RADIO Demonstraties van KORTE WENKEN 140 BEPROEVINGEN ILR MECHANISATIE D Het onderhoud van landbouwwerktuigen ZEEUWS LAN'DBOIWLAND Door het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen zijn een drietal landbouwwerktuigen beproefd. Zij hebben bij de beproeving allen een goede indruk gemaakt tn kunnen worden aanbevolen, zo meldt het ILR in de over deze werktuigen bulletins (nr. 78, 79 en 80). |E beoordeling van de Skjold kunstmeststrooier luidt: Deze centrifugaalstrooier is geschikt voor het strooien van korrelvormige kunstmest en meng sels van kalizout met korrelmeststoffen of slak- kenmeel. Thomasslakkenmeel, kalkstikstof, e.d. kunnen ook ongemengd worden verstrooid, als de machine is voorzien van het windscherm. De kunstmest wordt voldoende gelijkmatig ver strooid, mits men de machine goed afstelt, de juiste werkbreedte aanhoudt en de kunstmest in behoorlijke toestand verkeert. De maximale werk breedte bedraagt voor korrelmeststoffen ongeveer 8 m en voor mengsels van kali en slakkenmeel 2 3 m. Als het windscherm wordt gebruikt, moet een werkbreedte van 2Vz m worden toegepast. De verdeling in de lengterichting is bij korrel- meststoffen meestal zeer gelijkmatig en bij de endere soorten kunstmest voldoende. De afstelling van de machine vraagt de nodige ervaring. De gegevens over de hoeveelheidsrege- ling zijn zeer summier, zodat de afstelling experi menteel gevonden moet worden. De afstelling van de strooirichting moet ook vaak op het oog gecor rigeerd worden. De capaciteit van de machine is vrij groot. De constructie is eenvoudig en goed. De machine is behoorlijk afgewerkt en kan gemakkelijk worden schoongemaakt. De bevestiging aan de trekker en de bediening geschieden door één persoon. Een eenvoudige ge bruiksaanwijzing wordt meegeleverd. DE beoordeling van de Cappon duizendpooteg luidt: De Cappon duizendpooteg is geschikt voor de voorjaarsgrondbewerking met trekkers. Door net grote aantal tanden en de vorm van de tanden werkt ze betrekkelijk ondiep, haalt ze weinig taaie grond naar boven en verkruimelt ze de bovenlaag goed. De duizendpooteg staat, wat de werking betreft, in tussen een kromtandeg met korte tan den en een tandensleep. De eg kan zowel vooruit als achteruit worden gebruikt. In het laatste ge val werkt ze weinig intensief. De duizendpooteg is geschikt voor het zaaiklaar maken van bieten-, erwten- en graanland op zavel- en kleigronden. De werkdiepte varieert van 5 tot 10 cm. De eg kan verder worden gebruikt voor het eggen van luzerne, koolzaad, kar wij e.d. na de winter. Door de lange tanden wordt het gewas weinig beschadigd. Bij dit werk loopt de eg uiter aard wel af en toe vol. De duizendpooteg vraagt ongeveer evenveel trekkracht als een kromtandeg met korte tanden. Er kan in het algemeen met een snelheid van ongeveer 6 km per uur worden gereden. De eg- velden springen weinig en raken niet vaak los. De constructie is goed. DE beoordeling van de Lely kunstmeststrooier luidt: De Lely centrifugaalstrooier is geschikt voor het strooien van korrelvormige kunstmest, kali- zout en mengsels van kalizout met korrelmest stoffen en met Thomasslakkenmeel. Slakkenmeel kan zo nodig ook in vochtige toestand verstrooid worden. Vochtig kalizout wordt dank zij de speciale roerder goed verwerkt. De kunstmest wordt voldoende gelijkmatig ver strooid, mits men de machine goed afstelt, de juiste werkbreedte aanhoudt en de mest in be hoorlijke conditie verkeert. De effectieve werk breedte bedraagt voor korrelmeststoffen 8 a 10 m, voor kalizout 3 a 5 m en voor slakkenmeel en mengsels van kalizout en slakkenmeel ongeveer 3 m. De verdeling in de lengterichting is bij korrel- meststoffen meestal zeer gelijkmatig en b:j andere soorten kunstmest voldoende. De afstelling van de machine vraagt de nodige ervaring. Het instructieboekje bevatte weinig ge gevens over het afstellen van de strooirichting. De strooihoeveelheid kan bij korrelmeststoffen vrij goed aan de hand van de strooitabel worden ingesteld. Bij kalizout en andere niet-korrelvormige kunstmestsoorten is de hoeveelheid sterk afhanke lijk van de toestand van de kunstmest, zodat hier bij de juiste afstelling experimenteel moet worden gevonden. De capaciteit van de strooier is groot, vooral doordat hij