Js. CEVAAL ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELA;JD 89 Privé BOEKEN ZATERDAG 31 JAMA U1 1959 Redactie: C. J. van Damme. L. Hage. M. de Jager. T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Hoofdredacteur: A. J. Klaassen. Telefoon 01100—2345 (kantoor). Redactie-adres: Landbouwhuis. Goes. Welke schoolopleiding heeft U ge noten? Lagere school, R.L.W.S. Goes. Wat waren Uw lievelingsvakken? Scheikunde, Boekhouden, Fruit teelt. Welk cijfer had U voor gedrag? Negen. Moest U wel eens schoolblijven? Slechts zelden. Hoe besteedde U in Uw jeugd bij voorkeur Uw vrije tijd? Verhalen schrijvend. Wie was Uw held of heldin? Johan de Witt. Wat wilde U worden toen U pl.m. 10 jaar was? Boer. Vonden in Uw tijd de ouderen de jeugd ook een „probleem", waarvoor geen oplossing te vinden was? Met uitzondering van de kerke lijke organisaties bemoeide men zich weinig met de jeugd. Werd er voor de jeugd ioen iets in georganiseerd verband gedaan en wat was dat? Ja. Vooral de provinciale land dagen van de jongensclubs ver geet ik nooit. Waar let U speciaal op wanneer U iemand voor het eerst ontmoet? Het gezicht en de algemene ver schijning. Met wie zou U graag eens onge stoord willen praten? Met de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over de subsidiëring van het jeugdwerk. Met wie zoudt U dat niet willen? Chroustsjew. Wat is Uw idee van een gezellige avond? Houd ik heel erg van. Je leert er vaak onder een borrel en een gesprek de mensen van een heel ander kant kennen. Als U drie maanden lang Uw werk niet mocht doen, wat zoudt U dan in die tijd doen? Lezen en studeren. Wat vindt U de prettigste dag van het jaar? De verjaardag van mijn vrouw. Van de week en wat het prettigste ogenblik van de dag? Resp. de zaterdag, de middag pauze. Wat was het gelukkigste moment van Uw leven? M'n huwelijksdag. Luistert U veel naar de radio; naar welke programma's? Niet veel. Vooral de amusements programma's, radiopraatjes over landbouw en bedrijfsleven. Weet U wie dit zijn? Cees de Lange, Corry Brokken, George van Renes- se, Franz Léhar, dr. Van Rijsinghe, Max Tak? Conférencier, zangeres, pianist, componist, radiolezingen, New York calling. Zeggen de namen Spoetnik en Van guard U iets? Kunstmanen resp. van U.S.S.R. U.S.A. Hoe denkt U er over en wat ver wacht U van het interplanetaire verkeer? Ik verwacht daar niet veel van. Kunt U thuis of aan Uw auto een voudige karweitjes zelf doen en doet U die ook? Ja. Heel graag. Wat is Uw hobby? Het organiseren van publieke eve nementen en het houden van lezingen. Houdt U van sport; welke tak vindt U het mooist? Ja. Paardensport. Aan welk voorwerp bent U het meest gehecht? M'n boekenkast en m'n pijp. Welk zoudt U het liefst bezitten? Een televisietoestel (als ik geen studerende kinderen had). Waar zoudt U het liefst wonen? Waarom? Op de Veluwe. Prachtige natuur. Wie zou U als buren wensen? Goéde buren (beter dan verre vrienden). Zoudt U zich met het ontwerp en de bouw van Uw huis bemoeien, of dit aan de vakmensen overlaten? Zoveel mogelijk me ermee be moeien. Zoudt U Uw huis gewoon antiek modern hypermodern inrich ten? Gewoon of met écht antiek. Houdt U van dieren? Welke het meest en welke het minst? Ja. Paarden 't meest. Honden 't minst. Houdt U van muziek? Ja. Kunt U zelf iets bespelen of welk instrument zoudt U het liefst willen kunnen bespelen? Orgel bespeel ik. Accordeon zou ik willen kunnen. Hebt U aan een of andere melodie bepaalde herinneringen? Neen. Leest U veel? Nogal. Welk soort boeken en in welke taal? Afwisselend. Vooral .Scandinavi sche boere en historische ro mans. In 't Nederlands. Als U de mogelijkheden ertoe had, welk soort boek zou U dan willen schrijven? Roman over jongeren. Wat zoekt U het eerste op wanneer U een krant openslaat? 't Provinciaal nieuws. Interviews. Meent U dat de huidige jeugd een eigen mentaliteit heeft? J a. Begrijpt V die? Kan ik niet volgen. Verschilt die belangrijk van de jeugd waartoe U behoorde? Inderdaad. Wat denkt U over het groeiende in ternationale contact tussen de jeugd? Zie ik weinig heil in. Wat moet worden gedaan om ook de vólkeren tot elkaar te brengen? Conferenties e.d. als er daar al niet teveel van waren. Dit contact is vaak 't best, wanneer het door nood(zaak) wordt bepaald. Als U een avond mocht spreken voor ALLE Zeeuwse jongerenwelk on derwerp zou U dan kiezen? Verleden, heden en toekomst van de jongeren. Welke goede en slechte eigenschap pen ziet U speciaal bij de Zeeuwse jongeren van nu? Ze zijn vaak te luchthartig en zouden meer verantwoordelijk heidszin moeten hebben. Voor welke politieke partij hebt U naast de Uwe de meeste inte resse? V.V.D. Aan het einde van dit vraagge sprek nog twee dingen: a. Hebt U tenslotte nog een bood schap aan de jongeren in onze pro vincie? Volhardt in je streven naar het waarlijk mens worden. b. Waarover bent U blijdat we niet gevraagd hebben? 