RADIO KORTE WENKEN AKTIVITEITEN VAN DE GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IVeem geen Risico.... ....neem Landbouw Risieo ZEEUW3 LANDBOUWBLAD (2) f NT een provincie als Zeeland, waar de paarden- fokkerij van zoveel kanten belangstelling ge niet, kan het welhaast niet anders of de paar den krijgen ook van de kant van de wetenschap aandacht. In het jaarverslag 1957/'58 van de Stichting „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" wordt dan ook o.m. verteld over de vruchtbaarheidsonderzoekingen' van dekheng sten, het drachtigheidsonderzoek en het onder zoek naar de invloed van het licht op de vrucht baarheid. TN het afgelopen jaar werden door de Gezond- A heidsdienst voor Dieren in Zeeland twaalf dek hengsten onderzocht, waarvan sommigen twee of drie keer. De uitkomsten van het sperma-onder zoek bleken sterk uiteen te lopen, zowel tussen de hengsten onderling als van de meerdere onder zoeken bij dezelfde hengst. In een bepaald geval werd het sperma in juni 1957 onderzocht met als uitslag 14 afwijkende zaadcellen. Toen in februari 1958 het sperma van dezelfde hengst opnieuw werd onderzocht, bleek dit aantal tot 71,5 te zijn opgelopen. De eerste conclusie die hieruit getrokken mag worden is, dat het sperma-onderzoek plaats moet vinden als de hengst aktief dekt. Het onderzoek in de winter voert gemakkelijk tot verkeerde con clusies. Maar in de tweede plaats blijkt, voor een goed gefundeerd oordeel over de vruchtbaarheid van een hengst, herhaald sperma-onderzoek nood zakelijk. Daarbij zullen de dekboekgegevens en de peboo^terësultaten hesohouwd moeten worden. Bovendien moet klinisch onderzoek plaats vinden. DE INVLOED VAN HET LICHT. T> EEDS eerder was vastgesteld dat de vrucht- baarheid van het paard in de loop van het voorjaar steeg en in de zomer terugliep. Aanvan kelijk dacht men aan de in deze jaargetijden op tredende verschillen tussen stal- en weideperiode, de temperatuursveranderingen, direkt zonlicht en de lengte van de dag. Maar tenslotte blijkt de variatie in de lengte van de dag de meeste over eenkomst te vertonen met de variatie in de vrucht baarheid. Daarom werd in de nawinter en in het vroege voorjaar van het afgelopen jaar de dag kunstmatig verlengd. Over de uitslag van deze proeven is op dit moment nog niets bekend. Wel weet men, vooral uit buitenlandse publikaties, dat het licht een belangrijke invloed kan hebben op het gehele individu. Het kan namelijk via het oog en/ of de omgeving daarvan, een belangrijke verande ring te weeg brengen in de werking van de ver schillende hormoonafscheidende klieren. NIEUWE ONDERZOEKINGEN. A/T ET het onderzoek naar de drachtigheid van de 1TA merrie na de 53e dag na de dekking, werd dit jaar begonnen. Bij dit onderzoek wordt serum van het bloed van de merrie ingespoten bij nog niet geslachtrijpe vrouwelijke muizen. Hoewel de be langstelling voor dit onderzoek volgens mededelin gen van dr. J. Tesink, direkteur van de Gezond heidsdienst, bevredigend genoemd kan worden, mag worden opgemerkt dat ook het urine-onder- zoek na de 120e dag goede resultaten afwerpt. Dit onderzoek is gebaseerd op het feit, dat er In de urine van drachtige merries bepaalde stoffen voorkomen. Gebleken is, dat deze onderzoeken uiterst betrouwbaar zijn, mits men maar uit een duidelijke positieve reaklie concludeert, dat er van drachtigheid sprake is. Door het invoeren van nieuwe geneesmiddelen is het bestrijden van wormziekten bij het paard beter uitvoerbaar geworden. Toch zal nog nader onderzoek nodig zijn, aldus dr. Tesink. Het blijkt namelijk, dat ,al daalt het aantal wormeieren en wormen in de ingewanden na één wormkuur sterk, dit aantal daarna toch weer vrij snel belangrijk toeneemt. Daarom worden op het ogenblik proeven genomen om na te gaan, hoe deze bestrijding een groter nuttig effekt kan krijgen. De Gezondheidsdienst is daarbij van mening dat er in ons land méér aandacht moet worden be steed aan de bestrijding van de parasitaire ziek' ten. In dit verband wordt o.m. gewezen cp de ern stige longworminfekties die in de na-zomer en herfst van dit jaar bij het rundvee optraden. Daarbij vindt ook het onderzoek naar uierontste king bij runderen