C.A.O. TUINBOUW I I I I Emmabloem Bla uwmaanzaad i I I i BESCHIKKING MELKSTANDAARDISATIE RESTITUTIE VAKANTIEVERGOEDING aan werkgevers bij ziekte of ongeval van een vaste arbeider stamselekties ZATERDAG 21 FEBRUARI 1959 145 FRUIT AFZET (11—17 FEBR. 1959). Door de mogelijkheid van uitvoer van stoofperen ook naar België steeg dé prjjs van de exportgeschikte Saint Rémy, welke in Goes op monster uit de koel huizen geveild werd, tot ongeveer het dubbele van de tot nu toe geldende noteringen. Deze in het ooglo- pende abrupte prijsstijging is een duidelijk voorbeeld van het onvoorspelbare verloop dat de prijsbeweging in dit seizoen dikwijls laat zien. Dat de keuken- en fa- briekskwaliteiten praktisch op hetzelfde lage peil van voorheen bleven is enerzijds een bewijs dat de ex portmogelijkheden nog van grote invloed zijn op de prijszetting, en anderzijds is het een aanwijzing dat kwaliteit dubbel en dwars betaald wordt vooral zo dra het buitenland voor een of ander ras geïnteres seerd is. Ook voor de overige rassen appels en peren trokken de noteringen beduidend aan voor de goede sorterin gen. Het vriendelijker prijspeil viel zodoende samen met het op dinsdagmiddag gaan schijnen van de in lang niet meer geziene zon. Jonathan, Golden Deli cious, Lombarts Calville en Conference konden een stuiver per kg winst boeken; Goudreinetten en Win ston vertoonden slechts een minimale stijging. De noteringen waren: Jonthan: (export, grof) 3243, (export, fijn) 24— 40, K. en F. 824; Golden Delicious: (export, grof) 5774, (export, fijn) 3460, K. en F. 1548; Goud- reinette: (export, grof) 2433, (export, fijn) 1416, K. en F. 918; Laxton's Superbe(export, grof) 59, (export, fijn) 47, K. en F. 1235; Winston: (export, grof) 5263, (export, fijn) 36, K. en F. 1328; Lom bar t's Calville: (export, grof) 3140, (export, fijn) 18—32, K. en F. 12—22. Conference: (export, grof) 7577, (export, fijn) 63 66, K. en F. 5528; Saint Rémy: (export, grof) 1618, (export, fijn) 1314, K. en F. 911; idem, monster huishoud 65 mm en op 2023; Gieser Wilde man: (export, grof) 41, (export, fijn) 2932, K. en F. 13—31. UIENPRIJZEN BLIJVEN TE LAAG. Vorige week moesten we melding maken van de zeer lage prijzen welke voor de uien werden betaald en deze week kunnen we helaas geen gunstiger be richten laten horen. Weliswaar worden er op het ogenblik geen uien (export geschikt) meer verkocht voor 8 cent per kg zoals vorige week wel plaats vond, maar veel meer dan 9 cent per kg kan niet worden gemaakt voor de middelkwaliteit. Voor grove uien komt men ten hoogste aan 10 cent per kg. Dat deze ontwikkeling een grote strop en teleurstelling bete kent voor de telers en handelaren, behoeft geen na der betoog. Vooral de handel laat dit jaar veel geld zitten aan de uien. Dat is jammer, want abnormale hoge prijzen zijn nergens goed voor maar nu zijn ze toch beslist te laag. Het koude winterweer deed ove rigens de vraag naar uien wel toenemen. In de eerste week van februari werden meer dan 8 miljoen kg uit ons land geëxporteerd. Hiervan ging bijna de helft naar Engeland. Verder werden er o.m. flinke partijen verladen naar Noorwegen. Steeds meer landen hebben in de afgelopen weken hun grens geopend voor de Ne derland: e uien. We noemden reeds Noorwegen en ver der kunnen we nog noemen Denemarken en België. Het resultaat voor de Nederlandse telers en hande laren is echter enkel maar geweest een steeds ver der zakken van de prijs. Geen opwekkend beeld dus. De oorzaak ligt in het grote aanbod tengevolge van de grote voorraad. