waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Brouwgerst- en akkerbouwprodukten- beleid uitvoerig besproken Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2462 Frankering bij abonnement: Terneuzen Z*\TERDAG 24 JANUARI 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan ran de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Dagcl^ks Bestuur der Z. L. M. vergaderde Z. L. M.-dageii 1959 in West Zeeuwg-Vlaaiideren Kort verslag van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. 31., gehouden op maandag 19 januari 1959 te Goes. HE Voorzitter, ir. M. A. Geuze, heet alle aanwezigen van harte welkom en opent de vergadering. Spreker wenst een ieder voor 1959 een ge zegend jaar toe, zowel voor zijn gezin als voor zijn bedrijf. Een speciaal woord van welkom richt spreker tot de heren ir. Y. de Boer, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam en J. S. Brandsma, directeur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. Hij stelt liet op hoge prijs, dat zij beiden de moeite en de tijd hebben willen nemen om met het Bestuur te spreken over het brouwgerstbeleid. De heer P. J. J. Dekker spreekt namens de aanwezigen wederkerig zijn beste wensen uit voor het nieuwe jaar voor de heer Geuze, zijn gezin en werk. BROUWGERSTBELEID. I\E heer De Boer, als eerste over dit punt het woord verkrijgende, geeft nog eens een overzicht van de gang van zaken op de brouwgerst- markt in het afgelopen jaar. Hij sluit zich aan bij hetgeen op vroegere ver gaderingen van het Dagelijks Be stuur der Z. L. M. door de heren ir. Geuze en Becu hierover is medege deeld Het systeem van monopolieheffin gen, waaraan restituties bij export gekoppeld zijn, de schaarste aan brouwgerst en de overvloed aan voer- gerst op de wereldmarkt, de hierdoor ontstane exportmogelijkheden en een aarzelende inkooptactiek van het C. B. K. hadden op een zeker ogen blik een situatie doen ontstaan, waar door het Produktschap het in het be lang van alle partijen achtte, dat via besprekingen tussen de georganiseer de landbouw, de coöperaties en de handel in brouwgerst enerzijds en de brouwerijen anderzijds, een overeen komst tot stand kwam. Vanzelfspre kend hebben beide hier eerder ge noemde partijen hun belangen zo goed mogelijk naar voren gebracht en tenslotte kwam een compromis uit de bus. De prijs, waarvoor de brouwgerst in het binnenland afge zet kon worden, ontmoette op dat moment bij belanghebbenden slechts slechts weinig critiek. De heer Brandsma stelde op zijn beurt, dat Zeeland het belangrijkste teeltgebied van de brouwgerst is. Hij acht deze bespreking met het be stuur van de Z. L. M. daarom van groot belang. OOSTBURG: woensdag 28 jan. in café ,,De Windt". ZIERIKZEE: donderdag 29 jan. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: donderdag 29 jan. in café „De Eendracht". SEROOSKERKE: vrijdag 30 jan. in café „Huysse" van 9 tot 1.30 uur- IJZENDIJKE: zaterdag 31 jan. in hotel „Lievense". WESTKAPELLEmaandag 2 februari „Kasteel van Batavia" van 9.15—12.30 uur. In een duidelijke uiteenzetting wijst hij op de moeilijkheden, die bij de afzet en aankoop van brouwgerst zich voordoen zowel aan de kant van de brouwers als aan de kant van de telers en de handel. Hij zegt van mening te zijn, dat de brouwerijen be reid zijn aan de Nederlandse teler een redelijke prijs te betalen voor zijn produkt, ook wanneer deze hoger ligt dan de eveneens kunstmatige wereldmarkt. Bezwaren zijn er ech ter tegen een vrije uitloop naar boven omdat er naar de mening van de brouwers via monopolieheffingen kunstmatig in het prijspeil van de voergerst wordt ingegrepen. Aan de andere kant willen de telers hun hogere kosten en groter risico be taald hebben en tevens kunnen profi teren van de exportmogelijkheden. De lieer Brandsma zou voor komen willen zien dat opnieuw in de loop van een oogstjaar door het Produktschap moet worden inge grepen en acht het daarom ge wenst, dat er voor het oogstjaar een regeling getroffen wordt. Hier bij zal men van beide zijden begrip moeten hebben voor het standpunt van de ander. Een regeling zal aan de volgende voorwaarden moeten voldoen le. dat de boer een redelijke prijs krijgt; 2e. dat de Nederlandse brouwerijen Nederlandse brouwgerst kun nen betrekken; 3e. dat export mogelijk blijft, want onze oogst is nogal eens groter dan de