DE JUISTE RASSENKEUZE r een middel tot kostenverlaging Voorlichting over nieuwe polders Deze week 0 In dit nummer zijn de rassen berichten 1959 opgenomen. Ir. L. J. K. Kupers, Rijkslandbouwcon- sulent te Zevenbergen schrijft over de juiste rassenkeuze in nevenstaand artikel meer. In verband daarmee staat ook het bouwboek. Een artikel daarover leze men op pagina 24. Zitdagen Boekhoud- bureau No. 2460 Frankering bij abonnement; Terneuzen ZATERDAG 10 JANUARI 1959 47e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Met de aardappelpootmachine op het land. Een toekomst beeld, waarover men reeds thans zijn gedachten even moet laten gaan. In dit nummer (pagina 25 en volgende), zijn de rassenberichten 1959 opgenomen. Deze berichten werden, evenals in voorgaande jaren, samengesteld door de Rijks- landbouwconsulenten van het Zuidwestelijk zeekleigebied en de Stichting Nederlandse Uien-Federatie. Het verdient daarbij aanbeveling om ook de 34e beschrijvende rassenlijst voor landbouwgewassen te raadplegen. En daarmee zijn we in gedachten alweer volop in de voorjaarswerkzaamheden. Werkzaamheden die gericht zijn op een juiste bemesting, een goede zaaizaadontmesting, het klaarmaken van het zaaibed en wat dies meer zij. Thans de nodige maatregelen nemen om straks de werkzaamheden vlot te kunnen uitvoeren, zal van wijs beleid getuigen. DE laatste jaren is de belangstelling van de boeren zich steeds scherper gaan richten op facetten, zoals: mechanisatie, arbeidsbesparing en kos tenverlaging. Volkomen terecht. Het boerenbedrijf is geen sport of liefhebbe rij. Doch allereerst is het een manier om de kost te verdienen op een eer lijke wijze. Door deze, sterk op de ekonomische zijde gerichte instelling, dreigen andere, toch ook belangrijke kanten van het boerenbedrijf, in het vergeetboek te raken. Zo iets doet zich ook voor bij de rassenkeuze. •pvOOB de Z. L.M. zullen een vijftal vergaderingen worden georgani seerd om leden en zoons van leden van de Z. L. M. kennis te laten nemen van de mogelijkheden in de IJssel- meerpolders. I>e heer Döbken die door de Landbouw Maatschappijen die in K. N. L. C.-verband samenwer ken, speciaal met deze voorlichting is belast, zal op deze vergaderingen de plaatsingsmogelijkheden bespreken. Voor belangstellenden zal een bro chure over Oost-Flevoland beschik baar zyn. Na afloop van de vergade ring zal er gelegenheid zijn voor een persoonlijke gedachtehwisseling met de heer Döbken. Omdat de bijeenkomsten een beslo ten karakter moeten dragen zullen alleen leden en zoons van leden van de Z. L.M. en leden van de L. J. G. met een introductiekaart tot de ver gadering worden toegelaten. Ter ver krijging van een introductiekaart wende men zich tot het Secretariaat van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes. Na aanvraag, zal voor toezending worden zorggedragen. Zij, die een persoonlijk onderhoud met de heer Döbken wensen, dienen dit eveneens van te voren bij het Secretariaat van de Z. L. M. bekend te maken. De vergaderingen zullen worden gehouden te: TERNEUZEN, 27 januari, hotel „Pays-Bas", 2 uur n.m. GOES, 28 januari, „Prins van Oranje", 2 uur n.m. Z1ERIKZEE, 29 januari, „Huis van Nassau", 2 uur n.m. MIDDELBURG, 30 januari, „De Een dracht", 2 uur n.m. SCHERPENISSE, 31 januari, „Hol landhuis", 2 uur n.m. De belangstelling voor de nieu we rassen van onze landbouwgewas sen is niet zo groot meer als enkele jaren geleden, met uitzondering van de tarwe. Bovendien is de interesse vaak te eenzijdig op de opbrengsten van de verschillende rassen. Er wordt beslist te weinig aandacht ge schonken aan de specifieke eigen schappen van de rassen die juist in de praktijk van een grote waarde blijken. Wanneer men dus de hier na volgende rassenberichten bestu deert, geeft dan niet alleen aan dacht aan