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCII. Op de markt van woensdag 18 februari werden aan gevoerd 6.304 stuks vee, zijnde: 2.219 runderen, 220 graskalveren, 700 vette kalveren, 842 nuchtere kal veren, 428 schapen, 17 geiten, 46 fokzeugen, 475 slachtvarkens, 27 lopers en 1.330 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: Melk- en kalfkoeien ƒ750ƒ1275; guiste koeien ƒ640—ƒ950; Kalfvaarzen ƒ850—ƒ1275; Klamvaar- zen ƒ750—950; Guiste vaarzen ƒ670—ƒ860; Pinken 480690; Graskalveren 310485; Nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70255Weidescha- pen ƒ3580; Drachtige zeugen ƒ325ƒ400; Lopers 7286; Biggen ƒ4863. Alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 698 stuks. Extra kwaliteit ƒ3,40—ƒ3,55, le kw. ƒ3,30—ƒ3,40, 2e kw. ƒ3,10— 3,25, 3e kw. ƒ2,85—ƒ3,05; Vette stieren ƒ3,15— ƒ3,30; Worstkoeien ƒ2,70—ƒ2,85. Alles per kg ge slacht gewicht. Vette kalveren, le kw. ƒ2,65—ƒ2,95, idem 2e kw. 2,30-f 2,55, idem 3e kw. ƒ1,90—ƒ2,15; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,30—ƒ1,60; Slachtvarkens ƒ1,76— ƒ1,88; Slachtzeugen, le kw. ƒ1,64ƒ1,71, idem 2e kw. 1,581,62. Alles per kg levend gewicht. Vette schapen 60110 en nuchtere slachtkalve ren 4570. Alles per stuk. 1959 In de Nederlandse Staatscourant van 12 februari 1959 is een nieuwe melkstandaardisatiebeschikking gepubliceerd, die is vastgesteld op grond van Je Landbouwwet. De aanwijzing van de zgn. volle- melkgebieden wordt overgelaten aan het Produkt- schap voor Zuivel. In de gebieden, t.w. de eilan den Vlieland, Noord-Beveland en de gemeente Marken geldt het gebod tot standaardisatie niet en mag de koemelk aan verbruikers worden afge leverd. voor cle contractperiode 15 febrnari 1959 tot en met 30 april 1960 (SLOT) IN deze C. A. O.-Tuinbouw zijn nieuwe bepalin gen opgenomen betrefende de rechten op vakantieloon en vakantietoeslag tijdens ziekte of ongeval van de vaste arbeider. Zoals bekend was tot op heden de betaling van deze vergoedingen niet geregeld. De werkgever was niet verplicht om over de ziektedagen zijn arbeider vakantietoeslag te betalen en de B. V. A. B. mocht dit krachtens de voorschriften der ziekte en ongevallenwet evenmin vergoeden. In het bij zonder bij langdurige ziektegevallen gaf dit aan leiding tot moeilijkheden. De vakantiebepalingen zijn in de nieuwe C. A.O. Tuinbouw zodanig aangepast, dat daarin vastge legd is, dat de arbeider, die gedurende het con tractjaar wegens ziekte of ongeval uitkering krachtens de ziektewet of Land- en Tuinbouw- ongevallenwet ontvangt, zijn recht op de hem toe komende vakantierechten behoudt. Hierdoor is het mogelijk gemaakt dat de B V.A.B. volgens de spciale verzekeringswetten de geleden schade aan gederfde vakantierechten aan de ar beider kan vergoeden. In het kort komt de nieuwe regeling hier op neer dat de arbeider van zijn werkgever de vakan tietoeslag en het vakantieloon, waar hij gezien de duur van zijn dienstverband recht op heeft, betaald krijgt. De arbeider ontvangt over zijn ziekte of ongeval- dagen van de bedrijfsvereniging, als vergoeding voor het gederfde vakantieloon of de vakantie toeslag chèquebons, die hij aan zijn werkgever dient te overhandigen. De chèquebons kunnen door de werkgever inge- wisseld worden bijv. door daarmee een gedeelte van zijn premienota te betalen. Schriftelijke Arbeidsovereenkomsten. IIOEWEL het alleen voor vaste arbeiders ver- H plicht gesteld is, de arbeidsovereenkomst schriftelijk aan te gaan, adviseren wij een ieder, die arbeiders aanneemt (dus ook losse) dit schrif telijk te doen. Latere moeilijkheden omtrent de aard van het dienstverband of over de functie indeling kunnen daardoor voorkomen worden. Daar op de oude schriftelijke arbeidsovereen komsten de functie van de arbeider niet staat aan gegeven, zal het noodzakelijk zijn, om voor alle vaste arbeiders een nieuwe arbeidsovereenkomst op te maken, waarin duidelijk de functie vermeld moet worden. Nieuwe arbeidsovereenkomsten zijn voor onze leden-werkgevers gratis op ons kantoor verkrijg baar en worden U desgevraagd gaarne toegezon den. LANDARBEIDERSWONINGEN Het onderzoek naar de mogelijkheden tot ver betering van de huisvesting van landarbeiders is reeds enige tijd geleden aangevangen door de commissie Boerderijenbouw van het Landbouw schap. Thans heeft het dagelijks bestuur daar voor een afzonderlijke commissie ingesteld, be staande uit leden van de commissie Boerderijen- bouw en van de hoofdafdeling Sociale Zaken. Deze gemengde commissie is onlangs mét haar werk begonnen. Zij bestrijkt zowel het terrein van eigen woningen als dat van huurwoningen. Een van de belangrijkste aspecten van