let op uw zaak Kapelse fruittelers TUINBOUW Denkt U er aan: Dingen van de week 107 IANUARI is de maand van de verslagen en van de vergelijkende cijfers. In een grote stroom worden ze op ons losgelaten en er is een gevaar dat we er zoveel krijgen dat er niet die aandacht aan besteed wordt die ze verdienen. Een heel jaar lang heeft de statistieker zijn cijfer materiaal verzameld en dan is het jaar om en kan hij tonen hoe het is geweest. Van de Amerikaanse automobiel-koning Henry Ford kennen we de uitspraak: „Eén ding moet men niet vergeten, statistieken liegen niet." Henry Ford dacht daarbij aan de statistiek zoals deze werke lijk behoort te worden toegepast, dat is het aan tonen van de waarheid en niets dan de waarheid, hoe teleurstellend deze waarheid ook wel eens kan zijn. Nu wil dat ook weer niet zeggen dat men met behulp van statistieken de waarheid voor 100 zal vinden, maar toch geven ze ons een benadering er van. AP het ogenblik gaat de winterbespuiting weer de aandacht vragen. Met de komst van de fosfor- esters hebben we andere middelen gekregen om dierlijke parasieten na het uitkomen van de eieren te bestrijden, maar toch kan op verschillende be drijven de winterbespuiting nog waarde hebben. Voor de winterbespuiting kan gebruik worden gemaakt van vruchtboomearbolineum; kleurstoffen; combinaties van DNC met teeroliën of andere niet spintdodende oliën. Combinaties van DNC met minerale oliën. Het is gemakkelijk het boekje te hebben, waarin de ervaringen over 1958 bij de *iektebestrjjd;ag in Zeeland en West-Brabant zijn weergegeven en dat ook de adviezen voor 1959 bevat. Het is een uitgave van het Rijkstuinbouwconsulentschap in Goes en is tot stand gekomen in samenwerking met de Plantenzicfctenkundige Dienst in Zeeland. Voor 0,50 is het verkrijgbaar bij het R.T.C. in Goes. Elke Zeeuwse fruitkweker zal dit in zijn bezit moeten hebben. VAN het nut van een windscherm is elke Zeeuw- se fruitkweker wel overtuigd. Ze zijn wel eens lastig en roven soms licht en voedsel, maar onze fruitteelt is zonder deze windkeringen niet denk- baa r. Niet elke fruitkweker is er echter voldoende van doordrongen dat het windscherm ook een goed on derhoud vraagt. Ook het windscherm dient daar om gesnoeid te worden. De dode takken dienen er uit verwijderd te worden. De zorg die men be steedt aan zijn vruchtbomen dient men ook te be steden aan de windsingels. In dat verband willen we er ook op wijzen dat bemesten van een wind scherm geen overbodige luxe is. Laat deze maar ge woon mee doen met de vruchtbomen, vooral in de eerste jaren. U zult daar geen spijt van hebben, want het brengt de kosten dubbel en dwars op. Voor eCn goede ontwikkeling is het verder be langrijk, dat de grond onder een windscherm in de eerste jaren zwart wordt gehouden. Het kan er soms een geliefkoosd oord zyn voor kweekgras, maar dat is funest voor een goede groei van de bomen. Als het er is, moet het beslist worden ver wijderd. AVER de noodzakelijkheid van bedekking van aardbeien en bramen bij strenge wintervorst, schreven we reeds eerder. Tot op heden is het nog niet dringend geweest. Hoewel we hopen dat het niet meer nodig zal zijn, is het toch aan te be velen het stro hiervoor nog beschikbaar te hou den, want er kan in februari nog van alles gebeu ren. We hebben echter gezien dat er in onze Zeeuwse fruitcentra veel aardbeien en bramen dik onder het stro liggen. Dat is het g«val op de per celen van de mensen die steeds het zekere voor het onzekere nemen. Maar dekt de aardbeien en bramen niet te lang onder. Als de temperautuur hoger wordt dan moet de bedekking er af. Doet men het niet dan ontstaat er broeiing. De planten gaan voortijdig uitlopen en worden erg zwak. Het middel kan dan erger worden dan de kwaal. Geen overdreven bezorgdheid dus en als de temperatuur gaat stijgen gerust het stro er af. Voorlopig echter nog niets verbranden. Dat moet nog een maand wachten. Bij de frambozen hebben we al verschillende percelen gezien waar men begonnen is met het aanbinden. Over het algemeen is dit echter wel erg vroeg. Beter is het hiermede te wachten tot er geen vorst van betekenis meer verwacht kan worden. Dit artikel wil echter geen verhandeling zijn over de waarde van de statistiek, maar wil iets zeggen over de statistieken van onze Zeeuwse fruitveilingen en speciaal van onze Zuid-Beveland- se veilingen. Per eind december 1958 hebben we de verge lijkende cijfers over aanvoeren en middenprijzen van