<v oor de <v rouw DOELMATIGE ELEKTRISCHE VERWARMING DE STAPELPAN 136 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP WAT KUNNEN ONZE DOCHTERS WORDEN? ZEEUWS LANDBOUWLAND MIJN dochter wil graag tuinarchitecte worden. Wat zit daar aan vast en welke vooruitzichten hebben de meisjes, die deze opleiding gevolgd hebben Bovenstaende vraag werd ons gesteld en wij vonden deze belangrijk genoeg om in onze rubriek te behandelen. De opleiding voor tuinarchitecte wordt gegeven aan de middelbare meisjestuinbouwschool .„Huis te Lande" te Rijswijk (Z.H.). Als vooropleiding is nodig M.U.LO.-diploma of drie jaar H.B.S. De op leidingsduur is ongeveer drie en een half jaar. De leerlingen van het derde leerjaar zijn verplicht van 1 maert tot eind juli praktisch te werken op een kwekerij, proeftuin of buitenplaats, naar keuze en in overleg met de directrice. De plaatsingskansen zijn vrij gunstig. Een groeiend aantal afgestudeerden is ingescha keld in het wetenschappelijke onderzoek aan de ver schillende instituten van de Landbouwhogeschool te Wageningen, bij de Plentenziektenkundige Dienst, het bodemonderzoek, bloembollenonderzoek of als assistente bij Rijkstuinbouwconsulenten. Sommigen vestigen zich als tuinarchitecte, an deren werken als assistente van een tuinarchitecte. Daar bloemschikken en bloembinden eveneens tot de leervakken behoren kunnen oud-leerlingen na het volgen van de bloembindvakschool zelfs een bloemenzaak beginnen of kursussen geven in bloe- menschikken en binden. Weer enderen vinden een plaats bij het onderwijs in de tuinbouw aan land- bouwhuishoudscholen. Ook is er een toenemende vraag naar geschoolde tuiniersters om werkzaam te zijn aan kindertehuizen, aan vormingsinstituten en medische inrichtingen. Deze opleiding is buitengewoon geschikt voor meisjes van het platteland, die planten en bloemen liefhebben. Meer uitgebreide inlichtingen kunt U bekomen bij de directrice van deze tuinbouwschool voor paeisjes. Het adres is: Mevr. E. CASPARÉ, „Huis te Lande", Rijs wijk (Z.H.). TN ons and, met het kille klimaat weet iedereen welke plaats een goede verwarming toekomt. Wat kan het heerlijk zijn uit kou en nattigheid in een behaaglijk verwarmde kamer te komen. Wat is het dan prettig in het knusse hoekje bij de haard Maar helaas is het over het algemeen in niet centraal verwarmde huizen alleen maar in de woon kamer behaaglijk. Veelvuldig zijn de klachten over een koude keuken, bad- en slaapvertrekken, het tochten bij het raam, enz. Het verlaten van de warme kamer kan dan een ware zelfoverwinning betekenen. De titel boven dit artikeltje doet u misschien denken, dat wij u nu willen voorstellen uw hele woning elektrisch te verwarmen. Maar dat durven wij echt niet, want we zouden uw weerwoord „dat is veel te duur" niet kunnen weerleggen. Want het is zo, dat we meer warmte krijgen uit één gulden kolen, dan uit één gulden elektriciteit. Toch zien we de toepassing van elektriciteit voor verwarming gestadig toenemen. Wij vragen ons dus af, of andere factoren dan de prijs per bepaalde hoeveelheid warmte, een rol spelen. En dan blijkt een doelmatige toepassing van elektriciteit voor bij- en tijdelijke verwarming, voordelen te bieden boven andere systemen en het kan dan dikwijls goedkoper zijn. Tot die voordelen kunnen we rekenen: 1. Elektriciteit is een „brandstof", die schoon ons huis binnenkomt. Bij de „verbranding" ont staat geen roet, rook of afval. 2. De bediening is bijzonder eenvoudig. Met het omdraaien van een knop of het insteken van een contactstop in een wandcontactdoos bent u in de meeste gevallen klaar. 3. Bij gebruik van elektrische toestellen zijn wij in het algemeen vrij in de bepaling van de plaats; De Stichting Landbouwhuishoudkundig Onderzoek te Wageningen verzocht ons het volgende te publiceren. Wij voldoen daaraan gaarne. ^^P verzoek van de Nederlandse Huishoudraad werd door de Stichting Landbouwhuishoud kundig Onderzoek een voorlopig onderzoek verricht naar de doelmatigheid van stapelpannen voor huis houdelijk gebruik. Wat is een stapelpan Kort gezegd een stapel pannen, waarvan de onderste pan, de z.g.n. basispan, gevuld met water op de warmtebron wordt gezet. De hierin ontwik kelde stoom circuleert door de erop gestapelde pan nen via gaatjes in de bodem, een kanaal of een dubbele wand. Het door ons onderzochte systeem bestond uit een basispan, één pan met geperforeerde bodem en enkele pannen met een kanaal. Op de bovenste pan van de stapel komt een speciaal deksel met een z.g.n. controleklepje. Wanneer er voldoende stoom ontwikkeld wordt, begint dit klepje te rinkelen en dit is het teken dat de juiste temperatuur is be reikt. Volgens de handleiding moet dan de warmte bron zover getemperd worden dat het klepje nog net blijft rinkelen. De bereiding van maaltijden op deze wijze werd vergeleken met de bereiding van gelijke maaltijden in gewone pannen. Als warmtebron werden elek trische kookplaatjes gebruikt. De volgende resultaten werden verkregen: 1. Hoewel bij het gebruik van de stapelpan slechts één kookplaat nodig was, verschilde het stroom verbruik niet of weinig van dat bij het koken in gewone pannen. 