VOORJAARSHENGSTENKEURINGEN 1959 Verplichte ZATERDAG 31 JANUARI 1953 81 D' |E catalogus vermeldt ongeveer hetzelfde aantal hengsten als die van 1958; aan verplichte en premiekeuring nemen een tiental hengsten méér deel maar van die welke niet ter keuring verschijnen en nog ,,een termijn" hebben zijn er weer tien minder. De stand blijft dus gelijk. De eerste indruk is, dat wederom niet streng geselecteerd wordt. Althans in de noordelijke provincies was dit het geval en eens temeer is gebleken dat ons keurings-systeem voor een groot percentage berust op onderlinge vergelijking. In de prak tijk wil dit zeggen dat wat in Drente of Gelderland juist nog vvordt goedgekeurd in zuidelijker streken niet aan bod komt en dat wat soms in Groningen of Overijssel een eerste premie krijgt, zich in Limburg met een tweede of derde zou moeten tevreden stellen. Met andere woorden: het milieu speelt een grote en naar onze smaak een te grote rol DOETINCHEM VEEL publiek. Mooie markthal die z'n geld waard was want 't regende. Afgekeurd van de drie jarigen: één zoon van Certain van de Kolk, van Bens en Crombag te Mill en Beek en goedgekeurd de in Zeeland geboren Nico van Irene, d. Nico van Annie, van Gebr. Bouwman. Didam. Eerste premie en daarmee best bedacht. Klein, diep en goed van soort maar te veel merrie en in de benen ook wat weinig voor hengst, wél goed in de gangen. De oude Nico van Annie blijft nog altijd „en route" als hengstenleverancier. Verder voor 't eerst goedge keurd de 4-jarige, verleden jaar afgekeurde en in Zeeland geboren Luc van Alstein-zoon: Nico v. Schelfoutshoek, van Gebr. Bouwman, Didam. Had 't best gedaan en werd vakkundig gesoigneerd voorgebracht. Perfect type. kort, diep, breed en vierkant, uitdrukkingsvol beenvverk, veel garni tuur, matig in de voeten, de koot is wat kort, draf best. Had óók ingeschreven kunnen worden. Eigenaren vroegen stante pede herkeuring aan. Van de eerder goedgekeurden werden nu afge keurd de verleden jaar in de N. O. P. goedgekeurde Marquis van Berg en Dal, d. Nico van Echt, van J. J. M. Vermunt, Ens, Nico v- d. Opneem, d. Nico van Melo, van R. A. J. Bus, Herveld, Azur v. d. Melo, d. Azur II de Knokke, van H. M. v. d. Bighe- ar te Velddriel en de K.-hengst Voltigeur van xel, d. Antoon van Berkenhof, van G. H- Warf- man, Borculo. Een aantal nog betrekkelijk jonge hengsten werd alleen voor dekking goedgekeurd en bijna alle wa ren ze van zeer matig gehalte. De stand van zaken in de trekpaard-hengstenwereld is trouwens toch gemiddeld niet al te rooskleurig in Gelderland. Goed voor dekking wederom: Churchill v. d. Kruisakker, d. Churchill v. d. Kolk. van G. H. Wart- man, Borculo. Jaap van Quarré, d- Quarré, van H. Wullink en Wed. Brinkman te Wilp en Twello. Castro van Kasteelshof. d. Nico v. Beek, van G. H. Warfman, Borculo. Leon van Groenenburg, d. Nico van Ella, van H. J. v. Zoelen, Druten. Joop van Dijk, d. Nico v. h. Grootdorp, van H. Scheffer, Hen gelo. In 't Keurstamboek kwamen: Nico v. Kruk- kemshof, d. Nico v. Melo, van H. Scheffer, Hengelo (G.). Best paard in z'n bovenbouw, hengst in voor komen massaal, robuust en typisch, benen hebben 'wat weinig klasse en de hengst staat er niet te sterk op, draf overigens best. Costaud v. Smakt, d. Costaud de Marche, van M. Hebbink, Halle. Mooi paard zeer vlot, stond zonder haar en de voeten kunnen bij betere verzorging beter, achterbeen en rug niet te sterk, chique verschijning die als zome. - paard met de gevolgen van het seizoen te kampen had. Barnum v. Lovemich, d. Nico v. Beek. van K. v. Bommel, Stiphout. Nagenoeg correct, glad paard, best in vorm. draaft goed. diep en goedsoortig, heeft aan snit gewonnen en komt evenals de vorige uit een prima merriestam. Goedgekeurd voor vier jaar, de oude, wat versleten Albert van Alice, d. Albert van 't Westland, van G. H. v. Eerden, Winterswijk. Goed voor één jaar de K.