voorzien is van een flinke voorraadbak. De machine is goed geconstrueerd en uitstekend afgewerkt. Zij kan gemakkelijk grondig worden schoongemaakt, doordat de voorraadbak snel af neembaar is. De bevestiging aan de trekker en de bediening geschieden door één persoon. Een een voudig instructieboeekje wordt meegeleverd. DIKWIJLS is er reeds geschreven over het on derhoud van werktuigen, waarbij zowel op het onderhoud als op het tijdig vernieuwen van onderdelen werd gewezen. Het blijkt nodig steeds op dit aambeeld te blijven hameren, op het ge vaar af vervelend te worden. Hoev/el het geschreven woord wel een grotere massa kan bereiken, zal een demonstratie op dit onderdeel van de mechanisatie bij een kleinere groep toch zeer zeker groot nut kunnen afwer pen. Daarbij zal de gelegenheid tot het stellen van een diepere indruk na. Om deze redenen heeft de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid- Beveland het ini. tiatief genomen tot een demonstratie in het on derhoud van werktuigen en motoren. Deze zal gehouden worden op vrijdag 27 februari om 13 30 uur in de veilinggebouwen te Krabbendijke. Diverse werktuigen en onderdelen daarvan zul len worden tentoongesteld en de slijtage en on- derhoudspunten aan een bespreking onderwer pen. Daarbij zal de gelegheid tot het stellen van vragen worden opengesteld. Niet alleen voor de boeren is een dergelijke middag van groot belang, maar ook voor hun personeel. Dit zijn immers de mensen die dik wijls het werk moeten uitvoeren. De wetenschap waarom bepaalde maatregelen getroffen moeten worden, kan voor hun al aanleiding zijn het werk nauwgezetter uit te voeren dan tot nog toe het geval was. Daarom dienen zowel de werkgever als de werknemer op deze demonstratie aanwezig te zijn. De hoofdassistent voor landbouwwerktuigen J. G. VAN LIERE Z. L. M.-NIEUWS. Bij de Bestuursverkiezing van de onlangs gehou den vergadering van de Afdeling Middelburg der Z. L. M., werd de heer J. Davidse tot Voorzitter be noemd. Aftredend was de heer M. Kleinepier. In de plaats van de heer J. Davidse werd de heer J. Jan- se verkozen tot Secretaris. Bij de Bestuursverkiezing van de Afdeling Groe- de der Z. L. M. werd de heer J. E. van Driel be noemd tot Secretaris, in de plaats van de heer G. Boerdam. Het resultaat van een goed onderhoud van de werktuigen op het landbouwbedrijf kunt U zien a.s. woensdagmiddag 25 februari op het Ledel- plein te Oostburg. Op het gemengde akkerbouwbedrijf, zoals dit overwegend in Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomt, is veel kapitaal in de werktuigen- en trekkracht inventaris geïnvesteerd. Op een gemiddeld akker bouwbedrijf beloopt deze investering al spoedig een bedrag van 1000 tot 1500 gulden per ha. Het is wel haast overbodig er op te wijzen, dat het rendement van deze inverteringen bepaald wordt door een doelmatig gebruik van deze inven taris. Van een doelmatig gebruik kan alleen spra ke zijn, als de werktuigen goed onderhouden wor den. Hierdoor gaan de werktuigen langer meede smidsrekeningen zijn lager en de werkzaamhe den op het bedrijf verlopen vlot, daar de werk tuigen bedrijfsklaar zijn. Derhalve is het een goede gedachte geweest, dat de Kring van de R.K.J.B. in West Zeeuwsch- Vlaanderen in de winter van 1956/57 begonnen is met een wedstrijd in het onderhoud van werk tuigen. Deze winter heeft deze organisatie voor de derde maal een dergelijke wedstrijd gehouden. De jury oordeelde het nuttig het resultaat van een goed onderhoud van de werktuigen aan een ruimer publiek te demonstreren. In overleg met de studieclubs, de landbouwvoorlichtingsdienst en de R.K.J.B. is het volgende uit de bus ge komen. Dg inventarissen van de 2 eerste prijswinnaars zullen op het Ledelplein in Oostburg op a-s. woens dag 25 februari worden tentoongesteld. In de loop van de middag tussen half twee en half drie zal de heer M. Franeke, werktuigenspecialist bij de Landbouwvoorlichtingsdienst, een deskundige toe lichting geven aan de hand van het tentoongestel de materiaal. Het is verheugend, dat de burgemeester en wethouders van Oostburg hiervoor het Ledel plein ter beschikking hebben gesteld. Elke be zoeker kan zich persoonlijk overtuigen wat op elk landbouwbedrijf aan het onderhoud van werktuigen zoal kan gebeuren. DE