I Nobel 1 IJl Buitengewone lasten Vervoerbewijzen Mond- en Klauwzeer I Blauwniaanzaad 9 I EEN KWALITEITSPRODUKT i Vijftig jaar Landbouwhuishoudonderwijs MAGNESIUiW EN MEELDAUW. MOLYBDEEN. (Een praal je de voergang^) ZATERDAG 14 FEBBUAÏCI195 9. MET een voorbeeld willen wij het verschil toelich- ten tussen de regeling van het Besluit In komstenbelasting 1941 en het wetsontwerp Ink. Bel. 1958. Voorbeeld I. A. genoot een inkomen van 10.000,en heeft aftrek voor vier kinderen, welke alle vier de lagere school bezoeken. Door ziekte in zijn gezin moest hij aan kosten voor dokter en ziekenhuis 250, en aan andere buitengewone lasten ƒ750— beta len. Hoe is nu de situatie t.a.v. de buitengewone lasten? 1. Besluit 1941. Inkomen ƒ10.000,—. De grens voor de aftrek is voor A. 6 4 X Yt 4 van 10.000,— is ƒ400,—. Buitengewone lasten in totaal ƒ1000, HERKEURING VAN HENGSTEN TN Goes, 's Bosch en Assen werden her- en buiten- gewone keuringen gehouden voor hengsten, die niet ter verplichte keuring waren verschenen of daar niet het gewenste doel hadden bereikt. Resultaat: goedgekeurd werd voor 4 jaar de 16- jarige Azur II de Knokke, d. Azur de Baudour. van K. Neef te Tinaarlo, die totaal versleten is en wiens goede veulens zelden tot goede paarden opgroeiden. Maar we kunnen ons deze beslissing indenken, om dat de hengst een opvallende tentoonstellings-car- rière heeft gehad en toch ook weer niet uitgespro ken slecht is geweest in de fokkerij. Dat dit laatste een negatief compliment is, weten we overigens ook wel. Ook werd goedgekeurd de driejarige Nestor van St. Pieter, d. Quarré, uit een dochter van Nestor van Cathalijnhof, van A. v. d. Meulen te IJzen- dijke. Erg verkouden en slecht in vorm tijdens de; verplichte keuring in Oostburg liet dit paard zich nu veel beter zien en leek ons de goedkeuring verdiend. Goed type, diep en gespierd, voorbeen wat gewoon, hoofd lelijk, draf best. Tenslotte werd nog goedgekeurd en tevens in 't Keurstarnboek opgenomen de zesjarige Costaud van Nieuwe Linde, d. Costaud de Marche, uit doch ter van Ober van Vliekhof, van Jan Maljaars, Oost- kapelle. Mals, met veel type en natuur, best ge spierd, vóór lang niet precies, maar méér papa o.i. dan enkele, die vóór correcter zijn, maar 't als fokhengst denkelijk tegen deze wel zullen moeten afleggen. Hoe ook, we zijn beslist niet blind voor de tekortkoming van deze Costaud-zoon, maar kun nen de inschrijving toch billijken. Afgekeurd werden wederom de K. hengst An- toon van Donkersvoort, d. Antoon van Berkenhof, van P. Akkermans, Roosendaal en de driejarige Cesar van Willemskerke, d. Nico van Annie, van C. A. Dekker te Axel, terwijl bij buitengewone keuring nog werd afgekeurd de driejarige Antoon van Certain, d. Certain v. d. Kolk, van W. Bens te Mill en L. Crombag te Beek. Deze zieke en dus slecht in vorm voorgebrachte hengst heeft goede punten, was nu niet te beoordelen, hadden we liever veel later laten zien, komt uit een voortref felijke merriestam en kan, mits hij gezond wordt, nog wat bereiken in de toekomst. Niet ingeschreven werden de op de gewone keuring voor dekking goedgekeurden: Albert van Azem, d. Albert van Berkenhof, van Kind. W. Th. Janssen te Gassel, Nico van Schelfhoutshoek, d. Luc van Alstein, van Gebr. Bouwman te Didam, Cesar, d. Nico van het Grootdorp. van G. J. Toonen te Maren en Leo van 't Hagelkruis, d. Nico van Ka pelhof, van Gebr. Verdonk, Nieuwdorp. Met de genoemde goedkeuringen is het aantal goedgekeurde hengsten thans gestegen tot 188. COLENBRANDER. Met ingang van 1 januari 1959 geldt het vol gende: 1. Runderen op een leeftijd van vier maanden of jonger behoeven géén vervoerbewijs meer. Bij vervoer naar een markt, tentoonstelling, verkoping of soortgelijke verzamelplaats van vee van de onder 2 en 3 bedoelde runderen, moet steeds een mond- en klauwzeerentver- klaring in het bezit van de vervoerder zijn. 2. Runderen geboren op of na 1 januari 1957. a. bij vervoer tot 1 mei 1959 enting tenmin ste 14 dagen en hoogstens vier maanden voor de datum van het vervoer. b. bij vervoer op of na 1 mei 1959 enting op 1 februari 1959, doch tenminste 14 dagen voor de datum van het vervoer. 