ZAAIZAADONTSMETTING bij zomergewassen Wetenswaardigheden ZATERDAG 31 JANUARI 1959 85 |_JET afgelopen jaar waren de weersomstandigheden tijdens het afrijpen van de oogst dikwijls dermate ongunstig, dat de kwaliteit en de gezondheidstoestand van vele partijen zaaizaad te wensen overlaat. De ontsmetting van het zaaizaad vraagt daarom ook dit jaar bijzondere aandacht. Indien deze met zorg wordt uitgevoerd, komt dit de opkomst en de gezondheid van het gewas ten goede. !n het bijzonder verdient de ontsmetting aanbeveling, wanneer het gewas voor de teelt van zaaizaad is bestemd. Bovendien zijn de aan het ontsmetten verbonden kosten zeer gering. Voor een goed resultaat is niet alleen de keuze van het middel van betekenis, maar moet ook op de juiste dosering en een zorgvuldige uitvoering van de ont smetting worden gelet. Omdat de naam van TMTD in thiram is veranderd, wordt laatstgenoemde naam in dit bericht aangehouden. Zomergranen AM het optreden van verschillende ziekten, zoals steenbrand bij tarwe, stuifbrand bij haver, strepenziekte bij gerst en haver tegen te gaan, dient het'zaaizaad te worden ontsmet. Bovendien komen dit jaar vele partijen voor, die in (vrij) ernstige mate door kiemschimmels, speciaal Fusa- rium spp., zijn aangetast. Deze schimmels hebben een nadelige invloed op de opkomst van het gewas. De ontsmetting wordt uitgevoerd met middelen op basis van organisch kwik. Gewoonlijk heeft de ontsmetting plaats volgens de normale droge-ont- smettingsmethode. Voor het ontsmetten van tarwe, gerst, zomerrogge en kanariezaad dient men 2 g en voor haver 3 g middel per kg zaad te gebruiken. Bij toepassing van een vloeibaar kwikbevatter.d middel neemt men resp. 2 cc en 3 cc per kg zaad Het gebruik van org. kwik kan bij partijen met een lage kiemkracht, een hoog vochtgehalte of met meer of minder schot, kiembeschadiging tot ge volg hebben. Om dit te voorkomen, dient men de ontsmetting korte tijd vóór het zaaien uit te voe ren. Indien gevaar bestaat voor aantasting van het gewas in kiemplantstadium door insektenlarven b.v. door ritnaalden of emelten, dan kan men bij zomerrogge en kanariezaad met succes van een middel op basis van thiram lindaan, thiram aldrin en bij de overige zomergranen van kwik aldrin gebruik maken. Voor do dosering raadplege men de gebruiksaanwijzing. Stuifbrand in tarwe en gerst kan niet door ont smetting van het zaad met één van de gebruikelijke middelen worden bestreden. Alleen een warm waterbehandeling kan hier uitkomst bieden. Hier voor is ervaren personeel en een speciale ontsmet tingsinstallatie nodig, zodat deze methode zich alleen leent voor toepassing door een zaaizaad leverancier of een kweekbedrijf. Erwten, bonen, mais, lupinen, wikken IN het voorjaar laat de opkomst van deze gewas sen vooral bij koud, nat weer vaak te wensen over als gevolg van aantasting van het kiemend zaad door schimmels en bacteriën die in de grond leven. Ontsmetting met een middel op basis van thiram, captan, thiram chinon of org. kwik chinon beschermt het zaad in belangrijke mate tegen deze aantasting. Bovendien worden hiermee de meeste op of oppervlakkig in het voorkomende schimmels bestreden. Wordt het zaad droog ontsmet, dan is bij gebruik van thiram, captan of thiram chinon (Trame- nox) een dosering van 2 g/kg zaad voldoende. In dien het zaad gevoelig is voor aantasting door bodemschimmels, wat vooral het geval is bij erw ten- en bonenrassen die in de tuinbouw worden geteeld en bij partijen die dorsbeschadiging ver tonen, is een dosering van 3 g/kg zaad gewenst. Voor org. kwik chinon (Ceredon-speciaal) wordt een hoeveelheid van 1 g/kg voorgeschreven. Deze hoeveelheid dient men niet te overschrijden. Enkele thiram-bevattende middelen kunnen in de vorm van een „slurry" (papje) worden toege past. De afgewogen hoeveelheid poeder (1% 2 g per kg zaad) wordt met wat water tot een papje gemengd en op het zaad gebracht. Op deze wijze wordt het stuiven voorkomen. Het is gewenst de WIJ willen onze lezers er nogmaals met klem op wijzen, bij de keuze van hun zaaizaad toch vooral aandacht te schenken aan de rassenberichten die wij in ons num mer van 10 januari j.l. publiceerden. Vanzelf sprekend vestigen wij daarbij de aandacht op de 34e Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Gebruikt goed uitgangsmateriaal. RED. behandeling in een speciaal „slurry"-apparaat (papontsmetter) uit te voeren. Indien bij mais gevaar bestaat voor beschadiging door ritnaalden, kan het jonge kiemplantje hierte gen worden geschermd door het zaad te behande len met een middel op basis van thiram lindaan of thiram aldrin in de dosering van resp. 3 en 4 g per kg zaad. Bij bonen kan de aantasting door de bonevlieg („soldaatjes") worden voorkomen door gebruik te maken van een middel op basis van thiram al drin in de dosering van 2 g/kg zaad. Tenslotte wordt erop gewezen, dat met