincie nog ruim 6000 ha vlas uitge zaaid. In de rest van ons land trad een sterke achteruitgang van het areaal op. Moge deze teelt voor Zee land behouden blijven. En moge onze regering dit belang tijdig inzien. S. 0 Deze week wordt speciaal de aandacht gevraagd voor het vlas. Eea belangwekkende inleiding; hierover hield de heer J. Rodts voor de Algemene Vergadering van de Kring Hulst der Z. L. M. (pagina 155.) De zomerlonen voor de ak kerbouw, de weidebouw en de veehouderij gaan in op 1 maart. Op pagina 157 publiceren wij daarover enkele tabellen. 0 De C. A. O.-tuinbouw komt ook in dit nummer nog ter spra ke. Enkele correcties en ioonbe- rekeningen worden gepubliceerd op pagina 159. 0 Het mengen van kunstmest, het ontsmetten van uienzaad en de bestrijding van de maden der uien vlieg, evenals het opschonen van graszaadperoeïen, komen in dit nummer ter sprake. 0 De wintervergaderingen zijn bijna afgelopen. Het voorjaar na dert snel. Bezoekt niettemin toch nog de vergadering van uw orga nisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1