RIJKSLANDBOUWCONSULENT, Ir. J. A. H. HAENEN. De tijdelijke toebedeelde percelen in de herver- kavelingsgebieden worden vaak onvoldoende met fosforzuur en/of kali bemest. Door deze handel wijze geven uw gewassen een lagere opbrengst Omdat het nu de tijd is om deze meststoffen te strooien moet dit niet nagelaten worden. Bedenk steeds: De kosten gaan vóór de baat. Bij de opstelling van het bouwplan dient u reke ning te houden met de voederwinning voor de ko mende stalperiode. Voor een goede voedervoorzie ning is het nodig, dat u over 7 kg goed hooi en 40 kg sappig voer per vee-eenheid per dag beschikt. De totaal benodigde hoeveelheid voer per stalperio de is dan gemakkelijk te berekenen. Een goed voe- derwinningsplan met er naast een goed bouw- en weideplan geeft de hoogste rentabiliteit. Verschillende graszaadsoorten hebben een be trekkelijke korte groeiperiode. Om deze grassen zoveel mogelijk te laten profiteren van de gegeven stikstof is het wenselijk om deze in een snel op neembare vorm te geven. Kalksalpeter is een mest stof, die hieraan voldoet. Voor grassen met een lan gere groeiperiode zoals b.v. Timothee, Engelsraai, Kruipendstruis en dergelijke zal ook kalkammon- salpeter verantwoord zijn. Op verschillende kleibedrijven is er een stuk grasland, dat beweid wordt het mestkoeien. Prak tijkervaring leert, dat er aan dit vee weinig ver diend wordt. Het mesten van jongvee komt meestal iets beter uit. Is het perceel ook geschikt voor bouwland dan verdient scheuren de aandacht. Een middelmatig akkerbouwgewas brengt meer op dan het mesten van oudere koeien. Onregelmatige, lange of zwakke kiemen op poot- goed is nog slechter dan pootgoed dat helemaal geen kiemen heeft. Kontroleer regelmatig het poot goed op spruitvorming. Zijn de kiemen te lang en zwak dan is het nu nog tijd om ze af te spruiten. Bij een juiste bewaring kunnen dan -nog sterke goede kiemen worden verkregen. Inderdaad blijkt de kalitoestand van grote invloed te zijn voor het al of niet optreden van kopziekte bij melkvee. Vooral te laat aanwenden van kali is gevaarlijk voor het optreden van deze ziekte. Wan neer het nog niet gebeurd is, strooi dan de kali op uw grasland zo spoedig mogelijk. Voor uitsluitend beweiden is 40 kg KoO en voor elke keer dat ge maaid wordt 80 kg K2O extra per ha nodig. Half februari is de meest juiste tijd voor stikstof aanwending op graszaad. Hierdoor wordt de halm vorming en ook de zaadproduktie zeer gunstig be ïnvloed. Enkele proeven genomen op Veldbeemd hebben aangetoond, dat een gegeven stikstofbe mesting begin februari t.o.v. begin april ongeveer een meer-opbrengst gaf van 200 kg zaad per ha. Bij een nokkenradzaaimachine kunnen de bodem- kleppen ontsteld raken. Ook een schuifradsysteem kan soms iets verschuiven. Het gevolg is, dat niet in alle rijen evenveel zaad komt. Vooral voor fijne zaden is dit ongewenst. Door de machine nu af te draaien en het zaad van elke zaaipijp afzonderlijk op te vangen en te wegen is direkt na te gaan of in alle pijpen evenveel zaad valt. 50.000 kg melk per jaar afgeleverd in klasse 1 of III scheelt u 500,Als u in klasse III komt is het wel de moeite waard om na te gaan wat hier van de reden is. Misschien is door vervanging van nieuwe tepelvoeringen van het melkapparaat, of door kuilvoer niet op te slaan in de stal, of dit te voeren na het melken, reeds veel te bereiken. Wanneer op een plaatje een melker is afge^ beeld die zijn handen wast of met een schone doek het uier van de koe reinigt, vinden vele mensen dit te ver gezocht. Toch is dit een van de eerste vereisten om tot goede kwaliteitsmelk te komen. Voor verschillende melkershanden en in diverse veestallen is het geen overbodige luxe dat er vooraf water gebruikt wordt. Dinsdag 24 februari a.s. Hilversum I, 12.20— 12.30 uur zal met medewerking van prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek te Wa geningen het onderwerp Water en Produktie wor den behandeld. Vrijdag 27 februari a.s., Hilversum I, 12.20— 12.30 uur wordt met medewerking van ir. J. A. Stender van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen een reportage uitgezonden over het Coöperatieve Centrale Warmtebedrijf te Erica in de gemeente Emmen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8