GAAT HET LEVEN GEWOON VERDER? Onderling Boerenverzekerings - Fonds RAPPORTEN cle ^^Drouw uw vertrouu/enszaak voor levensverzekering 20 ZEEUWS LANDBOUWBLAD VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUISMAN—GRIEP wanneer U deze regels onder ogen krijgt zijn er minstens tien dagen van het jaar 1959 voorbij gesneld. U bent waarschijnlijk al een beetje met het nieuwe jaar vertrouwd geraakt. Ja, we moesten er echt even aan wennen. Niet alleen aan die '59 boven onze brieven, maar we moesten vooral wennen aan de kaalheid, de leegte, die na de feestelijke drukte van Kerstdagen en Oud- en Nieuwjaar waren gekomen. De versierde kerstboom daar in de hoek van de kamer was een deel van het interieur geworden, al hebben we dan de laatste dagen van het oude jaar misschien ook wat gemopperd op de overal rondzwervende tiennenaalden. De takjes beshulst hier en daar verspreid, verhoogden het fees telijk aanzien van de. kamers. Het huis was vol rumoer van stemmen en we hadden handen vol werk om het onze huisgenoten en gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Dat is allemaal voorbij. f\T de avond van Nieuwjaarsdag, toen de laat- ste gasten vertrokken waren, hebben we samen met de kinderen de kerstboom afgetuigd. Tere klokjes, kleurballetjes, glinsterende" sterren en marsepeinachtige engeltjes werden voorzich tig opgeborgen tot de volgende Kerstmis. De kale boom sleepten we naar buiten en de stofzuiger slurpte de kurkdroge dennennaalden op. Hé, wat was die hoek nu kaal. Was die vóór Kerstmis ©ok zo? Haast niet te geloven. De hulst met bes jes lieten we toch nog maar even zitten, maar niet langer dan tot Drie Koningen. Bijgelovige lieden beweren dat zij, die het wagen hun kamers ma de zesde januari met hulst te sieren, daarmee ongeluk over hun huis brengen. Zo is de gewoonte ontstaan in de eerste week van het jaar alle hulst die we als versiering hadden gebruikt, in de vuil nisbak te werpen. En als dan de kamers een extra beurt hebben gehad en de kinderen weer naar school zijn. voelen we ons toch wat onwennig in dat nette, lege en in onze ogen kale huis. ..Het leven gaat zijn gewone gang" zeggen we tegen elkaar, maar denken toch nog met een tik keltje weemoed aan de dagen die achter ons lig gen. Maar komaan, we kunnen niet altijd in de stemming van Kerstmis of oude jaar zijn. Een nieuw jaar ligt voor ons en daarin zullen we weer een heleboel te doen krijgen. We moeten nu weer vooruitdenken en niet terugblikken, zoals in die laatste dagen van het thans voorbije jaar. Ja, in die laatste dagen waren we ook een beetje anders dan gewoonlijk, een beetje gevoeliger, volgens sommigen wat sentimenteel. Ondanks de drukte die de feestdagen voor ons meebrachten, vonden we toch nog tijd een zieke, die we weken ver waarloosd hadden, nog eens op te zoeken. We namen een extraatje mee omdat we vonden dat we iets goed te maken hadden. We schroefden onze vulpen los en schreven een hartelijke brief aan iemand, die daarop misschien al maanden ge wacht had. Ja, werkelijk, we sloofden ons uit in die laatste dagen van het oude jaar. Zo lukte het zelfs ons geweten te kalmeren, zodat we opgewekt bij warme wijn, toastjes en Wim Kan, de oude jaarsnacht doorgleden. EN nu is ook dat voorbij, die gevoelige stem ming bedoel ik. Het gewone leven van alle dag eist ons op. Als we niet oppassen zullen we in de maanden, die voor ons liggen, weer zieken ver waarlozen en brieven onbeantwoord laten. Weer zullen Kerstmis en Oudejaar aanbreken en zo wij nog mogen leven, zullen we er weer aan moe ten denken dat we vele dingen zo anders hadden moeten doen. Is het eigenlijk niet ontzaglijk