3. Runderen geboren op of na 1 januari 1958. voor vervoer op of na 1 september 1959: laatste enting tenminste 14 dagen en hoog stens vier maanden voor de datum van het vervoer. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, Dr. J. TESINK. A. kan dus aftrek krijgen. De berekening wordt nu alsvolgt: 10.000,Belasting 831, - Zuiver inkomen Buitengewone last 1.000,— Blijft 9.000,— Belasting „639.— De vermindering zal dus bedragen 195,— 2. Ontwerp Wet Ink. Bel. 1958. Inkomen 10.000,De grens voor de aftrek is voor A.: a. ten aanzien van de ziektekosten 2 van ƒ10.000,ƒ200.—. Daar de ziektekosten meer dan deze 2 (n.l. ƒ250,bedragen komen ze als buitengewone lasten voor aftrek in aanmerking. b. De overige buitengewone lasten bedragen 750,— en het totaal 1000, Voor het totaal der buitengewone lasten geldt als grens 4 2 X 3 van 10.000,— 300,—. De ver eiste grens is dus ver overschreden ën dus is de volle 1.000,aftrekbaar. A. moet nu aangeven af: buitengewone lasten 10.000. 1.000, Zuiver inkomen 9.000, Te betalen Inkomstenbelasting als boven ƒ639,— Voorbeeld II, B. genoot een inkomen van 10 000.en heeft eveneens aftrek voor 4 kinderen, welke alle vier de lagere school bezoeken. Buitengewone lasten wegens ziekte in zijn gezin 210,Overige bui tengewone lasten 180, Hoe is de situatie van B. ten aanzien van de bui tengewone lasten? 1. Besluit Ink. Bel. 1941. Inkomen 10.000,De grens voor de aftrek is voor B. is 6 4 X Y* Vo 4 van 10.000-- ƒ400,Het totaal der buitengewone lasten be draagt 390,B. kan dus geen aftrek krijgen. 2. Ontwerp Wet Ink. Bel. 1958. Inkomen 10.000,—. De grens voor de aftrek is voor B.: a. Ten aanzien van de zietekosten 2 van 10.000,— - 200,Daar de ziektekosten meer dan déze 2 (n.l. 210,bedragen komen ze ais buitengewone lasten voor B. in aanmerking. b. De overige buitengewone lasten bedragen 180,en het totaal 390,—. Voor het totaal aer buitengewone'lasten geldt als grens 4 Vo 2 x Y> Vo 3 van 10.000,— 300,Het totaal be draagt ƒ390,en B. kan dus aftrekken. B. moet nu aangeven 10.000,— Belasting 834.— af: buitengew. lasten 390, Zuiver inkomen 9.610,Belasting 759, Minder te betalen Inkomstenbelasting 75",- - Voor dit geval geeft de regeling van het ontwerp I.B. 1958 dus enig voordeel. Het zou weinig moeite kosten om nog weer aller lei andere voorbeelden te geven, maar we zien hier van af. Mochten onze lezers hierover meer willen weten dan sturen zij hun vragen maar naar Wijngaard straat 29 te Goes. Met nadruk wijzen wij nog op de afzonderlijke marginale percentages 2 voor ziektekosten en 4 voor het totaal. Men denke er maar eens over na hoe de situatie voor B. wordt als de ziektekosten 180,bedra gen en de overige kosten 210,waardoor het totaal der buitengewone lasten gelijk blijft. Verder hoe de situatie wordt als b.v. nog 300,studie kosten in aanmerking komeh. Boekhoudbureau Z- L. M, MEIJERS. (Advertentie) Door z^n beste strostevigheid, zaad kwaliteit en opbrengst treedt Nobel steeds meer naar voren. Op 26 april a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat in ons land een aanvang werd gemaakt met het geven van landbouwhuishoudonderwijs. Nadat in 1908 verschillende besprekingen wa ren gevoerd omtrent het geven van landbouw huishoudonderwijs, werd eind 1908, de Rijksland- bouwwinterschool te Veendam door de regering aangewezen voor het nemen van een proef. Op 26 april 1909 ving daarop de eerste landbouw- huishoudcursus te Veendam aan. Niemand zal toen hebben vermoed, welk een grote vlucht deze tak van