Van Boerderij en Organisatie 40 SHETLANDPONY-KEURINGEN HENGSTENKEURINGEN IS DIT WEL ECONOMISCH? ZEEUWS LANDBOUWBLAD THOÏJEN EN ST. PHILIPSLAND. 12 januari. KONING Winter heeft ons een dik pak sneeuw bezorgd, dat we slechts met gemengde gevoelens hebben ont vangen. Wanneer er strenge vorst op zou volgen, dan is zo'n laag sneeuw wel aan te bevelen voor de te velde staande toekomstige produkten, maar overi gens brengt het voor de boer veel onge rief mee, al was het alleen maar van wege de moeilijk begaanbare wegen. En juist in deze tijd van het jaar komt het nogal eens voor dat de boer op pad moet zijn, om „zijn" vergaderingen bij te wonen. Januari en ook nog wel februari zijn de maanden waarin de meeste vergade ringen worden gehouden en ook voor de cursisten zijn deze maanden het meest geschikt. Wanneer er dan zoveel bijeen komsten kort op elkaar worden gehou den is de boer gauw geneigd om er maar eens een paar te laten schieten, maar toch is dit meestal niet verstan dig, hoe vervelend het ook mag zijn om dikwijls de warme kachel in de steek te moeten laten. Wanneer er zaken wor den behandeld, uw bedrijf betreffende dan hoort u daar bij te zijn, opdat u zich zelf later nimmer een verwijt kunt maken, dat u uw stem er voor of er tegen had moeten uitbrengen. Meerdere onzer afdelingen hebben reeds vergaderd, de kwestie van het al of niet beschikbaar stellen van aardap pelland aan de vaste arbeiders is hier en daar besproken. Voor velen blijkt dit een moeilijk probleem te zijn, in de nieuwe C. A. O. is het beschikbaar stel len als zodanig nog wel toegestaan, maar dan tegen een vergoeding die, in dezelfde orde van grootte ligt als de prijs waartegen normaal land als zaai- klaar wordt verhuurd. In feite komt dat dus hier op neer, dat men het beschik baar stellen van aardappelland als emo lument (dus tegen een geringe vergoe ding) heeft geschrapt. De aanpassing van de landarbeiders- lonen aan die welke in de industrie worden betaald, betekent dat deze emo lumenten in het loon zijn verwerkt, zodat de arbeider er dus geen recht op kan doen gelden, tenminste niet in dien zin, zoals dit voorheen het geval was. Toch dringen vele arbeiders er bij de boer op aan, niet van dit oude gewoon terecht af te stappen, en meerdere col lega's hebben het hier moeilijk mee. We vragen ons echter af, waarom is het contract een overeenkomst tussen werkgevers en werknemers, dan zo ge maakt. Waarom hebben onze werkgevers vertegenwoordigers clan de opdracht gehad om te trachten deze emolumen ten te laten vervallen, en waarom heb ben ook de vertegenwoordigers van de werknemers dit standpunt ingenomen? Persoonlijk staan we niet geheel af wijzend tegen het beschikbaar stellen van aardappelland aan de vaste arbei ders, als dan aan de rest maar stipt de hand werd gehouden aan het contract, maardit is het begin en waar is het einde? Contracten worden gemaakt om ze na te komen, en niet om er een zijdig dat in te onderkennen, wat de werkgever contractueel verplicht is te doen, hetgeen nog maar al te vaak voorkomt. De werknemer heeft even zeer contractuele verplichtingen tegen over de werkgever, als de werkgever tegenover de arbeider en bovendien heeft de werkgever morele verplichtin gen tegenover zijn collega's. Sommigen kankeren op de standsorganisatie, dat ze te weinig doet in deze materie, maar wat kan een organisatie bereiken als zij niet op de leden kan vertrouwen? Eén rotte appel bederft de hele mand. Laten we er met zijn allen voor zorgen dat er in onze mand nu eens geen rotte appel meer voorkomt. ZLTD-BEVELAXD. 12 januari. DE winter is binnengetreden en wel in de vorm van sneeuw. Dit geeft wel een mooi gezicht als deze witte vacht pas gevallen is en voor de echte liefhebbers van sleetje rijden of sneeuw ballen gooien is het ook wel mooi en aantrekkelijk. Maar wij als landbou wers zien bü het smelten ervan ons land steeds natter worden. Vooral de wintertarwe staat op verschillende per celen hierdoor wel wat te veel in het water, en indien dit wat lang duurt kan dit toch nadelige gevolgen hebben. Een goede drainage met schone buizen, schone sloten en dergelijke kunnen meehelpen om het water spoedig te doen afvloeien. Maar ondanks alle nattigheid en narigheid is er toch nog wel iets te doen. We hebben nl. in ons blad van afgelopen zaterdag een beschrijving ge W ALTHEREN. 