DE TEELT VAN SPRUITKOOL REGELMATIG RUIMEN VAN BEWAARFRUIT TUINBOUW Denkt U er aan: TER INLEIDING! ZATERDAG 31 JANUARI 13 50 to EEDS eerder hebben wij in deze rubriek de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid dat er ook in de wintermaanden op de Zeeuwse fruitveilingen volop fruit te koop is. Nog steeds wordt er twee keer per week geveild. Van de zijde der veilingen doet men alles wat mogelijk is om dat vol te blijven houden maar dat zal alleen gaan, als ook de telers voor 100° hun medewerking geven. t ET lijkt ons goed, hierop deze week nog eens nadrukkelijk de aandacht te vestigen, omdat hierin een groot belang schuilt voor alle telers. Het is bekend dat er nog veel fruit in voorraad is op het ogenblik. Wanneer het beste tijdstip is aan gebroken om te verkopen weet niemand, maar zeker is, dat het van groot belang is indien er elke week een behoorlijk kwamtum wordt aangeboden. De kopers moeten zeker weten dat er elke veiling dag in Zeeland wat goeds te koop is en dan zullen zij heus wel blijven komen om te trachten deze produkten te kopen. Het is niet mogelijk om een advies te geven over het ruimen van bewaarfruit maor als we de situatie van het ogenblik overzien, dan zijn er toch wel heel veel faktoren die pleiten voor een ruime markt- voorziening. Er is om een voorbeeld te noemen de laatste weken vraag naar Jonathan voor West- Duitse rekening. De prijs is opgelopen tot boven 30 cent per kg. Dat komt omdat de Jonathan ge kleurd is en West-Duitsland heeft behoefte aan een gekleurde appel. In andere jaren kwamen die steeds uit Italië, maar zoals bekend mag dit land nog steeds niet leveren aan Duitsland. De handel op dit land kan dus flinke kwantums gebruiken en nu ligt het aan de telers of zij aan deze vraag zullen voldoen. Er is alles voor te zeggen om hier aan niet achteloos voorbij te gaan als men nog een flink kwantum Jonathan in voorraad heeft. Hoe de toekomstige prijsontwikkeling zal zijn weten we niet, maar in elk geval moet er rekening mee worden gehouden dat omstreeks half maart, West-Duitsland de invoer van appelen uit Italië weer zal toestaan. Er is een kleine kans dat dit zelfs nog eerder zal gebeuren, maar op 15 maart in elk geval. Dan moet men er op berekend zijn dat er een stroom van Italiaanse appelen op West-Duits land zal worden losgelaten. Dit land had immers een grote oogst en reeds vele maanden staat de export volkomen stil, alhans naar West-Duitsland, het belangrijkste afzetgebied. Dan zullen er weer volop gekleurde appelen op de West-Duitse markt komen. Hoe dan de vraag zal zijn naar Nederland se Jonathan weten we niet, maar we weten wel dat deze op het ogenblik goed is. We kunnen hier niet zeggen dat U in de komen de weken al Uw Jonathan moet afvoeren. We willen er wel co wijzen dat het belangrijk is dat U de toestand goed in de gaten houdt. Over het algemeen is de kwaliteit van de appelen uit net koelhuis nog zeer goed. Hoe verder in het seizoen, hoe groter echter het uitvalpercentage wordt. Men kan wel gokken op een gunstige afzetmoge lijkheid in de laatste maand dat de appelen goed zijn maar als iedereen dat doet dan zal dat toch niet goed uitkomen. dat het nu nog een gunstige tijd is om uw machi nes eens grondig na te zien. Vóór U er erg in hebt, moeten ze weer in gebruik worden ge nomen en als er dan wat aan mankeert kan het grote moeilijkheden geven. Vooral denken we in dit verband aan uw nevel- en sproei- machine. Als het ander weer wordt, hebt U deze immers nodig. dat U thans nog goed gelegenheid hebt om de nodige aandacht te schenken aan de hygiëne in uw boomgaard en aan de waterhuishouding. Als daar wat aan mankeert kan dat soms veel geld kosten, terwijl het misschien betrekkelijk eenvoudig te verhelpen is. Het valt nu ook ke- makkelijk te constateren. dat het nu tijd is om ernstig na te denken aan uw sproeischema voor het komende jaar. Daar bij moet U uiteraard rekening houden met de ervaringen in het afgelopen jaar en natuurlijk doet U er goed aan het Sproeiboekje 1959 aan te schaffen. Dat is uitgegeven door het Rijks- tuinbouwconsulentschap in Zeeland, in samen werking met de