haar on derzoek heeft betrekking op de lasten van een goede huisvesting. Deze lasten moeten een aan vaardbaar deel uitmaken van het inkomen. Vanzelfsprekend zal het onderzoek van de commissie niet alleen gaan naar nieuwbouw, maar ook in de richting van woningverbetering. Zij zal daarbij rekening houden met de mogelijk heden, die de wet biedt tot het verkrijgen van een financiële bijdrage. (Advertentie) Vraagt Uw handelaar naar de nieuwe uit HET RAS MET NAAM Inlichtingen betreffende de toepassing van de C. A. O. kunt U te allen tijde op het secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Grote Markt 28 te Goes (tel. K 1100 2345) verkrijgen. GRATIS VERKRIJGEN CAO-TUINBOUW 1959—1960 Voor belanghebbende leden van de Z. L. M. wordt de CAO-tuinbouw 19591960, gratis door de Z. L. M., ter beschikking gesteld. Men wordt ver zocht zich direct in verbinding te stellen met de Secretaris van Uw Afdeling zodat deze aan het Secretariaat van de Z. L M. te Goes, op kan geven hoeveel exemplaren gewenst worden. VERPLICHTE VOORJAARSTIERENKEURINGEN 1959. De provinciale commissie voor bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland maakt'het volgende programma bekend: West Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 23 FEBRUARI. Breskens Hoofdplaat Biervliet IJzendijke Waterlandkerkje Schoondijke Nieuwvliet Groede 9.00 uur Café Milliano. 10.00 Gemeentehuis. 11.00 Markt. 13.00 Markt. 13.45 Dorp. 14.45 C. Wijffels. 15.30 Café Cornelis. 16.30 Gemeentehuis. DINSDAG 24 FEBRUARI. Cadzand Retranchement Sluis Zuidzande Eede St. Kruis Aardenburg Oostburg 9.15 uur Wed. van Iwaarden. 10.00 Muziektent. 11.00 Beestenmarkt. 13.00 Muziektent. 13.30 Wed. Blondeel. 14.30 Ed. Blondeel. 15.30 Café Ceulenaere. 16.30 Ledelplein. Een praatje in dc voergang^ (15) MELK- EN VOEDERCONTROLE pEACHTE lezer, uw praatjesmaker in de voer- U gang zit op zijn stokpaardje. Met het onder werp van de beide laatste weken is hij niet spoe dig klaar. Sta hem dus toe dat hij daar nu weer over doorzaagt. Twee weken geleden kwamen we tot de conclu sie, dat de melkcontröle een onmisbare voor waarde is voor het verkrijgen van produktief vee; vorige week stelden we vast, dat er tussen de prgduktiviteit van onze dieren, de voeding die ze krijgen en de oppas, die we de dieren geven, ver band aanwezig moet zijn. We spinnen nu verder aan deze zilveren (of is het. een gouden?) draad. Hebt U zich wel eens afgevraagd, waarom de ene koe onder dezelfde omstandigheden zoveel produktiever is dan de andere? Dat zit hem in de aard van het beest. Inderdaad, maar wat is dan die aard? De aanleg om veel melk te geven is erfelijk verankerd. De sterkte en de verterings organen spelen hierbij een rol. Ook de z.g. hor monen-huishouding. Aan deze dingen kunnen we bij een gegeven dier niets veranderen. Zijn deze eigenschappen ongunstig, dan zal de pro- duktie van de koe tegenvallen ook wanneer we goed voederen en stalling en verzorging in orde zijn. Voorts hebben we te maken met vlugge en langzame eters. We hebben het daarover vroeger al eens gehad. Als gulle eters van het beste voer van de boeren wegkapen, dan is het niet te ver wonderen, dat de produktie wat beter lijkt. Toch kan het dan nog zijn, dat zo'n dier een slechts matige voederverwerker is. We zouden het daar om zó moeten inrichten, dat we van al onze die ren nauwkeurig weten, wat ze dagelijks produce ren en wat ze opeten. Melkcontröle en controle op de voeding zijn daartoe de aangewezen midde len. Merken we nu op, dat nr. 3 van de stal, Coba» een echte haai-baai van een koe, in vergelijking tot haar voederopname maar matig produceert, wees dan niet kinderachtig en verwijder haar zo spoedig mogelijk uit de stal. Laten we gerust veeleisend zijn. Als we de voeding voldoende aan. dacht geven en de verzorging van onze dieren ook niets te wensen overlaat, dan moet elk dier, dat niet behoorlijk mee kan, er onverbiddelijk uit. Slechte voederverwerkers zijn matig produk tief en kosten dagelijks geld of leggen te weinig af. C. DEN ENGELSEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13