onderwijs door het gehele land zou nemen. Het ligt in de bedoeling dit 50-jarig jubileum in de tweede helft van april 1959 in een feesten lijke bijeenkomst te Veendam te herdenken. Alle oud-leerlingen en oud-leerkrachten van de Afina Doornbosch School, die er in principe voor gevoelen aan boven bedoelde bijeenkomst deel te nemen, worden verzocht dit vóór 23 februari a.s« op te geven aan mej. P. Sybesma, directrice van de Afina Doornbosch School, Stationsstraat 1, Veen* dam. T.z.t. ontvangen zij dan een uitnodiging daar voor. Onderzoekers op het bekende proefstation East* MaHing in Engeland hebben een duidelijk verband aangetoond tussen de beschikbare hoeveelheid magnesium en de gevoeligheid van appels voor meeldauw. Naarmate de beschikbare hoeveelheid magne* sium voor de bomen vermindert neemt de gevoe ligheid voor appelmeeldauw toe. Op het Russische proefstation te Wladimir heeft men uitgebreide proeven genomen met het sjroren- element mobybdeen. In het bijzonder op de groei van erwten bleek dit element een gunstige invloed te hebben. De erwten werden voor het uitplanten bespoten met een zwakke oplossing van ammonium-molyb- da&t. De proeven hebben aangetoond dat molyb- deen speciaal van grote betekenis is voor de aan passing van atmosferische stikstof en voor omzet ting van stikstofverbindingen in de plant. De eiwit- vorming wordt onder meer krachtig bevorderd Niet alleen erwten, maar ook bonen, klaver, wik ke, kool, andijvie en andere grote gewassen blexen er van te profiteren. Soms is de invloed nog in de volgende generatie waar te nemen. KWALITEITSVI S JUISTE VOEDING BEST INKOMEN FJET is ons niet precies bekend van wie het 11 afkomstig is, misschien wel van Vader CatSr maar een oud gezegde luidt: „De boerentafel valt gewis, als slechts één poot gebroken is". Hieraan moesten we denken bij ons praatje van de vorige week. Uit de produktiecijfers van enkele Thoolse koeien, die we toen noemden, bleek n.l. hoe sterk de produktie van het melkvee uiteen loopt. Beste koeien brengen heel wat in het laatjeaan melk- geld alleen al de ƒ1.500,2.000, in één ge wonen laktatieperiodeslechten daarentegen nauwelijks 800.—. Ongetwijfeld kosten die beste koeien meer aan voer, maar met een ƒ100,— 150,zal dat wel betaald zijn. Melkcontróle, stamboek, en dek- of inseminatiegeld zullen bij het hoogproduktieve vee een wat hoger bedrag ver gen. omdat de veehouder met slecht vee wellicht niet aan stamboek of melkcontróle doet. Ten slotte kan worden aangenomen, dat de veehou der die over best vee beschikt, hogere bedragen heeft besteed aan aanschaf en opfok. Toch val len al deze extra kosten verre in het niet bij ds zeer veel hogere opbrengst aan melkgeld. Het is niet te verwonderen dat er veehouders zijn die zeggen„Aan rundvee is geen droog brood te verdienen" en anderen, uiteraard de liefhebbers, die beweren: „Melkveehouden, clat i$ een zekere bron van inkomen, die zich als zoda nig kan meten met het beste akkerbouwgewas"! Een feit is, dat doorgefokt en produktief vee, een goede stalling en verzorging met een daarbij pas* sende voeding samenwerken om een gunstig re sultaat te behalen. Het is als het ware met de drie poten van de ouderwetse boerentafel. Als we één van de „poten" verlengen b.v. die van de dieren zelf door aankoop van een best fokdier en we passen de andere „poten" dus voeding en. verzorging niet aan, dan komt de „tafel" scheef te staan, of ze tuimelt om. Wanneer we willen komen tot verbetering van de resultaten met de rundveehouderij dan moeten we èn het vee zelf door doelmatige fokkerij èn de voeding èn de stalling met de verzorging verbeteren en met el kander in evenwicht houden. Deze drie staan nauw met elkander in verband- Zuilen we volgende week hierop nog eens terug- j komen? C. DEN ENGELSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9