de vaak kleine verschil len in opbrengst. De rassenkeuze kan immers ook gebruikt worden om het risiko van de teelt te beper ken, de kosten te verlagen en de kwaliteit te verbeteren. In de tabel len met de kleine letters en cijfers in de Rassenlijst, zit zeer veel waar devolle ervaring, die maar al te vaak vergeten wordt. Risikobeperking leidt zonder meer tot kostprijsverlaging. Het telen van een aardappelras, dat behoorlijk re sistent is tegen phytophthora geeft lagere kosten voor ziektenbestrij- ding. Een tarweras, weinig gevoelig voor schot, geeft grotere mogelijkheden om de oogst te spreiden en dus meer gemoedsrust voor de boer. Een sui kerbietenras, dat een gelijkmatige kop en bladeren heeft en bovendien gemakkelijk rooit, is voor het volle dig mechanisch rooien verre te pre fereren boven een ander ras dat in deze beide eigenschappen maar ma tig is, maar wellicht iets meer op brengt. Een haverras dat gelijkma tig afrijpt in korrel en stro, is nog steeds het ideaal waarop onze maai- dorsende boeren wachten. En ten slotte de kwaliteit. Een aantal ja ren geleden, in een voor landbouw wat gelukkiger tijd, leek het wel of de kwaliteit van het produkt er niet zoveel toe deed. Die opvatting is nog niet geheel uitgestorven onder de boeren. De moeilijkheden met het Neder landse vlas in het afgelopen jaar laten toch duidelijk zien, dat de kwaliteit er niet was. De vermin derende consumptie van aardappe len wijst toch duidelijk, dat we het moeten zoeken in een kwaliteitspro- dukt. De ontwikkeling van de brouwgerstteelt in het Zuid-Westen van Nederland was toch alleen maar mogelijk omdat de gerst kwaliteit had. De vraag naar peulvruchten is zonder meer afhankelijk van de kwaliteit. Nu weet ik wel dat de voortbrenging van kwaliteitsproduk- ten zeker niet alleen een kwestie van rassenkeuze is. Het vakman schap van boer en handel speelt ook een belangrijke rol. Maar van een fabrieksaardappel maakt men geen goede konsumptieaardappel, van een voergerst geen brouwgerst. Een van de kenmerken van een goede boer is, dat hij aandacht heeft voor de details. Het zijn zo vaak de kleinigheden die het succes of de mislukking van een onderneming- bepalen. Schenkt ook Uw aandacht aan de rasbeschijvingen, want daarin zit de werkelijke waarde van het vele en moeilijke werk dat de Landbouw voorlichtingsdiensten in het Zuid- Westen aan deze rassenberichten het afgelopen jaar weer hebben besteed. Probeer ook eens een nieuw ras. Bij verschillende gewassen dreigt de rassenkeuze te verstarren. Neem eens een proef en kies dan een ras dat juist om zijn bijzondere land bouwkundige kwaliteiten erg aan trekkelijk is. Ir. L. J. P. KUPERS. 0 Het is deze eerste volle week van 1959 niet erg rustig geweest. Rusiand's ruimteraket begon een baan om de zon te beschrij ven, de Kongolezen waren on rustig in Leopoldstad, de Rus Mikojan bezocht de Verenigde Staten en de Franse landbou- wers tonen zich ernstig ontevre den over de opheffing van de prijssteun voor landbouwproduk- ten. 0 Er zullen voorlichtingsver gaderingen belegd worden waar op men over plaatsingsmogelijk heden in de nieuwe IJsselmeer- polders meer kan horen. De agenda vermeldt een lezing van de heer H. J. Döbken over Ar- beids- en Vestigingsmogelijk heden aldaar. Na een discussie zal de film: „Der ze«e ontrukt" worden vertoond. De vergaderin gen in de onderscheidene plaat sen staan onder voorzitterschap van de heren J. J. de RegtDek ker, J. M. Klompe, A. M. Geluk, A. W. Cevaal en A. J. Groene- wege. Oostburg: Woensdag 14 januari in café „De Windt". Kortgene: Donderdag 15 januari in hotel „De Korenbeurs". Zierikzee: Donderdag 15 januari in hotel „Huis van Nassau"* Middelburg: Donderdag 15 janu ari in café „De Eendracht".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1959 | | pagina 1