dom te menen in die laatste week van het jaar nog een heleboel goed te kunnen maken van wat we in de één en vijftig weken, die er aan vooraf gin gen, verprutsten. Als we nu eens bij het begin van het nieuwe jaar gingen letten op de kleinigheden, waarmee we elkaar van dienst kunnen zijn. Ter wijl ik deze laatste regel schrijf, schiet mij een voorbeeld te binnen„Enige dagen geleden reisde ik in een overvolle trein. Het lukte mij een plaatsje te bemachtigen in een stampvolle rook coupé. Naast mij zat een dame, die erg hoestte en beslist deze coupé niet gekozen zou hebben als er plaats was geweest in een „Verboden te roken". Een dame tegenover ons met bruin gerookte vin gers stak de éne sigaret na de andere op en blies onophoudelijk rookwolken in onze richting. Ze scheen niet de minste aandacht te hebben voor haar overbuurvrouw, die hoe langer hoe meer last kreeg van haar hoestbuien en tenslotte gedwon gen werd op het balcon te gaan staan, waar niet gerookt werd. Misschien had mijn rokende overbuurvrouw ook nog wel iets goed gemaakt in de laatste da gen van het voorbije jaar. Nu was ze blijkbaar wel helemaal uit de gevoelige sfeer van Kerstmis en oudejaarsavond gekomen en ging het leven,, zijn gewone gang. Als we niet oppassen, gaat het met ons alle maal net zo. Ik schreef hierboven al, dat het eigenlijk zo dom is te wachten tot de laatste da gen van het jaar om onze verzuimen enigzins goed te maken. In de eerste plaats weten we niet x^IJKT U weieens rapporten in? Neen, ik be- doel niet de schoolrapporten van uw kinde ren, kleinkinderen of andere verwanten. Die kijkt U natuurlijk in zij het dan soms met zeer ge mengde gevoelens. Misschien is uw laatste Kerstmis er extra gelukkig door geweest en mis schien ook heeft zo'n rapport een domper op uw feestvreugde gezet. Dat is jammer en daarom pra ten we voorlopig niet meer over die schoolrappor ten. Ik vroeg U hierboven: „Kijkt U weieens rap porten in", en dan heb ik meestal lijvige geschrif ten op het oog, die over de meest uiteenlopende zaken verschijnen. Als U bijgeval zo'n rapport in handen krijgt, zult U er waarschijnlijk over versteld staan wat een werk daar aan vast zit. Er verschijnen ieder jaar tientallen van deze geschriften alleen al in ons kleine vaderland en ik vraag mij wel eens af of al die moeizaam ver kregen gegevens die in zo'n rapport verwerkt worden, door velen worden gelezen. Meestal is het wat wij plegen te noemen „taaie kost" waar we moeilijk doorheen komen en omdat wij alle maal, maar al te graag de weg van de minste weerstand kiezen, kijken we zo'n rapport vrij vluchtig door en pikken er hier en daar wat uit. Af en toe komt er wel eens zo'n geschrift in mijn straatje verzeild en moet ik er mij mee be zig houden. En als je jezelf dwingt dit wat seri eus te doen, dan krijg je gaandeweg ook meer in teresse voor de stof, die er in verwerkt is. Zo kreeg ik onlangs van de voedingsraad eenrap port over het onderzoek naar de voeding en voe dingstoestand van schoolkinderen in tien grote steden van ons land 'waarover ik iets moest schrijven in onze rubriek. Er zijn bij dat onderzoek, dat zich uitstrekte over twee jaren, heel wat mensen ingeschakeld. of we die dagen nog mogen beleven en in de tweede plaats is het beter, er onszelf telkens aan te herinneren dat we deel uitmaken van een gemeenschap waar we het één en ander aan verplicht zijn. tj ET hedendaagse leven is druk, we weten het 11 wel en als we na de eerste stille dagen hele maal aan het nieuwe jaar gewoon raken, zullen vele van onze dagen weer tot berstens toe ge vuld zijn. Laat het echter niet zo zijn dat we in belangrijke en soms