deze veilingen gekregen. In deze rubriek heb ben we reeds de omzet opgenomen van de Zuid- Bevelandse veilingen en we zagen daarbij dat deze daalde van 24.8 miljoen gulden in 1957 tot 15,4 mil joen gulden in 1958. Over het jaar 1956 was de omzet 16,1 miljoen gulden. We hebben geen gelegenheid om uitvoerig te schrijven over alle aanvoeren en alle middenprij- zen. mear voor enkele willen we toch een uitzon dering maken en daarbij ook enkele opmerkingen over de gang van zaken in een belangrijk fruit- gebied, nameliik Kapelle-Biezelinge. Vele namen met een eretitel heeft men voor dit bekende Zeeuw se fruitgebied reeds gevonden in de loop van de jaren. Men noemt het wel „het Mekka van de fruitteelt". De statistieken van de veilingen laten ons echter zien dat het met neme met het hard- frpit in dat bekende gebied niet zo best gaat. LAGE M1DDENPMJ6. WANNEER we de middenprijzen vergelijken dan zien we dat de veiling in Kapelle-Biezelinge steeds met de laagste gemiddelde prijs uit de bus komt Over 1958 b.v. brachten de aDpels in Goes gemiddeld 20 cent per kg op: in Krabbendijke zelfs 27 cent per kg en in Kapelle 19 cent. In voorgaande jaren zegen we een zelfde verschijnsel. Bij de peren zien we hetzelfde beeld. In 1958 was de mid- denprijs van Goes 26 cent van Krabbendijke 29 cent en van Kar>e!le 25 cent per kg. De oorzaak is dat Krabbendijke een jong, modern fruitgebied is. Daar worden de gevraagde rassen ven deze tijd in grote hoeveelheden geteeld. Goes en Kapelle liggen in het z.g. oude fruitgebied, maar onder deze omstandigheden zouden de gemiddelde prijzen in Goes en Kapelle toch gelijk moeten liggen. We zien echter dat dit elk jaar nog 1 cent per kg ver schil maakt. Nu is een cent per kg niet veel, maar bij de prijs van 1958 maakt het 5 van de totale opbrengst uit en dan zegt het wel wat We willen de fruitkwekers in Kapelle en pmge- ving dan ook voorstellen, zich ernstig bezig te hou den met dit verschijnsel. De veilingcijfers geven gemiddelden aan. Dat wil zeggen dat er telers zijn die er boven zitten, maar ook dat er een groep is die er beneden zit Het wil ook zeggen dat er een groep is die in dit gebied met verlies fruitkweker is geweest in 1958. want men mag toch niet beneden een prijs vna 20 cent per kg komen. We -willen beslist niet de fruitkwe kers in Kapelle en omgeving „op de kast jagen", maar we willen er wel op wijzen dat toch aan dacht dienen te besteden aan sanering van hun fruitbedrijf. Het behoeft niet nodig te zijn dat mensen, die zulk een grote vakkennis bezitten, met een dergelijk gemiddeld resultaat uit de bus moeten komen. We kunnen deze veilingcijfers van hard fruit niet anders bezien dan met de gedachte dat er op de veiling nog teveel fruit van minderwaardige kwa liteit wordt aangeboden. We spraken hierover met verschillende fruitkwekers uit dit gebied en deze vakmensen verklaarden ons dat zij belangrijk boven deze gemiddelde prijs uitkwamen. Dat zij heus niet minder hebben gekregen dan de gemid delde prijzen in Krabbendijke. We nemen graag aan dat dit zo is, maar dan moet er toch een categorie zijn die er maar met „de pet naar zwaait". We vinden dat jammer, want het zou zo goed anders kunnen zijn. Hoe het in de toekomst zal gaan weten we niet, maar zon der twijfel zal het steeds meer aankomen op het leveren van kwaliteitsfruit. Laten we hopen dat er in 1959 een andere wind zal waaien en dat de priis zal optrekken op een voor Zuidbevelandse begrippen gunstiger niveau. KLEINFRUIT DOET HET GOED. WE willen het echter niet laten met een repri- mande voor de telers van appels en peren in Kapelle. We willen ook een gelukwens uitspreken in verband met de gunstige resultaten die in dit ge bied worden behaald met de teelt van kleinfruit. Vele telers van appels en peren zijn tegelijk ook teler van kleinfruit en daarom geldt het in grote mate voor dezelfde groep mensen. In Zeeuws en ook landelijk verband gezien, slaat de teelt van aardbeien en vooral frambozen en bramen in Kapelle en omgeving een best figuur. De kilo-opbrengsten zijn hoog en stijgen nog steeds A LS we dit schrijven is het februari. Op de laat- ste dag van januari hebben we de geboorte dag van onze Kroonprinses feestelijk herdacht. Het Nederlandse volk heeft zich toen eendrachtig geschaard rondom deze telg van ons Oranjehuis. We zijn dankbaar dat ze weer een jaar werd ge spaard en ons aller bede is dat ze nog vele jaren voor ons gespaard mag blijven. Gaarne bieden we nog onze