DE EUROPESE LANDBOUW Onderling Bcerenverzekerings - Fonds uw/ vertrouw/enszaak voor levensverzekering 75 BUITENLAND BESTUREN GEÏNSTALLEERD SCHOLENBOUW KLEINVERPAKKING ZATERDAG 31 JANUARI 1959 Deze week heeft de Commissaris van de Konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de besturen geïnstalleerd van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, van het nieuwe Waterschap Noord-Beveland en van het waterschap Tholen. Reeds eerder, de week daar voor, was het bestuur van het nieuwe waterschap Schouwen geïnstalleerd. De besturen hebben daar mede hun taak aanvaard en de concentratie van de polders en waterschappen in deze gebieden is daarmee in de praktijk in werking getreden. De dagbladpers heeft hieraan reeds vesl aandacht ge schonken, maar wij willen er toch nog eens op wij zen dat deze concentraties ook van grote .beteken is zijn voor de landbouw in deze gebieden. Van deze plaats willen wij de besturen en in het bijzonder de nieuwe dijkgraven alle succes toewensen bij het verrichten van hun moeilijke taak. Daarbij wil len wij de hoop uitspreken dat het werk, dat thans begonnen is, tot heil moge strekken van alle in woners van die gebieden. De bouw van de Z. L. M.-scholen gaat gestaag verder. Zoals men in ons blad van 23 december 1958 heeft kunnen lezen, wordt er hard gewerkt aan de Landbouwhuishoudschool te Axel. De bouw vordert hier goed; de vorst kan waarschijnlijk geen noemenswaardige parten meer spelen, omdat er nu volop binnen gewerkt kan worden. Ook de bouw van een praktijk- en leslokaal aan de Lagere Landbouwschool te Oudelande vordert. Spoedig zullen de leerlingen, die nu nog het prak tische onderwijs in een landbouwschuur ontvangen, naar een nieuw en goed uitgerust lokaal verhuizen. Ook de Z. L. M-landbouwhuishoudschool te Tho len heeft - reeds lang gekoesterde - bouwplannen. De aanbesteding van de bouw van deze school zal nu binnenkort plaatsvinden. Het wachten is op dit moment op de goedkeuring van het Rijk. Naar men ons mededeelt kan de beslissing echter spoedig tegemoet gezien worden omdat de goedkeuring van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van de definitieve plannen inmiddels ontvangen is. Andere bouwplannen betreffen de Christelijke Lagere Landbouwschool van de Z. L. M. te Middel burg, de Lagere Landbouwschool te Scherpenisse en de Z. L. M.-Lagere Tuinbouwschool te Kapelle. De plannen voor de school in Middelburg, die in leerlingenaantal de derde van ons land is, zijn in een vergevorderd stadium. Men hoopt spoedig tot aan besteden ovter te gaan. Ook voor de Lagere Land bouwschool te Zierikzee zijn plannen in de maak. Aan de Z. L. M.-scholen krijgen bijna 2.090 leer lingen les, waarvan 1560 meisjes en 380 jongens. Het Landbouwhuishoudonderwijs wordt op 9 scho len door ongeveer 100 leerkrachten gegeven. Het lager land- en tuinbouwonderwijs wordt gegeven aan 6 scholen. groenten, aardappelen en fruit een enorme uitbrei- In Engeland heeft het in het kleinverpakken van ding ondergaan. In 1954 werden ongeveer 100.000 eenheden afgezet; voor 1958 noemt men een aantal van meer dan 200 miljoen eenheden. Het streven is er op gericht om alleen eerste kwaliteit te ver pakken. De toekomst van het kleinverpakken zien de Engelse deskundigen afhankelijk van een goede selectie, een prima kwaliteit, zo laag mogelijke kos ten en de mogelijkheid tot regelmatige levering. Om aan deze eisen te kunnen voldoen zullen grote te stichten bedrjjven, die de bescliikking heb ben over geld, zich met het klein-verpakken bezig moeten houden. Een aantal Engelse landbouwers en fruittelers ging er toe over om, samen met een groothandelsfirma, een coöperatiefverpakkingsbe drijf te stichten. De leden van deze vereniging kun nen hun produkten naar het verpakstation zenden of langs de normale handelskanalen afzetten. Door directe levering aan levensmiddelenwinkels is het mogelijk om het produkt af te zetten tegen prijzen die even hoog of iets hoger liggen dan de slecht gesorteerde produkten die men bij de groenteboer koopt. Het bedrijf, de Natty-Pac Ltd., werkte