12 januari. HET is de laatste dagen winter zon der dat het van betekenis vriest. De sneuwbuien geven het weer echter zo'n winters karakter dat het geen pretje is om buiten te zijn. De laatste weken is er een grote hoeveelheid neer slag gevallen die het land door en door nat heeft gemaakt. Zou dit vroeger weilanden onder water hebben gezet, de ontwatering is thans zodanig, dat reeds spoedig de slootwaterstand weer tot veilige diepte onder maaiveld is ge bracht. Dit wil niet zeggen dat er dik wijls aan de detail-ontwatering niet wat ontbreekt. Vooral op percelen die de laatste jaren zijn geëgaliseerd en ge draineerd ontbreekt daar soms veel aan en zijn we gedwongen, ondanks dat drainage aanwezig is, greppels te ste ken om het water af te laten. De prak tijk leert echter, dat als regel de drai zien van de voor ons belangrijkste ge wassen. Is hier al een keuze uit gedaan of moet uw bouwplan nog in elkaar gezet worden? Indien dit zo is, bedenk dan wel en dit geldt ook voor iedereen die de markt achteraan zaait of wil zaaien, dat de aardappels nu wel goed in prijs zijn, maar dat ze voor de vol gende oogst nog moeten groeien en de prijs dus hiervoor wel eens kan tegenvallen. Een evenwichtig bouwplan is voor iedereen het beste. Maar niet alleen de prijs van sommige gewassen bepalen ons bouwplan, ook de beschikbare hoe veelheid arbeiders, of een goede of minder goede mechanisatie, dit alles is dus niet eenvoudig en we kunnen er in deze rustige tijd best eens een bereke ning over oozetten. Een berekening die wel niet altijd zal kloppen maar die ons toch een goed inzicht kan geven tot op welke hoogte we zonder veel nodeloze risico's kunnen gaan. Naast dit wikken en wegen over ons bouwplan vragen ook de vergaderingen van onze vereniging de aandacht. Hier worden ook problemen besproken die voor ons bedrijf van veel belang kun nen zijn. Dit zijn zo van die dingen die ons in deze maand bezig houden. Op het bedrijf is het rustig en we kunnen alles weer eens nazien en repareren om het a.s. voorjaar met goede machines te kunnen starten. nage na verloop van jaren steeds beter gaat functioneren. Gelukkig is het, dat het meeste bouw land op wintervoor is geploegd. Het zijn vooral de paardebedrijven waar men nog niet klaar is met het ploegwerk. Men vraagt zich wel eens af of het niet beter was geweest dat een loonwerker was ingeschakeld om de top er af te bijten. Was het vroeger de gewoonte dat in januari familie- en burenvisit.es syste matisch werden afgewerkt, ook hierin is in de loop der jaren verandering ge komen. Nog worden visite's afgelegd, maar deze hebben een meer ongedwon gen karakter dan vroeger. Niet veranderde, dat onderling ge sproken wordt over de problemen en resultaten van het bedrijf. Een uitwis seling van gedachten kan de blik ver ruimen. Het aangename kan op deze wijze met het nuttige samengaan. Ook in ander verband hebben wij in deze weken de gelegenheid onze kennis te verruimen. Deze maanden zijn im mers de vergader-maanden bij uitstek. Reeds hebben wij er dit jaar enkele kunnen bezoeken.De L. J. G. hield haar provinciale vergadering te Mid delburg. Spreker was de oud-minister van Landbouw Dr. Vondeling. Het was een mooie vergadering waar de jeugd alle eer mee heeft ingelegd. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting hield haar eerste algemene winter vergadering. Het is gewoonte dat een van de twee vergaderingen betrekking heeft op de rundveehouderij. Het is een goed idee geweest om eens een dieren arts aan het woord te laten. De heer Coppoolse behandelde de stofwisselings ziekten bij rundvee. Naar opkomst en de aandacht waar mee geluisterd werd, was het een ge slaagde vergadering. De afdelingen van Aagtekerke en Domburg hadden de eer de Algemeen Voorzitter de heer Ir. M. A. Geuze, in hun midden te hebben. Zo doen besturen hun best om hun leden deze winter een „bijscholing" te geven. Het kan wel eens zoveel wor den, dat een keus moet worden ge maakt. Laten wij echter voorzover wij daarvoor in de gelegenheid zijn, ook in de weken die volgen, niet verzuimen onze kennis en' inzicht in de problemen rond het bedrijf te verdiepen wanneer daarvoor de gelegenheid geboden wordt. [)E jaarlijkse Shetlandpony-keuringen worden op onderstaande plaatsen op woensdag 28 januari a.s. voor de provincie Zeeland gehouden. 9.30 uur Scherpeiiisse: bij de heer Rinses, Die renarts. 11.00 uur Rilland-Bathby de heer JA. Boot, „Linöezorg". 13.00 uur Goes: op de Beestenmarkt. 14.10 uur Katseveer. 