-hengsten: Unicum, d. Quarré, van Ass. Doesburg. Nico van Hees, d. Nico v. Melo, van Gebr. Bouwman, Didam. Nico v. Eijk, d. Nico v- Beek, van Ass. Steenderen-Zeddam. Victor van Carishof, d. Nico van Beek, van Wullink Brinkman, Twello en Voorst. Benno v. Meijnweg, d. Nico v. Echt, van H. J. Tenhagen, Neede. Nico v. d. Kuiper, d. Nico van Melo. van B. H. Gronin ger, Rietmole. Nico v. Meerlebroek, d- Nico v. Melo, van C. Blom. Herwijnen. Nico v. Helpeneij, d. Nico v. Melo, van H. J. Tenhagen, Neede. Indi- gène d'Ahea. d. Urbain van Certain, van A. li. Slöetjes, Westendorp. Nico II van Caroline, d. Nico v. Beek, van A- J. Grijsen, Eibergen. Herman v. Weverslo, d. Herman, K. 1986. van Wed. L. v. Rheen, Bruohem. Nico v. Zandhoek, d. Nico v. Melo, van Wed, J. H. A. Peters, Well. Vosko, d. Jupiter v. Hatenboer, van G. en A. Maas. Aalst. Uitgesloten van primering wegens leeftijd: Vosko en Albert van Alice en als oud-kampioenen Berliet v. d. Jozinahoeve en Victor v. Carishof. In Gelder land doen prov. kampioenen twee jaar niet mee. Wel nam zijn kansen waar de oud-nat. kamp. Nico van Echt, d. Nico v. Beek, van H. Zomer, Nettol- horst. Reglementair blijkt zulks toegestaan. Premiekeuring. Eerste der oudere hengsten, gr. maat werd Nico v. Hees. Goed paard dat zich regel matig verbeterd heeft, stap en voeten matig, soort, voorhand en draf best. 2a. Indigène d'Ahea. Ver rassend goed in orde; lang geen verkeerd paard ctat zich best bewaarde, niet te massaal stond maar goed in benen, voeten en gangen. 2 b. Nico v. d. Kuiper; regelmatig en vlot. aardig in benen en type, nergens opvallend. Uit elitemerrie. 2c. Nico v. Krukkemshof. 3a Herman v. Weverslo. Een soort „klantendief" in de zandstreken; aardig vosje. 3b. Unicum die zeer slecht voor kwam en zeker z'n beau jour niet had. Te hopen is dat de hengst zijn goede vorm van verleden jaar hervindt. Gangen onvoldoende. Oudere hengsten, middenmaat, la. Nico v. Echt. Best in conditie, magerder draaft hij beter, staat goed op goede benen en behoorlijke voeten en imponeerde door zijn regelmatig, mooi en soortig lichaam. Voor de leeftijd best bewaard, lb. Nico n v. Caroline. Goed paard met volume, niet te breed in achterhand. rug mag sterker, benen en gangen goed; verdienstelijke hengst die o.i. de vier jaar gekregen had. Wat ons betreft mag men overigens „de termijn" afschaffen nu deze aan slechts enkele wordt toegekend en daardoor de andere minder goed zijn te verkopen. Wantrouwen ontstaat door dit systeem vaak bij adsoirant- kopers waar dit niet gerechtvaardigd is. 2a Costaud van Smakt. 2b. Nico v. Helpeney. Soort eerste klas, sleet in standen, draf goed. 2b. Nico v. Zandhoek. Mok en minder goede voeten; overigens een mas sief, gebeend en goedsoortig klein paard dat sleet vertoont. Oudere hongs ten, kl. maat. 1. Nico v. Meerlebroek. Klein, dienen wat vrouwelijk, gangen best, wat weinig op de grond. 2a. Nico v. Eijck. Mooi soort, niet te veel singel, stapt achter wijd, benen goed. draf extra. 2b. Benno v. Meinweg. Niet correct, wel typisch en vlot. 