2. De werkverdeling was bij het koken met stapel pannen anders dan bij de gewone pannen. Bij de stapelpan moest alles van tevoren klaarge maakt en in de pannen worden gedaan, omdat de hele stapel tegelijk opgezet moet worden. Dit is niet het geval bij gewone pannen. 3. De totale tijd van bereiden is bij de stapelpan langer, omdat de aanwarmtijd voor één pan korter is dan voor een stapel pannen. De meeste gerechten kunnen goed gaar worden, maar men moet er bij het samenstellen van de maaltijden op letten, dat gerechten met onge veer gelijke kooktijden worden gekozen. 4. Smaak, geur en kleur van de in de stapelpan gekookte spijzen waren meestal goed, mits sterk riekende gerechten zoals vis, spruitjes en groen tesoep boven in de stapel werden geplaatst. 5. Het gehalte aan vitamine C was bij beide\kook- methoden vrijwel gelijk. 6. Het onderhoud van de pannen met kanaal levert moeilijkheden op, omdat dit kanaal zó dicht bij de wand is geplaatst, dat de afwaskwast er niet tussen door kan. Bovendien is het kanaal zeer nauw. Tenslotte zij vermeld dat de prijs van stapel pannen relatief hoog ligt. Bovendien heeft men naast de stapelpan nog een braadpan, een koeke- pan en minstens één gewone pan nodig. Conclusie: Wanneer met overleg te werk wordt gegaan, kan er in de stapelpan een smakelijke maaltijd bereid worden. Bepaalde gerechten kun nen echter minder goed of niet in de stapelpan wor den klaargemaakt, zoals papsoorten, bloemsausen en gebakken gerechten. In vergelijking met gewone pannen is de stapel pan duurder in aanschaf en niet of weinig goed koper in het gebruik. Daar tegenover staat, dat de stapelpan zich beter leent voor het warm houden en eventueel opwarmen van gerechten. wij zijn niet gebonden aan een schoorsteen. Men kan het toestel dus daar plaatsen waar het no dig 'is. 4. De aanschaffingsprijs van elektrische verwar mingstoestellen is in vergelijking met andere laag, terwijl de levensduur van kwaliteitstoestel- y len zeer lang is. 5. Van een veilig gebruik bent u verzekerd, in dien u de toestellen met overleg hebt gekozen en deskundig hebt laten aansluiten. 6. Een ander voordeel is, dat u toestellen kunt kiezen die, of overwegend door straling, of over wegend door convectie, hun warmte afstaan. Deze twee verschillende systemen van warmte- afgifte bieden juist de mogelijkheid om een doel matig gebruik te maken van elektriciteit voor ver warming. De kachels die hun warmte afgeven door stra ling, bestaan uit een* gloeilichaam met een klein oppervlak, dat in korte tijd na het inschakelen een hoge temperatuur bereikt Door een reflector wordt de opgewekte stralingswarmte gebundeld en gericht. Het gloeilichaam kan op twee manieren gemaakt zijn: a. een open element dat bestaat uit een weerstands draad gewikkeld om een staaf keramisch ma teriaal; b. een gesloten element dat bestaat uit een weer standsdraad, omgeven door keramisch materiaal en dit geheel is ondergebracht in een stalen mantel. Hierdoor heeft het gloeilichaam het aanzien van een ijzeren staaf. r\EZE warmtestralen gedragen zich hetzelfde als de lichtstralen. De warmtestralen planten zich voort zonder gebruik te maken van de omringende lucht. Slechts wanneer we in de gerichte warmte stralen komen, voelen we dit. De lucht om ons heen wordt niet verwarmd. Zoals bij licht hebben we ook hier schaduwen of donkere zijden. Wan neer we dus in deze straling komen, worden we maar aan één zijde verwarmd. Het spreekt vanzelf, dat deze soort warmte bij kortstondig gebruik een behaaglijk gevoel geeft Na enige tijd kan het echter gebeuren, dat men b.v. een koude rug krijgt. Ook bestaat er bij. een langdurig gebruik en een intensieve bestraling kans op hoofdpijn. Maar deze elektrische kachels hebben tóch een aantal toepassingsmogelijkheden, waar ze bijzonder goed voldoen. In de eerste plaats noemen We dan de straalkachel met open element. Deze kacheltjes zijn in verschillende uitvoeringen en prijzen te koop. Ze zijn bijzonder geschikt voor die gevallen, waarbij we gedurende een korte tijd in een niet verwarmd vertrek moeten verblijven. Wanneer een der huisgenoten met koude of natte voeten thuis komt, kan men deze heerlijk drogen en warmen bij deze kacheltjes. Bij het kopen van dit type kacheltjes moet u speciaal letten op het stevig staan, dus dat ze niet gemakkelijk omvallen. Of de reflector gemakkelijk schoongemaakt kan worden, b.v. met een lapje spi ritus. Want u begrijpt dat een vuile reflector niet meer aan zijn doel beantwoordt. Of de reflector van koper of van een speciaal soort aluminium is gemaakt. Verchroomd ijzer is absoluut ongeschikt. Ook moet u er op letten of het element goed af geschermd is, zodat ook de kinderen niet met hun vingertjes aan het element kunnen komen. Voor het gebruik in een douchecel of boven een wastafel verdienen de straalkachels met gesloten elementen de voorkeur. In een vochtige omgeving, zoals in douchecel of badkamer, is dit zelfs voor schrift en voor een veilig gebruik is het noodzake lijk dat deze kachels geaard worden. U moet ze ook door een deskundig installateur laten plaatsen. Over wat een elektrische verwarming kost, ver tellen wij de volgende maal. J. v. STEE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4