GD Kaderblad P.J.G.N. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Ons T oneelconcours VOLGENS artikel 7 van de statuten van de PJGN kan slechts één pro vinciale organisatie per provincie lid zijn van de PJGN. Daarom worden de jongens- en meisjesorganisatie van een provincie in combinatie als 'n enkel lid geteld van de PJGN. Ook waar dit nog niet het geval was zien we ook in de praktijk meer en meer een samengaan van de jongens- en meisjesorganisaties in provinciaal verband. DE Landelijke Raad bestaande uit 21 leden per provinciale organisa tie twee vertegenwoordigers en een voorzitter vormt het hoofdbestuur van de federatie. De leden hebben zit ting voor de tijd van twee jaar. Al geven de statuten van de PJGN aan, dat de Landelijke Raad minstens twee maal per jaar moet samenkomen, in de praktijk wordt dit zeker zes keer of nog vaker. DE stuurlieden van het schip zijn Landelijke Raad en Dagelijks Be stuur. De machinisten zijn in deze,ver gelijking de secretarissen. Zij geven in mindere mate de koers aan, maar zij trachten vaart in het schip te houden. Het Dagelijks Bestuur wordt gekozen uit de Landelijke Raad. Het bestaat uit de voorzitter van de PJGN en twee Landelijke Raadsleden. De beide secre tarissen zijn bij de Dagelijkse Bestuurs vergaderingen tegenwoordig, maar hebben geen stemrecht. Daaruit kan duidelijk blijken, dat het secretariaat een uitvoerende en dienende taak heeft. Het secretariaat is gevestigd in Gro- ZATERDAG 28 FEBRUARI 133» Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Hoofdredacteur: A. J. Klaassen, Telef 011002345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. rALS bekend, werd dit op zaterdag 21 februari in Goes (Schuttershof) gehouden. De publieke belangstelling viel niet tegen, maar had groter kunnen zijn. Bepaald jammer was het, dat er geen orkestjes meegedaan hebben! Raten we bewijzen, dat er toch nog wel „mu ziek" in de L. J. G. zit! Verschillend van 't vorig jaar was, dat de spelers vrij waren om een één- akter geheel of een groter stuk gedeeltelijk te spelen. Dit bleek zeer in de smaak te vallen. De heer Lemaire gaf een uitvoerige nabeschouwing, waar de goede ver staander heel wat uit kon leren met be trekking tot keuze van stukken en manier van ten tonele brengen. De uitslag bleek als volgt te zijn: le. Walcheren: „Geen Roos Zonder Doornen". 2e. O. Z.-Vlaanderen,,'t Sloofje". 3e. Schouwen-Duiveland„Een Kat in de Zak". 4e. W. Z.-Vlaanderen: „Zonsop gang". 5e. Zuid-Beveland: „De Anonieme Brief". Wij feliciteren de winnaars, in 't bij zonder de Streek Walcheren met het behaalde succes. De wisselbeker is nu van O. Z.-Vlaanderen naar Walcheren overgegaan in een eerlijke, sportieve strijd K. L.J. G. EN Z. P.M. Afd. Sexooskerke, Oostkapelle e. o. ontspanningsavond te houden op: Zaterdag 28 februari te Oostkapelle Zaterdag 7 maart te Serooskerke Zaterdag 21 maart te Grijpskerke Opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven: „Drie jaren gingen voorbij." In Oostkapelle muziek door de Delta Players. In Serooskerke en Grijpskerke mu ziek door het L. J. G.-orkest van Zuid- Beveland. provinciale fotowedstrijd l. j. g. Eerste prijs: Wisselbeker (tweede ach tereenvolgende maal) en medaille: P. Leenhouts, Krabbedijk O 205. Groede. Tweede prijs: Medaille: P. de Zwarte, Van Wuijckhuisepolder G 14, Hoek! afd. groede l. j. g. Voor 2 maart a.s. Inlichtingen en opgaven voor de bietenza ai wedstrijd bij f. DEES, Hoenderweg W 88, Groede, Tel. 314. De federatie. We kennen plattelandsjongerenorga nisaties die als bonden van oudleerlin gen al in de dertiger jaren werden op gericht naast de vaak jongere platte landsjongerenorganisaties, die van hun oorsprong af het hele