15.30 uur Middelburg: op het Molenwater. Tijdens deze keuring bestaat dus de mogelijkheid de merriën in het Nederlands Shetlandpony-stam- boek te laten inschrijven, als ze voldoen aan de eisen. T.a.v. stokmaat max. 1.07 m zonder ijzers en naast goed regelmatig beenwerk, voldoende type hebben, dat vergelijkbaar is met een trekpaard in het klein. Merriën met veulenboek-papieren, kun nen op driejarige leeftijd in het stamboek worden ingeschreven. Zonder gegevens kunnen driejarige merriën in het hulp-stamboek worden ingeschre ven. Tevens kunnen ingeschreven pony's aange voerd worden voor primering. Voor hengsten is het hulp-stamboek gesloten; deze kunnen dus zonder veulenboek-papieren niet ingeschreven worden. Opgave voor inschrijving als lid van de Zeeuwse Shetlandpony-fokvereniging kan eveneens tijdens deze keuringen geschieden bij de secretaris. Deze provinciale vereniging behartigt de belangen van de Zeeuwse Shetlandpony-fokkerij. In de komende weken zullen weer de hengsten- keuringen, met premiekeuring, georganiseerd door de Kon. Ver. „Het Nederlandsehe Trekpaard" wor den gehouden. Op dinsdag 20 januari om 13.00 uur in Oostburg, ©p woensdag 21 januari om 11.00 uur in Axel, op donderdag 22 januari om 10.00 uur te Goes. De Centrale Hengstenkeuring wordt op woens dag 4 februari om 10.30 uur, gehouden. (7) TIJD VAN VERKOOP. TS7VNNEER de gehele oogst van een produkt achter de rug is, komt een van de grootste problemen van het bedrijf aan de orde. Wanneer moeten wij ons produkt verkopen? We noemen dit een van de grootste problemen omdat er zo bijzonder veel van afhangt. Vanzelfsprekend zijn ook de kg. opbrengsten belangrijk, de bemesting, de verzorging enz. Als we echter voor een pro dukt als aardappelen bezien hoe de geldopbrengst per ha. uiteenloopt, dan blijkt duidelijk dat de schommeling van de prijs per kg. van overwegen de betekenis is. De kg. opbrengst schommelt im mers om een vrij vast cijfer heen, terwijl de prijs nagenoeg alles kan doen. Voor een bepaald ge bied schommelen de opbrengsten van aardappe len per ha. misschien zo tussen 25 en 35 ton; bij een gemiddelde van 30 ton is dat een schomme ling van plus en min 16 procent. De prijs schom melt veel meer. Bezien we de statistiek hiervan, dan blijkt deze schommeling in één verkoopsei zoen geregeld vele procenten te zijn. Sterker spreekt dit ook, als we de gemiddelde jaarprijzen met elkaar vergelijken. In wezen zou men dus kunnen zeggen dat de boer minder bang moet zijn voor slechte opbrengsten dan voor slechte prijzen. Ditzelfde probleem zien wij bij een produkt als erwten wellicht nog in sterkere mate. Herin nert U zich maar eens de oogst 1954. Nu kun nen wij ons voorstellen dat dit artikeltje een ti tel draagt die velen doet vermoeden dat wij een advies kunnen geven wanneer een bepaald pro dukt verkocht moet worden. Helaas kunnen we dat niet. Wel willen we er op wijzen dat men een goede gooi doet naar de gemiddelde prijs wanneer men regelmatig verkoopt. Wanneer men deze gemiddelde prijs te laag vindt en er regel matig in slaagt een hogere prijs te bemachtigen, dan kan men het best het bedrijf laten schieten en in de handel gaan. Wanneer men nu eens hoog, dan weer laag uitkomt, dan moet men maar eens denken aan de progressiviteit van de inkomstenbelasting. Kortom wij geloven er niet in dat men geregeld een hoger inkomen behaalt door constant geluk. Regelmatig verkopen wil niet zeggen telkens een klein beetje. Men kan een produkt geregeld verkopen in het voorjaar of in de maand december. Wij willen dan graag onderstrepen, dat men veelal ver standig doet te verkopen volgens een bepaald plan. Wijziging van dit plan kan nuttig of no dig zijn. In het algemeen moet men zich echter niet laten dwingen tot verkoop. Zeker niet omdat men geld nodig heeft! Men doet er in dat geval veelal beter aan om voor zulk 'n betrekkelijk kor te periode geld te lenen. Men neme daarvoor in aanmerking dat heel vaak een tekort aan liquide middelen niet alleen bij U optreedt maar vaak ook bij vele anderen. Het is mogelijk dat U daar door met Uw produkt op een markt verschijnt waar veel aanbod is dus de prijs laag. Bewust tegen een lage prijs verkopen is weer niet eco nomisch WARMENHOVEN. De vraag naar goede kwaliteitsaardappelen neemt de laatste jaren weer toe. Niet alle klei- aardappelen zijn zonder meer te bestempelen als goede eetaardappelen. Denk er om, dat niet al leen het ras de kwaliteit bepaalt. Bemesting, teelttechniek, oogstmethoden en bewaring zijn zeker ook belangrijk. Hebt U al eens nagegaan of er deze winter nog produktieve arbeidsuren te maken zijn? Denk eens aan machine-onderhoud, het onderhouds werk van sloten, drains en hoefpaden, mestvee- verzorging, aardappelen sorteren en dergelijke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4