P.D. Als U het nog niet hebt, moet U het wel direct bestellen. Het kost 0,50 en is Verkrijgbaar bij het Rykstuinbouwconsu- lentschap, Ravelyn, Goes. We schreven hier over de Jonathan omdat dit ras op het ogenblik het meest in de belangstelling staat. Hetzelfde geldt echter voor de Goudreinctte en Golden Delicious en niet in het minst uiteraard voor de partijen die zijn opgeslagen in de luchtge- koelde bewaarplaatsen. AANVOER OP DE VEILING. AAR aanleiding van dit alles willen we ook nog graag enkele opmerkingen maken over het aan voeren op de veilingen. Nog altijd.zijn er verschil lende telers die graag hun produkten uit de hand verkopen. Daarbij nemen ze dan de veilingprijs wel als richtsnoer, maar meer ook niet. De veiling mag enkel de verkoop inschrijven. Nog maar al te dik wijls wordt echter vergeten dat hiermede het eigen belang niet wordt gediend, hoewel men denkt dit wèl te doen. In de afgelopen weken was er vraag naar Jo nathan. De handel zocht de telers op en kocht voor prijzen die liepen van 26 tot 30 cent per kg. Op de veilingdag daarop werd voor diezelfde appels 30 tot 35 cent per kg betaald. De voorverkopers zaten dus wat rnen noemt „in de boot". Dat doen ze dikwijls, want door die voorverkopen wordt niet alleen bereikt dat de aanvoer op de veiling lager is, maar ook wordt de concurrentie uitgeschakeld omdat een deel zich reeds heeft gedekt en dus dan niet meer direct belanghebbende is. Het is natuurlijk de handel niet kwalijk te nemen dat zij tracht uit de hand te kopen, maar we zijn van mening dat de telers zich toch wel terdege die nen te bedenken voordat zij daartoe overgaan. Men krügt niet zo gauw de uiterste prijs als men uit de hand verkoopt en bij het veilen als zodanig krijgt men die theoretisch wel. Daarom hopen we dat dit euvel toch meer en meer tot het verleden zal gaan behoren, in het belang van de telers zelf. jT\E lezers van de Tuinbouwrubriek zullen on- getwijfeld bemerken dat er een verandering heeft plaats gehad. Ook door de redactie is dat reeds aangekondigd op pagina 1. Er staat een andere ,,kopboven deze pagina en de gehele inhoud is gewijd aan de „Tuinbouw". Onze le den-tuinders, zowel fruit- als groentetelers, zul len dit ongetwijfeld met genoegen constateren. De laatste jaren is de belangstelling voor de Tuinbouw in het bijzonder voor de fruitteelt, zeer sterk toegenomen. Mede door de goede resulta ten en de grondschaarste proberen vele boeren zoons zich een bestaan te verzekeren in de rich ting van de fruitteelt. Zeer vele leden van onze Z.L.M. zijn bij de Tuinbouw betrokken, zodat het zeker verantwoord is dat thans een volle pagina aan hun belangen wordt gewijd. Wij willen dan ook trachten om deze pagina zo aantrekkelijk mogelijk te maken en om deze zo levenswaardig mogelijk te doen zijn. De moderne tuinbouw eist een hoge mate van vakbekwaamheid en kennis op velerlei gebied. O.a. goed gevormd Tuinbouwonderwijs, econo mische voorlichting, rationalisatie van onze bedrijven met een grondige kennis van onze dure machines. Daarnaast moet men op de hoogte zijn van wat een Standsorganisatie en een Landbouw schap voor ons heeft te betekenen. Ook moet men inzicht hebben in ons Veilingwezen en ons Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, een E.E.G. met al zijn mogelijkheden en ook moei lijkheden enz. Allemaal problemen die onze Tuinbouw beheersen en waar we middenin ge plaatst worden, waar we ook niet onderuit kun nen, willen we onze plaats als Tuinbouw-export- land in de wereld behouden. Goede kwaliteit met een lage kostprijs moet ons ideaal zijn. Daarom lijkt het ons, dat er steeds stof genoeg zal zijn om deze pagina te vullen met de vele problemen waar onze Tuin bouw mee heeft te worstelen. De Tuinbouw in zijn geheel te dienen en onze Z.L.M. te steunen om ook de Tuinbouwbelangen ten volle te kun nen behartigen, is ons doel. Heeft U critiek, bespaar ze ons niet. Het kan alleen opbouwend werken. Heeft U een trens, zeg het ons. Het adres is TuinbouwLandbouw- huis, Goes. Laten we samen trachten als leden der Z.L.M. in deze rubriek elkaar te vinden. Mogen wij voor dit streven uw medewerking