't Nico bloed is wel zéér sterk verbreid in de pro vincie Gelderland. Kampioen werd voor 1959: Nico van Echt, van H. Zomer, Nettelhorst en ondanks zijn leeftijd geloven we niet dat men in deze pro vincie de laatste jaren een zo goede kampioen heeft gehad. BAALT E KLEINE, aardige groep hengsten, ongeveer vol doende voor de Overijsselse behoefte aan goede vaderpaarden maar desondanks blijft invoer van enkele goede hengsten gewenst. Wij zongen dit lied ie al vaker, kennen de moeilijkheden die aan realisatie verbonden zijn en geven toe dat deze soms onoverkomelijk genoemd kunnen worden. De wenselükheid blijft niettemin bestaan. Publieke be langstelling bevredigend; iets te laat gestart van wege de sneeuw die de baan had weggevaagd. Goedgekeurd de driejarige Frans, d. Nico van Sto kershorst, uit dochter van Albain van Certain, van W. Rechterschot. Schoonheten. Klein. diep. dik en zeer typisch, draf goed, foudeert wat in de voor benen; tweede premie. Afgekeurd werd in deze leeftijd een zoon van Nico v. Hegelsom. van Giesen, Boerhaar. Geen nieuwelingen voor K. Voor één jaar goed de K.-hengsten; Costaud v. Deckershof. a. Coustaud de Marche, van M. G. Willemsen, Wesepe. Costaud van Aardenhof, d. Costaud de Marche, van J. H. Kruders, Ambt-Delden. Eglon van Erva, d. Eglon van Echt en Nico van Rozet. d. Nico van 't Hoogland, beide van A. Stegeman, Ane. Karei van Nooitgedacht, d. Marquis van de Zee dijk, van J. H. Grootenhuis. Balkbrug. Nico van Achterloo, d. Nico van Heijthuijsen, van B. L. Borg huis, Losser. Eglon v. Bakkersdam, d. Eglon van Echt, van B. Tanke, Almelo. Afgekeurd twee nog niet ingeschreven hengsten n.l. de 4-jarige Nico. d. Nico v. Jonkhof, van M. G. Willemsen, Wesepe en de 5-jarige Cupidon v. Ron- deputten, d. Nico v. Annie, van H. J. Schurink, Den Ham- De laatste, wat dun en uit vorm, stapte slecht maar is toch anders geen gekke hengst, wel mannelijk en met forse, goed gevormde, gespierde benen. De arbiter dacht er blijkbaar anders over. Oudere hengsten, middenmaat. 1. Costaud van d. Nico v. Melo, van M. G. Willemsen, Wesepe. Ron dom goede, zware, massale hengst, met type, ge spierd en behoorlijk sterk beenvverk en magnifieke gangen. 2. zijn stalgenoot Costaud v. Deckershof; uit vorm door een ziekte maar afgezien daarvan matig; groot en smallig, kort van rug, met wat veel hals, bevredigend beenwerk en goede gangen. Oudere hengsten, middenmaat. 1. Coustaud van Aardenhof. Zeer vlotte verschijning, zondigt even in voorhand, behoorlijk type, is breder geworden cn staat goed op glasharde benen en ideale voeten, gangen extra. 2a. Eglon van Bakkersdam. Beknopt, goedsoortig, extra kort in rug, nogal foutjes in on derdelen. 2b. Karei v. N. G. Dik paard, voeten ma tig, even ouderwets, lang niet slecht maar de fleur is er wat af. Toch zien we hem liever dan de vorige 3. Nico v. Rozet. Conditie best, zeer gaaf en met beste manieren; type eenvoudig. Oudere hengsten, kleine maat. 1. Nico v. Achterloo. Bijzonder deco ratief vosje met soort en lijnen, ging erg breed voor en is in dit opzicht wat op de weg terug. In prachtvorm gepresenteerd. 2. Eglon van Erva. Wel bekend en wat schraal wat hem overigens niet mis staat; ging goed, blijft uiteraard wat tekortkomen in de standen. ASSEN HEEL wat meer publiek en óók betere hengsten. De prov. kampioen Abbé van Slootdorp is dood wat een gewestelijk verlies betekent. De enige drie jarige werd afgekeurd: zoon van Max v. Linders- hof, van Drenth, Norg; te weinig formaat, overi gens ook zonder bepaalde afwijkingen. Ingeschre ven: Nico v. Annie «Nico v. Beek x Nico v. Melo), van Oving, Beilen. Vier jaar wat vrouwelijk, voor