eerst met verlies door de hoge aanloopkosten, maar be gint nu winst te maken. WEST-DUITS LAND DE Duitse Minister van Financiën en de Duitse boeren zijn het niet helemaal eens met elkaar. De Bondsminister van Financiën oefende namelijk bij het aanbieden van de begroting van Financiën kritiek uit op de subsidies waarvoor, op de gehele begroting van DM 39,1 miljard, een bedrag van DM 1,5 miljard is uitgetrokken. Het grootste ge deelte hiervan (DM 1,3 miljard) komt voor reke ning van de landbouw. Daarbij is nog eens 53 van het bedrag van DM 1,3 miljard van de begro ting van het Departement van Landbouw dat aan het zg. „Grüne Plan" ter beschikking wordt gesteld, bestemd voor subsidies aan de landbouw. Het totale bedrag, dat daardoor aan landbouw subsidies zou worden uitgegeven, kan dus gesteld worden op ongeveer DM 2 miljard. De Bondsminister meent, dat men nagenoeg het gehele bedrag dat op de begroting voor het „Grüne Plan" staat, beter voor structurele maatregelen in de landbouw kan gebruiken. Daarbij stelt hij dat, in het kader van de E. E. G-, de Duitse land bouw met subsidiemaatregelen, zeker niet gediend is. Het Bestuur van de „Deutscher Bauernverband" heeft zich in een resolutie scherp tegen de subsi die-opvatting van de Minister gekeerd. Men stelt daarin, dat de subsidies gezien moeten worden als een compensatie voor de gevoerde regeringspolitiek om de industrie weer op gang te helpen. Dit heeft tot zodanige structuurwijzigin gen geleid, zo schrijft „Ernahrungsdienst", dat de startvoorwaarden voor de landbouw en de industrie in hoge mate verschillend kwamen te liggen. Wel is men het met elkaar eens, dat er aan structuur verbetering van de landbouw meer gedaan moet worden. De gelden, die daarvoor nodig zijn, kunnen, naar de mening van de Duitse boeren, beter ver kregen worden uit besparingen op andere begro tingsposten. Een andere mogelijkheid acht men, dat voor dergelijke verbeteringen, gelden door de E. E. G. beschikbaar worden gesteld. De West-Duitse begroting van landbouw is op een bedrag van DM 2,4 miljard geraamd. Hiervan is een bedrag van 1,3 miljard uitgetrokken voor het „Grüne Plan", de rest zal worden besteed aan cultuurtechnische werken, onderzoek, onderwijs en voorlichting, de voorraadvorming van levensmid delen, een eierpremie, de afzetpropaganda en de visserij. Opmerkelijk is dat de post voor deelneming aan jaarbeurzen, tentoonstellingen en congressen in binnen- en buitenland verhoogd werd van DM 1,7 miljoen tot DM 2,3 miljoen. SCANDINAVIË VOOR Denemarken was het jaar 1958 niet ge makkelijk. De veeteeltproduktie was in 1958 weliswaar naar hoeveelheid 3 groter dan het jaar daarvoor, maar de waarde ervan lag 6 lager. Dit betekent dat ten opzichte van 1956 de produktie toenam met 9 maar dat de waarde met 6 daalde. De export van plantaardige produkten was in 1958 zeer belangrijk, zo meldt „Landbouwwereld- nieuws". Alleen aan graan werd er, in de eerste tien maanden van het jaar, ruim 350.000 ton ge ëxporteerd ter waarde van 167 miljoen Kronen (/92,miljoen). Ook de brouwgerstexport was belangrijk. Geschat werd dat deze export naar West-Duitsland tenminste 200.000 ton bedroeg. Van oogst 1957 werd bijna 600.000 ton suikerbieten geëxporteerd; waarde 33,miljoen. Verwacht wordt dat de export van oogst 1958 van dezelfde omvang zal zijn. De aardappelexport begon in het seizoen 1958/'59 tamelijk bevredigend. De uitvoer in het najears- seizoen kan worden geschat op ongeveer 60.000 ton. Dit is 10 tot 15.000 ton meer dan in het vorige najaarsseizoen. De export in het voorjaarsseizoen bestaat voornamelijk uit consumptie-aardappelen. Deze gaan onder meer naar Engeland en Zweden. In dit verband kan worden opgemerkt, dat er in Zweden een steeds grotere vraag komt naar goede consumptie-aardappelen. Er blijken daar zeer veel aardappelen van minderwaardige kwaliteit aan de markt te komen. Werkelijk kwaliteitsaardappelen worden slechts zeer sporadisch aangevoerd. Bovendien zou zijn gebleken, dat de prijzen niet zijn afgestemd op de uiteenlopende kwaliteit. EEN door de Zweedse