Beperkte garanties ZATERDAG 7 FEBRUARI 1959 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Landbouwbeleid in Eerste Kamer OVERZICHT Zitdagen Boekhoud bureau De heer E. C. W. A. Geuze geridderd No. 2464 Frankering bij abonnement: Terneuzen 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ■^\.X m .M. ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE begroting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is thans ook door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aanvaard. Daarmede is de laatste kans op een groot debat over het te voeren landbouw beleid voorbij. Nu moeten wij onmiddellijk opmerken, dat die kans dit jaar niet aanwezig was voor onze senatoren. Immers doordat dit begrotingshoofd stuk behandeld werd in het tijdvak, waarin de tussenregering de zaak reilend en zeilend tracht te houden om met Minister Staf te spreken ontbrak de mogelijkheid op vele zaken dieper in te gaan. ZOALS men weet is het gebruike lijk, dat juist bij de behandeling an een begroting tal van beleidsvra- en aan een beschouwing worden on- erworpen. Dit kon dit keer niet en et debat rond de begroting van Landbouw leverde dan ook weinig belangwekkends op. Aan de ene kant valt dit te betreuren, maar aan de andere zijde, dient men te bedenken, dat de regering uiteindelijk de finan ciën nodig heelt en dat men van Mi nister Staf, die de portefeuille van Landbouw slechts korte tijd ad inte rim beheert, niet kan verlangen diep op allerlei vraagstukken in te gaan, die straks onder een nieuwe Minister moeten worden uitgevoerd. Er speelt hier nog een andere moei lijkheid doorheen. Het landbouwbe leid, zoals dit in deze begroting tot uitdrukking kwam, is opgesteld door oud-minister Vondeling. Wie weet of dit hetzelfde beleid zal zijn van een minister, die straks deel uitmaakt van een nieuw te vormen regering. WIJ noemen maar als voorbeeld het feit, dat de vorige regering meer een inkomensbeleid dan een garantie- beleid wilde gaan voeren. Senator Geuze vreesde dan ook terecht, dat een duidelijk verschil, zowel wat de theoretische grondslagen als de prak-* Tijdens de woensdag te Goes ge houden centrale hengstenkeuring werd de 4-jarige bruinschimmel Constant van Heihof van de heer Adr. J. Cat,se man te Biervliet kampioen. Het is voor de derde achtereenvolgende maal, dat de naam van de heer Catse;nan ge noemd mag worden In verband met dit Zeeuwse kampioenschap. Beide vorige malen waren het n.l. hengsten die het eigendom waren van de heer Catseman en van de Stallen I>e Dobbelaere te IJzen- dijke, die het kampioenschap be haalden. In dit nummer publiceren wij de officiële uitslag, terwijl in ons vol gend nummer «ïen verslag over deze keuring zal worden geplaatst Haamstede: Dinsdag 10 februari in hotel „Bom" van 11.tot 14.30 uur. Oostburg: Woensdag 11 februari in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 12 februari in hotel „Huis van Nassau". Kortgene: Donderdag 12 februari in hotel „De Korenbeurs". Middelburg: Donderdag 12 fe bruari in hotel „De Een dracht". tische uitvoering, niet uit de doeken zou komen. Hetzelfde geldt voor de vraag of een produktiebeperking voor die pro- dukten, waarvan er een overschot is, zou moeten worden ingevoerd. Beide punten zijn brandende kwes ties, maar zoals zovele andere blijven zij voorlopig rusten. Het wachten zal op de nieuwe regering zijn. TOCH is het goed, dat de georgani seerde landbouw in deze zaken nu reeds een standpunt formuleert, opdat dit straks aan de nieuwe Minis ter kan worden voorgelegd. Wy vra gen ons met enige ongerustheid af, of dit door de organen van het Land bouwschap wordt ingezien. Er heerst ogenschijnlijk ten aanzien van het landbouwprijsbeleid een gezapige rust. Maar het ware struisvogelpoli tiek hier teveel op te vertrouwen. Immers het vraagstuk van de ga rantieprijzen en de methode hoe deze te handhaven, zijn zeer urgent. De vorige Minister beperkte reeds de hoeveelheid melk, waarvoor de garantieprijs van 28,90 zal gelden tot 5 miljard kg. De produktie aan ver werkende Dedrijven afgeleverd be droeg in het melkjaar 1957/58 bijna 5,5 miljard kg. Dit betekent dus dat, wanneer in het thans aan de gang zijnde melkjaar eenzelfde hoeveeineid melk wordt voortgebracht 10 tegen de opbrengstprys moet worden uitbetaald. De neuo-opbrengst van alle afgeleverde