1) De te zeer persoonlijke dingen. 2) Het militairisme-en de burger- werstand van 19401945. Hoe ziet U de weerslag van de uit voering van het Deltaplan, speciaal t.o.v. de Zeeuwse jongens en Zeeuw se meisjes? Een sterk groeiend contact met de stad, vooral voor Schouwen-Dui- veland, Tholen en Noord-Beve land. Welke taak heeft de L.J.G. hierbij? Een belangrijke, vormende. En heeft de L.J.G. een taak t.a.v. het culturele peil van de Zeeuwse be volking? Inderdaad. De statuten van de L.J.G. geven het programma aan. Hoe denkt U over dat peil? Hoewel dit niet opvallend hoog stond, gaat dit sterk de goede kant op. Ook de L.J.G. is hieraan bezig. Wordt er door instellingen en orga nisaties voldoende aan jeugdwerk gedaan? Merkt U daarbij een alge mene fout op? Neen, niet voldoende. De ouderen en de ouderen-organisaties zouden zich hier sterker voor moeten in teresseren. Ook vanuit de kerken moet er meer werkelijke interesse komen. Hoe is die te verhelpen? Vooral dient men een sterkere persoonlijke interesse, op te bren gen. Aan de andere kant gaat het, bijvoorbeeld met name vanuit de Z. L. M. de goede kant op. Reeds in 1937 werd in Zeeland de Z.J.L. opgericht, bij welke oprichting ik zelf betrokken was. Meent U, dat over het algemeen de Zeeuwse jongeren minder vlot zijn, dan die uit de stad? Niet minder vlot, maar wel min der „flair". Als U 100.000 belastingvrij in han den kreeg, wat zoudt U daarmee doen? In 't komende Zeeuwse recreatie gebied met behulp van zomerhuis jes sociaal werk doen. Hoe denkt U over de puzzelpotten? Nep! Wat is Uw lievelingsgerecht en zoudt U dat een week lang willen eten? Jonge haantjes met appelmoes. Graag. Houdt U van de typische Zeeuwse voedings- en genotmiddelen zoals: mosselen oesters^ kreeft, bolussen, witte speculaas boterbabbelaars, kruidenbrood, brandewijn met sui ker? Hiervan alleen de boterbabbelaars. Voor welke étalages blijft U graag staan kijken? Kunst (vooral moderne schilde rijen) en boeken. TONEEL- EN Ml Z1KK- CONOOURS 21 februari in nader bekend te maken zaal. Jury o.l.v. de heren Lemaire en Stam. Muziek: er dienen twee nummers te worden uitgevoerd. In de keuez van de nummers is men geheel vrij. Toneel: speelduur van 15 tot 30 minuten. Er wordt tegen ach tergrond van gordijnen gespeeld. Het is toegestaan een deel te laten spelen van een groot (zelfs b.v. een 3 bedrijven) stuk, dat echter wel een afgerond geheel moet zijn. Ook mag men een 1 akter spelen. Er zijn geen aan bevolen of voorgeschreven stuk ken. Denkt om de auteursrechten! Aan de jury dienen tekstboekjes en partituren te worden inge leverd voor de aanvang. Aanmeldingen dienen te ge schieden vóór 15 februari a.s. bij het Provinciaal Secretariaat, met vermelding van de titels) van (het) de te spelen stukken). STREEK THOLEN L.J. G. EN Z. P.M. Er wordt op maandag 2 februari a.s. in hotel „De Gouden Leeuw" te Scher- penisse een „streekavond" gehouden. Aanvang 7.30 uur. Mej. Van Es en de heer Marcusse zullen spreken over „Streekverbetering op het eiland Tholen". Vertoning van de films „Eigen haard meer waard", „Voeding van adolescen ten", „Schot is aan boord" en „Aals meer bloemenland". Wij nodigen L. J. G.-leden en Z. P. M— sters, alsmede leden van de Streekver- beteringscommissie uit deze avond aan wezig te zijn. MAXIM GORKI: „Uit mijn Kinderja ren." Deze beroemde schrijver vertelt in dit Prismaboek over de wel zeer bittere jeugdervaringen, die hü rond 1875 in Rusland beleefde. Een boeiende be schrijving, die een bijdrage vormt tot het begrijpen van een gebeurtenis als de Russische revolutie was WALTER LORD: „Een nacht om nooit te vergeten". Een Prismaboek over het vergaan van de Titanic in 1912, waarnaar de gelijk namige film, die nu in ons land draait, werd vervaardigd. Boeiende geschied- beschrijving over een indertijd wereld schokkende ramp. ANDRE DEVIGNY„Een terdoodver- oordeelde ontsnapt. Ook naar dit Prismaboek werd een film gemaakt, die nu te zien is. Knap geschreven verhaal, van een soms wel haast ondraaglijke spanning, over de ontsnapping en vlucht van de schrijver uit een Franse Gestapo-gevangenis. Ge ïllustreerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 17