regering ingestelde com missie adviseert om de daarvoor in aanmer king komende groothandelsbedrijven z.g. bekwaam, heidscertificaten ter beschikking te stellen. Daaroij geeft men in overweging om de te importeren kwaliteitsaardappelen te gebruiken om de kwaliteit van de eigen produktie op te voeren. Weliswaar stelt men geen vrije import van aardappelen voor, maar een ruime import acht men toch zeer ge wenst. Grote groepen van de Zweedse handel verzetten zich echter tegen een reglementering van de afzet of het invoeren van een verplichte kwaliteitsaan duiding van aardappelen. De telers zouden doof blijven voor alle argumenten om wat meer zorg aan de aardappelen te besteden, zolang de slechte evenveel opbrengen als de goede. Het voorstel aan de regering houdt verder in, dat voor de verplichte kwaliteitsaanduiding, controle zal worden uitge oefend op sortering en gezondheid. De kosten hier van zouden door de handelsondernemingen moeten worden gedragen, terwijl de Overheid in de alge. mene kosten jaarlijks 184.000 zou moeten bij dragen. Het Vakblad van de Groothandel in Aardappelen, Groente en Fruit tekent bij dit bericht aan, dat het voor de Nederlandse exporthandel van belang is om deze ontwikkeling te blijven volgen omdat de leveringsmogelijkheden naar dit land daardoor worden beïnvloed. Terugkerend tot de Deense landbouw ftï 1958 kan nog worden opgemerkt dat de mechanisatie en rationalisatie van de landbouw in dat jaar onver minderd voortgang vond. De „Neue Zürcher Zei- tung" schrijft dat meer dan 8-000 nieuwe trekkers werden geplaatst. In totaal beschikken nu 141.000 bedrijven dat is 71 van het totaal aantal Deen se bedrijven over mechanische trekkracht. On geveer 135.000 bedrijven beschikken over een eigen melkmachine. Het aantal vaste landarbeiders liep echter opnieuw met 4 terug. FRANKRIJK AOK in Frankrijk wordt het steeds moeilijker voldoende arbeidskrachten op de bedrijven te houden. Verscheidene boeren hebben dan ook hun melkvee opgeruimd. Vooral van de zijde van de Franse zuivelindustrie worden de mogelijkheden onderzocht van gemeenschappelijk melken met behulp van een auto en enkele vaste krachten, zo als in Duitsland reeds gebeurt. De door de Regering De Gaulle uitgevoerde saneringsnolitiek om Frankriiks financiële toestand te verbeteren, heeft de landbouw niet onberoerd gelaten. Men vraagt zich af of de offers, die van het Franse volk worden gevraagd, wel rechtvaardig verdeeld zijn. Bovendien is het een vraag of met de genomen maatregelen geen volkomen nieuwe landbouwpolitiek is ingeluid. Aanwijzingen hiervoor zijn nog niet aanwezig. In een verklaring van Minister Houdet wordt ge zegd, dat de aan de Regering voor te stellen land bouwpolitiek gebaseerd zal zijn op drie beginselen. In de eerste plaats oriëntering van de produktie door een prijzensysteem, in de tweede plaats door organisatie van de markten door een opslagrege ling en ten derde door opvoering van de produktivi. teit door verbetering van onderwijs en voorlichting. Maar met het aanstippen van deze beginselen is nog niets gezegd over de landbouwpolitiek zelf. Ondanks de vrij grote veranderingen die de Re gering De Gaulle aanbracht, is de reactie van de boeren vrij matig geweest. „Landbouwwereld- nieuws" schrijft dit o.m. toe aan het voornemen om de verhouding tot De Gaulle niet te verslechteren. Door de Regeringsmaatregelen zijn echter een groot aantal subsidies vervallen en is het indexatie systeem afgeschaft. BELGIE HET Belgische blad „De Boer" van 24 januari j.I. meldt tenslotte dat het aanbod van brouwgerst gering is doordat nieuw gedorsen partijen gerst onvoldoende kiemen. Voor goede kiemkrachtige brouwgerst is er echter nog afzet. Op het gebied van het strovlas heerst er op het ogenblik grote bedrijvigheid. De voorraden worden op het ogenblik opgekocht en de prijzen stijgen. Daarbij is men druk bezig met het afsluiten van teeltcontraeten voor vlas, oogst '59. Een tekort aan strovlas wordt gevreesd, aldus genoemd blad. N. S. (Advertentie.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3