De toekomst Peulvruchtendag waarin opgenomen DE BOERENJEUGD VOORLICHTING OVER NIEUWE POLDERS Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2461 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 17 JANUARI 1959 47e Jaargang ZEEUWS LAÜBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND WOONGELEGENHEID OP HET PLATTELAND DE Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft een dezer dagen een rapport voor publi- katie vrijgegeven over de woonge legenheid van de landarbeiders in Zeeland. Naar aanleiding van deze publikatie willen wij enige opmer kingen maken. Uit dit rapport blijkt namelijk dat gemiddeld 22 van de Zeeuwse landarbeiders in krotwonin gen woont. Het rapport, dat in samen werking met de Plaatselijke Sociale Commissies van deze instelling en vele gemeente-secretarieën tot stand kwam, geeft een gedetailleerd over zicht van de toestand in de verschil lende plaatsen en districten. Verder zien wij, dat het percentage in onderscheidene gebieden sterk varieert. Zo bedraagt dit in Schou- wen-Duiveland 7 in Tholen en St. Philipsland 18 in Noord-Beveland 23%, in Oost Zuid-Beveland 7 in West Zuid-Beveland 17 in Walche ren 10 in Oost Zeeuws-Vlaande ren 27 en in West Zeeuws-Vlaan deren 24 Uit het verkregen cijfermateriaal blijkt ook, dat in niet minder dan 20 plaatsen dit percentage zelfs tussen de 40 en 90 ligt. Het Landbouw schap meent dan ook, dat het totale beeld voor de georganiseerde land bouw voldoende redenen geeft om op dit terrein aktief werkzaam te blijven. Z. L. M.-RAPPORT "DEEDS geruime tijd geleden n-1. in 1955, heeft een speciale commis sie van de Z. L. M. zich met dit on derwerp bezig gehouden. De conclu sies; waartoe men in het rapport van het Landbouwschap komt, zijn dan ook niet geheel onverwacht. In het rapport over „Het landarbeiders- vraagstuk" van de Z. L. M.-commis- sie lezen wij n.l. o.a. dat: „de woon situatie van landarbeiders in Zeeland dermate slecht is, dat verwacht mag worden, dat deze situatie ook van in vloed is en zal blijven op de af vloeiing van landarbeiders naar andere beroepen". De commissie grondt deze mening op het groot aan tal één- en tweekamerwoningen, het aantal zgn. krotwoningen en het geringe percentage woningen waarin de openbare nutsvoorzieningen voor- komen. „Men zal er echter van overtuigd moeten zijn", zo gaat het Z. L. M.-rap- port verder, „dat de tegenzin tegen dienstwoningen, in landarbeiderskrin gen, steeds groter wordt. Het is daar om van belang, dat in dorpen, gehuch ten of in losstaande groenen, ook woningen voor landarbeiders ge bouwd worden. En dan zullen deze woningen ook aan alle eisen moeten voldoen. Een eerste vereiste daarvoor is, dat het bouwvolume voor de ty pische plattelandsgemeenten, groter wordt". Maar met een toewijzing van het bouwvolume aan Zeeland, van slechts 650 te bouwen woningwet woningen in 1959, komt men niet ver. In de tweede plaats meende de Z. L. M.-commissie, dat ook de animo vanuit landbouwerskringen groter moet worden om zelf woningen te bouwen. Als voorbeeld geeft men dan ter overweging, dat een combinatie van verschillende werkgevers in het dorp een blok van een aantal wonin gen neerzet. Maar de eigenaren zou den dan ook in staat gesteld moeten worden om te profiteren van de voor delen, die over het algemeen aan een dergelijk bezit verbonden zijn. En deze voordelen zijn er, in de loop der jaren, niet groter op geworden. O EZIET men de woningtoestand op •iJ het platteland, en speciaal die van de landarbeiders, dan lijkt het beeld dat de oud-minister van landbouw, dr. ir. A. Vondeling, voor de L. J. G.- vergadering schetste over de toe komst van de landbouw, nog wel erg ver weg. Toch zullen grote verande ringen, veroorzaakt door snelle tech nische vooruitgang, binnen afzien bare tijd optreden. De automatisering gaat steeds verder: „verkorting van de werktijd" is al lang geen onbe kende uitdrukking meer; het onder zoek in de vele moderne laboratoria o.a. in Wageningen gaat gestaag ver der. De gehele wereld, niet alleen op po litiek gebied, is in beweging. Wij wij zen hier o.a. op de vorming van de Europese Economische Gemeenschap en op de pogingen om tot een Vrij handelszone in West-Europa te ko men. De landbouw lijkt hierbij ach teraan te komen. Toch zijn ook hier grote veranderingen gaande. In de Verenigde Staten blijkt o.m. de