i 19 DE Z. L. M. IN 1958 GARANTIEMETHODE VOEDERGRANEN ENGELSE MAATREGELEN i i I BATAAF llItlIM: D. J. VAN DER HAVE N.V. ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Het ledental van de Z.L.M. bleef in 1958 weer nagenoeg gelijk, namelijk 6.240 leden per 31 decem ber jJ. Zes van de negen kringen gingen in leden aantal vooruit. De Kring Walcheren is op het ogenblik de grootste kring, direct gevolgd door de Kring Schouwen-Duiveland. De Afdeling St. Anna- land is, met büna 200 leden, nog steeds de grootste van de 82 Z. L. M.-afdelingen. De Afdeling Axel volgt op de tweede plaats met 160 leden. De Afde lingen Stavenisse en Krabbendijke passeerden in 1958 de 100 leden. In het Dagelijks- en in het Hoofdbestuur van de Z.L.M. kwamen weer mutaties voor. In de persoon van de heer A. Haak, die op 9 april over leed, verloor de Z.L-M. een van haar oudere bestuursleden. De heren A. de Jager en C. Adamse namen als vertegenwoordigers van de Tuinbouwcommissie en de L. J. G. in Dagelijks- en Hoofdbestuur de plaatsen in van de heren D. Dormaar en L I. v. d. Linde. Als leden van het Hoofdbestuur traden af de heren P. L. Krepel, P. L. Vis, J. F. Brooijmans, J. van 't Westeinde, W. de Buck, S. de Visser, M. J. Verbrugge en J. L. J. v. d. Berge. Zij werden op gevolgd door de heren M. O. Hanse, H. J. v. d. Zande, K. A van Langeraad, A. L. C. Brooijmans, W. Minn aard, H. J. Volkers, P. Lampert, J. P. van Dijke en L. M. de Zwart. Namens de L- J. G. nam de heer M. Klompe zitting in het Hoofdbestuur. Op 29 mei 1958 werd door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een Commis sie ingesteld die de opdracht kreeg om een studie te maken over de meest wenselijke garantiemethode voor de voedergranen. Deze commissie, die onder voorzitterschap stond van de heer N. H Blink, hoofddirecteur van het Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwprodukten kwam onlangs met haar rapport gereed. De meerderheid van de Com missie (84) geeft aan een stelsel van toelagen met lage, vaste heffingen, dat zij in technisch op zicht aantrekkelijk noemt, de voorkeur boven het huidige stelsel van monopolieheffingen en restitu ties. De minderheid meent dat het ongewenst zou zijn, in het huidige stadium, principiële wijzigingen aan te brengen in de huidige regeling. In het raam van de E. E. G., met de mogelijkheid van een stre ven naar een Europees prijspeil voor de voetier- granen, valt te verwachten dat de gehele materie opnieuw bezien zal moeten worden. Aan het Land bouwschap en verschillende Produktschappen is het rapport thans ter beoordeling voorgelegd. Het Dagelijks Bestuur van de Z. L. M. zal deze kwestie in haar vergadering van 19 januari a.s. bespreken. Volgens een bericht in „The Farmers Weekly" hoopt de Potato Marketing Board er voor te zorgen dat het aardappeloverschot in 1959 niet te groot wordt. Door het verhogen van de minimum vier- kantsmaat zullen kleine aardappelen worden ge weerd; zonodig zullen ook te grote aardappelen buiten de consumptie worden gehouden. Zonodig zal men het overschot ophopen om sterke prijs dalingen te voorkomen Krachtens de quotarege ling voor 1959 zal het aardappelareaal in Groot- Brittannië 20.000 a 24.000 ha groter kunnen zijn dan in 1957 of 1958, zo meldt Landbouwwereld- nieuws. Bij een middelmatige oogst kan worden gerekend op een behoorlijke voorziening en moge lijk op een klein overschot. Als de gemiddelde op brengst zeer hoog is, kan het overschot meer dan een half miljoen ton bedragen. Voor 1959 zal geen individuele garantie voor een steunprijs meer be staan. Daarvoor in de plaats komt een garantie voor de aardappelteelt als geheel, berekend naar een eventueel nadelig verschil tussen de gemiddel de marktprijs en de standaardprijs. Deze garantie zal echter alleen gelden voor aardappelen die no dig zijn voor de menselijke consumptie. Gestreefd wordt naar een zodanig areaal, dat de markt- behoefte gedekt wordt, ook bij slechte houdbaar heid van de oogst en dergelijke. Steeds verder dringt men door in het nieuwe land. De strakke horizonlijn van Oostelqk-Flevo- land wordt thans gebroken door zes rode daken van ontginnrngsschu- ren. Deze schuren zijn 31 meter lang en 17,5 meter breed. Er zullen er 50 worden ge bouwd. Na kleine veranderingen zqn zij geschikt als bedrijfsgebou wen voor een ak« kerlxmwbedrijf van 30 ha. (Foto Directie Wieringermeer.) £NKELE maanden geleden werd de eerste paal geheid voor de bouw van ontginningsschuren in Oostelijk-Flevoland. Thans tekenen zich tegen de wijde hori zon van de nieuwste polder de zes daken af van deze schuren, waarvan er maxi maal 50 gebouwd zullen worden. Voor het komende jaar staan 16 stuks op het programma. De Cultuurtechnische Afdeling van de Directie der Wieringermeer dringt steeds verder door in het nieuwe land. De ex ploitatie van de nieuw ontgonnen gronden brengt met zich mee, dat er onderdak moet zijn voor de