voortgang. De belangrijkste bacterie die bij het rund een uierontsteking veroorzaakt, is de z.g. Streptococ cus Agalactiae. Deze bacterie blijkt volgens diverse onderzoekingen in Nederland veel meer voor te komen dan oorspronkelijk werd gedacht. Runderen waarbij niets aan het uier is te zien en aan de melk is te proeven, blijken toch vaak behept te zijn met deze ontsteking. Op sommige bedrijven in ons land bleek meer dan 80 van de dieren besmet. Uit on derzoekingen meent men zo meldt het jaarver slag te mogen concluderen, dat deze Streptococ cus Agalactiae bij een beduidend aantal runderen in de uier voorkomt en dat een behandeling met penicilline niet altijd afdoende is. Bij de huidige stand van de kennis acht men een georganiseerde bestrijding van de uierontsteking vooralsnog moei lijk uitvoerbaar. K. I. TJ ET is tot nu toe gebruikelijk, dat het sperma van stieren voor K. I. 25 maal verdund wordt. Thans onderzoekt men echter of ook een hogere verdunningsgraad nog mogelijkheden biedt. Een verdunning tot 35 maal bleek op het eindresul taat geen invloed te hebben hoewel de bevruch tingsresultaten van sommige stieren daalden. Maar wanneer tot 40 maal verdund wordt, daalt het aan tal bevruchtingen met 8 Onderzoekingen naar de K. I.-mogelijkheden bij varkens gaven goede uit komsten te zien. Hierbij werd dankbaar gebruik gemaakt van adviezen van de Gezondheidsdiensten in Noord-Brabant en Overijssel. Twee-en-zestig procent van de geïnsemineerde zeugen werd drach tig na één inseminatie en na herhaalde insemina tie steeg dit percentage tot 72 Bij natuurlijke dekking is, na éénmaal dekken, 80 van de zeugen bevrucht. Verzekeringszaken /A NDER dit motto werd in de afgelopen weken een foldertje gezonden aan zeer vele Z.L.M. leden. Daarin wordt o.m. gewezen op de wette lijke aansprakelijkheidsverzekeringen. Wanneer uw koeien uitbreken en op de weg komen, of in de tuin of het bouwland van uw buurman gaan huishouden en wanneer ze scha de maken, dan zal er geen twijfel over bestaan, dat men u wettelijk aansprakelijk stelt. Ook u zelf, uw gezinsleden of uw personeel kunnen schade aan derden berokkenen. Slechts één zo'n geval kan u of uw gezinsleden veel geld kosten. U hebt natuurlijk een brand verzekering; een wettelijke aansprakelijkheids verzekering is echter niet minder nodig! Praktisch niemand zal in een auto rijden zon der op zijn minst een goede W.A. verzekering voor de auto te hebben afgesloten. Dit is ook zeer verstandig. Het typische is echter, dat die zelfde autobezitter eenvoudig vergeten kan, een W.A. verzekering voor zijn bedrijf en gezin af te sluiten. Temeer doet dit vreemd aan, omdat de kosten van zo'n W.A. verzekering zeer gering zijn, terwijl het risico toch groot is. IANDBOUW-RISICO BIEDT U ECHTER NOG MEER! /A OK tegen financiële gevolgen van ongevallen w en ziekte kunt u zich bij deze eigen organisatie tegen kostprijs verzekeren. Wanneer u door een ongeval of ziekte wordt getroffen en u voor uw bedrijf en uw gezin wordt „uitgeschakeld", kunnen deze verzekerin gen voor u een ware uitkomst zijn. Gezinsleden kunnen mee worden verzekerd. We herhalen "tegen kostprijs" want, wat voor u als enkeling zwaar zal vallen, wordt door de onderlinge samenwerking met gemak gedragen. U kunt een keuze maken uit verschillende verzekeringsvormen. Van al deze verzekeringen bij Landbouw Risico kan gezegd worden, dat zij geheel zijn aangepast aan de behoeften van het agrarisch deel van de bevolking, zowel voor hun bedrijven als partiku- liere omstandigheden enbovendien geen kontrakten, waaraan u jarenlang „vast" zit. Duizenden landbouwers, tuinders en veehou ders hebben van deze mogelijkheden bij Land- bouw-Risico gebruik gemaakt. LAAT U VRIJBLIJVEND INLICHTEN. T T hebt in de eerstvolgende weken nog volop ge- legenheid zich met dergelijke zaken bezig te houden. Bedenkt, dat dit een nuttige tijdsbeste ding is! Zodra het weer druk gaat worden op 't bedrijf komt er van zo'n bespreking weinig terecht. Laat u zich daarom NU grondig voor lichten. Mocht u zo'n foldertje ontvangen hebben stuur ons dan de aangehechte antwoordkaart. Ons adres is Landbouw Risico, afdeling Zeeland, POSTBUS 72 te Goes. DE. L. Nog steeds hebben we