stand steil, redelijk gelijnd, gangen beter dan in '58 in R'mond; type goed en goed genoeg voor in schrijving al is 't dan geen ster. Verder de even eens 4-jarige Costaud van Nicolien, d. Costaud de Marche. uit goede dochter van Nico van Beek, van K. Neef, Tinaarlo. Deze inschrijving bevreemde ons; het paard, vrij schraal in conditie is niet uit gesproken typisch, gaat weliswaar met veel actie maar is lang niet correct van voren. Urbain v. d. Roskam, d. Moustic van Urbain, uit dochter van Dirk van Aldengoor, van Chr. Erkelens, Zeijerveld, ook vier jaar, heeft diepte en hengstuitdrukking, bestsoortig paard met uitmuntend achterbeen, koot wat kort, draf best. Weer werden goedgekeurd maar niet ingeschreven; Mandoer v. Brunswijk, d. Nico II van Caroline, van H. Drenth, Norg. Jan v. cl. Beek. d. Honved I, van K- Neef voornoemd. (Zeer matig geval dat we zouden hebben afge keurd) en de wat weinig ontwikkelde, wel goede Avenir. v. 't Hoogland, d. Dirk v. Aldengoor, van Oving, Beilen. En verder de K.-hengsten; Jan v. d. Voshoeve, d. Azur II de Knokke en Jan v. Pas- sluis, d. Nico v. d. Klef. beide van Raterink Meyering te Coevorden. Carlo van Dirk, d. Dirk v. Aldengoor, van Gebr. Wilting, Wachtum. Nico v. d. Heihof, d. Nico v. Melo, van C. J. Erkelens, voor noemd en Nico v. Koningslust, d. Nico van Melo, van Muggen. Beilen. Van de K.-hengsten werden afgekeurd Bombo van Marie (Drenth), Nico v. Oostrum (Oving) en de oude in zeer slechte con ditie voorgebrachte Azur II de Knokke (Neef). Voor deze werd herkeuring aangevraagd. Costaud van Nicolien kreeg als grotemaats vierjarige een tweede premie. Kleine maat: 1. Urbain v. d. Ros kam. 2. Nico van Annie. Oudere, grote maat: 1. Jan v. d. Voshoeve. Extra draver, kort en diep. grof en gespierd, lijnen niet bijzonder fraai. 2. Jan van Pas- sluis. Volumineus, zeer diep, met goede benen, voe ten en gangen maar wat flauw in bovenlijn. 3. Nico v. Koningslust. Wat oud aan 't worden, overigens nog met mooie bovenlijn, sleet in beweging. Oudere kleine maat. 1. Carlo van Dirk. Best paard dat er overigens wel eens beter voor stond. 2. Nico v. d. Heihof. Prima in orde, wat licht, maar mooi en goed met allures. De vierjarige Urbain v. d. Ros kam was overtuigend kampioen. Alle Drentse trekp.hengsten marcheren best, ge tuige de demonstraties die na afloop werden ge geven. GRONINGEN GOEDGEKEURD van de driejarigen twee zonen van Bombardier de la Vieille Cour, t.w. Paul van Bombardier, uit dochter van Nico v. Beek, van G. H. Glas, Loppersum en Jupiter v. Zijldiep, uit dochter van Nico v. 't Zwart ewater, van G. Wier- sma, Pieterzijl. Resp. tweede in grote en eerste in kl. maat. Paul heeft formaat, benen en goede gangen maar zijn voorstand kon wat sterker en zijn lijnen edeler. Jupiter is prachtig gemodelleerd, vóór vrij goed, met redelijke voeten en zijn gangen overtreffen alles. Afgekeurd werd de 3-jarige Nel son v. Brunswijk, d. Alfred v. d. Roond, van Ver donk, Holvvierde. Ook werd afgekeurd de 4-jarige Costaud-zoon Costaud II v. Vorst, van „Zijldijk" die o m. vóór nogal tekort komt en de oudere Nico v. Terhole, van J. de Vries, Baflo. Best gaand maar onsoortig paard, ingeteeld op Clairon. Goed voor één jaar, de K.-hengsten; Albion van Lovemich, d. Infernal d'Amiche en Nico v. Hegelsom, d. Nico v. Melo. beide van L. J. Veldhuis, Vlagtwedde. Guido v. d. Willemspolder, d. Guido v- Melo en Antoon v. Strijen, d. Antoon van Berkenhof, beide van J. de Zie volgende pn«la«

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 9