ook heel belangrijke zaken ondergaan en onze medemens, die op onze steun of troost rekent, vergeten. We hebben het helaas niet alleen druk met ons werk, maar ook vaak met onszelf. Als ons eigen ik een te grote plaats gaat innemen in onze gedachten dan dreigt het gevaar, dat we „de ander" helemaal voorbij zien. Misschien komen we ook nog wel zover dat we aan zelfbeklag gaan doen en moeten er weer een en vijftig weken voorbij gaan voor we een ogenblik tof andere gedachten komen. Kom, laten we de gevoelige stemming van een paar weken geleden niet los laten. Tien dagen van het nieuwe jaar zijn voor bij. Er wachten er nog drie honderd en vijftig. In die dagen zullen we veel moeten doen en ook veel moeten nalaten. Dit wordt zo kernachtig gezegd in de volgende Zuid-Afrikaanse versre gels, die ik u ter overdenking geef: Jn Bietje meer glimlach en minder kla, 'n Bietje meer gee en minder vra, 'n Bietje meer ons en minder ek, 'n Bietje meer liefde, dat foute bedek, ?n Bietje meer blommen op die levensweg, En wat minder kransies op die graffies geleg. Verder wens ik onze lezeressen met allen, die hun lief zijn: Heil, zegen en voorspoed in het pas begonnen jaar. Niet alleen doktoren maar evengoed leraressen bij het huishoudonderwijs, diëtisten en onder wijzend personeel. Men heeft kinderen onderzocht, op de leeftijd van 7 tot 9 jaar van verschillende welstandsklassen. De kinderen uit de laagste wel standsklasse (inkomen van de vader 2500 ƒ3500) vertoonden over het algemeen een dui delijke achterstand in de lengtegroei. Meestal be droeg die achterstand 4 cm, wat bijna neerkomt op de jaarlijkse lengtegroei in deze leeftijdsgroe pen. Er werd door een groot percentage van deze kinderen, te weinig dierlijk eiwit gebruikt als gevolg van te weinig melk, kaas en vleesgebruik. Over het algemeen te ruim gebruik van aardappelen en brood om het tekort aan dier lijk eiwit te compenseren. Hoewel over het alge meen de kalkopneming voldoende was, waren er toch in de lagere klassen nog 30 van de on derzochte kinderen, die een aanmerkelijk tekort aan deze belangrijke bouwstof opnamen. Het ge ringe gebruik van citrusvruchten in de winter maanden had eveneens een slechte invloed op de algemene gezondheidstoestand. Ook de school prestaties van de kinderen uit de lagere wel- standsgroepen waren geringer dan die van de betergesitueerden. Laten we echter niet menen, dat de voedings toestand van de kinderen uit de hogere wel- standsgroepen ideaal was. Hier namen niet min der dan 38 van de onderzochte kinderen min der dan de aanbevolen hoeveelheid dierlijk eiwit tot zich en bleek dat ook door deze kinderen te veel zoete broodlegging werd gebruikt wat op den duur niet zonder schadelijke uitwerking blijft. Ik nam slechts een paar grepen uit dit rapport om er de moeders op het platteland op te wijzen, hoe belangrijk het is dat hun kinderen voldoende melk, kaas of andere zuivelprodukten gebruiken. Bedenkt dat een doelmatig gevoed kind minder gauw moe en lusteloos wordt dan een niet goed ge voed kind en dat de schoolprestaties inderdaad om laag kunnen gaan door gebrek aan energie. Snoeplustige kinderen zullen vlugger naar de hagelslag, de jam of de koek grijpen dan naar een plak kaas. Een glas limonade gaat er makke lijker in dan een glas melk of yoghurt. Probeert hen die verkeerde voedingsgewoonten af te le ren. Hun gezondheid is er mee gebaat en als u daarnaast in de komende maanden voor voldoende citrusvruchten zorgt zullen uw spruiten waarschijnlijk met meer lust en ijver werken en dit zal hun Paasrapport zeker ten goede komen. J

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 4