MAELSTEDE HET BOUWBOEK I Inlandse Rode Maaiklaver I D. J. VAN DER HAVE N.V. Het bouwplan Tan vroeger en nn D. J. VAN DER HAVE n.v. RASSENLIJST 1959 DE VOLGENDE PAGINA'S.... OOGSTZEKER - DUURZAAM - PRODUCTIEF IS DIT WEL ECONOMSICH? 24 ZEEUWS LANDBOUWBLAD TT ET is reeds vele jaren geleden, dat op de meeste landbouwbedrijven een 6- of 7- jarig vast vruchtopvolgingsstelsei werd uitgevoerd. Toen de meekrap en de braak verdwenen, de suikerbieten sterk in oppervlakte toenamen en ook de kunst mest een grote rol ging spelen, week men vrijwel geheel van het vroegere vaste vruchtwissel ingsschema af. De laatste jaren wordt van dit systeem nog steeds verder afgeweken, doordat verschillende ziekten of plagen langs chemische weg kunnen worden bestreden. De keuze voor de vruchtopvolging is daardoor veel ruimer, maar ook veel wisselvalliger geworden. Hoe groter nu de keuze van de gewassen is, hoe moeilijker het ook wordt om de vele gegevens van één gewas, en ook die van één gewas op één bepaald perceel, te onthouden. Het bouwboek vult méér dan één winteravond. zijn er L-ans hier en daar wel enkele bedrij- *-* ven, die met een 6- a 9-tal gewassen een vooraf bepaald vruchtwisselingsschema volgen. Wanneer zo'n bedrijf geheel op eenzelfde grondsoort ligt, zullen veel gegevens jaar voor jaar op dezelfde wijze gebruikt kunnen worden en is vastleggen daarvan niet eens zo noodzakelijk. Omdat dit echt- ter op de meeste bedrijven niet het geval is en de vruchtopvolging wisselt, is registratie van al deze bijzonderheden uiterst belangrijk. Voor het regis treren van al deze gegevens is een bouwboek bui tengewoon handig. Zo'n boek is voor het verzame len van de gegevens verdeeld in 4 gedeelten, t.w.: overzicht van de percelen, vruchtwisselingsschema, overzicht van de bedrijfsindeling en gegevens van de verbouwde gewassen. DE ONDERDELEN VAN HET BOUWBOEK. TN het overzicht van de percelen kunnen, één- A malig, de gegevens verzameld worden over alle tot het bedrijf behorende percelen. Dit betreft de afstand tot de bedrijfsgebouwen, de kadastrale gegevens en de oppervlakte zaaiensveld. Verder kunnen hier aantekeningen over drainage, sloot- onderhoud en dergelijke gegevens van min of meer blijvende aard, vermeld worden. Het is wel ge wenst in deze staat de percelen niet te groot te nemen. Het is gemakkelijker om bijv. voor één jaar twee percelen met één gewas samen te voe gen, dan wanneer twee gewassen over één perceel verdeeld moeten worden. Dit zou voor volgende jaren weer moeilijkheden kunnen geven. Als tweede punt volgt dan het vruchtwisselings schema. In dit schema, dat over 3 dubbele blad zijden is verdeeld, zou van 36 jaren achtereen de gehele vruchtopvolging genoteerd kunnen worden. Dit is zeer belangrijk, vooral voor de teelt van die gewassen, die, i.v.m. ziekten, aaltjes en andere beschadigingen, niet direkt na elkaar, of slechts met tussenruimten van enkele jaren, kunnen wor den verbouwd. Ook is het mogelijk, hier de teelt van groenbemestingsgewassen, hetzij tegelijk met, of in het hoofdgewas of in de stoppel gezaaid, te vermelden. In het overzicht van de bedrijfsindeling kan 24 jaar achtereen de oppervlakte van ieder gewas vermeld worden. De gewassen zijn groepsgewijze bijeengebracht, n.l. granen, peulvruchten, knol-, wortel- en handelsgewassen, land- en tuinbouw- zaden en voedergewassen. Ook is er de mogelijk heid om de oppervlakten van het erf en het ver schil tussen kadastrale maat en zaaiensveld te ver melden. Tot slot kan hier de totale bedrijfsopper- vlakte aangegeven worden. Deze staat kan gezien worden als een afschrift van de jaarlijkse mei inventarisatie door de P. V. C. Aan de hand hier van komen grote wisselingen in het bouwplan direkt duidelijk naar voren. GEGEVENS OVER DE VERBOUWDE GEWASSEN. TV E laatste staat zal de meeste aandacht vragen. U Achtereenvolgens kunnen hier per perceel alle gegevens over het verbouwde gewas, zoals bemes ting, zaaien of poten en oogst vermeld worden. In de kolom voor het verbouwde gewas is voldoen de ruimte beschikbaar voor het aangeven van ras en keuringsklasse. De kolom „bemesting" is onder verdeeld voor het noteren van stikstof, fosforzuur, kali, andere meststoffen, zoals kalk, stalmest en groenbemesting. Hierbij kan de hoeveelheid, de soort en de datum van uitstrooien aangegeven worden. De kolom „zaaien en poten" is gesplitst in kolom men voor zaaidatum, rijenafstand en kg zaaizaad of pootgoed per ha. Verder kan de structuur van de grond nog vermeld worden. De kolom „oogsten" is in tweeën verdeeld, n.l. de eerste kolom voor de oogstdatum, de tweede voor de opbrengst en de kwaliteit. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat in de pas uitgegeven verbeterde druk in de kolom men „bemesting, „zaaizaad" en „opbrengst" een extra aanduiding is aangebracht voor de bereke ning in kg per ha. Naast al deze kolommen is toch nog voldoende ruimte overgebleven om gegevens over het grond onderzoek te noteren. Verder is het nog mogelijk om onder de opmerkingen alle verder nog vermel denswaardige feiten, zoals weersgesteldheid, stand, IGendringse- en Maasklaver met blauw cer tificaat zijn onze specialiteiten. Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel fi KAPELLE-BIEZELINGE Nog vóór het nieuwe jaar verscheen de 34e Ras- senlijst voor landbouwgewassen, een 336 pagina's tellende uitgave. In deze jongste druk zijn o.m. korte beschouwingen gewijd aan de geschiktheid der graanrassen voor het maaidorsen, aan de ge schiktheid van de erwtenrassen i.v.m. 't machinaal maaien en aan de geschiktheid van de vlasrassen i.v.m. het trekken. Bij de zomergerst zijn in de eigenschappentabel cijfers opgenomen voor de ge voeligheid van de rassen i.v.m. bespuitingen met D.N.C.-bevattende middelen. De nieuwe Rassen!ijst is weer netjes verzorgd en verdient naar onze mening op ieder bedrijf een waardige plaats te krijgen. De volgende pag'ui 's zijn besteed aan de rassenberichten 1959. Deze zijn zodanig opgenomen dat de bladzijden gemakkelijk uit dit nummer kunnen worden gelicht. Men kan deze rassen- berichten dan gemakkelijk apart be waren. (Advertentie.) Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel Kapelle-Biezelinge ziekten en plagen, toegepaste bestrijdingsmiddelen, prijs der produkten enz., te verzamelen. Als belangrijke aanvulling is op de eerste blad zijde in de nieuwe druk een staat met afkortingen en gehalten van de meststoffen opgenomen. De tweede bladzijde vermeldt de regels voor het mengen van kunstmeststoffen. Op de bladzijden met de gegevens over de ver bouwde gewassen is ruimte gelaten voor verdere opmerkingen over de stand. Ieder jaar kan een schets van de perceelsindeling van het gehele bedrijf gemaakt worden. IJET bouwboek geeft een goed inzicht in de vele belangrijke bijzonderheden van het bedrijf. Gebleken is, dat bij goed bijhouden, nuttige aan wijzingen verkregen worden voor de in de toe komst te verbouwen produkten. De aanschaf van het bouwboek behoeft geen bezwaar te zijn. De prijs bedraagt namelijk ƒ4,per stuk. Zij zijn verkrijgbaar bij de rayonassistenten, die zonodig de inrichting van het boek nog kunnen toelichten. De Assistent A bij de R. L. V. D. M. VAN GASTEL (6) DE AFSCHRIJVING. DE werktuigen op een landbouwbedrijf zijn aan slijtage en verandering onderhevig, de een wat meer en de ander wat minder. Om aan het einde van de levensdoor te beschikken over geld om b.v. een nieuwe trekker te kopen, moeien we, jaar in jaar uit, een bedrag op zij leggen. Is de bewuste trekker versleten, dan hebben we voldoende voor de aankoop van een nieuwe. U begrijpt, dat dit allemaal theorie is; niemand doet het en het is ook niet te volvoeren in de praktijk. We hebben immers te maken met een groot aan tal werktuigen en andere duurzame middelen. Het ene jaar kopen we het ene, het andere jaar het andere nieuwe werktuig. Stélt U zich anders eens al die grote en kleine stapeltjes geld in de kast voor, of het ingewikkeld boekhoudsysteem om alles bij te houden Bovendien is een goede afschrijving bijna on mogelijk. Voor een goede afschrijving zou men in de toekomst moeten kunnen zien. Ten eerste om te bepalen hoe lang een bepaald werktuig mee kan (technisch en economisch), bovendien om te zien hoe duur een nieuw werktuig zou zijn tegen die tijd. Immers, als U 20 jaar doet met een luchtban denwagen van 400 gulden, dan hebt U heel weinig aan het bedrag van de afschrijving. Eigenlijk zou ook moeten worden afgeschreven op basis van de waarde, die de nieuw te kopen werktuigen hebben en dat steeds aan te passen aan de stijging van de prijs, maar dat mag nog niet van de fischs. Wat wél mag van de fiscus is vervroegd afschrij ven. Het nut hiervan voor landbouwbedrijven is vaak twijfelachtig, hoewel 't allerwege wel gedaan wordt. Natuurlijk zijn er argumenten vóór de ver vroegde afschrijving. Het is een mogelijkheid, de afschrijving wat te bespoedigen en het geeft de eerste jaren na de aankoop, als men wellicht slecht in de contanten zit, een lagere belastingdruk. Na delen zijn er echter ook. Men denkt dat de fiscus een deel betaalt van een nieuw gekocht werktuig, maar dat lijkt maar zo. Later, als het werktuig nog wel in gebruik is, maar al geheel afgeschreven, krijgt de fiscus het zijne wel weer terug. Bij inruil of liquiuatie van het bedrijf krijgt men meer terug dan de, mede door de vervroegde af schrijving, lage boekwaarde. De fiscus belast dit meerdere ten volle. Als men dan deze inruil ziet gebeuren in de goede jaren, als het inkomen toch al hoog is, dan vreest men voor het succes van deze handelingen. De vervroegde afschrijving is dus niet altijd economisch. WARMENHOVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 8