be- drijfsgrootte zich zeer snel aan te passen aan de schommelingen op de afzetmarkt. Een ander aspect van deze verandering is bijv. ook de opening van een Amerikaans voor- lichtings- en onderzoekcentrum in Rotterdam. In het landbouwkundig onderzoek in West-Europa komt men tot steeds grotere samenwerking o.a. op het gebied van het grond- en ge- wasonderzoek enz. enz. Deze beweging lijkt voortdurend sneller te gaan en om door al deze verschillende ontwikkelingen op na tionaal en internationaal niveau niet ongemerkt overspoeld te worden, zal men de zwakheden van de struktuur in de eigen bedrijfstak moeten dur ven onderkennen. Een daarvan blijkt in onze naaste omgeving het woningprobleem van de landarbeiders te zijn. Wanneer men aan dit onderdeel van het plat telandsleven geen aandacht blijft be steden heeft het weinig zin te trach ten om dat zelfde platteland langs andere wegen sterk en bewoonbaar te maken. Het is nu eenmaal de zwakste schakel die de sterkte van de keten bepaalt. Daarom mag er nogmaals met klem op worden gewezen, dat een groter bouwvolume voor verschil lende Zeeuwse plattelandsgemeenten een levenskwestie is. Want evenals de voeding en kle ding behoort huisvesting tot de ele mentaire begrippen van een mens waardig bestaan. En niet alleen om de vlucht uit de landbouw tegen te gaan, maar ook .juist hierom, dient aan dit probleem, ter bevoegde plaat se, alle aandacht te worden besteed. N. S. TA OOR de Z. L. M. zullen een vijftal vergaderingen worden georganiseerd om leden en zoons van leden van de Z-L. M. en leden van de L. J. G. kennis te laten nemen van de arbeids- en vestigings-mogelijkheden in de IJsselmeerpolders, over welk onderwerp de heer Döbken een lezing zal houden. Na afloop van de vergadering zal er gelegenheid zijn voor een persoonlijke gedachten wisseling met de heer Döbken, waarna de film „Der Zee ontrukt" zal worden vertoond. Omdat de vergaderingen een besloten karakter moeten dragen, zullen alleen leden en zoons van leden van de Z. L. M. en leden van de L. J. G. met een ïntroductiekaart tot de vergaderingen worden toegelaten. Ter verkrijging van een dergelijke ïntroductiekaart wende men zich tot het Secretariaat van de Z.L.M., Landbouwhuis, Goes. Zij die perseonlijk een onderhoud met de heer Döbken wensen, dienen dit eveneens van te voren aan te vragen bij het Secretariaat van de Z. L. M. De vergaderingen zullen worden gehouden te: TERNEUZEN: 27 januari, hotel „Des Pays-Bas", 2 uur n.m. GOES: 28 januari, „Prins van Oranje", 2 uur n.m- ZIERIKZEE: 29 januari, hotel „Huis van Nassau", 2 uur n.m. MIDDELBURG: 30 januari, café „De Eendracht", 2 uur n.m. SCHERPENISEE: 31 januari, café „Holland-Huis", 2 uur n.m. H P vrijdag 23 januari a.s. zal in Goes, in de „Prins van Oranje", een peulvruchtendag warden gehou den die om 10 uur precies zal begin nen. Deze dag wordt georganiseerd door de Peulvruchten Studie Com binatie in Wageningen, in samenwer king met de verenigingen voor Be drijfsvoorlichting, de Bedrijfsstudie- clubs in Zeeland en West-Brabant en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, De dag wordt geopend door de heer M. A. Kostense, bestuurslid van de Studie Combinatie. Ir. R. P. Lammers, Rijkslandbouwconsulent voor Peul- vruohtencultuur, zal een inleiding houden over enkele algemene aspec ten van onze peulvruchten. De bestrijding van knopmade, wormstekigheid en kwade harten zal behandeld worden door ir. H. J. de Bruin, Rijkslandbouwconsulent voor Plantenziekten. De chemische on- kruidbestrijding in erwten en stam- bonen zal door de heer R. C. C. de Bruyekere besproken worden. In het middagprogramma staat vermeld dat het oogsten en drogen door de heer M. Murre wordt bezien terwijl dr. ir. C. W. C. van Beekom een inleiding zal houden over de plaats van de peulvruchten in het be drijfsplan. Een samenvatting van het behandelde zal door ir. J. A. H- Hae- nen worden gegeven. Terneuzen: Woensdag 21 januari in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: Woensdag 21 januari in café „De Windt". Zierikzee: Donderdag 22 januari in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 22 janu ari in café „De Eendracht". St. Philipsland: Zaterdag 24 jan. in hotel „De Druiventros". Tholen: Zaterdag 24 januari itl hotel „Hof van Holland".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1