platteland heb ben willen omvatten. We kennen de organisaties voor meisjes en jongens gescheiden en gecombineerd. In deze groei lagen en liggen vele tradities en opvattingen verankerd, die vaak moeten blijven gelden. Vandaar dat een versmelten van deze vereni gingen tot een landelijk geheel niet tot de wens van de leden behoort. Men wilde ook in het samengaan zichzelf blijven en heeft daarom de vorm van de federatie gekozen om toch te kun nen samengaan. Landelijk kreeg de PJGN tot taak datgene te doen wat men landelijk beter kon doen dan provinciaal. Slechts wat gezamenlijk ondernomen moest worden diende volgens deze opvatting door de PJGN verricht te worden. Dan moest er in de Landelijke Raad over eenstemming bereikt worden over de te nemen maatregelen, die voor hun standpunt te rade moesten gaan bij hun provinciale besturen. En ook nu nog geldt deze werkwijze. De Landelijke Raad. In de Landelijke Raad worden de besluiten genomen over de gang van zaken bij de PJGN. Het ligt wel voor de hand, dat dit zo is, maar het is wel eens wenselijk dit nog eens duidelijk te stellen. Te vaak immers wordt de PJGN nog gezien als een instantie die in Groningen zetelt* en die allerlei zaken schijnt uit te voeren zonder dat het verband daarvan in de afdelingen voldoende duidelijk wordt. Men dient dan te bedenken, dat de Landelijke Raad dat zijn ook de vertegenwoor digers van de provinciale besturen samen de koers aangeven die het PJGN-schip zal varen. Dagelijks Bestuur en Secretariaat. (Vervolg.) ningen en heeft behalve de secretaris penningmeester en de secretaris-vor mingsleider drie krachten in dienst, die zorgen voor de afwerking van verschil lende onderdelen, zoals de boekhouding, de ledenadministratie, jde lopende cor respondentie, de voorbereidingen voor het vormingswerk, voor cursussen, voor uitwisseling en dergelijke. Verder op hebben wij nog meer gelegenheid om in te gaan op de werkzaamheden van het secretariaat. De federatieve vorm van de PJGN brengt mee, dat de algemene ledenver gadering geen huishoudelijk karakter draagt. Huishoudelijke zaken worden in de Landelijke Raad als hoogste ge zagsorgaan behandeld. De Landelijke Raad representeert immers de leden aangesloten organisaties. Van dit stand punt bezien moet men de PJGN dan ook beschouwen als een samenbunde ling van krachten enerzijds en een in stituut voor dienstverlening anderzijds. In deze tijd kan men overal horen, dat landbouw en platteland een zor genkind zijn van de Nederlandse sa menleving. Men kan horen, dat we Europees moeten leren denken, dat de melkprijs te hoog of te laag is vast gesteld. Men kan horen, dat het plat teland wordt achtergesteld bij de stad, dat de industrie wordt bevoorrecht boven de landbouw. Wat hiervan juist is laten we nu in het midden. Waar het om gaat is, dat de PJGN wil trachten zijn leden als opgroeiende volwassenen helpen in deze moderne tijd te staan op een eigen plaats. En hieraan is behoefte in een tijd van vluchtige indrukken, van tele visie, bioscoop, radio, van atoomenergie, van hoela-hoepels, van razend verkeer en gespannen politieke toestanden in binnen- en buitenland. Daarin vooral zal de organisatie, niet als een automatische organisatie maar als een levende beweging de jongeren een hulp moeten bieden, een weg moe ten aangeven. Tussen al deze spannin gen moet zij als beweging een bunde ling van krachten een houvast en rust punt zijn. Zij zal constructief moeten zijn en uiting moeten geven aan de wil van de jongeren zelf. Maar zij kan alleen deze diensten goed bewijzen als zij zich gedragen weet door deze jon geren. Het bestuur met haar secretariaat doet haar best de vraagstukken van het platteland aan de orde te