binnenlandse afname en onze brouwgerst is van prima, ook in het buitenland, hoog ge waardeerde, kwaliteit. UR ontspint zich naar aanleiding van het gesprokene van de heren De Boer en Brandsma een uitvoerige discussie, waarbij alle voor- en na delen van een eventuele regeling worden besproken. De heer G. M. F. Bom bespreekt nog eens nauwkeurig naar aanlei ding van een op Noord-Beveland ge maakte berekening, alle factoren die voor brouwgerst een kostenverhogen de werking meebrengen. De teelt geeft extra kosten en tevens de ver werking. Tenslotte neemt de vergadering de volgende conclusie: Het wordt in het belang van een ieder geacht, indien de mogelijkheid om tot een rede Peulvruchten te velde. Dit nummer van het Zeeuws Landbouwblad is geheel gewijd aan de teelt van de peulvruchten. Gisteren, vrijdag 23 januari, werd in Goes een studiedag over deze teelt gehouden. Vele sprekers vertelden over de verschillende aspecten van de peulvruchten- teelt. In dit nummer kan men verschillende samenvattingen over liet daar besprokene, lezen. (Foto R.L-C. - Axel). lijke prijsafspraak te komen, waarin een staffel verwerkt is, op korte termijn onder zocht wordt, terwijl de kansen op vrije export niet mogen worden afgesneden. De ver gadering acht, dat een volle dige vrijheid ten aanzien van de afzet veel risico's mee brengt ook met het oog op uit inkomensoogpunt te grote schommelingen waartegenover staat dat slechts weinigen profiteren van een tijdelijke hoge prijs. Aan de andere kant zou er zekerheid moeten zijn, dat het aanbod binnen de behoef te van de brouwerijen ook wordt afgenomen. De Voorzitter dankt beide heren recht hartelijk voor hun uitstekende voorlichting ten aanzien van dit punt. ZEEUWS STIERENREGLEMENT. f\E Z. L. M. heeft naar aanleiding van opmerkingen, gemaakt op de Algemene Vergadering in december j.l., een schrijven gericht tot de Pro vinciale Commissie ter Verbetering van de Rundveefokkerij, met het ver zoek na te willen gaan of het Zeeuws Stierenreglement niet aangepast moet worden aan het Landelijke, waardoor het langer aanhouden van jonge stieren mogelijk zou worden. Deze kwestie heeft een punt van be spreking uitgemaakt op de laatste vergadering van deze Commissie. De heer ir. Harmsen deelt mede, dat door hem een plan is opgemaakt, waarbij aan de grootste bezwaren van diegenen, die het mesten van jonge stieren tot de leeftijd van 1 tot IV2 jaar gewenst achten, tegemoet gekomen zal worden. Een concept-reglement zal op korte termijn worden opgesteld en, indien dit wordt aangenomen door de Pro vinciale Commissie, zal aan Gedepu teerde Staten verzocht worden het Zeeuws Stierenreglement gewijzigd, te krijgen. De vergadering kan zich geheel achter het door de heer Harmsen opgestelde plan stellen, daar hierdoor inderdaad het mesten van jonge stie ren mogelijk zal worden. NOVIVLAS. IYE Voorzitter zet nogmaals uiteen hoe men er toe gekomen is het procédé van Novivlas te laten vervol maken door de AKU. Het is voorna melijk een kwestie van de kapitaals investering. Ook dient men te besef fen, dat, wanneer dit nieuwe procédé in de toekomst zal leiden tot het op richten van een of meerdere fabrie ken, de vlasteelt in ons land hiermee gebaat zal zijn. De vergadering is van mening, dat de Belgische steunregeling voor het vlas ook in Nederland zou dienen te worden toegepast. SUIKERBIETEN. TR zijn diepgaande besprekingen geweest over de garantieprijs voor de suiker en de daaruit voortvloeien de prijs van de suikerbieten tussen het Landbouwschap, de suikerfabri kanten en de directeur-generaal van de Voedselvoorziening. Een garantie voor een grotere hoeveelheid suiker dan de 450.000 ton die door oud-mi nister Vondeling is genoemd, is no dig en mogelijk, ten einde niet onno dig behoeven in te grijpen of te rege» Jan en om normale areaal- en oogst- schommelingen te kunnen opvangen. Gedacht wordt in dit verband aan 475. vOO ton. De vergadering is van mening, dat de vraag opgeworpen dient te worden of die provincies, waar een wezenlijk onverantwoorde uitbreiding van do suikerbietenteelt zal plaats vinden, do gevolgen hiervan niet moeten dragen. VOERGRANEN. ZOALS bekend heeft een Commis sie, ingesteld door oud-minister Vondeling, een rapport uitgebracht (Zie verder volgende pagina.5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1