bacteriën geënt zaad niet mag worden ontsmet. Vlas UOOR dit gewas kan worden verwezen naar het op 29 november 1958 verschenen P. D—Bericht no 1310: „Ontsmetting van zaailijnzaad". In dit bericht is een fout geslopen. Op blz. 2 dient onder b)Middelen op basis van captan, alleen Orthocide- 75 te worden vermeld. De andere genoemde midde len moeten 2 regels hoger staan onder „Slurry"- (pap)middelen op basis van thiram. Bieten DIJ bietezaad is de ontsmetting gericht tegen Phoma betae, een schimmel die uit het zaai zaad overgaat en bij kiemplanten wortelbrand ver oorzaakt. Het ontsmetten dient te geschieden met een speciaal voor de ontsmetting van bietezaad be stemd org. kwikbevattend middel nl. AAbiton, AAbiton vloeibaar, Abavit new, Duphar vloeibaar droogontsmetter, Landisan-droog, Panogen (vloei baar) of UT 685. Ook thiram en thiram kwik komen voor dit doel in aanmerking. Bij gebruik van een poedervormig middel op basis van org. kwik, thiram of thiram kwik dient de dosering 8 g per kg zaad en voor een vloeibaar kwikbevattend middel 8 cc per kg zaad te bedragen. Wortelen TER bestrijding van de zwarte plekkenziekte (Alternaria-ziekte) wordt aanbevolen een dro- ge-ontsmetting met een middel op basis van org. kwik of van thiram in de dosering van 3 g/kg zaad. Uien en blauwmaanzaad TER bestrijding van een aantasting door bodem schimmels en bij blauwmaanzaad tevens tegen de op het zaad voorkomende schimmel die de ver- dorringsziekte veroorzaakt, is het gewenst het zaad te ontsmetten met 6 g van een thirambevat- tend middel per kg zaad. Koolzaad e.d. AM een aantasting door enkele schimmels, die met het zaad overgaan (Alternaria, Phoma) zo veel mogelijk te voorkomen, is het gewenst het zaad te ontsmetten met een kwikbevattend middel in de dosering van 3 g/kg zaad. Grassen ARASZAAD dient ter bestrijding van kiemschim- mels met een org. kwik- of een thirambevat- tend middel te worden ontsmet in de dosering van 5 g/kg zaad. Indien voor stuifbrand gevoelige gras sen (o.a. Frans raaigras) voor zaaizaad worden geteeld, komen voor de ontsmetting alleen org. kwikbevattende middelen in de dosering van 10 g/kg zaad in aanmerking. Klavers I/LAVERZAAD dient droog te worden ontsmet met org. kwik of thiram in de dosering van 3 g/kg zaad. Het zaad kan nadien niet meer met bacteriën worden geënt. PLANTENZIEKTEKUNDIGEN DIENST WAGENINGEN. VOOR WERKGEVERS C. A. O. TUINBOUW - FRUITTEELT Tussen werkgevers en werknemers kon bij de onderhandelingen over het bijzonder gedeelte der C. A. O. Tuinbouw, die op 23 januari in de sociale commissie van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap plaats vonden, nog geen overeenstem ming bereikt worden. Voor Zeeland bleek de indeling van de vak- bekwame arbeider, gezien de functie-omschrijving in de mantel, moeilijkheden op te leveren. Volgens de werkomschrijving moet de fruitteeltarbeider A, naast de boom- en vruchtverzorging, ook kun nen veredelen, wat hier in de provincie praktisch niet gedaan wordt, Een grote groep fruitteelt-ar beiders zou daardoor in een lagere functie moeten worden ingedeeld, wat eveneens, gezien de binding, met de landbouw, zijn bezwaren geeft. Nader overleg zal plaatsvinden. ZIEKENGELDREGELING In het artikeltje over de ziekengeldregeling (Z. L, 10 januari pag. 29) werd er op gewezen, dat over uitkeringen bij ziekte of ongeval, wél loonbelas ting en premie A. O. W., maar géén sociale ver zekeringspremie of premie voor het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, verschuldigd is. Onder uitkering moet ook de vergoeding ge rekend worden, die de werkgever over de wacht- dagen aan zijn arbeider bij ziekte uitbetaalt. Hierover behoeft dus eveneens geen soc. verz. premies of bijdrage B. P. L. noch door werkgever noch door werknemer)betaald te worden. DEELBOUW Bij het afsluiten van deelbouwcontracten ver dient het aanbeveling goed te overwegen met wie deze contracten worden afgesloten. Er kunnen zich n.l. konsekwenties ten aanzien van de te betalen sociale verzekeringspremies voordoen. Wordt de deelarbeid verricht door iemand die reeds in loondienst is, dan wordt deze geacht, de deelarbeid uit te voeren in dienst van diegene ten behoeve van wiens onderneming hij werkt- Dien tengevolge zal hij onder de ziektewet, het zieken- fondsenbesluit, de kinderbijslagwet en de land- en tuinbouw ongevallenwet, vallen. Hierdoor moet door de „werkgever" premie aan de BVAB betaald worden. Is de andere partij echter als een zelfstandige te beschouwen, dan geldt bovenstaande regeling niet, en behoeft geen premie afgedragen te worden. B. VERBETERING In ons nummer van vorige week is een zeer storende fout geslopen. Op pagina 57 stond name lijk: „Honderd jaar gewasmonsters". Uit de inhoud zullen de lezers begrepen hebben dat hier moest staan „Honderdduizend gewasmonsters"*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 13