stellen voor haar leden: zij vangt de proble men op van dreigende ontvolking, in dustrialisatie, verstedelijking van het platteland, een wegtrekkende arbei dersstand en middenstand, de mechani satie van het boerenbedrijf, verkave ling die daarmee nauw samenhangt, streekverbetering, veranderend gezins leven, verenigingsleven, onderwijs en voorlichting. Vaak lijkt het, of op het eeuwenlang zo stabiele platteland weinig is veran derd, maar dat is uiterlijke schijn! In de laatste vijftig jaar is er meer ver anderd dan in de voorgaande vijfhon derd of vijfduizend. Laat ons dan be denken, dat de komende vijftig jaar, dat is in de tijd waarin wij leven, volwas sen zijn en werken, de veranderingen nog eens vijf maal zo snel zullen plaats vinden. Het gaat daarom! De toe komst van ons platteland hangt van ons af! b. werk. 1. Technisch werk. ÏVE PJGN is begonnen met de samen- bundeling van technisch werk in samenwerking met de beide landelijke confessioneel gerichte zusterorganisa ties de KNJBTB en de CJBTB: de Stichting Technisch Landbouw Jonge ren Werk, bestaande uit deze drie cen trale jongerenorganisaties, de drie boe renstandorganisaties en de drie land- arbeidersorganisaties. Juist op dit ter rein blijkt samenwerking goed mogelijk. Momenteel is ook de behoefte sterk gegroeid aan reglementen voor meisjes wedstrijden. Hieraan wordt in PJGN- verband hard gewerkt. Binnen afzien bare tijd zal een dergelijk reglement het licht zien. 2. Economische vraagstukken. OOK de economische vraagstukken komen plaatselijk, regionaal en provinciaal in cursusverband veelvul dig aan de orde. Alle provinciale hoofd bestuursleden ontvangen regelmatig het PJGN-documentatiemateriaal, le zingen en artikelen, die vaak een sterk economisch gerichte inslag hebben. Daarnaast komt ook in vele landelijk georganiseerde cursussen de economi sche kant naar voren. Wij behoeven slechts te denken aan de volkshoge schoolcursus „Plattelandsjongeren en Landbouwbeleid", ook dit jaar weer door de PJGN en de volkshogeschool Bergen georganiseerd. Ook wijzen wij op de regelmatig in Wageningen of om geving door de drie centrale jongeren organisaties (3 CJO's) en de Europese Jeugdcampagne georganiseerde cursus sen over Europese landbouwvraagstuk ken, die ook door de internationale deelname een wel zeer speciaal karak ter draagt. (Wordt vervolgd.) oostblrg. Op zaterdag 14 febr. vond de ont spanningsavond van de L. J. G. en Z. P. M. Afd. Oostburg plaats. Nadat de voorzitter, de heer C. de Nood, het welkomstwoord had gespro ken, ging het gordijn open en speelde de heer P. Versprille op zijn accordeon enige nummers. Hierop volgde een voordracht door mej. M. Risseeuw. De zanggroep, die daarna aan de beurt was, zong enige populaire liedjes. In het hierna volgende schetsje: ,,'n Vriendschappelijke Wedstrijd", door Jan Verhoeven, lieten drie L. J. G.-ers zien, hoe een half uur vriendelijk blij ven, moeilijk kan zijn. Het laatste programmapunt voor de pauze was weer zang. De gebruikelijke verloting maakte veel blijde gezichten. Onder de Z. P. M.- ers viel een taart, die na afloop veel afnemers vond. Na deze onderbreking vervolgde de afdeling met het toneelspel„Wij weten niet alles" door Koos Beswino. Tot slot dankte de voorzitster mej. M. Risseeuw allen voor de medewerking om deze avond tot stand te brengen en wenste ieder welthuis. HET BESTUUR. zaai wedstrijd walcheren. Door de Z. L. M. en de L. J. G. van Walcheren wordt dit jaar wederom een zaaiwedstrijd georganiseerd. Alle bijzonderheden hierover werden vermeld in „De Boerenjeugd" van 21 dezer. Exemplaren hiervan zijn op aan vrage bij het Landbouwhuis te Goes te verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15