melk beuroeg volgens berekeningen van het Prouuktsenap voor Zuivel in hetzelfde melkprijs jaar ongeveer 21 cent per kg, hetgeen dus 7,9 cent lager is aan de gegaran deerde prijs. De beperking van de garantie tot 5 mhjaru kg kan dus de melkveehou der reeds heel wat In zijn prijs gaan schelen. Hetzelfde verhaal geldt, zij het in mindere mate voor ue suikerbieten. Ook hier wilde de vorige regering de gegarandeerde hoeveeineid beperKen tot de in Nederland verbruikte suiker. Straks zal een nieuwe Minister van Landbouw over al deze uiterst beiangryke kwesties moeten gaan beslissen.Indien de georganiseer de landbouw eerst afwacht, wat deze bewindsman uitdoktert, komt hij bepaald te laat. Het is onzes inziens nu de tijd een standpunt te formuleren en dat onmiddellijk bij de nieuwe Minister op tafel te leg gen. E. E. G. EN BENELUX. SENATOR Geuze sneed nog een ander belangrijk punt aan bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer. Hij vroeg of er over eenstemming bestaat in Benelux- verband over de vraag in hoeverre beperkende bepalingen tussen Neder land en België uit het Benelux land- bouwprotocol voortvloeiend thans moeten vervallen op grond van meer liberale regelingen in het E. E. G.-ver- drag. De eenheid van denken tussen onze twee landen is op dit terrein nog niet erg groot. Het zich aanpas sen op het gebied van het landbouw- D7J het installeren van het nieuwe bestuur van het water schap Tholen richtte de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zich in het bijzonder tot de afge treden Dijkgraaf van het Waterschap Poortvliet, de heer EC. W. A. GeuzeDe Commissaris deelde hem mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, een mededeling die jhr. De Casem broot gaarne deed. De heer E.C.W.A. Geuze, vader van de Voor zitter der Z. L. M., was gedurende 39 jaar Dijkgraaf van het Waterschap Poortvliet. Op 31-jarige leeftijd werd hij reeds in deze functie benoemd. Daarbij was hij ook lid-Dijkgraaf van de Calamiteuze Waterkering Scherpenisse. De geridderde heeft vele functies op het eiland Tholen be kleed. Zo was hij gedurende achttien jaar Kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Kerk, oprichter en Voorzitter van de Thoolse melkfederatie, Bestuurslid van de Nationale Boeren Onderlinge, Bestuurslid en Voorzitter van de Groep E.N.C.K, en Bestuurslid van de Landbouwvereniging Poortvliet. Bij zijn aftreden als Bestuurslid van deze vereniging werd hij benoemd tot erelid. Maar niet alleen op Tholen was de heer Geuze gezien, ook daarbuiten vervulde hij verschillende bestuursfuncties. Onder meer was hij Bestuurslid van de Huuradviescommissie Noord- Zeeland. Or dit moment is de heer Geuze Bestuurslid van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, Bestuurslid van de Pro vinciale Beplantingscommissie en Regent van het rusthuis voor ouden van dagen „Ten Anker", te Tholen. De onderscheiding die de heer Geuze heeft gekregen mag gezien worden als een grote waardering voor alles wat hij in de loop der jaren aan werk verzet heeft en voor het vele waar voor hij zich thans nog inzet. Zijn prettige, rustige karakter en de grote belangstelling die hij op alle mogelijke gebied aan de dag legt met een zo groot gevoel voor gastvrijheid, maken deze on derscheiding nog meer van harte gegund. Wij stellen er prijs op onze felicitaties te voegen bij de vele, die hem reeds bereik ten. beleid is jarenlang weinig of niets op geschoten. De Benelux nu zal in de toekomst, waarin wij in het grotere E. E. G.-gebied zullen worden opge nomen, geen remmende factoren mogen vormen. Wij zien hier weer, hoe moeilijk het is om op landbouwgebied tot grotere eenheid te komen. Ook voor de E. E. G. zijn wij voorlopig op dit. punt nog niet al te optimistisch. De com missie voor de E. E. G., waarin voor NederlanI oud-minister Mansholt zit ting heeft, zal nog dit jaar moeten komen met een uitgewerkt voorstel voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid voor de zes samenwerken de landen. Wij en velen wachten hier op met spanning. Maar pas daarna zal onzes inziens de grote kracht proef komen. Zullen de zes landen dit beleid ook met alle gevolgen van dien aanvaarden en nakomen? Van het antwoord op deze laatste vraag zal het welslagen afhangen. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1