hartelijke gelukwensen aan. Nauwelijks is deze dag voorbij, of wij worden weer herinnerd aan de verschrikkelijke dagen van 1953. Velen zullen weer als het ware opnieuw deze dagen doorleven. Menige wond zal weer schrijnen, als gedacht wordt aan het verlies van zovele geliefden. Op de zes jaar van wederopbouw en vernieuwing mogen we dankbaar terugzien. Veel is tot stand gekomen en groots zijn de plan nen voor de toekomst. Zeeland zal als het ware vernieuwd en veredeld te voorschijn komen. Maar de prijs hiervoor is hoog geweest. Het leven gaat echter door. Het staat nooit stilHet is nu februari geworden. De mist is verdwenen en de zon begint hoger te klimmen. Men „ruikt" als het ware het voorjaar. En al weten we wel dat februari ons nog veel winterweer kan bren gen, alles wijst er toch op dat er nieuw leven op komst is. De fruittelers bekijken reeds de ontwik keling van de bloemknoppen. Zij haasten zich om op tijd klaar te zijn met de snoei om daarna tijdig te kunnen beginnen aan het vele werk dat nog wacht en weer komt. De telers van aardbeien onder glas maken reeds hun voorbereidingen voor de oogst 1959. Zij willen immers zo vroeg moge lijk met de eerste aardbeien op de markt komen. De groenteteler stelt alles in het werk om ons zo vroeg mogelijk van voldoende vitaminen te voor zien. Til AAR al zitten we reeds boordevol met ener- lfl gie en willen we reeds het winterkleed af schudden, het is nog pas februari. Laten we daarom ook weer niet te hard van stapel lopen, maar werken met verstand. Ondertussen moeten we ook nog veel vergaderingen afwerken. Verga deringen van allerlei aard met er tussendoor een feestavond of een uitvoering. Ik denk zeker ook aan onze afdelingsvergaderingveilingsvergade ringen en ontwikkelingsmiddagen. Bezoek deze vergaderingen en bijeenkomsten. Cijfers zijn niet zo saai als men wel eens denkt. Lees vooral ook de cijfers welke we geven in deze rubriek. Ze kunnen ons veel leren. Vooral ook hoe het niet moet. Daarnaast zijn vele andere vergaderingen ook niet onbelangrijk. Vooral op het platteland leven we in een ge meenschap. Die gemeenschap brengt ons dikwijls bij elkaar om de zaken te bespreken welke voor die gemeenschap belangrijk zijn. Ook het cultu rele leven behoort bij een gezond gemeenschaps leven. Men moet ook oog hebben voor iets anders dan alleen de boomgaard of de tuin. Gepaste ont spanning, niet alleen voor de jongeren maar ook voor de ouderen. Het zal u fit houden. Bezoek deze vergaderingen en bijeenkomsten. U zult bij blijven op elk terrein van het leven en niet „ver ouderen" en geen sta-in-de-weg zijn voor het jongere geslacht. Rust is goed en noodzakelijk. Ook de rust van de winter met zijn vele gezellige dagen. Ze kan echter niet blijvend duren. De natuur gaat wer ken en wij worden in dat proces ingeschakeld. Een werkend mens is een levend mens. Een werkend mens is ook een gezond mens naar lichaam en naar geest. We kunnen dan ook de energie en de vitaliteit opbrengen om de hinder nissen te nemen die we ook in ons bedrijf en in onze zaak tegen komen. De koude „Maartse buien" zullen straks langs en over het tere groen heen gaan, maar het is niet tegen te houden. Het gaat door en doet door de nieuwe scheppingsdrang de natuur uitbotten. Zo willen wij ook als gezonde, met zoveel goeds begaafde mensen ons aan onze arbeid geven, niet als een last of een noodzakelijk kwaad om aan de kost te komen, maar als een levensdrang om ook iets te scheppen en te bereiken. Zes dagen zult gij werken en al uw werk doen, is één van de Tien geboden. Daarin ligt alles be sloten wat de Schepper van ons verwacht. Tot de volgende week! en de middenprijzen zijn zeer gunstig, met name voor de frambozen. We hebben van verschillende fabrikanten gehoord dat zij het liefst frambozen kopen in Kapelle-Biezelinge omdat daar zulk een goed produkt wordt aangeboden. Dat is een com pliment en het heeft de frambozentelers geen windeieren gelegd. Er zal echter aandacht aan ge schonken moeten worden om die goede naam te behouden en te verbeteren. We mogen niet vergeten dat men ook in andere streken niet stil zit. Nog eens echter: Als klein- fruitgebied mag Kapelle en omgeving er zijn. Het heeft een goede naam. We weten echter niet waarom het ook geen goede naam kan hebben als leverancier van appels en peren. We hopen dat belanghebbenden in dit gebied er met elkaar over van gedachten zullen wisselen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15