en steun vragen? Inmiddels danken wij het Bestuur en de Redac tie voor het tot stand komen van deze rubriek. T^OEN we twee weken geleden in Middelburg waren op de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt, hebben we daar met ge noegen geluisterd naar een zeer deskundige uit eenzetting van de heer C. J. v. d. Ven uit Baren- drecht, over de teelt van spruitkool. De aantekeningen, die wij daar hebben gemaakt, willen we hier nader uitwerken, omdat de sprui- tenteelt, ook voor verschillende Zeeuwse telers, van grote betekenis is en omdat er misschien de mogelijkheid in zit dat deze teelt in Zeeland een grotere omvang zal gaan aannemen. De spreker in Middelburg behandelde deze teelt, zoals ze op de Zuid-Hollandse eilanden plaats vindt. Omdat de grond en bedrijfsomstandigheden daar niet zo veel verschillen met Zeeland, kunnen we dit gebied goed als voorbeeld nemen. Zuid-Holland is een zeer belangrijk gebied voor de spruitkoolteelt, want van de gemiddelde Neder landse spruitenaanvoer van 25 miljoen kg wordt ongeveer de helft in dit gebied geteeld. Dat valt ook wel te begrijpen als men bedenkt, dat goede landbouwgronden, niet al te zwaar en niet al te licht, het meest geschikt zijn voor deze teelt. De beste resultaten krijgt men op zavel- en lichte kleigronden. Ook op zand gaat het nog wel. Oude tuingrond, die rijk is aan plantenvoedsel, is over het algemeen minder geschikt voor de spruit koolteelt. De teelt op de Zuid-Hollandse eilanden vindt dikwijls plaats als deel-teelt. Ook huurt men er wel los land voor. De voorvrucht speelt geen grote rol. Wèl moet men oppassen voor het bietencystenaaltje, dat zich zeer goed voelt op de spruiten. De voorvrucht is wel van belang in verband met de bemesting. De algemene norm voor bemesting is: een normale fosforzuur-bemesting; tamelijk veel kali en oppassen met stikstof. Hoge eisen worden gesteld aan de ontwatering. Als deze niet zeer goed is, kan de teelt gemakke lijk mislukken. Over de rassenkeuze kunnen we op deze plaats niet veel zeggen. Raadzaam is het om hierover des kundig advies te vragen of in elk geval de ras- senlijst voor de Groenteteelt te raadplegen. Het zaaien van de planten moet bij voorkeur plaats vinden op landbouwgrond. Een korte, stevige, gedrongen plant is vereist. Om genoeg planten te hebben voor 1 ha spruiten heeft men 3 ons zaad nodig, verdeeld over 1*2 a. Van de heer v. d. Ven hoorden we verder dat een combinatie van stamslabonen en spruiten zeer goed voldoet. De bonen hebben dan een beschut ting tegen mogelijke harde wind. Ook een combinatie met vroege aardappelen biedt goede r. >gelijkheden. IIET OOGSTEN. TT ET oogsten is een zeer belangrijk middel om de produktie en de kwaliteit op te voeren. Wan neer in oktober te laat met dit werk wordt be gonnen, gaat dat altijd ten koste van de kwaliteit en de opbrengst. Regelmatig plukken is nood zakelijk. De heer v. d. Ven zei tegen de Zeeuwse tuinders in Middelburg, dat bij de eerste pluk de „rommel-' er beslist af moet. Als men dat nalaat, don kost dat ook weer kilo's en kwaliteit. Het kan wel eens een vervelend werk zijn, maar het moet gebeuren. Het is wel belangrijk, dat de Zeeuwse spruiten- telers dit goed in hun oor knopen, want maar el te gemakkelijk laat men dat na. Wanneer men geen late spruiten wil oogsten, is het koppen van de struiken aan te bevelen. We zouden nog heel wat meer kunnen schrijven over deze teelt, maar we willen volstaan met in het algemeen te wijzen op de spruitenteelt, als teelt die in Zeeland mogelijkheden heeft. Voor vele Zuid-Hollandse bedrijven is dat een hoofdprodukt geworden. De grond in Zeeland is er ook geschikt voor. De tuinders hebben de nodige kennis. De teelt heeft de laatste jaren steeds goede resultaten opgeleverd. In verschillende gevallen verdient het naar onze mening aanbeveling om uitbreiding van deze teelt in Zeeland te overwegen. Wanneer dit goed wordt aangepakt, zit daar zeker perspectief in. Dan zal er echter ook goede aan dacht gesc'-.onken moeten worden aan de afleve ring. Daar kan nu nog wel eens wat aan mankeren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 15