machines, zaaizaden, kunstmeststoffen enz. HET ontwaterde gebied is ingedeeld in bedrij ven van 500 ha. Op elk bedrijf komen naast elkaar twee cultuurschuren. Deze hebben de af metingen van 31 X 17,5 m en zijn geschikt na kleine veranderingen voor een toekomstig ak kerbouwbedrijf van 30 ha. en zullen t.z.t. met de nog te bouwen woningen ais pachtboerderijen uitgegeven worden. Een bijzonderheid van deze schuren is, dat het vloeroppervlak blijvend be legd is met betonkeien. Het erf is met 30 cm zand opgehoogd en eveneens belegd met beton keien. De kap-constructie is van gelijmde hou ten spanten. Het dakbeschot is van asbestboard en de dakbedekking is uitgevoerd met holle mui den pannen die een snelle afvoer van het water bevorderen in tegenstelling met de vlakke mui den pannen en door een goede sluiting de re geninslag afdoende weren. Landbouwschuren. OVER de landbouwschuren van de a.s. pach ters is het laatste woord nog niet gesproken. Het bouwen van boerderijen is verschrikkelijk duur, speciaal in de IJsselmeerpolders, waar de vaste ondergrond soms zeer diep ligt en de fun dering meestal uitgevoerd moet worden met be- tonpalen. Het onrendabele gedeelte van de be drijfsgebouwen is abnormaal hoog gestegen. Dat men de bouwkosten weinig of niet verminderen kan bewijst ook het streven om tot een meer in dustriële produktie te komen. Gezien de erva ringen in de N.O.P. is het wel zeker, dat de boe renschuren in Oostelijk-Flevoland opgebouwd zullen worden uit van te voren gefabriceerde ele menten, die ter plaatse op een mecano-manier in elkaar gezet worden. Deze wijze van bouwen wordt vergemakkelijkt, doordat men geen reke ning hoeft te houden met begrippen als „streek eigen", „traditie" en „gewoonten". Het bouwen van landbouwschuren, moet de mogelijkheid van velerlei toepassingen van de ruimte toelaten, zodat bij eventuele veranderin gen in de bedrijfsvoering de indeling en de vorm van de bedrijfsgebouwen geen hinderpaal vormt bij de doorvoering daarvan. Deze flexibliteit heeft betrekking op twee grootheden: le. De berging van aardappelen, werktuigen, voertuigen en de werkruimte. 2e. De tasruimte. Deze grootheden, die uitgedrukt worden in vier kante- en kubiekemeters, warden niet alleen be- invloed door de grootte en type van het bedrijf, maar ook door de voortschrijdende mechanisatie. Een diepgaande studie is nodg om tot verant woorde normen te komen. Verschillende instan ties en commissies hebben zich hierover reeds het hoofd gebroken. Temeer daar het hier niet gaat om één boerderij, maar om seriebouw met gestandariseerde onderdelen. Eén misrekening wreekt zich steeds weer en jarenlang. De huidige situatie. pvE gedachten gaan uit naar landbouwschuren u van hetzelfde type als in de N.O.P. doch 5 m breder, waarin de ruimte voor een aardappelen bewaarplaats is verwerkt. De zijmuren zullen hoger worden opgetrokken met de dakhelling van 25°. Tegen de ene zijmuur komen boxen en op 5 m afstand van de andere zijkant zal een vaste fundering tot vloerhoogte de a.s. pach ter de mogelijkheid openen, naar eigen inzicht, zijn bedrijfsruimte in te delen. De produktie van de nieuw-ontworpen typen voor Oostelijk-Flevoland 7 - en, in verband met de langdurige voorbe reidingen, nog wel enige tijd op zich laten wach ten. Lopen de meningen van de boeren en de bouw kundigen over de juiste indeling van de be drijfsruimte vrij sterk uiteen, hetzelfde kan men ongetwijfeld van de boerenwoningen zeggen. Het is verheugend dat in de commissie van voorbereiding ook een drieital pachtersvrouwen zitting hebben. In de N. O. P. wordt naast het hoogbouw type geëxperimenteerd met het bunga lowtype, dat gericht is op Oostelijk-Flevoland. Alle vertrekken bij het laatste type liggen gelijk vloers. ook de slaapkamers, met uitbouw-moge lijkheden op de zolder. In de woonvertrekken wordt geëxperimenteerd om tot een doelmatige inrichting te komen. Indien deze woningen aan de gestelde eisen voldoen, wil men dit type in Oostelijk-Flevoland in montagebouw invoeren. Mede door het feit, dat de bouw van deze bunga lows in geen geval goedkoper is dan de traditio nele hoogbouw, is hieromtrent nog geen beslis sing gevallen. H. J. DÖBKEN. Is uw kuil ge slaagd? Indien dit niet het geval is, be vat hij vrij zeker een behoorlijk -per centage van het stinkende boterzuur. Een dergelijke kuil moet in het begin van de stalperiode worden vervoederd. Dit wijst er tevens op dat u een andere methode zult moe ten volgen bij het inkuilen. Behalve het on derzoek op de voe- derwaarde verricht het Bedrijf slabora torium voor Grond- en Gewasonderzoek ook on derzoek op organische zuren waaronder boter- zuur. (Advertentie) Gaven de laatste jaren op de Zeeuwse proef velden de hoogste opbrengsten. Het ras met de beste kookkwaliteit. ISla uw rassenlijst er eens op na. Koninklijk Kweekbedrqf en Zaadhandel K APELLE-BIEZELIN GE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 3