geen koud weer van betekenis gehad. Dit brengt mee, dat de poot- aardappelen dit jaar buitengewoon spruitlustig zijn. Wil men in het voorjaar een korte krach tige spruit hebben, dan moet pootgoed, dat te snel kiemt nu van de kiemen worden ontdaan. Bij het mesten van vee is de post voederkosten een belangrijke uitgave. Hebt U wel eens bere kend of laten berekenen, wat een kg van het gevoerde eiwit in de vorm van meel U kost? Dit varieert van 60 cent tot ƒ1.50. Vee mesten ver eist vakkennis maar rendabel mesten is een kunst. Heeft U misschien een achterkamer of bui tenkeuken voorzien van een stookplaats, die niet gebruikt wordt? Dan kunt U deze laten inrichten voor poterbewaarplaats. In de schoorsteen kan de ventilator geplaatst worden. Tegen de zolder komt een luik met in de schoorsteen een verstel bare klep, zodat ook interne ventilatie kon wor den toegepast. Koude aardappelen zijn zeer gevoelig voor stootblauw. Voordat U gaat sorteren uit een koel cel is het goed, de aardappelen vooraf enige da gen op te warmen tot 10 a 12 CC. Is de buiten lucht voldoende warm dan kan deze gebruikt worden. Anders kan men hiervoor een elektrisch element nemen. Dit moet zo geplaatst worden, dat intern geventileerd kan worden. Per 10 ton aardappelen is een verbruik van 1 kw per uur noodzakelijk. Een zacht najaar geeft veel muur. Telers van sluit- en boerenkool kunnen deze muur in hun koolpercelen bestrijden door in februari-maart kalkstikstof uit te strooien. Hebt U de kalkstik- stof nog niet besteld dan wordt het nu wel tijd. Gemiddeld is per ha voor muurbestrijding in koolsoorten 300 kg nodig. Een verwarmingslamp boven pas geboren big gen is een prachtig middel bij erg koud weer. Hierbij moeten enkele dingen in acht genomen v/orden. Hang de lamp minstens 60 cm. boven het vloeroppervlak. De lamp steeds iets hoger op trekken en tijdig verwijderen, zodat de diertjes kunnen afharden. De zeug mag er niet bij kun nen en wees voorzichtig mét lang stro met het oog op brandgevaar. Goed ingekuild voer moet op de juiste wijze worden gevoederd. Bij A.I.V.-zuurkuil moet per dag aan elk volwassen dier 1 ons (2 eetlepels) geslibd krijt worden bijgevoerd. Het A.I.V.-zuur is een anorganisch zuur en wordt op deze wijze neutraal gemaakt. Voert men haast 15 a 20 kg A.I.V.-zuurkuil 15 kg bieten of meer dan is ge slibd krijt niet strikt noodzakelijk. Hebt U gronden, die bijna niet meer te bewer ken zijn? Probeer dan eens met groenbemesting of met een tweejarig gewas zoals karwij. Deze gronden zijn niet alleen dankbaar voor organi sche stof, maar ze schreeuwen er om. Een goede beworteling houdt de structuur in orde. Dit gaat echter alleen als de struktuur niet te slecht is. Niet alleen de landbouwgids maar ook de nieuwe rassenlijst 1959 is weer uit. Zorg dat U bij blijft. Neem eens een paar dagen om achter de kachel deze boeken goed te bestuderen. Dit is geen weggegooide tijd. Het groot aantal nutti ge aanwijzingen zal U op het bedrijf dagelijks goed van pas komen. Maandag 2 februari, Hilversum I, (402 m.) van 12.3312.43 uur spreekt de heer A. M. Geluk te Noordgouwe (Dagelijks Bestuurslid van de Z. L. M.) over: „Van 155 polders naar 4 waterschappen". Dinsdag 3 februari a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur geeft de heer M. Scharringa van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch Instituut in' De Bilt zijn maandelijks landbouwkundig weerover- zicht. De uitzending zal worden besloten met een vraaggesprek met ir. J. A. Hogen Esch van het In stituut voor Rassenonderzoek van Landbouwge wassen over de onlangs verschenen rassenlijst voor landbouwgewassen. Donderdag 5 februari, Hilversum I (402 m.) van 12.5013.00 uur spreekt de heer mr. A. C. F. Hen- drikse te Wassenaar, directeur van het „Centraal Bureau" te Rotterdam, in de rubriek „Uit het Be drijfsleven" over: „De boer als groothandelaar en industrieel". Vrijdag 6 februari a.s., Hilversum I, 12.2012.30 uur wordt, met medewerking van mej. A. K. van den Bout, inspectrice van het landbouwhuishoud- onderwijs een reportage uitgezonden, waarin de boerinnencursus aan landbouwhuishoud,scholen zal worden besproken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8